پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
در کتاب و کتابخوانی باید برتر از آمار جهانی باشیم
اجتماعی

در کتاب و کتابخوانی باید برتر از آمار جهانی باشیم

سردبیر مجازی
21 خرداد 1397
بازدید: 63
نظرات: 0

دانشی، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس:

در کتاب و کتابخوانی باید برتر از آمار جهانی باشیم

  • گروه جامعه، شایسته سلامی

 

حجت‌الاسلام عباس دانشی متولد سال 1343 شهرستان راور در استان کرمان می باشد و دارای اصالت یزدی ـ کرمانی است. تحصیلات وی حوزوی است و دانش آموخته حوزه علمیه قم می باشد. تحصیلات سطح 3 حوزوی که معادل کارشناسی ارشد می‌باشد را پشت سر گذاشته است. همانطور که وی اذعان می دارد به عنوان یک طلبه انقلابی علاقه‌مند به عرصه های جهادی در انقلاب است و به همین علت بعد از دفاع مقدس به مناطق محروم و مرزی کشور مهاجرت کرد. 12 سال در استان‌های غربی کشور همانند استان های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی و به ویژه در شهرهای مرزی انجام وظیفه کرده و به مردم خوب عزیز و دوست داشتنی کرد کشور خدمت نموده است. در اداره کل تبلیغات اسلامی استان های مختلف فعالیت داشته و در حوزه‌های علمیه اهل سنت و مراکز دینی نزدیک به اهل سنت در حوزه تقریب مذاهب اسلامی و وحدت مذاهب اسلامی فعالیت و تلاش کرده است. در دفاتر نمایندگی های ولی فقیه در این استان های متععدی که حضور داشته خدمت نموده است. سپس به شرق کشور مهاجرت کرده و 13 سال در استان سیستان و بلوچستان در مسئولیت‌های فرهنگی مختلف مانند مدیریت فرهنگی نهاد مقام معظم رهبری، ریاست شورای فرهنگی تبلیغات اسلامی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی حدود 5 سال فعال بوده است. سالها در استان سیستان و بلوچستان به عنوان کارشناس مجری برنامه های تلویزیونی برای شهروندان عزیز این استان برنامه داشته است. بسیار خوشحال است که بخشی از عمر خود را با مرزنشینان عزیز و مردم خوب استان های مرزی همراه بوده و در شرایط سختی که شروع دوره ریشه‌های تفکری در استان سیستان و بلوچستان بوده و شیعه را مورد حمله قرار داده بودند و تلخی هایی در این رابطه به وجود آمده بود و اقدامات تروریستی علیه مردم و مساجد شیعه و پیروان ولایت می‌شد، در کنار مردم خوب سیستان و بلوچستان فعالیت داشته است. سپس به قم مهاجرت کرده و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم شده است. همچنین دبیر شورای فرهنگ عمومی استان قم بوده و شورای عالی هنر استان قم را تشکیل داده است و مسئولیت آن را بر عهده گرفته است. به عنوان یک طلبه در عرصه های فرهنگی که مطابق منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده فعالیت داشته در کارهای هنری به عنوان گوینده تلویزیون، کارگردان تلویزیونی و همچنین نویسنده و کارگردان تئاتر فعال بوده است. همواره دغدغه رشد و ترقی و تعالی فرهنگی و هنری جامعه را بر اساس آموزه های دینی و بهره برداری از ظرفیت های عظیم حوزه دینی در بخش فرهنگ و هنر را داشته‌ است و تلاش و کوشش بسیاری را در این راه از خود نشان داده است. همچنین مؤلف آثاری برای جوانان عزیز بوده که جزو افتخارات وی می باشد. قبل از مهاجرت به استان مرکزی به مدت دو سال مشاور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. سال‌ها دبیر و مدیر مسئول نشریه اسوه در استان سیستان و بلوچستان بوده و برای فصلنامه های علمی و فرهنگی متعددی مقاله نوشته است. 6 عنوان کتاب از آثار خود را تا به حال به چاپ رسانده و منتشر کرده است. همچنین کتاب‌هایی را نیز در شرف چاپ و انتشار دارد و امیدوار است در سال 97 بتواند 5 عنوان دیگر از کتاب های خود را که برای جوانان نوشته است چاپ کرده و منتشر کند. همچنین چند آلبوم عکس از سفرهای علمی، زیارتی و تفریحی خود دارد که امیدوار است بتواند آنها را هم که به عنوان بخشی از فعالیت‌های هنری خود محسوب می‌شود به چاپ برساند. تا به حال بیش از 30 عنوان مقاله و مصاحبه با شخصیت های برجسته جهان اسلام در نشریات مختلف از وی به چاپ رسیده است.

