پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱ اسفند ۱۳۹۷
آقای تاجران در باره ساخت و ساز های غیر قانونی شفاف توضیح بدهید
اجتماعی

آقای تاجران در باره ساخت و ساز های غیر قانونی شفاف توضیح بدهید

سردبیر مجازی
20 خرداد 1397
بازدید: 108
نظرات: 0

محمدی رئیس فراکسیون امید شورای اسلامی شهر اراک:

آقای تاجران در باره ساخت و ساز های غیر قانونی شفاف توضیح بدهید

  • گروه شهری، سینا علیدادی

 

«به اسم مصلحت اندیشی حقوق مردم را تضییع می کنند.» این بخشی از سخنان طوفان محمدی، عضو شورای شهر اراک است که در جلسه این هفته صحن علنی در نطق پیش از دستور خود آن را بیان کرد. طی این جلسه به مناسبت هفته محیط زیست، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی مهمان شورا بود، البته حضور همزمان مدیرعامل فرودگاه اراک نیز در پارلمان شهری سبب شد سخنانی در این بین رد و بدل شود که نشان می دهد این فرودگاه آنچنان که باید با زیست بوم تالاب میقان هم خوانی ندارد.

طوفان محمدی، رییس فراکسیون امید شورای شهر اراک در نطق پیش از دستور خود با اشاره به اینکه در حال حاضر جامعه بیش از هرچیزی به شفافیت، قانون مداری و تقویت اعتماد بین مردم و مسیولین نیازمند است، گفت: اعضای شورای اسلامی شهر اراک به عنوان پیروان راه امیر مومنان و به عنوان منتخبان مردم مسوولیم که به عنوان یک نهاد نظارتی از حقوق مردم و برابری و عدالت دفاع کنیم.

محمدی ادامه داد: اگر شورا این مسوولیت خود را فراموش کند و وارد مصلحت اندیشی شود اساساً فلسفه وجودی خود را زیر سوال برده است لذا لازم میدانم از زحمات و تلاش های پرسنل خدوم شهرداری که صمیمانه و خالصانه در راستای خدمت رسانی به مردم گام بر می دارند تشکر کنم اما افسوس که سوء عملکرد عده ای قلیل در شهرداری، زحمات و وجهه شهرداری را پیش روی شهروندان اراکی خدشه دار می کند.

وی افزود: طی هفته گذشته یکی از ادارات دولتی اقدام به ساخت بنای بدون پروانه در عرصه نموده و علیرغم اطلاع رسانی همسایگان، ثبت شکایت حضوری و تماس های پیاپی با شهرداری و حتی پیگیری مستقیم برخی از اعضای شورا، به دلایلی نامشخص شهرداری منطقه نسبت به توقف ساخت بنا تعلل کرد تا سقفِ بنای مذکور احداث شود، موضوعی که سه ابهام اساسی را به وجود آورده، اول آنکه آیا بین ادارات دولتی و مردم در اجرای قانون تفاوت وجود دارد و یا آنکه این تعلل عامدانه بوده است؟

رییس فراکسیون امید شورای شهر اراک اظهار کرد: سوم آنکه مدیریت ساخت و ساز شهری با شهرداری است یا هر اداره دولتی بنا به صلاحدید و با اعمال نفوذ می تواند اقدام به ساخت و ساز مخالف با اصول شهری و تجاوز به حقوق همسایگی داشته باشد؟ و شهرداری نسبت به حقوق شهروندی و مطالبات شهروندان بی توجه است.

محمدی در ادامه نطق پیش از دستور خود وظیفه ذاتی شهرداری را توقف ساخت و تخریب بناهای بدون پروانه تا پیش از احداث سقفِ بنا دانست و گفت: در زمینه مذکور تعلل عامدانه شهرداری علی رغم اطلاع رسانی سه روز پیش از احداث سقف و پیگیری تعدادی از اعضای شورا کاملاً شفاف است لذا مسوولان مربوطه در بدنه شهرداری و شخص شهردار باید توضیحات شفاف در جلسه علنی داشته باشند و در صورت اثبات تعلل با متخلفین در شهرداری مطابق قانون برخورد نماید.

وی ادامه داد: اگر امروز اعضای شورا برخوردی جدی با چنین مسائلی نداشته باشند و به مصلحت اندیشی بسنده کنیم تا پایان راه باید چشم بر تخلفات بپوشند. در متن قانون اساسی و قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، تفاوتی در خصوص حقوق مدنی شهروندان و افراد دولتی و لشکری لحاظ نشده است. در سایر قوانین رسمی کشور نیز در حوزه ساخت و ساز تنها چند نهاد خاص امنیتی و مشخص مستثنی هستند که این امر قابل تسری به هر نهاد دولتی و دارای نفوذ نیست.

