پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۵ خرداد ۱۳۹۹
آقای تاجران تا چه زمانی باید شاهد تعویق حقوق پرسنل باشیم
اجتماعی

آقای تاجران تا چه زمانی باید شاهد تعویق حقوق پرسنل باشیم

Virtual editor
19 خرداد 1397
بازدید: 306
نظرات: 0

رحمتی، عضو فراکسیون امید شورای شهر اراک:

آقای تاجران تا چه زمانی باید شاهد تعویق حقوق پرسنل باشیم

  • گروه شهری، سینا علیدادی

 

صحن رسمی شورای شهر اراک در این هفته با فریادهای یکی از ساکنان شهرک ابوالفضل(ع) در خصوص مشکلات املاک خود و قولنامه ای ای بودن منازل این شهرک آغاز شد و منجر به آن شد که این صحن از همان ابتدا پر حرارت شروع به کار کند.

شهروندان سر کلاف را گم کردند

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در آغاز جلسه صحن رسمی این شورا پس از بیان اعتراضات یک شهروند، گفت: شورای شهر همواره خواهان مطالبه گری شهروندان بوده اما باید توجه داشت که رفع برخی از مشکلات شهر تنها توسط پارلمان شهری ممکن نیست بلکه دستگاه های گوناگونی در این راستا می بایست وظایف خود را به انجام رسانند .

فلک افلاکی ادامه داد: متاسفانه ظاهرا شهروندان دیواری کوتاه تر از شورای شهر نمی یابند که همواره برای حل مشکلاتشان بلافاصله به شورا مراجعه می کنند. وی افزود: اعضای شورای شهر دوره پنجم تا به امروز هیچ گاه مانع حضور شهروندان در صحن رسمی این شورای نشدند اما گاهی شهروندان سر کلاف را گم میکنند و فراموش می شود که آیا مشکلات توسط شورای شهر حل می شود یا خیر.

وی اظهار کرد: شورا تاکنون وظیفه خود را در قبال رفع مشکلات به انجام رسانده است و حتی بیشترین زمان خود را صرف کاهش چالش ها کرده اما اگر بنا بر این است که امور با داد و فریاد و اعتراض و تجمع امور اولویت قرار گیرد قطعا این امر محقق نخواهد شد چرا که با این روش قطعا سنگ روی سنگ بند نمی شود.

رئیس شورای شهر در پایان نطق ابتدای جلسه خود گفت: می بایست شهروندان آگاهی پیدا کنند که با اعتراض کاری پیش نمی رود و شورای شهر در حد توان خود و امور قانونی مسوولیت امور را بر عهده دارد.

مشکلات بیست ساله

در چند ماه حل نمی شوند

در سوی دیگر حسین فدایی، رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای شهر نیز در واکنش به اعتراضات ساکنان شهرک ابوالفضل(ع)، گفت: مشکلات این شهرک 20 ساله است که ادامه دار شده و نمی شود که ساکنان این شهرک پس از چندماه فعالیت شورای شهر دوره پنجم مشکلات  ظرف مدت یک تا دو ماه حل شوند.

فدایی ادامه داد: این شهرک و برخی مناطق حاشیه ای اراک درگیر مشکلات اراضی قولنامه ای هستند که اخیرا لایحه ای برای حل مشکلات املاک قولنامه ای تصویب شده و تنها یک جلسه نهایی برای اجرای این لایحه باقی مانده است .

فدایی افزود: قطعا با سر و صدا و داد و بیداد مشکلات شهر رفع نمی شود. البته معتقد هستم که شاید شرایط فعلی از رفتار شورای شهر نشات می گیرد چرا که این شورا همواره شنوای مشکلات مردم بوده و از آنجایی که برای حضور مردم ساعت مشخصی را در نظر نگرفته و به اصطلاح محدود سازی نکرده، شاهد این نوع اعتراضات فیزیکی هستیم. توجه داشته باشید که قطعا مشکلات طولانی مدت ظرف مدت کوتاه رفع نمی شود.

عضویت مدیران شهرداری در شرکت های طرف قرارداد جرم است

مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر در تذکری قانونی به شهردار اراک، گفت: طبق اسناد موجود برخی معاونان و مدیران شهردار اراک در هیات مدیره شرکت ها و یا بنیادهای طرف قرارداد با شهرداری عضو هستند و یا ابلاغ این شرکت ها را دارند که این امر تخلف است. سورانه ادامه داد: در تفاهم نامه سال 93 شهرداری جهت پلاک گذاری درختان، رقم بیست و سه هزار تومان برای هر درخت تعیین شد که این موضوع در تفاهم نامه سال 96 رقم سه هزار تومان ارائه شده است و اختلافی 20 هزار تومانی را شاهد هستیم که باید توسط شهردار مورد بررسی قرار گیرد .

