پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ اسفند ۱۳۹۷
دره خطرناک و سقوط مرگبار
استان مرکزی

دره خطرناک و سقوط مرگبار

Virtual editor
23 خرداد 1397
بازدید: 116
نظرات: 0

 از بیان اصلاح طلبی تا عدم عمل اصلاح طلبانه

دره خطرناک و سقوط مرگبار

شورای سردبیری:

«اصلاح طلبی» واژه ای است که شاید در گذر زمان دستخوش تغییر یا قلب یا کوبش ناشی از تند باد های ناموافق شود، اما آنچه در این گذر، مستحکم و پویا در لایه های مختلف اجتماعی ساری و جاری و مورد اتکا است” روح اصلاح طلبی” است.

🔸 به پشتوانه همین روح اصلاح طلبی است که کنش گران اصلاح طلب در بزنگاه هایی می توانند جامعه را به سمت رفتارهای اصلاح طلبانه ای مانند انتخاب یک رئیس جمهوری اصلاح گر یا نمایندگان اصلاح طلب با همه محدودیت های اولیه سوق بدهند.

🔹 هر موجود اصالت دار در فعل و انفعالات زمانی و مکانی، یک انعکاس مشخص از خود صادر می کند. لذا اصلاح طلبی و کنش اصلاح طلبانه را بایستی در نسبت ” اصالت” با ” کنش” و درچارچوب ” عمل” مورد ارزیابی قرار داد.

🔸 از این زاویه می توان دریافت که ” اصلاح طلب شدن” امری به مراتب بالاتر از ” اصلاح طلب بودن” است. چرا که ” شدن” عبور از مرحله ای به مرحله بالاتر است. در حالیکه ” بودن” گاهی امری محدود در عادت هاست و شاید معطوف به تاکتیک تامین مصالح. ” اصلاح طلب شدن” به عنوان یک استراتژی مهم در سطح نیروهای سیاسی فعال در این حوزه امری است ناگزیر که بایستی در دستور کار قرار گیرد.

🔹 اگر خواهان اتحاد و پیوند ارگانیک این استراتژی با روح ساری و جاری در لایه های مختلف اجتماعی هستیم، چاره ای جز بازگشت به آرمان ها, شعارها و هنجارهای انسانی تبلیغ شده در مقطع دوم خرداد 76 نداریم.در سالیان اخیر این اتحاد و پیوند ارگانیک میان نیروهای سیاسی و عملیاتی اصلاح طلب و بدنه اجتماعی گاهی دچار چالش شده،در همین گذر نیروهای سیاسی فعال و الیت جریان اصلاحات هم گاهی به جای ریشه یابی به درمان های مقطعی روی آوردند انکار در بدنه ی اجتماعی نسبت به فرآیند اصلاحات نتیجه محتوم اتخاذ رویکرد تنازع در نیروهای اصلاح طلب است.

🔸 توقع بدنه اجتماعی عظیمی که سالیان متمادی جریان اصلاحات را پشتیبانی کرده و افرادی از این جریان را بر مصادر مختلف حاکم کرده اند، عمل به مسئولیت های اجتماعی و سیاسی است که در قبال مردم و دلبستگان به استراتژی اصلاحات دارند؛ این افراد اگر اصلاح طلبند پس ملزم به پایبندی به عمل اصلاح طلبانه هستند و صرف بیان کفایت نمی کند و فاصله بیان تا عمل اصلاح طلبانه باید طی و پر شود. چرا که فاصله بیان صرف و توام با افتخار اصلاح طلب بودن تا عدم عمل اصلاح طلبانه می تواند تبدیل به دره ای خطرناک شود که سقوط در آن کشنده خواهد بود.

🔹 هر گونه بی توجهی به این موضوع ازجانب فعالان اصلاح طلب و افرادی که با حمایت حزیان اصلاحات در سمتی انتخابی یا انتصابی قرار گرفته اند، می تواند ضربه های جبران ناپذیری بر اعتماد عمومی وارد کرده و امید به جریان اصلاحات را در وضعیت مبهم و نامعلومی قرار دهد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*