وی افزود: مدیریت چگونگی ساخت و ساز شهری بر عهده شهرداری است که این امر یکی از مهمترین وظایف شهرداری ها می باشد اما مهمتر اینکه چرا بین عموم شهروندان و نهادهای دولتی در اعمال قانون تفاوت وجود دارد.!

رییس فراکسیون امید شورای شهر اراک در پایان اظهار کرد: بنده بنا بر وظیفه اخلاقی و به عنوان یک فعال مدنی مسوول هستم تا حصول نتیجه و مجازات متخلفین در بدنه ی شهرداری و برخورد قانونی با چنین تخلفات آشکاری این مساله را پیگیری نمایم و از یکایک اعضای شورا درخواست دارم در احقاق حقوقِ شهروندان و بازگرداندن شهرداری و نهادهای دولتی به مدار قانون اینجانب را همراهی نمایند چرا که مصلحت اندیشی امروز جز تضیع حقوق عموم شهروندان و از بین رفتن اعتماد ما بین مردم و شورا نتیجه ای در پی نخواهد داشت.

فعالیت فرودگاه اراک هیچگونه مشکلی برای تالاب میقان ایجاد نمی کند

رحیم حسین‌نسب، مدیرعامل فرودگاه اراک که در صحن رسمی شورای شهر حاضر شده بود این فرودگاه را درحال رشد و توسعه دانست و گفت: فرودگاه اراک با سه هزار و هفتصد متر طول باند دارای قابلیت انجام پروازهای پهن پیکر، انجام پروازهای بین‌المللی و ترمینال با قابلیت پذیرش تا پروازهای صد و شصت نفری است.

حسین نسب با اشاره به اینکه سفرهای کاری، زیارتی و سیاحتی اولویت سفرهای مردم اراک است، گفت: از تعداد 136 پرواز فرودگاه در سال 94 به 280 پرواز با جابجایی بیست و چهار هزار و 507 در سال 96 رسیدیم.

وی افزود: فعالیت فرودگاه به صورت مستقیم 320 میلیون تومان درآمد مستقیم شهری در سال گذشته داشته و مواردی همچون ایجاد اشتغال، جذب سرمایه‌گذاری، ایجاد ارزش افزوده، درآمد غیر مسقیم شهری را به دنبال داشته است و برهمین اساس توسعه پروازها و گردشگری سلامت مدنظر می باشد.

وی نبود شرکت‌های هواپیمائی در اراک را یکی از عوامل عدم توسعه پروازها خواند و گفت: در حال حاضر حضور و استقرار شرکت‌های هواپیمائی مدنظر است و تحویل دفتر به شرکت هواپیمائی جمهوری اسلامی طی دو ماه آتی انجام می شود و شرکت دیگری نیز قول داده تا با استقرار پرواز تهران دفتر خود را راه‌اندازی کند، البته در کنار تمامی این مباحث ایجاد بندر خشک و راه‌اندازی پرواز عتبات نیز مدنظر می باشد.

مدیر فرودگاه اراک تاکید کرد: مطمئن هستم اگر پرواز تهران روزانه و در ساعت مناسب صبح و عصر فعال شود قطعا موفق می شود.

حسین‌نسب در پاسخ به این سوال مبنی اینکه آیا فرودگاه تاثیری بر تالاب میقان دارد، گفت: باور کنید که ما با پرندگان دشمنی نداریم و فعالیت فرودگاه اراک نیز هیچگونه ارتباطی با تالاب میقان ندارد ولی باز با این حال بنده از تمامی اشخاصی که خلاف این مهم را مد نظر دارند می خواهم که حضورا به فرودگاه آیند و این مهم را مورد مشاهده خود قرار دهند اما توجه داشته باشید که افرادی این موضوع را دستاویزی قرار داده‌اند تا مشکل‌آفرینی کنند.

اگر تعداد پروازهای فرودگاه کم باشد به تالاب آسیبی نمی رسد

در ادامه جلسه صحن علنی به مناسبت هفته محیط زیست، میرزایی مدیرکل حافظت از محیط زیست استان مرکزی میهمان شورای شهر بود. وی در آغاز سخنان خود دغدغه‌های زیست‌محیطی را از مهمترین دغدغه‌های شهروندان اراکی دانست و گفت: دومین مطالبه مردم پس از اشتغال در سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی مباحث زیست‌محیطی بود. تالاب میقان یک ظرفیت عظیمی است که در هشت کیلومتری اراک واقع شده و سال گذشته همزمان با آغاز سرپرستی بنده در اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی 50 هکتار از نیزارهای تالاب دچار حریق شد که باتوجه به این که ریشه آن ها آسیب ندیده در حال حاضر بدون هیچ مشکلی رشد کردند.

