پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ آذر ۱۳۹۸
مکتب پیشاهنگی انسان ساز است
اجتماعی

مکتب پیشاهنگی انسان ساز است

Virtual editor
28 خرداد 1397
بازدید: 390
نظرات: 0

خسرو ایزدی رییس سازمان پیشاهنگی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس:

مکتب پیشاهنگی انسان ساز است

  • گروه جامعه، شایسته سلامی

 

پیشاهنگی فعالیتی است که از سالهای دور در جهت رشد و اعتلای جسمی و روحی جوانان و نوجوانان جهان، شکل گرفته و رشد یافته است. از گذشته های دور فعالیت های این سازمان در جهان شروع شده و تاکنون توانسته افراد بسیاری را برای مقابله با سختی ها و بحران های طبیعی و غیرطبیعی پرورش دهد و چهره قابل قبول و شناخته شده ای در جهان از خود به یادگار بگذارد. فعالیت های پیشاهنگی در ایران نیز غریبه نیست و سالها است که توانسته علی رغم فراز و نشیب های فراوان و مشکلات عدیده، انسجام خود را حفظ کرده و به کار خود ادامه دهد.

خسرو ایزدی رییس سازمان پیشاهنگی استان مرکزی در رابطه با فعالیت های این سازمان در گفتگو با عطریاس گفت: پیشینه سازمان پیشاهنگی به سال 1907 بازمی گردد. در آن زمان هنگامی که آفریقای جنوبی تحت مستعمرات انگلستان بود، شخصی به نام بیدن پاول افسر انگلیسی که در حال جنگ با بومیان آنجا بود متوجه شد که همیشه سربازان منظم و با تجربه انگلیسی در مقابل بومیان آن منطقه به طور دائم شکست می خورند، در صورتی که آنها یک سری افراد بومی و بدون سواد و سلاح و وسیله مدرن بودند. زمانی که به علت این موضوع فکر کرد متوجه شد که این بومیان از بچگی با سختی بزرگ می شوند و در شرایط سخت پرورش می یابند. سپس به این فکر افتاد که بچه ها را از سن کم در مقابل سختی ها و حوادث روزگار آماده سازی کند. در سال 1907 تشکیلاتی به نام اسکات راه اندازی کرد. اسکات در سال 1908 اولین اردوی پسران را در ایسلند برپا کرد و در سال 1909 نیز اولین اردوی دختران را برپا کرد. این اردوها با هدف ایجاد آمادگی لازم در جوانان هنگام بروز حوادث و انجام فعالیت های امداد و نجات برگزار شد و در جهت این امر فعالیت می کرد که جوانان بدن سالم و روحیه خوبی داشته باشند. سازمان پیشاهنگی چون سیاسی نبود به طور تدریجی در همه دنیا مورد استقبال قرار گرفت و نکته جالب اینجا بود که در فضای سیاسی آن زمان که بلوک شرق زیر نظر شوروی و بلوک غرب زیر نظر آمریکا بود هر دو این مسئله را پذیرفتند و از آن استقبال کردند.

ایزدی افزود: در سال 1304 هجری پیشاهنگی در ایران پذیرفته شد و توسط شخصی به نام میرزا احمد امین زاده که اولین رئیس پیشاهنگی در ایران بود به کشور معرفی شد. در سال 1320 به خاطر حمله متفقین به ایران وقفه ای در این حرکت به وجود آمد و این وقفه تا سال 1325 ادامه داشت. پس از شروع دوباره پیشاهنگی در سال 1325 فعالیت های این سازمان تا سال 1330 ادامه پیدا کرد. اما به خاطر اوضاع و شرایط نامناسب در آن سال که مسئله ملی شدن صنعت نفت پیش آمده بود، سازمان پیشاهنگی دوباره دچار وقفه شد. اما مجدداً در سال 1334 این سازمان شروع به فعالیت کرد. به خاطر علاقه شدید دولت آن زمان به این مسئله پیشاهنگی ایران پیشرفت بسیاری کرده بود. مرحوم دکتر حسین بنایی دومین رئیس پیشاهنگی ایران بود که از سال 1334 شروع به کار کرده بود و فعالیت ایشان تا سال 1364 ادامه داشت. در سال 1364 به خاطر جنگ ایران و عراق لایحه ای در مجلس مطرح شد و به خاطر مسائل جنگ نیاز به اردوگاه های پیشاهنگی بود. در آن زمان مرحوم حسین بنایی 407 اردوگاه در ایران ساخته بود. بزرگترین اردوگاه پیشاهنگی در جهان در ایران و در شهر نیشابور می‌باشد. این اردوگاه با نام اردوگاه خیام در باغ رود نیشابور با وسعت 1151 هکتار واقع شده و در حال حاضر هم موجود می باشد. البته بیشتر قسمت‌های آن در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و مقداری از آن نیز در اختیار آموزش و پرورش است. البته این اردوگاه دیگر تحت تملک سازمان پیشاهنگی نمی باشد.

