پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
1 بهمن 1397
اجتماعی

خردادِ داغ زندیه وکیلی

سردبیر مجازی
12 خرداد 1397
بازدید: 148
نظرات: 0

ضرب الاجل آقازاده استاندار مرکزی به معاون عمرانی استانداری برای تعیین تکلیف پروژه 55 متری پایان خرداد به اتمام می رسد

خردادِ داغ زندیه وکیلی

  • گروه شهری، سینا علیدادی

 

در حال حاضر حدود یک هفته از زمان مقرر شده توسط استاندار مرکزی برای تعیین و تکلیف پروژه بر زمین مانده 55 متری می گذرد اما تا به این لحظه هنوز پاسخ مشخصی از شرایط فعلی این پروژه اعلام نشده و به دنبال عدم شفاف سازی ها، همچنان سرنوشت آن در هاله ای از ابهام می باشد. البته طبق گفته برخی از نمایندگان مردم در شورای شهر اراک، سرنوشت پروژه مذکور از مدت ها قبل با برنامه ریزی های از پیش تعیین شده «زندیه وکیلی»، معاون عمرانی استاندار مشخص شده است چرا که وی مدام بر اجرای پروژه  55 متری و بدون شنیدن صدای مخالفان اصرار می کند، اصراری که شبهات بسیاری را به وجود آورده است. امری که تعدادی از اعضای هیئت امنای مردمی این پروژه در مصاحبه با عطریاس به آن اشاره می کنند.

اقدامات معاونت عمرانی استانداری بر هیجانات مردمی می افزاید

سهند ستوده، عضو هیئت امنای مردمی معترضین پروژه 55 متری با اشاره به آخرین جلسه این هیئت با استاندار مرکزی، گفت: طی آخرین جلسه ای که با شخص استاندار تشکیل شد، ایشان به ما تاکید کردند که تا خردادماه وضعیت پروژه 55 متری مشخص می شود، منوط بر اینکه ساخت دو یا سه بلوک از این پروژه اجرایی شود و این مهم را یک شرط برای معاون عمرانی خود و شهردار اراک دانستند.

ستوده ادامه داد: طی هفته های گذشته که هیچ اقدام موثری را در این خصوص مشاهده نکردیم مجددا به شهرداری مراجعاتی داشتیم که به ما اعلام کردند قصد دارند با اعطای اوراق مشارکتی و سهام، اجرای پروژه را آغاز کنند اما گویا بانک مرکزی هنوز این امر را تایید نکرده است. از سوی دیگر استاندار مرکزی بر شفافیت و آگاهی  شهروندان در مراحل اجرای پروژه 55 متری تاکید داشت ولی تا به امروز کوچکترین قدمی در این راستا برداشته نشده و تمامی اقدامات از سوی معاونت عمرانی و شهرداری در خفا و پشت پرده انجام می شود.

وی افزود: مسوولان باید به طرق مختلف مردم را آرام کنند اما این امر نه تنها انجام نمی شود بلکه با اقدامات انجام شده از سوی معاونت عمرانی استانداری مرکزی، هیجانات مردمی افزایش یافته چرا که کارگروه بررسی طرح 55 متری به نمایندگان مردم و سخنان آن ها توجه نمی کند و مدام بر «باید اجرا شود» این طرح تاکید می کنند. به هر حال تجمع و اعتراض راهکار مناسبی برای احیای حق نیست اما بارها دیده ایم که گویا در شهر اراک تنها با تجمع و اعتراض می شود احیای حق کرد.

وی اظهار کرد: سعی شهروندان اصیل درگیر با پروژه 55 متری برگزاری تجمعات و اعتراض نیست ولی متاسفانه شاهد هستیم که عده ای از سکوت مردم سواستفاده می کنند، بنابراین آرزو می کنم تا ای کاش مسوولان مربوطه ذره ای درک حق الناس داشته باشند تا مبدا مشکلی به وجود آید.

ستوده با اشاره به اینکه بلوک بندی پروژه 55 متری و واگذاری ساخت آن به سرمایه گذاران خرد، اجرای این پروژه  را با چالش رو به رو می کند، گفت: تقسیم بندی این پروژه بزرگ سبب زخمی شدن آن می شود. به هر سو اجرای پروژه 55 متری نه تنها درمان ترافیک شهر اراک نیست، بلکه  باعث تمرکز گرایی و افزایش ترافیک هسته مرکزی شهر می شود در صورتی که اگر نیت مسئولان واقعا  کاهش ترافیک شهری بود، می توانستند از راه های مقرون به صرفه و منطقی تری استفاده کنند.

وی ادامه داد: گویا این طور که مشخص است مرغ مسوولان یک پا دارد و کارگروه تشکیل شده فقط به قصد اجرای پروژه قدم بر می دارد در صورتی که طبق قوانین مصوب دیوان و مجلس، شهرداری موظف است پس از تصویب طرح های عمرانی تا ظرف هجده ماه نهایتا املاک مربوطه را تملک کند و طی مدت پنج سال پروژه عمرانی را اجرایی کند اما متاسفانه  تاکنون  به این قانون استناد نشده و ضرر بی مسئولیتی و بی تفاوتی مسئولین را مردم تقبل کرده اند.

