پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ خرداد ۱۳۹۸
کشاورزی سنتی همچنان تهدید کننده است
استان مرکزی

کشاورزی سنتی همچنان تهدید کننده است

Virtual editor
12 خرداد 1397
بازدید: 177
نظرات: 0

یکی از فعالان کشاورزی استان:

کشاورزی سنتی همچنان تهدید کننده است

  • گروه اقتصاد، زهره صادقی

 

وزیر جهاد کشاورزی اخیراً در اظهارات خود بر عقب‌ماندگی مکانیزاسیون کشاورزی در کشور اشاره کرده است. حجتی، پیرامون موضوع جایگزینی صنعت با کشاورزی به عنوان راهکار حفظ اشتغال در دوران بحران آب اظهار داشته است که توسعه کشاورزی با توسعه صنعتی ارتباط مستقیم دارد و هرگونه توسعه صنعتی که در آن مزیت وجود داشته باشد باید انجام گیرد؛چرا که بخش عمده ای از صنایع می‌تواند در اختیار کشاورزی باشد و به تبع آن توسعه صنعتی می‌تواند در اختیار توسعه کشاورزی قرار گیرد.

اینکه اظهارات وزیر جهاد کشاورزی تا چه میزان در استان صنعتی مرکزی که بخش اعظمی از مساحت آن در اختیار کشاورزی قرار دارد مصداق دارد، مسئله ای است که با اظهار نظرات متفاوتی همراه است.

یکی از فعالان حوزه کشاورزی منطقه فراهان با اشاره به اظهارات وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: هرچند بنده آمار دقیقی از میزان توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در استان ندارم، ولی در منطقه فراهان آنچه در حوزه کشاورزی مشهود است انجام کشاورزی سنتی است نه به صورت  صد درصد ولی بخش اعظمی از اقدامات کشاورزی این حوزه را روش های سنتی شامل می شود.

گودزری افزود: اینکه زمین های زیر کشت یک منطقه با وجود امکانات لازم برای آبیاری نوین و بارانی، همچنان آبیاری غرقابی شوند، منهای موضوع راندمان تولید خسارات مالی بسیاری به منابع آبی کشور وارد می کند.

وی تصریح کرد: با وجود کاستی ها در منابع آبی کشور و کمبود آب، حداقل کاری که می توان در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی انجام داد، اجرای طرح‌های آبیاری نوین به صورت صددرصدی در همه زمینه‌های زیر کشت مناطق مختلف می باشد.

اما معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص وضعیت مکانیزاسیون کشاورزی استان اظهار داشت: در استان مرکزی وضعیت مکانیزاسیون نسبت به میانگین کشور بهتر است و دلیل آن خط اعتباری است که از محل منابع داخلی بانک به منظور مکانیزاسیون کشاورزی ایجاد شده است.

وی افزود: متقاضیان اجرای طرح‌های مکانیزاسیون کشاورزی در استان از اعتبارات مذکور استقبال مطلوبی داشته اند به نحوی که طی سه سال گذشته استان مرکزی از رتبه سوم کشوری پایین تر نرفته است.

نصرالهی بیان کرد: اعتبار مذکور با سود 15 درصد به بخش کشاورزی استان اختصاص یافته است که از محل این اعتبارات،تجهیزاتی همچون کمباین، تراکتور و ادوات کشاورزی که مولفه های اصلی تعیین مکانیزاسیون در حوزه کشاورزی هستند تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: تاکنون 61 هزار هکتار آبیاری نوین در استان مرکزی انجام شده که عمدتا به صورت بارانی و تیپ بوده و تا میزان 90 درصد آبیاری را افزایش می دهد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*