پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ خرداد ۱۳۹۸
درد دل مرغداران با مدیر کل جهاد کشاورزی مقابل درب  استانداری
استان مرکزی

درد دل مرغداران با مدیر کل جهاد کشاورزی مقابل درب استانداری

Virtual editor
19 خرداد 1397
بازدید: 143
نظرات: 0

اعتراض مرغداران به گرانی قیمت نهاده های دامی

درد دل مرغداران با مدیر کل جهاد کشاورزی مقابل درب  استانداری

  • گروه اقتصادی،زهره صادقی

 

حدود یکصد نفر از مرغداران استان مرکزی دست به اعتصاب زدند. فعالان حوزه پرورش مرغ استان با تجمع مقابل استانداری مرکزی، از مقام ارشد استان خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.
آنها به عدم دسترسی به نهاده های دامی به واسطه اعتصاب کامیون داران و نرسیدن محموله های خوراک دام و طیور به استان اعتراض داشتند.
یکی از معترضین با انتقاد شدید از نداشتن نهاده و عرضه مرغ ارزان به کشتارگاه بیان کرد: ما سویا را 2800 تومان می خریم و مرغ را 4000 تومان می‌فروشیم ولی حتی با این شرایط ناهماهنگ نیز مشکلات بسیاری ایجاد می شود که از ادامه کار باز می مانیم.
وی افزود: 20 روز از اعتصاب رانندگان می گذرد و انبارهای مرغداری ها از دانه های خوراکی خالی شده است؛ در شرکت پشتیبانی دولتی برخی افراد حضور دارند که ذرت ایرانی را در سال گذشته کیلویی 700 تومان از کشاورزان خریداری کرده و پس از انبار و کپک زدگی، اکنون آن را 1200 تومان به ما می فروشند.
وی تاکید کرد: کجای دنیا این گونه است که قیمت مرغ را که محصول تولیدی مرغداران است کمتر از قیمت نهاده آن محاسبه کنند؟؟قیمت هر ماه به طور متوسط 12 هزار تومان برای ما تمام می‌شود در حالی که ما باید آن را نهایتا 9 هزارتومان به بازار بدهیم.
او ادامه داد: چرا ما باید برای تهیه نهاده ها، التماس مسئولان را بکنیم؛ آن هم در شرایطی که وجه آن را نقدی به حساب می ریزیم و با تأخیر، بار را دریافت می کنیم.
وی افزود: شاید دولت کمر بسته که کمبودها را از ناحیه مرغداری‌ها جبران کند؛ چرا که قیمت همه تولیدات و محصولات در کشور چند برابر شده و تورم صددرصدی داریم ولی مرغ با 30 درصد کاهش همراه بوده است.
مدیران استان در شرایطی به وضعیت نابسمان خود معترضند که به اذعان آنها، در حال حاضر اتحادیه و رئیس اتحادیه ای ندارند که به مشکلات آنها رسیدگی کند.
یکی دیگر از معترضین بیان کرد: فروشندگان مرغ در بازار، مرغ را نقدی می فروشند ولی پول آن را 75 روزه و جدیدا 90 روزه واریز می‌کنند؛ در حالی که ما باید پول نهاده هایی همچون ذرت و سویا و نیز پول جوجه‌ریزی را نقد پرداخت کنیم.
وی افزود: ذرت ایرانی فاقد کیفیت را تا قبل از عید 700 می‌خریدیم ولی الان 1300 تومان شده است که حتی همین قیمت هم گیرمان نمی آید و سویا نیز 1600 بوده که با کمترین کیفیت به قیمت 2900 تومان خریداری می‌کنیم.
وی خاطرنشان ساخت: مگر نه اینکه مرغ تولید داخل است؛ چرا از ما حمایت نمی‌کنند ؛؟ ما به عنوان تولیدکننده اگر ورشکسته شویم اموال و خانه ما را مصادره می‌کنند در حالی که تلاش داریم محصول داخلی تولید کنیم.
یکی دیگر از معترضین با فریاد در میان جمع یکصد نفری اعتصاب کنندگان بیان کرد: 40 سال است ما انقلاب کرده ایم و حدود 2 هزار مدیر ثابت 40 ساله و پیر در بدنه دولت داریم که در سیکل مدیریتی کشور، فارغ از توجه به صلاحیت و لیاقت مدیریت آنها فقط جابجا می شوند.
