پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
آقازاده میزبان کلانتر محیط زیست
استان مرکزی

آقازاده میزبان کلانتر محیط زیست

Virtual editor
23 خرداد 1397
بازدید: 162
نظرات: 0

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشوردر سفر به استان مرکزی:

آقازاده میزبان کلانتر محیط زیست

  • گروه جامعه، شایسته سلامی

 

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در جریان سفر به استان مرکزی گفت: اراک در سالهای گذشته یکی از آلوده ترین شهرهای کشور بود اما در حال حاضر آلودگی این شهر نسبی است. در این راستا مردم و مسئولان استان مرکزی به این نتیجه رسیده اند که باید آلودگی این شهر کاهش یابد و در این راستا اقدامات سازنده ای صورت گرفته است. امیدواریم با همت مسئولان استان مرکزی در 3 یا 4 سال آینده، اراک از لیست شهرهای آلوده کشور خارج شود. تعداد روزهای آلوده کلانشهر اراک از 105 روز ناسالم در سال 95 به 63 روز ناسالم در سال گذشته رسیده که این امر کاهش 40 درصدی روزهای ناسالم را نشان می دهد و بیانگر توفیق بزرگی در این خصوص است.

کلانتری افزود: در خصوص توزیع بنزین یورو پنج نیز باید گفت که پالایشگاه ستاره خلیج فارس به زودی راه اندازی خواهد شد و حدود یک سوم بنزین کشور را با استانداردهای بالا تولید خواهد کرد. در این رابطه وزارت نفت تمام تلاش خود را به کار گرفته تا بنزین تولیدی بر اساس استانداردهای قابل قبول محیط زیست باشد. امیدواریم این همت در بخش گازوئیل نیز مورد توجه جدی قرار گیرد. استفاده از سوخت سالم و دارای استاندارد یورو چهار و یورو پنج، توزیع گازوئیل با زیر 50 پی پی ام گوگرد و اقدامات مؤثر شرکت های آلاینده در کاهش آلودگی هوای اراک، بسیار تاثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: 100 درصد ریزگردهای زیر دو و نیم میکرون در ایران منشاء خارجی دارد، اما ریزگردهای زمستانه با منشاء داخلی است. ریزگردهای ایران از حدود 40 سال گذشته با تغییرات اکوسیستم استان خوزستان ایجاد شده و مهار آن در یک شب انجام نمی شود، بلکه حداقل پنج سال زمان نیاز دارد. امسال از محل صندوق توسعه ملی، 100 میلیون دلار برای ریزگردهای استان خوزستان تخصیص یافته که امیدواریم مطالعات آن تا پایان مردادماه به اتمام برسد و استاندار خوزستان نیز مسئولیت اجرای مستقیم این طرح را برعهده دارد. مسئولیت ریزگردهای خارج از کشور برعهده کشورهای عراق، سوریه، و عربستان است. البته عراق در این راستا تلاش های مناسبی داشته و بخش عمده ای از آب فرات را راهی تالاب های حاشیه این رودخانه کرده است. ناگفته نماند که عراق حدود 70 هزار کیلومتر مربع باتلاق داشت که در چند سال اخیر بیشتر آنها خشک شده بود.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: حیات تالاب ها وابستگی شدید به آب دارد و بدون آب کافی به کانون تولید گرد و غبار و محل چالش های زیستی تبدیل می شود. در این راستا حقابه از دست رفته تالاب های کشور برای احیای این سرمایه های ملی باید بازگردد. تنها راه احیای تالاب های کشور برگرداندن حقابه آن ها است و در این راستا اجرای برنامه های اصولی برای صرفه جویی در مصرف آب در مناطق بالادست تالاب ها ضروری است.

کلانتری تصریح کرد: کاهش حجم آب رودخانه ها در سال های اخیر بر شرایط تالاب های کشور بیشترین تأثیر منفی را داشته و کم بارشی نیز بر علل آن افزوده است. میزان بارش های کشور در سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل، 30 درصد کاهش دارد و بر اساس آمارهای موجود کم بارشی در جنوب شرق کشور به بیش از 70 درصد رسیده است. بر اساس بررسی وزارت نیرو، تالاب های کشور سالانه نیازمند یازده و هشت دهم میلیارد مترمکعب حقابه هستند. این در حالی است که مطالعات محیط زیست حاکی از آن است که باید این حقابه 25 میلیارد متر مکعب باشد. الگوی کشت کشور به ویژه در مناطق نیمه خشک باید به سرعت تغییر کند، چرا که تالاب ها که سرمایه زیستی پایه هستند نباید قربانی تولیدات کشاورزی آب بر در مناطق بالا دست شوند.