میرزایی به وضعیت تالاب میقان اراک اشاره کرد و با بیان اینکه در سال 96 مبلغ یک میلیارد تومان به صورت نقدی از محل اعتبارات ملی مقابله با ریزگردها برای تالاب تخصیص یافت، عنوان کرد: به واسطه این رقم کشت قره‌داغ در تالاب آغاز شد به شکلی که طی دو سال اخیر 143 هکتار قره‌داغ در منطقه کشت شده است که این رقم در سال جاری به 270 هکتار افزایش می‌یابد و وضعیت کاشت سال گذشته نیز از نظر کیفیت بررسی می‌شود.

وی با اشاره به ناایمن بودن برج پرنده‌نگری در تالاب افزود: در سال جاری بحث مستحکم‌سازی برج و همچنین نصب دوربین‌های نظارتی در بالای برج دنبال می شود و 250 میلیون تومان اعتبار به این منظور اختصاص یافته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی یکی از دغدغه‌های کشاورزان حاشیه تالاب را پیشروی و ورود پساب به اراضی کشاورزی دانست که ممانعت‌های لازم در این راستا اعمال خواهد شد و ادامه داد: طی هفده سال اخیر شرکت املاح با برداشت املاح معدنی از تالاب که ده درصد آن قابل استحصال است و باقی در کنار کارخانه دپو می‌شود توپوگرافی منطقه را به هم زده است. براساس آنالیز انجام شده مشخص شد که بازگشت این پسماند به تالاب ممانعتی ندارد و بر این اساس در سال گذشته 500 هزار تن از پسماندهای معدنی دپو شده به چاله‌های حفر شده بازگشت که منجر به توزیع مناسب آب در سطح تالاب شده و امسال نیز تصمیم بر بازگشت یک میلیون تن از پسماند به چاله‌های موجود در سطح تالاب داریم، همچنین در کنار آن سیستم فیلتر پرس نیز مورد نظر است که گل خشک را به تالاب باز می‌گرداند که منجر به اصلاح توپوگرافی و پرشدن چاله‌ها می‌شود.

وی پایش منظم قبل از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و صید تعدادی از پرندگان و نمونه‌برداری از آنها را یکی از عوامل موثر در جلوگیری از شیوع بیماری در تالاب دانست و گفت: با نمونه‌برداری انجام شده مشخص شد که برخی پرندگان ناقل بیماری هستند، اما شرایط به شکلی نیست که تبدیل به شیوع و اپیدمی شود و با کنترل مناسب منطقه و پایش منظم مانع از شیوع بیماری شدیم.

میرزایی با تاکید بر توسعه صنعت اکوتوریستم تالاب میقان و ایجاد درآمد از این بابت به حضور پرندگان مهاجر اشاره کرد و گفت: سال گذشته 20 هزار قطعه پرنده همچون درنا و غاز خاکستری در تالاب مهاجرت داشتند و در حال حاضر نیز برخی پرندگان ساکن در منطقه نیز زادآوری دارند و استقرار فرودگاه مشکلی در منطقه ایجاد نکرده است.

وی بر لزوم تامین هزار و 200 لیتر بر ثانیه حقابه تالاب تاکید کرد و افزود: طبق مطالعات انجام شد این میزان باعث به تالاب تخصیص داده شده است که در حال حاضر پساب فاضلاب اراک وارد تالاب می‌شود که این امر از یک سو مانع خشکی تالاب و بروز ریزگردها شده است و از سویی باعث ورود آب شیرین به تالاب شده است که مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اضافه کرد: متاسفانه برداشت‌ها چاه‌های اطراف تالاب سطح آب زیرزمینی منطقه را کاهش داده است و همین امر مانع جوشش آب از تالاب شده است و ورود پساب رشد نیزارهای را در پی داشته است، البته با مدیریت قنوات و رهاسازی عادی آن در قره‌کهریز آب به تالاب رسید و در حال حاضر 70 درصد تالاب آبگیری شده است در حالی که سال گذشته در چنین روز شاهد خشکی کامل تالاب بودیم.

میرزایی کاهش 38 درصدی روزهای ناسالم در سال 96 نسبت به 95، تعطیلی صنایع آلاینده، استفاده از سوخت پاک، گاز سوز شدن و پایش و نمونه برداری از پمپ‌های بنزین و صنایع را عامل موثر در کاهش آلودگی هوای اراک عنوان کرد.

وی در پایان سخنان خود افزود: در حال حاضر فرودگاه اراک به واسته تعداد کم پروازهایی که دارد آسیبی به محیط زیست تالاب نمی رسند اما اگر تعداد پروازها افزایش یابد این مهم دیگر مورد تایید نمی باشد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*