حجت‌الاسلام عباس دانشی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در رابطه با حضورش در استان مرکزی و شروع فعالیت خود در این استان در گفتگو با عطریاس گفت: یک ماه است که به استان مرکزی آمده ام. با این سمت و شغل بیگانه نبودم و به لحاظ مسئولیت هایی که در کتابخانه های ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های مختلف داشته ام و همچنین با کتابخانه های عمومی و کتابداران عزیز و ارجمند و ویژگی‌های خاص این امر آشنا بودم. با علاقه و تعامل در حوزه‌های مأموریت های قبلی ام یعنی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادارات کل کتابخانه های عمومی را دنبال کرده و در مورد کتابخانه های استان مرکزی نیز در یک ماه گذشته مطالعاتی انجام داده ام. با ظرفیت‌های بسیار خوب این استان در عرصه های فرهنگی و اجتماعی در حوزه کتاب و سایر حوزه ها آشنا هستم.

حجت‌الاسلام دانشی افزود: استان مرکزی با تاریخ ممتاز و با سابقه بسیار ارزشمند و برجسته و متمدن خودش ظرفیت‌های فراوان علمی و فرهنگی و هنری را داراست. البته در روزگار کنونی این استان بیشتر از جهت صنعتی و رشد آن مشهور است که این هم یک افتخار برای این استان است که توانسته نقش عظیمی در حوزه صنعت ایفا کند و به عنوان یک قطب صنعتی شناخته شود و البته توانسته خدمات شایسته ای را در این زمینه به کشور ارائه بدهد و این یک افتخار است. اما حق استان مرکزی این است که به لحاظ پیشینه و سابقه تاریخی و اجتماعی و فرهنگی که دارد شناخته شود و اگر بررسی های متعددی صورت بگیرد از لحاظ شخصیت های برجسته کشور این استاد در رده اول قرار دارد و در شمار اولین هاست. باید توجه داشته باشید که پا به پای رشد صنعتی، عرصه های فرهنگی و هنری این استان هم باید رشد و توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر 83 کتابخانه در استان مرکزی موجود است که بعد از آموزش و پرورش فراگیر ترین دستگاه استانی می باشد، اما ظاهراً خیلی دیده نشده و به چشم نیامده است. ما در همه شهرستانها، بخش‌ها و در روستاهای بزرگ دارای کتابخانه هستیم و حدود 12 میلیون جلد کتاب در مجموع این کتابخانه‌ها در اختیار شهروندان اهل فرهنگ و مطالعه و کتابخانه موجود می باشد و همچنین 52 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند که این رقم بسیار مناسبی می باشد و برنامه ریزی های ما نیز در جهت رشد توسعه کمیت و کیفیت کتابخانه ها می باشد. همچنین مایل هستیم در جاهایی که کتابخانه نداریم مانند شهرهای جدید که در حاشیه شهرها و مراکز شهرها شکل گرفته مثل شهر کارچان در نزدیکی شهرستان اراک و شهر آوه در نزدیکی شهرستان ساوه کتابخانه‌هایی تأسیس کنیم و این هدف را با جدیت دنبال می‌کنیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی اظهار داشت: نوسازی و بهسازی فضای کتابخانه ها یکی دیگر از سیاست‌های نهاد کتابخانه های عمومی کشور است و باید محیط کتابخانه ها را از نظر زیبایی و آرایش قفسه ها و سالن مطالعه و جذابیت های بصری مورد توجه و دقت قرار دهیم و سعی کنیم که در تمام کتابخانه های استان نوسازی و تحول ایجاد کنیم تا شرایطی ایجاد شود که مراجعه کنندگان محترم کتابخانه ها بتوانند با علاقه در این اماکن حضور پیدا کنند. توسعه سالن های مطالعه همانگونه که گفته شد و همچنین فعالیت‌هایی در جهت ارتقای فیزیکی کتابخانه ها از جمله نور و رنگ و بهسازی فضا و تجهیزات کتابخانه ها انجام می پذیرد که فضای کتابخانه برای مراجعه کننده زیبا و جذاب باشد. در مورد دکوراسیون کتابخانه ها نیز کارهایی در حال انجام است و ما پیگیری  این امور را برعهده داریم.