وی بیان داشت: وضعیت تالاب های کشور به هیچ عنوان خوب نیست و تالاب های مهم کشور از جمله دریاچه ارومیه، هامون، بختگان، میقان، هورالعظیم و شادگان در انتهای حوزه های آبریز قرار دارند و از نظر منابع آبی در شرایط خوبی نیستند. موقعیت جغرافیایی اغلب تالاب های ایران برخلاف تالاب های عراق که در حاشیه رودخانه فرات قرار دارند، در انتهای حوزه های آبریز است. با شرایط کنونی حتی رودخانه کارون نیز برای رسیدن به دریا مشکل کمی حجم آب دارد. منابع دیگر کشور از جمله سفید رود مقدار کمی آب دارد و طیف بزرگی از رودخانه های کشور از جمله زاینده رود خشک شده است. تالاب گاوخونی سالانه 175 میلیون متر مکعب حقابه دارد اما در حال حاضر آبی در رودخانه زاینده رود جاری نیست که به گاوخونی برسد. در خصوص برداشت های شرکت املاح معدنی ایران از تالاب میقان اراک ذکر این نکته ضروری است که تا زمانی که بقای تالاب، به واسطه بهره برداری از بین نرود مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد. تالاب میقان اراک از زیبایی های ویژه ای برخوردار است و باید بیش از پیش به مردم معرفی شود.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تأکید کرد: مجموع آبهای فسیلی کشور ایران حدود 500 میلیارد متر مکعب است که از این میزان 200 میلیارد متر مکعب آن آبهای شیرین و 300 میلیارد متر مکعب آن نیز آبهای شور هستند. از مجموع 200 میلیارد متر مکعب آبهای شیرین فسیلی ایران 170 تا 180 میلیارد متر مکعب آن در چند سال گذشته مصرف شده است و می توان گفت که ذخایز آبهای زیر زمینی ایران رو به پایان است.

کلانتری ابراز داشت: میزان آبهای تجدیدپذیر کشور در سالهای گذشته 131 میلیارد متر مکعب بوده است که در حال حاضر این میزان به 88 میلیارد متر مکعب رسیده است. بر اساس گزارش کارشناسان، در صورت برخورداری از 88 میلیارد متر مکعب آبهای تجدیدپذیر باید میزان برداشت از این آبها 35 میلیارد متر مکعب باشد، این در حالی است که سالانه بیش از 97 میلیارد متر مکعب از آبهای تجدیدپذیر برداشت می شود.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه میزان بارش در نقاط مختلف کشور بیش از 15 درصد کاهش داشته است، اما تنها عامل کاهش آبهای زیرزمینی مصرف و برداشت بی رویه از منابع آبی است. در نقاط مختلف دنیا هیچ کشوری حق ندارد بیش از 40 درصد از آبهای تجدیدپذیر را برداشت کند، اما در ایران بیش از 110 درصد از آبهای تجدیدپذیر برداشت می شود. اضافه برداشت آبهای زیرزمینی در دهه 60 به میزان 250 میلیون متر مکعب بود که این میزان اضافه برداشت از آبهای زیرزمینی در دولت های پنجم و ششم به یک میلیارد متر مکعب، در دولت های هفتم و هشتم به 4 میلیارد متر مکعب و در دولت های نهم و دهم به 9 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب رسید. در این راستا با وجود تلاش های دولت تدبیر و امید و تأکید شخص ریاست جمهوری این میزان در همین سطح باقی مانده و رشدی نداشته است. دولت تدبیر و امید با برنامه هایی که ارائه نموده توانسته است برداشت های بی رویه از آبهای زیرزمینی را در یک سطح متوقف کند.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین گفت: یکی از عوامل بروز کم آبی در برخی از استان های کشور از جمله اصفهان، تبریز و مرکزی، توسعه صنایع آب بر در این استان ها و نبود آمایش سرزمینی در کشور است. در این راستا مجوز فعالیت صنایع آب بر تنها در شهرهای ساحلی کشور صادر می شود. اکنون 80 درصد جمعیت کشورهای دنیا در سواحل این کشورها مستقر شده اند، در حالی که تنها 2 درصد جمعیت مردم ایران در سواحل جنوبی ساکن هستند که انتقال صنایع آب بر به این سواحل نقش مهمی در افزایش جمعیت در این نقاط به همراه دارد.

کلانتری افزود: میزان فرسایش خاک در کشور بین 16 تا 18 تن در سال است و ایران با این میزان فرسایش خاک رتبه نخست را در بین کشور های جهان دارد. ایران در زمینه فرسایش پوشش گیاهی و فرسایش ژنتیکی در سطح جهان جزء پنج کشور نخست محسوب می شود که این مهم نتیجه مدیریت غیر صحیح در طول 50 سال گذشته است .اکنون با وجود فرسایش گیاهی 123 میلیون واحد دامی در مراتع کشور چرا می کنند که این مهم مشکلاتی را در زمینه زیست محیطی به همراه دارد.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست باید از تجربیات متخصصان برای احیای دوباره دریاچه ارومیه بهره گیری نماید، چرا که همواره بهره گیری از تجربیات متخصصان در حوزه های مختلف محیط زیستی در دستور کار این سازمان قرار دارد و اقدام های این سازمان بر اساس نتیجه فعالیت های کارشناسی است. جریان های سطحی کشور در گذشته 45 میلیارد متر مکعب بوده است و در حال حاضر این میزان به 20 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است. ایجاد سد بر روی روخانه های دریاچه ارومیه و افزایش کشت محصولات کشاورزی در این منطقه از 180 هزار هکتار به 500 هزار هکتار از مهمترین عوامل خشک شدن این دریاچه بوده است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: 67 درصد آلودگی شهر تهران مربوط به فعالیت 60 هزار دستگاه کامیون و اتوبوس فرسوده، 2 درصد آلودگی این شهر مربوط به فعالیت سواری ها و 12 درصد مربوط به فعالیت موتورسیکلت ها است. در این راستا فعالیت اتوبوس ها و کامیون های فرسوده در این کلانشهر سال گذشته 14 روز مدارس را به تعطیلی کشاند.

