پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ اسفند ۱۳۹۷
6 اثر تاریخی استان در نوبت ثبت موقت جهانی قرار می گیرند
اجتماعی

6 اثر تاریخی استان در نوبت ثبت موقت جهانی قرار می گیرند

Virtual editor
21 خرداد 1397
بازدید: 108
نظرات: 0

نوید مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:

6 اثر تاریخی استان در نوبت ثبت موقت جهانی قرار می گیرند

 

عطریاس: « 6 اثر تاریخی استان شامل بازار تاریخی اراک ، محوطه خورهه محلات، منظر فرهنگی سنگ نگاره های تیمره، بافت تاریخی نراق، آتشکده آتشکوه محلات و همچنین مسجد جامع ساوه در نوبت ثبت موقت جهانی قرار می گیرند.»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبرگفت : « آثار تاریخی به عنوان ستاره های سپهر فرهنگی ایران اولویتی اساسی در فرهنگ سازی نسل های جدید و عامل توسعه صنعت گردشگری است از همین رو اداره کل میراث فرهنگی عزم خود را جزم کرده تا در سال 97 ، گام های اجرایی جهت ثبت و معرفی جهانی آثار تاریخی ارزشمند خود را بردارد تا شاهد افقی جدید در تاریخ، هنر، فرهنگ و به خصوص گردشگری استان باشیم.»

سید محمد حسینی افزود: « پژوهش تخصصی در حوزه هر اثر تاریخی جهت تکمیل پرونده برای ساختاری مستند و اغنا کننده برای سازمان جهانی یونسکو و برجسته کردن قابلیت های هر اثر را، ثبت موقت می گویند که در صورت تایید سازمان و کمیته کارشناسی یونسکو، پرونده جامع هر اثر  برای داوری در این سازمان جهانی تهیه می شود.»

او در ادامه با معرفی شش اثر مورد پژوهش، گفت: « مجموعه  تاریخی بازار اراک نمونه ی بسیار ارزشمندی از هنر شهرسازی اوایل قرن سیزدهم است که در دوره فتحعلی شاه قاجار احداث شده است. این بنا را که باید شاکله ی اصلی شکل گیری شهر دانست دارای ارزش های منحصر به فردی همچون راستا ترین گذر ها دربین بازار های ایران دانست. قطع به یقین در صورت مرمت و ساماندهی این مجموعه تاریخی بیشترین پتانسیل ثبت جهانی در استان متعلق به همین بنای فاخر است از این رو اداره کل در سال های گذشته مرمت های اضطراری و اصولی متناوبی را در بازار انجام داده که آخرین نمونه ی آن هزینه کرد 24 میلیارد ریالی در سال 96 است.»

او افزود: « آتشکده آتشکوه محلات یکی از مهم‌ترین آثار بجا مانده از دوران باستان در ایران است که در نزدیکی شهر نیم‌ور قرار دارد. مورخان قدمت این بنا را به دوره ساسانیان مربوط می‌دانند. این بنای تاریخی با مصالح بوم آورد، سنگ تراورتن و ملات گچ همراه با مقداری ماسه و سنگریزه و نیز نمای بنا با استفاده از سنگهای تخت در اندازه های بزرگ و کوچک تزئین شده است.  این اثر در آبان 1317 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.»

مدیرکل در ادامه، مسجد جامع ساوه  را بنایی منحصر بفرد در کشور عنوان کرد و اظهار داشت: « بنای این مسجد با توجه به مصالح و سبک شناسی دارای چند دوره ساخت بوده که می توان به ادوار ساسانی، سلجوقی، ایلخانی و صفوی اشاره کرد. مسجد اولیه از نوع شبستانی بوده که با توجه به آرایه های معماری آن می توان گفت مربوط به اوایل دوره ی اسلامی است. مصالح به کار رفته در این بنا شامل آجر، خشت، ملات گچ و گل بوده که با تزیین گسترده ی گچ بری در محراب با نقش گره های هندسی کتیبه ها و آیات قرآنی در دو ردیف چشم نواز شده و همینطور دور تا دور گنبد با کاشی شش ضلعی به رنگ فیروزه ای تزیین شده است. این مسجد را می توان با مساجد دوره ی اول اسلامی در شهر های یزد، شوش و خراسان مقایسه کرد.»

حسینی افزود:« سنگ نگاره های تیمره با قدمتی بین ده تا چهل هزار سال با نقوش اولیه بشری و همچنین حروف پهلوی، عربی و فارسی در دره ای در چهل کیلومتری جنوب شرق شهرستان خمین واقع شده است این سنگ نگاره ها را شاید بتوان عمیق ترین ریشه تاریخی استان نامید.»

مدیر کل با اشاره به اهمیت ستون های سنگی عمارت خورهه در تاریخ معماری استان گفت: « این ستون ها که باقی مانده ای از عمارتی سترگ در منطقه بوده را شاید بتوان متفاوت ترین نوع معماری در سراسر استان دانست چراکه شباهت ستون های باقی مانده به بنای جهانی تخت جمشید یکی از جاذبه های منحصر به فرد این بنای تاریخی است. این بنا که به احتمال قوی متعلق به دوره ی اشکانیست یکی از آثاری است که اداره میراث فرهنگی در تلاش برای جهانی کردن آن است.»

حسینی در پایان گفت: « همانطور که در سال 93 قنات ابراهیم آباد را به عنوان نخستین اثر جهانی استان به ثبت رساندیم در نظر داریم تا آثار بعدی دیگر استان را در این فهرست جهانی ثبت کرده تا بر پتانسیل های فرهنگی، گردشگری و اقتصادی استان اضافه کنیم از این رو جهت تهیه پرونده ثبت موقت جهانی این 6 اثر اقدامات لازم به منظور اعزام مشاور ذیصلاح را انجام داده ایم. »

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*