پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱ اسفند ۱۳۹۷
بحران عدم دستاورد
استان مرکزی

بحران عدم دستاورد

سردبیر مجازی
20 خرداد 1397
بازدید: 147
نظرات: 0

واکنش غیر متعارف مهدی مقدسی در مواجهه با یک سوال طبیعی

بحران عدم دستاورد

به دلیل فقدان استراتژی مشخص توسط نمایندگان فهرست امید عملا نمایندگان پایداری چی پیروز میدان در استان هستند

یکی از تفاوت های جدی جریان اصلاحات با جریان محافظه کار همین پاسخگو بودن به افکار عمومی و پذیرش مسولیت های انتخاب است

شورای سردبیری: دستاورد منتخبان فهرست امید در استان مرکزی، درست در میانه دوران نمایندگی موضوعی است که  لاجرم مورد توجه فعالان سیاسی اصلاح طلب قرار می گرفت.

طبیعی است که آنان پس از دو سال زمان دادن به سه منتخب خود در فهرست امید و حتی نماینده مستقل استان از منتخبان خود سوال کنند.

وضعیت اصلاحات قبل و بعد از انتخابات مجلس دهم چه تغییری کرده است؟ اوضاع صنعت و اقتصاد و اشتغال چقدر بهبود یافته است ؟ آیا آرایش نیروهای سیاسی استان اصلاح طلبانه تر شده است؟ آیامطالبات اقشار مختلف جامعه توسط وکلای اصلاح طلب آنها به جد پیگیری می شود؟ منتخبان لیست امید چه اعلام مواضعی در مجلس داشته اند و پای چه طرح ها و درخواست هایی را امضا کرده اند؟ در انتخابات کمیسیون ها به چه کسانی رای دادند؟ در بزنگاه های مختلف چه کرده اند؟

این سوال ها و دهها سوال دیگر می شود طرح کرد که منتخبان لیست امید باید پاسخگوی این سوال ها باشد.

در زمان ترکیب تقریبا یکدست اصولگرای مجمع نمایندگان مجلس نهم در استان، دو استاندار اصلاح طلب منصوب شد ، تعدادی فرماندار اصلاح طلب و نزدیک به اصلاحات منصوب شدند، مدیران کل و روسای دانشگاههایی از بین اصلاح طلبان با سلایق مختلف برسرکار آمدند. نیروهای متخصص و فنی این جریان به کار گرفته شدند.اینها بخشی از دستاوردهای اصلاح طلبان در دورانی است که تقریبا هیچ نماینده همراهی در مجلس نداشته اند .

بعد از انتخابات مجلس دهم با ترکیب سه نفر اصولگرا ، سه نفر اصلاح طلب و یک نفر مستقل انتظار چیره بودن سه نماینده لیست امید و استفاده حداکثری از ظرفیت و پتانسیل دولت همسو برای همراه نمودن سایر نمایندگان و پیگیری مطالبات اصلاح طلبانه در سطح استان انتظار نامعقولی نیست.اما به دلیل فقدان استراتژی مشخص توسط نمایندگان فهرست امید عملا این مهم نه تنها تا الان عملیاتی نشده است، بلکه این نمایندگان پایداری چی استان هستند که تحت عنوان همگرایی مجمع نمایندگان استان پیروز میدان سیاست در استان هستند.

نگاهی به انتصابات صورت گرفته و اظهار نظر سه نماینده فراکسیون امید در مواجهه با این انتصابات نشان می دهد که دست بالا را در میدان سیاست در استان نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری دارند و بی عملی، کندی و یا اختلاف نظر بین نمایندگان لیست امید عملا زمین بازی را برای رقیبان اصول گرای آنها فراهم کرده است.

اگر بنابراین بود که در زمان دولت مورد حمایت اصلاح طلبان سه نماینده اصلاح طلب توان کنش اصلاح طلبانه نداشته باشند باید پاسخگو باشند که پس چه زمانی قرار است تکانی به خود بدهند.

به عنوان مثال بد نیست روزهای تشکیل هیات نظارت بر انتخابات شوراها  را یادآور شویم. نگاهی به ترکیب اعضای هیات نظارت بر انتخابات شوراهادر استان نشان داد که این نمایندگان لیست امید بودند که در بازی شطرنج سیاسی استان کیش و مات شدند و اگر نبود همت و همراهی هیات عالی نظارت ( با اکثریت نمایندگان اصلاح طلب در  تهران ) و پیگیری میز تهران اصلاح طلبان و تلاش شبانه روزی ستاد امید استان و کشور و استفاده از همه توان جریان اصلاحات،  در اراک و محلات و تفرش شاهد گرفتن تایید صلاحیت و سپس پیروزی اکثریت افراد فهرست امید یا افراد نزدیک به اصلاح طلبان در شوراهای شهر نبودیم.

پس این حق  و وظیفه طبیعی فعالان اصلاح طلب است که از این سه نماینده مطالبه کنند که عملکردشان را ارائه دهند.

