پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱ اسفند ۱۳۹۷
سکوت عجیب وزیر صنعت
استان مرکزی

سکوت عجیب وزیر صنعت

سردبیر مجازی
24 خرداد 1397
بازدید: 110
نظرات: 0

آشفتگی در بازار ارز، سکه و خودرو موج میزند

سکوت عجیب وزیر صنعت

گروه اقتصادی زهره صادقی

کارشناسان اقتصادی معتقدند جو روانی حاکم بر بازار منجر به افزایش قیمت بسیاری از محصولات شده که این افزایش قیمت در بسیاری از بازارها بی منطق است.
یکی از کارشناسان اقتصادی می گوید: در حال حاضر نوسانات و افزایش قیمت در بازار ها بیشتر به دلیل ذهنیت مردم از شرایط پس از تحریم است.
وی معتقد است: بخشی از آثار تحریم قبل از وقوع آن تاثیر خود را در بازارهای ایران گذاشته است و اکثر بازارها همچون خودرو، مسکن، طلا و ارز تا حد زیادی خود را با این ذهنیت وفق داده‌اند که به شرایط بدتر از برجام بر می گردیم.
با توجه به شرایطی که در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده پیش‌بینی می‌شود در سال جاری تورم صعودی شود و دولت نیز در این زمینه سیاست گذاری متفاوتی در پیش گیرد؛ چرا که همه اتفاقات اخیر که منجر به ایجاد التهاب در بازار شده است تا حدودی بدون دخالت و نظارت دولت صورت می‌گیرد.

روسای اتحادیه های طلا،خودرو و حتی مسکن در گفتگو با رسانه ها،به اتفاق،فضای فعلی بازار را ناآرام و حباب گونه اعلام می دارند.
این چندمین بار است که قیمت خودروهای داخلی و خارجی بدون ضابطه بالا رفته و حاشیه قیمت قابل توجهی را در بازار رقم زده است اما هیچ عکس‌العمل، جلسه، یا دستوری از سوی وزیر صنعت دیده نمی شود.
در کنار بازار آشفته خودرو که ماه‌هاست اتفاق افتاده است، افزایش حبابی قیمت طلا و جواهر نیز بازار اقتصادی را ملتهب تر کرده است؛قیمت سکه به شدت هیجانی و غیر معقول افزایش یافته که علت اصلی آن نوسانات ارز و افزایش تقاضا می باشد.
به گفته کارشناسان، کسانی که در گذشته با محدود شدن فعالیت بازار ارز، نقدینگی خود را به سمت سکه آورده بودند، این روزها اقدام به فروش آن کردند که این نیز خود یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت در بازار شده است.

نایب رئیس اتحادیه خودرو نیز ضمن تاکید بر مناسب نبودن خرید و فروش خودرو در شرایط کنونی اظهار داشته است: اگرچه تعیین قیمت در بازار خودرو مبتنی بر عرضه و تقاضا است ولی مدتی است که کارخانه های خودروسازی از جمله ایران خودرو و سایپا با وجود اینکه قطعات خود را با دلار 3600 تومانی وارد کرده‌اند ولی خودروها را وارد بازار نکرده و با این کار زمینه را برای بالا رفتن قیمت‌ها فراهم می کنند.
قاسمیان با اشاره به اینکه مقصر اصلی در این میان کارخانه ها هستند اضافه کرده است: دولت باید دستور ترخیص خودروهایی که در گمرک مانده اند را بدهد و در خصوص خودروهای داخلی باید با نظارت بر قیمت‌ها در این موضوع دخالت کند تا کارخانه ها خودرو های تولید شده را وارد بازار کنند و اندکی از التهاب بازار خودرو کاهش یابد.
اما در این میان و در اوج آشفتگی بازار عرضه و تقاضای طلا و خودرو و مسکن، سکوت عجیب وزیر،تعجب همگان را برانگیخته است.

به طوری که هیچ گونه خبری مبنی بر برگزاری جلسات شورای سیاست گذاری خودرو از سوی وزارت صنعت به گوش نمی رسد و مشخص نیست چرا وزیر کهنه کار صنعت معدن و تجارت تا این میزان به صنعت خودرو و قیمت های فعلی بازار و بخصوص موضوع مهم حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بازار آن ها بی تفاوت است.
اکنون عملاً هیچ نهادی بر قیمت های ارز و سکه و خودرو و آشفتگی فعلی بازار نظارت ندارد و حتی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی نیز دست روی دست گذاشته و کاری به بازار آشفته فعلی ندارند.

امید می رود وعده وزارتخانه مبنی بر ثبات بازار تا یک ماه آینده و بازگشت آرامش به بازار محقق شود و دولت بتواند انتظارات مردم از دولت دوازدهم را برآورده سازد.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*