کلانتری تصریح کرد: اکنون ساماندهی پسماندها در استان مازندران نیازمند 23 میلیارد دلار اعتبار است که در 40 سال گذشته تنها سه میلیارد دلار برای حذف زباله در این استان هزینه نشده است.

وی بیان داشت: برخی مجوزهای شکار توسط متخصصان محیط زیست ارائه می شود که این مجوزها به منظور ایجاد تعادل و کاهش جمعیت نر پیر گله ها و برای جلوگیری از شیوع بیماری و مرگ و میر در این حیوانات ارائه شده است. برای آگاهی جامعه از مزایای ارائه این مجوزها باید اطلاع رسانی کافی از طریق متخصصان به مردم صورت می گرفت که این مهم انجام نشده است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تأکید کرد: با پیگیری های انجام شده، 263 طرح ملی ناتمام در سازمان حفاظت محیط زیست کشور با ساماندهی لازم، تعیین تکلیف شد. این طرح ها از حدود یک تا 12 سال گذشته در سازمان حفاظت محیط زیست ناتمام مانده بود که با 26 میلیارد و 700 میلیون دلار سرمایه گذاری و اشتغال 176 هزار نفر و همچنین با تفویض اختیارات لازم، تعیین تکلیف شدند.

کلانتری ابراز داشت: مشکلات زیست محیطی شهرها و استانها باید به صورت دورن منطقه ای مورد بررسی و تعیین تکلیف قرار بگیرند و در این راستا مدیران نباید درگیر فرآیندهای طولانی مدت و بروکراسی اداری شوند. در این خصوص تفویض اختیارات لازم انجام شده و رفع مشکلات زیست محیطی برعهده استان ها است و مدیران استان ها در این رابطه باید پاسخگوی مطالبات زیست محیطی شهروندان باشند. یکی از نشانه های ضعف مدیریتی، انتظار برای رفع مشکلات زیست محیطی است و در این راستا هر استانی موظف است مشکلات و مسائل زیست محیطی را پیگیری و حل و فصل کند.

وی اضافه کرد: بودجه سازمان حفاظت محیط زیست ناکافی است به صورتی که بودجه این سازمان کمتر از بودجه یک ناحیه از یک منطقه شهرداری است. در حال حاضر مجموع بودجه این سازمان به 9 هزار میلیارد ریال هم نمی رسد، این در حالی است که بودجه یک ناحیه از منطقه شهرداری 200 هزار میلیارد ریال است. اما با توجه به وضع موجود در حوزه حفاظت محیط زیست، کمبود بودجه دلیل موجهی برای سستی و کم کاری در وظایف محوله کارکنان نیست و مجموعه کارکنان محیط زیست باید تلاش کنند تا با وجود کمبودها در ارائه خدمات هیچگونه کوتاهی نداشته باشند.

قدم های مثبتی در حوزه ی

 محیط زیست برداشته شده است

سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی نیز در جریان سفر عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به استان مرکزی گفت: در طول مدت فعالیت دولت تدبیر و امید با همکاری مردم در حوزه محیط زیست قدم های مثبتی برداشته شده است و در حال حاضر محیط زیست، هوای استان مرکزی و البته کلانشهر اراک نسبت به پنج سال گذشته از وضعیت مناسب تری برخوردار است.

آقازاده افزود: با تلاش های بی شائبه فعالان زیست محیطی، تشکلهای غیردولتی، اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی و همکاری مردم با دولت، در حال حاضر تعداد دیگهای غیراستاندار ایرالکو به 60 دیگ و مصرف مازوت نیروگاه شازند از 95 درصد به نیم درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

وی ادامه داد: با انجام فعالیت های زیست محیطی در خصوص کاهش روزهای آلوده در کلانشهر اراک، تعداد این روزها در سال 96 نسبت به سال 95 حدود یک سوم کاهش یافته است.

استاندار مرکزی اظهار داشت: بخشی از کار و صدور مجوز برای فعالیت های صنعتی و غیره برعهده حفاظت محیط زیست است که با انجام فعالیت های آن، به صورت کارشناسانه مشکلات برطرف خواهد شد.

آقازاده تصریح کرد: تعداد نیروهای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ناکافی است، اما با وجود کمبود نیرو وظایف به درستی انجام می شود و این استان آمادگی دارد نیروهای فعال را برای این اداره کل به کارگیری کند.

وی بیان داشت: با وجود اینکه میانگین حقوق شاغلان فعال در این اداره کل در مقایسه با سایر دستگاه ها کمتر است اما کارکنان محیط زیست همه تلاش خود را برای ارائه خدمات صادقانه به کار گرفته اند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*