اجبار در اجرای پروژه 55 متری، تبعات منفی بسیاری را در پی دارد

شفقت، عضو هیئت امنای مردمی پروژه 55 متری عدم اجرای این پروژه را سبب بلاتکلیفی چندین ساله شهروندان دانست و گفت: در حال حاضر نه تنها شهروندانی که خانه هایشان در طرح 55 متری وجود دارد بلکه تمامی شهروندان اراکی به دنبال عدم اجرای به موقع این طرح، نسبت به شهرداری و مدیریت شهری بی اعتماد شده اند، بی اعتمادی که با توجه به اقدامات صورت گرفته طی ماه‌های گذشته افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اجرای پروژه 55 متری اگر با اجبار و زور همراه باشد تبعات منفی بسیاری را در پی خواهد داشت.

وی افزود: اگر مسئولان و مدیران می‌خواهند تبعات منفی اجرای پروژه 55 متری را به حداقل برساند الزامی است که تملک املاک این پروژه را با قیمت های واقعی و به روز انجام دهند تا رضایت شهروندی را به همراه داشته باشند.

استاندار مخالف اجرای پروژه 55 متری است

طیبون، دیگر عضو هیئت امنای معترضین پروژه 55 متری در مصاحبه با عطریاس با اشاره به اینکه مقرر شده بود تا دوم خرداد ماه جاری اجرای این پروژه تعیین و تکلیف شود گفت: در آخرین جلسه‌ای که با استاندار مرکزی در این خصوص تشکیل شد جناب «آقازاده» مخالفت خود را با اجرای پروژه 55 متری اعلام کرد ولی مهلتی را برای تعیین و تکلیف این مهم توسط شهرداری اراک و معاونت عمرانی استانداری مرکزی مشخص کرد که در حال حاضر هیچ یک از این دو نهاد تصمیمی را به شهروندان اعلام نکردند.

وی ادامه داد: سالهای گذشته که قرار بود پروژه 55 متری اجرایی شود خیابان های خرم، جهان پناه و بلوار میرزای شیرازی وجود نداشت اما امروز این خیابان های نوساز با انتقال بار ترافیکی از مرکز شهر بسیاری از دلایل اجرای پروژه 55 متری را از بین بردند به طوری که ترافیک موجود را به اطرف شهر سوق می‌دهند. لازم به ذکر است که متاسفانه طی یک دهه گذشته عقب‌نشینی و اصلاح خیابان های مرکز شهر، طبق طرح تفصیلی سابق انجام نشده و حالا نمی‌دانم چه شده است که طرح پر هزینه 55 متری که به هیچ وجه توجیه ساختاری و اقتصادی ندارد و در تمامی دنیا به عنوان یک طرح منسوخ شده به حساب می آید، امروز علی رغم مخالفت شخص استاندار تا این قدر توسط معاونت عمرانی ایشان بر اجرای آن تاکید می شود.!

این عضو هیئت امنای معترضین مردمی پروژه 55 متری در پاسخ به این سوال که تا چه حد حضور مافیای اجرای پروژه 55 متری مورد تاکید شهروندان است، گفت: صد در صد چنین مافیای در اجرای این طرح منسوخ شده وجود دارد چراکه همه کارشناسان شهری با دلیل و استدلال کاملا منطقی اجرای طرح 55 متری را به صلاح شهر اراک نمی‌دانند اما مردم همچنان شاهد اصرار های پی در پی در خصوص اجرای این طرح می باشند.

طیبون ادامه داد: با وجود مسیرهای فرعی اگر امروز پروژه 55 متری اجرا شود رانندگان برای کوتاه کردن مسیر خود از هسته مرکزی شهر استفاده می‌کند که این امر می‌تواند سبب افزایش آلایندگی‌های هوا شود، البته پیرو همین مسئله نیز شنیده شده که اداره محیط زیست استان، ممیزی های لازم را برای اجرای این پروژه نداده است.

وی افزود: با توجه به تمامی مسائل معتقد هستم که اصرارهای معاونت عمرانی استانداری مرکزی بر اجرای پروژه 55 متری نه تنها سبب کاهش مافیای فعال در آن نشده، بلکه اقدامات صورت گرفته توسط این معاونت سبب سوق دادن پروژه مذکور به سوی ایجاد یک بحران بزرگ شده است.

طیبون اظهار کرد: تیم استانداری سابق تلاش هایی را به منظور لغو پروژه 55 متری انجام داد ولی متاسفانه عمر مدیریتی آنها کفاف به نتیجه رساندن این مسئله را نداد و امروز معاونت عمرانی فعلی با همراهی شهردار اراک، بدون کوچکترین دلیل منطقی اصرار بر اجرای پروژه 55 متری دارند.

این عضو هیات امنای مردمی معترضین پروژه 55 متری در انتقاد از روند فعالیت کمیته بررسی طرح اجرایی این پروژه گفت: کمیته بررسی طرح اجرای پروژه 55 متری از نفراتی تشکیل شده که با فعالیتی از پیش تعیین شده به صورت  غیر معمول در اجرای این طرح اصرار می کنند. این امر در صورتی است که مقرر شده بود نمایندگان مردم در این کمیته حاضر باشند ولی جناب «زندیه وکیلی» از این مهم جلوگیری کرد و اجازه حضور به نمایندگان مردم را نداد، همین مسئله سبب شده است تا «فلک افلاکی» رئیس شورای شهر اراک نیز در گفتگو با شهرواندان بارها انتقاد خود را در این خصوص مطرح کند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*