مگرنه اینکه در میانه مجلس دهم هستند؟

مگرنه اینکه فعالان اصلاح طلب و تصمیم گیران این جریان موظف به پاسخگویی به افکار عمومی درباره دست آوردهای افراد مورد حمایت جریان اصلاحات برای قرارگرفتن درسمت های مختلف هستند؟

مگر نه اینکه یکی از تفاوت های جدی جریان اصلاحات با جریان محافظه کار همین پاسخگو بودن به افکار عمومی و پذیرش مسولیت های انتخاب است؟

پپس این آشفتگی نماینده اراک یا افرادی که نسبت فامیلی و دوستی با او دارند از  طرح سوال  توسط رسانه های اصلاح طلب درباره نتیجه دوسال نمایندگی اش در مجلس چیست؟

تعصب های خانوادگی و دوستانه جایی در سپهر اصلاح طلبی نباید داشته باشد. درک این موضوع هم تجربه زیادی لازم دارد؟ اینکه برادر یا برادر زاده و عمه زاده و…فلان نماینده که شاید حتی درک چندان کاملی از مناسبات سیاسی هم نداشته باشد با رفتارهای عجیب و غریب میدان دار واکنش نشان دادن به سوال اصلاح طلبان باشد چه جایی در میدان سیاست دارد؟

روزگاری اصلاح طلب نامدار امیرکبیر خطاب به ناصرالدین شاه نوشت: (( …اداره امور مملکت به توصیه عمه و خاله نمی شود))  و منتخبان هم بدانند که در کار سیاست به حمایت برادر زاده و و عمه زاده  و چنگ انداختن آنان به  صورت فعالان با سابقه اصلاح طلب دلخوش نکنند.

چه باعث شده مهدی مقدسی نماینده اصلاح طلب اراک فکر کند که نباید مورد سوال قرار بگیرد و اگر گرفت حق دارد چنین رفتار کند؟

زمان کافی داده نشده؟ دوسال گذشتن از عمر نمایندگی کافی نیست؟ نیمی از زمان نمایندگی اش سپری شده و اگر الان مورد سوال قرار نگیرد، دوسال دیگر که موعد نمایندگی به سر آمد که سوال پرسیدن از او  یا نقد کردنش که جز یک تجربه تاریخی دست آوردی ندارد.

آن وقت چطور می شود انتظار داشت مردم باز هم به همراهی با جریان اصلاحات ادامه بدهند و از گزینه هایی که تحت شرایط ویژه و بعد از عبور از نظارت های ویژه باقی می مانند و در فهرست جریان اصلاحات برای عرضه به مردم قرار می گیرند حمایت کنند.

قرار نیست افرادی که روزی به عنوان منتخب فهرست اصلاح طلبان به مردم عرضه شدند، فکر کنند عنان همه بود و نبود جریان اصلاحات را هم به دست آنان داده اند و هرچه خواستند انجام دهند و هرطور خواستند رفتار کنند.

اگر تا الان هم با مماشات زیادی رفتار شده علتش تنها این بوده که زمان لازم و منصفانه به آنان برای حضور در مجلس داده شود.وگرنه که لازم است بدانند از روز اول نظارت مداومی بر عملکردشان در استان و در سطح ملی بوده است.

نظارت شده که چه کنش های سیاسی داشته اند؟ پای کدام طرح ها در راستای اصلاح امور ایستاده یا نایستاده اند ؟با کدام طرح های مخالف اصلاح امور مقابله کرده اند؟ تنظیم روابطشان با فعالان سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و صنعتی در چه راستایی بوده است؟ با کدام نهادها و ارگان ها و با چه کیفیتی آمد و شد داشته اند؟

کدام دیدارهای ملی و استانی را شرکت کرده اند و در کجا ها غایب بوده اند؟ و…

اگر فعال سیاسی که مدعی عضویت در جریان اصلاحات است از پرسیدن این سوال ها از نمایندگان نگران شود و به دلیل رقابت های درون جریانی یاشخصی یا هر مساله دیگری مانعی بر سر راه پرسیدن این سوال ها از منتخبان فهرست اصلاحات یا افرادی از این جریان که در هر سمت دولتی و…قرار دارند شود باید بداند که تیشه به ریشه اصلاح طلبی زده است و نه سوال کنندگان.

سوال ها ادامه دارد و منتخبان موظف به پاسخگویی هستند.

تا اینجا اما واکنش مهدی مقدسی  نماینده اراک که می گوید با افتخار اصلاح طلب است، چندان به ثواب نزدیک نبوده است.پر است از واکنش غیر متعارف به سوال کنندگان، رسانه سوال کننده یا نماینده عالی دولت در استان. ویژگی جریان اصلاحات خاصیتش همین ایستادگی بر پرسیدن است و تابع های و هوی نشدن های بی خاصیت است؛ راه اصلاحات اما ادامه دارد…

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*