وی افزود: باتوجه به این مهم از شخص شهردار تقاضا دارم که با جدیت این موضوع را مورد بررسی قرار دهد و شورای شهر را در جریان آن بگذارد چرا که این مسئله دو تا چهار سال حبس به دنبال خواهد داشت.

شهرداری منتظر پاسخ

 سرمایه گذاران است

در ادامه این جلسه اعضای شورای شهر میزبان شرکت «پرشین توسعه غدیر» جهت سرمایه گذاری در پروژه 55 متری بود تا مدیران در خصوص روند کاری خود ارائه توضیح کنند.

داود تاجران، شهردار اراک در ابتدای این بخش از جلسه گفت: به منظور اجرای پروژه 55 متری شرکت ساینا استیل چین اعلام آمادگی کرد که طی تفاهم نامه منقعد شده با شهرداری اراک این پروژه به پکن ارسال شده که احتمالا تا پانزده روز آتی پاسخ نهایی از پکن توسط شهرداری دریافت می شود و  به صحن رسمی شورای شهر ارجاع میدهیم.

تاجران ادامه داد: شرکت «پرشین توسعه غدیر» به عنوان سرمایه گذار پروژه 55 متری منابع مالی را بی هیچ گونه محدودیتی از طریق فاینانس تامین می کند و وام لازم را جهت اجرای پروژه تخصیص می دهد . وی سود این وام را با خرید تجهیزات خارجی هفت درصد دانست و افزود: بازپرداخت این وام دارای پنج سال تنفس است که در این مقطع وام به صورت قرض الحسنه می باشد و سودی به آن تعلق نمی گیرد و شرکت 120 روزه در جهت آزاد شدن سرمایه و پرداخت وام اقدام می کند . در ادامه این گفتگو پژوهش نیا، مدیرعامل شرکت پرشین توسعه غدیر گفت: خط اعتباری 21 میلیارد یورویی در سال 2014 برای کشور در نظر گرفته شده که براساس پروژه های مختلف به کشور تزریق می شود و تاکنون نیز مبالغی تامین شده است . پژوهش نیا مدل کاری شرکت پرشین توسعه غدیر را مدل بیمه پوشش تضمین سرمایه گذاری دانست و گفت: منشا این منابع مالی تامین شونده برای پروژه صندوق سرمایه گذاری اتحادیه اروپاست که بیمه، تضمین لازم جهت بازپرداخت این منابع مالی را به صندوق می دهد و وجه در ابتدا در شعب یکی از بانک های داخلی در اروپا آزاد و سپس به داخل کشور منتقل و پرداخت می شود . وی در خصوص فعالیت های این شرکت گفت: پرشین توسعه غدیر در چهار فاز پارس جنوبی با تیم وزارت نفت سرمایه گذاری و همکاری داشته و در بازه زمانی سال 88 تا 90 بالغ بر 14.5 میلیارد دلار در بحث سرمایه گذاری آزادسازی داشته است و بعد از برجام نیز 500 میلیارد تومان با شرکت ها قرارداد منعقد شده که تا آخر خرداد ماه 200 میلیارد تومان از طریق فاینانس آزاد می شود .

در پایان سخنان مدیرعامل شرکت پرشین توسعه غدیر سعید نادری، عضو شورای شهر اراک از منبع اصلی و سلامت این سرمایه گذاری پرسید که پژوهش نیا، پاسخ داد: منشا این پول یک سرمایه گذاری چهارده میلیارد دلاری در انگلستان است که طی زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد منتقل شده و از نظر سلامت مالی و عدم وجود مسائل پولشویی مورد تایید می باشد.

شهردار، قول خود را فراموش کرده اید؟

در پایان صحن علنی شورای شهر فرزانه رحمتی، دبیر این شورا در تذکری به تاجران شهردار اراک، گفت: متاسفانه تاخیرهای مکرر در پرداخت حقوق پرسنل شهرداری اراک توسط شهردار، مشکلات فراوانی را به وجود آورده به طوری که در حال حاضر اکثر وقت روزانه اعضای شورای شهر، صرف پاسخگویی به پرسنل شهرداری و خانواده های آن ها می شود چرا که تمامی شهروندان این مسئله را از چشم شورا می بینند.

رحمتی ادامه داد: جناب شهردار تا چه زمانی قرار است تعویق در مسئله حقوق پرسنل شهرداری ادامه پیدا کند و نگرانی های فراوان در خانواده های آن ها وجود داشته باشد.؟ وی افزود: مگر شما قبل از تعطیلات نوروزی به اعضای شورای شهر قول ندادید که دیگر مشکلی در پرداخت حقوق پرسنل شهرداری پیش نمی  آید و این مسئله تکرار نشود اما در حال حاضر سرنوشت قول شما چه شده است.؟

گفتنی است که داود تاجران در پاسخ به تذکر دبیر شورای شهر خواستار پاسخگویی به این مسئله در جلسه غیر علنی شد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*