پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
موضوع زیست محیطی شرکت آلومینیوم هنوز تمام نشده است
اجتماعی

موضوع زیست محیطی شرکت آلومینیوم هنوز تمام نشده است

Virtual editor
19 خرداد 1397
بازدید: 318
نظرات: 0

میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی:

موضوع زیست محیطی شرکت آلومینیوم هنوز تمام نشده است

  • گروه جامعه،شایسته سلامی

 

رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی به مناسبت هفته محیط زیست در جمع خبرنگاران استان مرکزی، گفت: حذف آلودگی پلاستیک شعار هفته محیط زیست در سال جاری است و در این راستا باید تلاش شود تا موضوع «نه به پلاستیک» به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

میرزایی افزود: پویش بدون زباله در ادارات محیط زیست کشور تشکیل شده و با اقدامات انجام شده، این پویش در بسیاری از دستگاه های اجرایی کشور دنبال شده است. همچنین استفاده از ظروف یکبار مصرف در ادارات محیط زیست استان مرکزی نیز ممنوع است. در این راستا مقوله از خودمان شروع کنیم باید در ساماندهی امور زیست محیطی، فرهنگسازی شود.

وی ادامه داد: در راستای حذف آلودگی پلاستیک، در سال جاری فرهنگ سازی در خصوص استفاده از کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی به ویژه در 550 نانوایی کلانشهر اراک با جدیت دنبال می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در سال 1383 تدوین شده است، اما این طرح نیاز به بازنگری جدی داشت. این موضوع از سال گذشته توسط پژوهشکده محیط زیست و دانشگاه صنعتی شریف آغاز شده و بر اساس شرایط جدید تدوین خواهد شد.

میرزایی تصریح کرد: سوخت توزیعی کلانشهر اراک پاک است. در این راستا هر ماه مراکز توزیع بنزین در این شهر پایش می شود و نظارت و نمونه برداری های لازم از آنها صورت می گیرد.

وی بیان داشت: 185 واحد غیرمجاز و آلاینده ذوب ضایعات فلزی در مناطق حاشیه شهر اراک وجود دارد که فعالیت اغلب این واحدها در شب است و بسیاری از آنها نیز مهروموم شده و یا به شهرک‌های صنعتی و شعاع خارج از 30 کیلومتری محدوده شهری منتقل شده اند. تشدید برخورد با واحدهای ساماندهی نشده نیز از دیگر برنامه های مهم این اداره کل در راستای حذف آلایندگی های زیست محیطی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تأکید کرد: موضوع زیست محیطی شرکت آلومینیوم اراک برای مجموعه محیط زیست هنوز تمام نشده و هم اکنون 70 دیگ دیگر در محدوده این شرکت باقی مانده که باید تا تیرماه امسال جمع آوری شده و از مدار تولید خارج گردد. همچنین بحث پسماندهای جمع آوری شده در محوطه شرکت آلومینیوم اراک و پسماندهای رها شده در کنار ریل راه آهن نیز از موارد جدی است که پیگیری های لازم برای ساماندهی این پسماندها در حال انجام است.

میرزایی ابراز داشت: سیستم گوگردسازی پالایشگاه شازند نیز فعال شده است. سال 1395 میزان استحصال گوگرد این واحد صنعتی 60 تن بوده و در حال حاضر نیز به حدود 750 تن رسیده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 98 تا 100 درصد سوخت نیروگاه حرارتی شازند گاز است. با تحقق بحث گازسوز شدن این واحد صنعتی، روزانه از ورود 400 تن گوگرد به محیط زیست و شریان های تنفسی اراک جلوگیری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی همچنین گفت: در مدت 6 ماه گذشته 11 مجوز در کمیته ماده 8 که شامل مواردی است که مشکلات زیست محیطی نداشته اند، اما مشکلاتی با همخوانی ضوابط داشته اند و همچنین 5 مجوز ارزیابی زیست محیطی در استان مرکزی صادر شده است. 3 مجوز ارزیابی زیست محیطی دیگر نیز در دست بررسی است.

میرزایی با بیان اینکه راه اندازی تصفیه خانه کشتارگاه دام اراک امری ضروری است، افزود: شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی ملزم به بهبود سیستم تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در سال جاری شده اند و این موضوع به صورت ویژه رصد می شود. روزانه 12 هزار متر مکعب پساب های صنعتی در استان مرکزی رهاسازی می شود که این میزان پساب از تصفیه خانه های فاضلاب شهرک های صنعتی است و جدای از پساب‌های پالایشگاه و واحدهای پراکنده است.  وی ادامه داد: شناسایی واحدهای تولید کننده پسماند و همچنین تجمیع مراکز پسماند از دیگر برنامه های مهم اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی است که در دستور کار ویژه قرار دارد.  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: ریزگردهای تالاب میقان اراک عامل محلی در آلایندگی های این کلانشهر است و کنترل این ریزگردها در سال جاری با جدیت دنبال می شود.

میرزایی تصریح کرد: سال گذشته 10 میلیارد ریال اعتبار از محل منابع ملی برای تالاب میقان اراک تخصیص یافته است که این میزان بخشی از اعتبارات ملی برای کنترل ریزگردها است.

وی بیان داشت: در 2 سال گذشته 143 هکتار از اراضی تالاب میقان اراک توسط گیاه قره داغ به عنوان گیاه بازدارنده شن روان، کشت شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری نیز در 270 هکتار دیگر از این تالاب، گیاه قره داغ کشت شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی تأکید کرد: سالانه 90 درصد از پسماندهای شرکت املاح معدنی ایران در منطقه تالاب میقان اراک انباشت می شد که نظرات متعددی در خصوص آلودگی این پسماندها وجود داشت. سال 1395 دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست این موضوع را بررسی کرد و بر اساس آن اعلام شد که می توان این پسماندها را به چاله های ایجاد شده در تالاب میقان اراک بازگرداند و نگرانی در این خصوص وجود ندارد. سال گذشته 500 هزار تن از پسماندهای گل و لای این شرکت به چاله های داخل این تالاب بازگردانده شد و همچنین پیش بینی می شود در سال جاری نیز یک میلیون تن از این پسماندها به چاله های تالاب بازگردد.

میرزایی ابراز داشت: کشاورزان منطقه میقان اراک از پساب‌های اطراف این منطقه شکایت دارند که در این راستا اجرای داکت و هدایت پساب ها به مناطقی که آب ندارند، از دیگر برنامه هایی است که در سال جاری با جدیت در این منطقه دنبال می شود.  وی اضافه کرد: همچنین در سال جاری اعتبار ویژه ای برای برج پرنده نگری در تالاب میقان اراک اختصاص یافته است که ایمن سازی و محصور کردن این برج به عنوان یکی از برنامه های مهم امسال پیگیری خواهد شد.  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی همچنین گفت: در فروردین ماه امسال دغدغه هایی برای تأمین آب منطقه 70 قله اراک احساس می شد، اما بارش های مطلوب بهاری این معضل را مرتفع کرد.  میرزایی افزود: در راستای بهینه سازی مصرف آب و جلوگیری از هدررفت این مایع حیاتی، استقرار صنایع آب‌بر و همچنین اختصاص حق آبه جدید برای این صنایع به دلیل مشکلات کمبود آب، در استان مرکزی ممنوع است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*