پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
طرح الزام شهر داری به انتشار آزاد اطلاعات اجرایی می شود
اجتماعی

طرح الزام شهر داری به انتشار آزاد اطلاعات اجرایی می شود

سردبیر مجازی
9 خرداد 1397
بازدید: 121
نظرات: 0

سعید نادری عضو فراکسیون امید شورای شهر اراک:

طرح الزام شهر داری به انتشار آزاد اطلاعات اجرایی می شود

عطریاس: طرح الزام شهرداری به اجرای قانون انتشار و  دسترسی آزاد به اطلاعات با پیشنهاد سعید نادری، فرزانه رحمتی، پیمان رشیدی، طوفان محمدی، مرتضی سورانه، کاوه فلک افلاکی و محمدحسین فدایی ، در صحن علنی شورا مصوب شد. سعید نادری، عضو شورای شهر اراک ضمن اعلام خبر فوق گفت: طرح اجرای دسترسی آزاد به اطلاعات مدتهاست که در شورای شهر مصوب شده اما تا امروز در شهرداری یا اجرا نشده بود و یا به صورت ناقص اجرایی شده است.نادری ادامه داد: انتظار داریم با تصویب این طرح همه اطلاعات مربوط به اقدامات شهرداری که شهروندان لازم است به طور شفاف در جریان آن قرار گیرند سالانه در قالب کتابچه یا به صورت همیشگی در سامانه های شهرداری اراک منتشر می شود تا گام مهمی در راستای مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت برداشته شود.

طبق این مصوبه سازمان ها و شرکت های تابعه شهرداری در راستای ارائه گزارش و برنامه های عملیاتی در اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات موظف به انجام موارد ذیل می باشند.  ماده 1 ـ شهرداری ظرف مدت یک ماه گزارش اقدامات اجرایی گذشته تاکنون و برنامه عملیاتی زمان بندی شده آینده خود در این زمینه را به شورای اسلامی شهر  ارائه نماید.  ماده 2 ـ شهـرداری  ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این دستـورالعمل نسبت به انجام مفـاد ماده 10  قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و انتشار کتاب اطلاعات و درج موارد ذیل در سامانه های شهرداری  اقدام نماید.

 1. بودجه سالانه
 2. آخرین گزارش تفریغ بودجه
 3. گزارش عملکرد سالانه
 4. اهداف، وظایف، سیاست ها و خط مشی ها و ساختار
 5. روش ها و مراحل اتمام خدماتی که مستقیماً به اعضای جامعه ارائه می دهد
 6. ساز و کارهای شکایت شهروندان از تصمیمات یا اقدامات شهرداری
 7. انواع اطلاعاتی که در شهرداری نگهداری میشود مانند اطلاعات انواع قراردادها از قبیل مناقصات مزایدات ترک تشریفات تملکات سرمایه گذاریها توافقنامه ها مشارکتها و همچنین طرحهای جامع و تفصیلی همراه با جزئیات کامل و تغییر کاربریها و مصوبات کمیسیون ماده 5 و کمکهای نقدی و غیر نقدی به اشخاص حقیقی و حقوقی
 8. اختیارات و وظایف ماموران ارشد شهرداری و سازمانها و شرکتهای تابعه 9. تمام ساز و کارها یا آیین نامه هایی که به وسیله آنها اشخاص حقیقی و حقوقی و سازمان های غیردولتی می توانند در اجرای اختیارات شهرداری مشارکت داشته یا به نحو دیگری موثر واقع شوند.  ماده 3 ـ شهرداری  گزارش اقدامات خود درخصوص گسترش شفافیت، مبارزه با فساد، انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را تا پایان بهمن هر سال به شورای اسلامی شهر تقدیم و برای اطلاع عموم منتشر نماید.
سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
 1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
 2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
 3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*