حجت الاسلام دانشی تصریح کرد: تقویت و غنی شدن منابع کتابخانه ها و به روز شدن منابع موجود، استفاده از فرهنگ اهدای کتاب برای تغذیه و احیای کتابخانه ها را برای احیای رشد کیفی کتابخانه ها دنبال خواهیم کرد. اگر چه از نظر کتاب و کتابخوانی جزو کشورهای برخوردار دنیا هستیم اما باید به رتبه های بهتری در این زمینه برسیم و ارتقا پیدا کنیم و وضع مطلوب تری را در این زمینه داشته باشیم. این کار تنها وظیفه نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیست. بلکه تمامی دستگاه‌های دولتی که در زمینه فرهنگی فعال هستند، نهادهای مختلف سازمان‌های مردم ‌نهاد و نهادهای حوزوی، جامعه ارجمند روحانیت، آموزش و پرورش، آموزش عالی، شهرداری ها و تمام نهادهای کوچک و بزرگ باید فعالیت کنند تا به امید خدا در این زمینه شاهد رشد و شکوفایی باشیم و به آمارهای جهانی نزدیک شویم و حتی برتر از آمار جهانی باشیم. با عنایت به برنامه بلندمدت کشور یعنی افق 1404 باید با به تمامی شاخص های توسعه یافتگی فرهنگی در عرصه کتاب برسیم. در حد بضاعت خودمان در این زمینه در استان تلاش خودمان را خواهیم کرد.

وی بیان داشت: طرح هایی از قبیل طرح فرهنگی کتابخوان، طرح نقد کتاب، طرح مسابقات فرهنگی و کتابخوانی، طرح نمایشگاه های ادواری با موضوعات روز و در مناسبت‌های مختلف، تعامل و همکاری کتابخانه های عمومی استان مرکزی با سایر دستگاه‌های فرهنگی و … تمامی این طرح های نامبرده، برنامه‌هایی است که در جهت ترویج و فرهنگ مطالعه در دست اقدام داریم. سال گذشته استان مرکزی عهده دار برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی بود و در این جشنواره حدود 10 هزار نفر شرکت کردند که باید گفت آمار شرکت کننده ها در این خصوص خوب بوده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی تأکید کرد: از عزیزان خیر استان مرکزی و همینطور از شهرداری‌های محترم استان خواهش می کنم که نگاه ویژه‌ای به موضوع کتاب و کتابخوانی داشته باشند. این امر می‌تواند به عنوان زیرساخت توسعه همه جانبه استان مرکزی تلقی شود. رشد و توسعه مطالعه کتاب فقط حوزه فرهنگ را تحت تأثیر قرار نمی دهد، بلکه ارتقای همه حوزه‌ها در استان مرکزی منوط به ارتقاء و رشد فرهنگ مطالعه است و این موضوع در تمام دنیا به اثبات رسیده است. مخصوصاً اینکه در دنیای کنونی رقبای جدیدی برای کتاب ظهور کرده اند. توسعه رسانه های ارتباطی جدید مانند فضاهای مجازی که رقیب جدی برای کتاب و کتابخانه ها هستند.

حجت الاسلام دانشی ابراز داشت: دوستداران کتاب باید نسبت به ارتقای کتابخانه توجه بیش از پیش داشته باشند تا همچنان کتاب و مطالعه آثار مطبوع در صدر باشد و جایگاه خودش را حفظ کند و این امر شدنی است. به علت اینکه در خاستگاه و زادگاه رسانه‌های جدید که کشورهای غربی هستند و خودشان این فضا را ایجاد کردند و گسترش دادند، همچنان مطالعه کتاب به عنوان یک ارزش نخستین محسوب می شود و میانگین آثار برجسته و سرانه مطالعه در این کشورها دارای آمار و اعداد خوب و بالا و قابل توجهی است.

