پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ خرداد ۱۳۹۸
بی انصاف، حریم شکن،افراطی،کاسب‌کار
اجتماعی

بی انصاف، حریم شکن،افراطی،کاسب‌کار

Virtual editor
12 خرداد 1397
بازدید: 204
نظرات: 0

واکنش مهدی مقدسی به انتقاد عطریاس

بی انصاف، حریم شکن افراطی، کاسب‌کار

شورای سردبیری: روزنامه عطریاس در مطلبی با عنوان « دوسال پس از روز واقعه، دوسال مانده تا روز واقعه» در روزی که مجلس دهم وارد سومین سال خود می شد نسبت به عدم رابطه سیستماتیک سه نماینده عضو فراکسیون امید با اصلاح طلبان و جریانی که به کمک آنان آمد تا در دور دوم انتخابات پیروزی شان را رقم بزند انتقاد کرده است.

اینکه در آستانه سال سوم مجلس، این سوال ساده اما مهم از نمایندگان استان مرکزی که در فهرست امید قرار داده شدند و با تمام توان از آنان در اردیبهشت سال 1395 حمایت شد تا به کرسی نمایندگی برسند پرسیده شود یک امر بدیهی و طبیعی در عرصه سیاست و سیاست ورزی است.

مهدی مقدسی نماینده اراک در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا نسبت به این انتقاد بدیهی و طبیعی واکنش نشان داده است.

نکته منفی این واکنش این است که ادبیات و لحن گفت و گوی مقدسی به ادبیات یک نماینده اصلاح طلب که قرار است سال ها در این جبهه بماند و سیاست ورزی کند شبیه نیست.

مقدسی از اصلاح طلب واقعی و غیرواقعی صحبت کرده در حالی که چنین تقسیم بندیی در جریان اصلاحات جایی ندارد.

البته رسیدن به درک موثر از مفاهیم اصلاح طلبانه و دوری از چنین تقسیم بندی هایی که جایی در سپهر اصلاح طلبی ندارد نیاز به حضور بیشتر و تجربه های پر تعدادی دارد.هرچه از زمان حضور در جمع اصلاح طلبان و تنفس در فضای مردم اصلاح طلب بگذرد این تجربه هم کسب می شود تا تقسیم بندی های بی پشتوانه و خطرناک بیان نشود.

مقدسی برخی اصلاح طلبان را « حریم شکن»، « افراطی» و « کاسب کار» خوانده است و انتقاد ساده اما مهم عطریاس را« منصفانه » ندانسته است. این کلمه ها هم مشمول قاعده نیاز به تجربه بیشتر و بالاتر رفتن سال های حضور در فضای اصلاح طلبی است و دستکم فعلا قابل عبور.

درواقع این گفت و گوی مقدسی یک واکنش غیرمتناسب به یک کنش طبیعی حامیانش در زمان انتخابات در عرصه سیاست است که البته لابد به مسوولیت هایی که چنین لحن و چنان کلمه هایی در آینده برایش به بار می آورد واقف است یا در وادی زمان واقف می شود.

نکته مثبت واکنش مقدسی اما تاکید پر تعدادش بر اصلاح طلب بودن و افتخارش بر فعالیت در فراکسیون امید است و نازیدن به اینکه اصلاح طلبی عملگرا هم چون دکتر عارف عملکرد او در فراکسیون امید مجلس  را تایید می کند.

این خودش در دستگاه تحلیلی رسانه ای اصلاحات یک علامت قابل اعتنا است، هرچند که کافی نیست.

عطریاس برای انجام رسالت مطبوعاتی خود پاسخ مهدی مقدسی به انتقاد عطریاس را که در ایسنا منتشر شده بازنشر می کند. قضاوت خوانندگان و ناظران در قیاس نقد منتشر شده در عطریاس و پاسخ مهدی مقدسی به ایسنا ! در آینده افراد و جریان ها راه گشا خواهد بود.

درصورت لزوم در آینده بررسی خواهیم کرد که نسبت حضور مهدی مقدسی در فراکسیون امید با پیش روی و میدان داری جریان اصلاحات در استان مرکزی چه بوده است.