وی افزود: وزیر فعلی جهاد کشاورزی از سال 76، مدت 21 سال در این کشور مدیریت داشته است؛ کجای رزومه وی به عنوان مدیر موفق نام برده شده است؛؟ معضل ما مدیریت کلان کشور است که توسط جمعی از افراد پیر اداره می شود و تا زمانی که امثال اینها هستند هیچ تحولی ایجاد نمی شود.
دیگر مرغدار معترض، با انتقاد از روند انتقال محموله‌های نهاده های دامی به استان گفت: هیچ باری از خوراک طیور به استان نمی آید، مگر محصولات بی‌کیفیت و مشکل دار که ما نیز به اجبار و به خاطر نبود خوراک از آن استفاده می کنیم؛ ولی مسئولان و کسانی که به جای سویای آرژانتین و برزیل، مشتی خاک به نام محصول داخلی به مرغداری های استان می فرستند به این فکر نمی کنند که مرغ ها دچار آلودگی و بیماری می‌شوند و این بیماری جامعه را فرا میگیرد.
وی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام، ذرت ایرانی سال گذشته را به مرغداران نفروخته و در انبار ها نگهداری کرده و اکنون که جنس گران شده، همان ذرت را به صورت کپک زده با قیمتی بالاتر به مرغداری ها می فروشد؛آیا روی این برخورد می توان نام پشتیبانی گذاشت که به ازای هر کیلو نهاده، چندصد تومان سود می گیرد؟؟
مرغدار از جوجه‌ریزی تا عرضه به کشتارگاه، از یک روزگی تا 60 روزگی، تنها 4500 تومان سود می برد در حالی که بعد از تحویل به کشتارگاه، طی 24 ساعت، کیلویی 2500 تومان سود عاید دلالان و کشتار گاه می شود؛مگر می شود نتوان این وضعیت را مدیریت و کنترل کرد؟؟
یکی دیگر از معترضین با فریاد و اعتراض به گرانی 60 درصدی نهاده و کاهش 60 درصدی نرخ مرغ بیان داشت: 120 درصد اختلاف بین تولید و عرضه مرغ وجود دارد؛ اصلا مناسبات اقتصادی این حوزه از سطح وزارتخانه تا پایین همه اشتباه است؛ ما گوش شنوا می خواهیم. نه وزارت جهاد کشاورزی و امور دام کشور و نه شرکت پشتیبانی و استاندار،پاسخگوی فریاد ما نیستند.
وی افزود: چه کسی قیمت مرغ را تعیین می کند که ما اینگونه بلاتکلیف شده ایم.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با حضور در جمع معترضین به کشوری بودن مشکل مرغداران و دامن گیر بودن این بحران اشاره کرد و گفت: اقداماتی در استان انجام داده ایم که نگرانی مرغداران را مقطعی رفع خواهد کرد.
آنجفی افزود: علاوه بر اینکه مشکلات مرغداران را می‌دانیم؛ کاملا مطلعیم که حتی برخی از آن ها در آستانه ورشکستگی هستند ولی همچنان پیگیر مشکلات آن ها هستیم.
وی با اشاره به آخرین وضعیت کشوری حوزه مرغداری بیان کرد: اگرچه نوسانات نرخ ارز و نبود نهاده‌ها، مشکل آفرین شده است ولی با شکسته شدن اعتصاب کامیون ها، توانستیم ذرت و سویا را از طریق چند کامیون به استان برسانیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: بنده نمی‌توانم با چند جمله، تمام مشکلات صنعت مرغداری کشور را بلافاصله حل کنم .

ولی ما با شما همدردیم؛ آنچه که در این بحران توانستیم فراهم کنیم این است که ظرف دو روز آینده، سویای مورد نیاز مرغداری‌ها را تهیه و به آنها تحویل خواهیم داد.
در پایان مقرر شد، چند نفر از معترضین به عنوان نماینده جمع، در نشستی با معاونین استاندار حضور یابند و به جمع بندی و برنامه زمانبندی مشترکی برای تامین نهاده های مورد نیاز مرغداری ها برسند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*