وی اضافه کرد: متأسفانه نباید فکر کنیم که چون امکان مطالعه در فضای مجازی فراهم است کتاب جایگاه خودش را از دست داده است. البته ما هم در تمام کتابخانه ها بخش فضای مجازی را داریم. کتاب صوتی در این اماکن موجود است و می‌توانیم در اختیار علاقمندان قرار دهیم و امکان مطالعه کتاب الکترونیک در فضای کتابخانه موجود می‌باشد. در فضای کتابخانه ها اینترنت رایگان برای مراجعین و اعضای محترم موجود است که ما پیگیری همه اینها را بر عهده داریم. اما کتاب همچنان که در تمام دنیا جایگاه خودش را حفظ کرده باید در کشور ما هم جایگاه خودش را حفظ کند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی همچنین گفت: در این عرصه کتابخانه های عمومی استان به عنوان یک نهاد غیردولتی بضاعت و قدرت اندکی دارد. ما یک مجموعه و نهاد عمومی غیردولتی هستیم که سهم کمی در عرصه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی داریم. بخش عمده این کار باید در سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی، تشکل ها، مجموعه ها و مجامع گوناگون صورت بگیرد و درخواست داریم که به این امر توجه کنند. ما در شهرستانها درخواست ایجاد مجموعه کتابخانه های جدید داریم. از خیرین ارجمند تقاضا داریم که انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان ها را فعال کنند و از آنها دعوت به همکاری می کنیم که به امید خدا شاهد رونق و شکوفایی بیشتر در این عرصه باشیم. ما در تمام بخش شامل اهدای کتاب، اهدای تجهیزات کتابخانه ای، تامین منابع کتابخانه ها، در احداث کتابخانه ها و در سایر فعالیت های مربوط به کتابخانه ها علاقه مند به جذب مشارکت عزیزان خیر هستیم و زمینه های آن فراهم است.

حجت الاسلام دانشی افزود: در حال حاضر بیشتر بر روی کتاب به صورت کاغذی و شکل خاص کتاب متمرکز هستیم. ولی کتابخانه های ما در حال حاضر مجهز به اینترنت رایگان هستند و مراجعه کنندگان می توانند از فضای مجازی نیز استفاده کنند. همچنین تولید کتاب دیجیتال را در برنامه های خود داریم. انتشار کتاب های بریل و کتاب های گویا را با جدیت دنبال می‌کنیم و همچنین رسانه‌های جدید در حوزه کتاب را فعال خواهیم کرد. گرچه کتاب های گویا و دیجیتال بیشتر در سفرهای درون شهری و برون شهری مانند مترو و فرودگاه و ترمینال ها مورد استفاده قرار می گیرد. ترجیح ما این است که کتابخانه به شکل اصلی و سنتی خود مورد استفاده مردم و مراجعین قرار بگیرد.

وی ادامه داد: کتابخانه های مرکزی از آثار بزرگ حوزه فرهنگ در کشور می باشد که در بعضی استانها این کار دنبال می‌شود. در استان مرکزی و در شهر اراک نیز در سال 92 کار احداث این کتابخانه آغاز شده است. اگر چه در دوره ای کار احداث این پروژه به مشکلاتی برخورد اما به یاری خداوند و با عنایت مسئولان خوب استان احداث آن با جدیت دنبال شده است. این پروژه عظیم به عنوان یکی از بزرگترین کتابخانه های کشور با 18000 متر زیربنا احداث خواهد شد. این یک طرح استانی است و امیدواریم با قول مساعدی که مقامات استانی داده اند در 2 سال آینده این طرح عظیم فرهنگی به بهره‌برداری برسد. با یاری خداوند در استان مرکزی اراده خوبی برای تکمیل این پروژه وجود دارد که باید در این خصوص از استاندار محترم و معاونین محترم و ارجمند ایشان و همچنین اداره کل مسکن و شهرسازی استان مرکزی و شهرداری محترم اراک تقدیر و تشکر کرد و امیدوارم تا پایان دولت دوازدهم آیین افتتاح کتابخانه مرکزی اراک را داشته باشیم. در روند ساخت این پروژه اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی نقشی ندارد، بلکه بهره برداری و تجهیز آن بر عهده این نهاد است.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*