حرف برای گفتن و حتی نگفتن بسیار است؛ راه اصلاحات اما ادامه دارد.

ایسنا: عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: به دموکراسی اعتقاد داریم و امروز که ترکیبی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در هیات رئیسه مجلس حاضرند از تمامی آنها حمایت جدی خواهیم کرد.

سید مهدی مقدسی با اشاره به انتخابات دیروز هیات رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مطالبه به‌ حق مردمی این است که فراکسیون امید به عنوان یک فراکسیون تاثیرگذار، در اداره کشور نقش بیشتری داشته باشند و حرکت روز گذشته فراکسیون امید درخصوص انتخابات هیات رییسه و رییس مجلس نیز بر همین اساس صورت گرفت.

مقدسی گفت: فراکسیون امید در دور اول انتخابات هیات رئیسه مجلس رای خوبی کسب کرد، اما در دور دوم، علیرغم قول اصولگرایان که قرار بود تا پایان در رقابت بمانند، اما عهدشکنی کردند و در مرحله دوم رقابت حاضر نشدند.

وی افزود: با اینهمه ما به دموکراسی اعتقاد داریم و امروز که ترکیبی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در هیات رئیسه مجلس حاضرند از تمامی آنها حمایت جدی خواهیم کرد و البته مراقب رفتار و عملکرد آنها نیز هستیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: فراکسیون با درک شرایط موجود کشور احساس کرد که نیاز به تغییر در هیات رئیسه وجود دارد، بر این اساس در این راه قدم برداشت و تا جایی هم پیروز شد و من آنرا به فال نیک می گیرم.

وی همچنین با اشاره به تیتر امروز یکی از روزنامه های استان مرکزی با این مضمون که نمایندگان فهرست امید استان تاکنون با اصلاح طلبان پیوند ایجاد نکرده اند، بیان کرد: قضاوتی که در این روزنامه انجام شده منصفانه نیست.

وی با تاکید بر اینکه ارتباط من با اصلاح‌طلبان ارتباط مناسبی بوده و در شورای مرکزی فراکسیون امید حضور بنده حضوری برجسته‌ای بوده است که قضاوت آن با هیات رئیسه و دکتر عارف است، گفت: این حضور به معنای پایبندی به مواضع اصلاح‌طلبانه است البته به این مفهوم نیست که هرکسی که مدعی اصلاح‌طلبی است، بپذیریم بلکه اصلاح‌طلبانی که پایبند به دیدگاه هستند مورد توجه هستند.

مقدسی تصریح کرد: برخی نگاه کاسب‌کارانه دارند که هیچگاه مورد توجه ما نیستند، اما اصلاح‌طلبان واقعی را حمایت می‌کنیم و با رئیس شورای اصلاح‌طلبان استان و اکثر اصلاح‌طلبان جلسات متعددی داشته و عضو فعال شورای مرکزی محسوب می‌شوم و قضاوت در این خصوص را باید از دکتر عارف پرسید.  وی با بیان اینکه تیتر یک روزنامه نمی‌تواند ارزش کار یک نماینده را بالا یا پایین ببرد هرچند که می‌توانند نقد کنند، پیشنهاد دهند و در این راستا مشکلی وجود ندارد، افزود: ممنون حمایت همه اصلاح‌طلبان در دوران انتخابات و بعد از آن هستم.  این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با افتخار دیدگاه اصلاح‌طلبانه دارم و وامدار کسی نیستم، اما با افراد افراطی در هر حوزه کاری مخالف هستم، بیان کرد: افراط و تفریط را مناسب نمی‌دانم. همواره باید روش معقول، منطقی و اعتدالی را در مواضع سیاسی داشته باشیم. با برخی افراد که حریم‌شکن هستند کاری نداریم ولی اصلاح‌طلبانی که دلسوز کشور و پایبند به چارچوب‌های نظام هستند، در زمین نظام بازی می‌کنند برای اصلاح جامعه قانون اساسی را قبول دارند مورد تایید و مانند دکتر عارف امروز نیز ایفاگر نقش خود هستند..

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*