وی ادامه داد: در زمان جنگ ایران و عراق ما خدمات پشت جبهه بسیاری انجام دادیم که تصاویر آن موجود است. اردوگاه رامهرمز توسط سازمان پیشاهنگی ساخته شد. اردوگاه ملاثانی اهواز نیز توسط این سازمان ساخته شد. در کمک به آواره های جنگی خدمات بسیاری انجام دادیم. با اعزام حدود 80 خانم پرستار و خانم دکتر به مناطق پشت جبهه کمک‌های زیادی به زنان و دختران مناطق جنگی کردیم. در تمامی زلزله ها همیشه پیش قدم بوده ایم. در همین زلزله کرمانشاه یک هفته در آنجا مستقر بودیم. ما برای آوارگان جنگی چادر زدیم و کمپ زدیم. کمک های زیادی در زمان جنگ به مردم کردیم. لباس پیشاهنگی لباس جنگ نیست. البته ما در مقام یک انسان و یک ایرانی برای کشور خود جنگیده ایم. اما در لباس پیشاهنگی ما همیشه مشغول خدمت رسانی به مردم در زمان جنگ و زلزله و بلایای طبیعی بوده ایم. ما به آوارگان جنگ آموزشهای می دادیم و آنها را با مسائل روز آشنا می کردیم. برای مثال در کاشان با کمک یک سری کارگران توانستیم 3 پناهگاه بسازیم که البته هزینه های آن را کارخانه راوندی پرداخت کرد.

رییس سازمان پیشاهنگی استان مرکزی اظهار داشت: در سال 1364 تصویب شده بود که کل دارایی های پیشاهنگی به آموزش و پرورش تعلق می گیرد. مجموعه کلی باغ فردوس اراک سند مالکیت آن هنوز به نام پیشاهنگی است. در این منطقه دفتر پیشاهنگی اراک مستقر بوده است که انتهای آن را مدرسه ساخته اند. اردوگاه باغک شازند را نوه دکتر مصدق به پیشاهنگی هدیه کرد و سند آن هنوز هم به نام پیشاهنگی است. سند اردوگاه انزلی نیز هنوز به نام پیشاهنگی است. منظریه تهران که در حال حاضر نیاوران است در زمان قاجاریه توسط منظرخاتون یکی از شاهزادگان قاجاری به جوانان و نوجوانان تهران هدیه شده بود. سال 1304 که پیشاهنگی در ایران شکل گرفت، اعلام کردند که این منطقه اولین اردوی پیشاهنگی است، اما در حال حاضر تحویل آموزش و پرورش شده است.

ایزدی تصریح کرد: در سال 1383 شخصی به نام آقای زنجانی به دنبال مجوز برای پیشاهنگی رفت و در سال 1384 از اعضای قدیمی پیشاهنگی دعوت کرد که دور هم جمع شویم. ما 17 نفر از 17 استان بودیم که به کرج رفتیم. ایشان با طرح این مسئله که مجوز برای شروع دوباره فعالیت های پیشاهنگی را گرفته است و نوید این موضوع را به ما داد، مجوزهای شروع فعالیت را به اعضاء داد که برای ما بسیار خوشحال کننده و عالی بود. آن مجوزها به امضای وزیر کشور در اواخر دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی و وزیر کشور در اوایل دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد رسیده بود. البته از این تعداد 17 نفر در همان سال اولین نفری که عملاً کار را شروع کرد من بودم و پیشاهنگی را در استان مرکزی راه اندازی کردم. پس از ما استان گیلان نیز شروع کرد. یک اردوگاه قدیمی کنار تالاب انزلی بود که بسیار اوضاع نامساعد و مخروبه ای داشت. من به همراه 5 نفر از اعضای پیشاهنگی استان مرکزی برای کمک به گیلان رفتیم و پس از تحمل سختی های فراوان و پرداخت هزینه‌ 4 میلیون تومانی در آن زمان توانستیم این اردوگاه را بازسازی کنیم. بعد از بازسازی کامل این اردوگاه، با مشکلاتی از سوی مسئول اداره آموزش و پرورش وقت شهر انزلی مواجه شدیم و مسائل و مشکلات قانونی به وجود آمد. آموزش و پرورش انزلی ادعای مالکیت این اردوگاه را می کرد و با تمام انرژی که برای باز پس گرفتن اردوگاه گذاشتیم، نتوانستیم آموزش و پرورش را متقاعد کنیم که این اردوگاه را به پیشاهنگی بازگرداند. پس از صرف وقت و انرژی فراوان تنها توانستیم 2 میلیون تومان از 4 میلیون تومانی را که برای بازسازی این اردوگاه هزینه کرده بودیم، پس بگیریم.

وی بیان داشت: در سال 1384 به صورت یک NGO و سازمان مردم نهاد فعالیت پیشاهنگی را در ایران و استان مرکزی شروع کردم. پس از 20 سال وقفه، 4 سال پیش دفتر جهانی در ژنو سوییس بدون آنکه ما رابطه ای با آنها داشته باشیم، در سایت خودشان ما را معرفی کردند و سازمان پیشاهنگی ایران را با مرکزیت استان مرکزی و اراک اعلام نمودند. سپس ما این مسئله را با مجموعه دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در میان گذاشتیم و این دفتر مسئله را به وزارت کشور منعکس کرد. این موضوع در سایت وزارت کشور اعلام شد و تمام جراید کشور نیز به نشر خبر آغاز به کار فعالیت های پیشاهنگی پرداختند. در حال حاضر مرکز پیشاهنگی ایران، استان مرکزی و شهر اراک می باشد.

رییس سازمان پیشاهنگی استان مرکزی تأکید کرد: اعضاء سازمان پیشاهنگی بابت فعالیت‌های خود حقوقی دریافت نمی کردند. البته در آن زمان تعدادی از معلم هایی که آموزش پیشاهنگی می‌دیدند و در مدارس به دانش آموزان، آموزش می‌دادند حقوق معلمی خود را داشتند و مبلغی هم بابت آموزش پیشاهنگی دریافت می کردند و در نهایت بازنشسته آموزش و پرورش محسوب می شدند. البته خود پیشاهنگی هم استخدام داشت که افراد رده بالایی بودند که دوره های بین المللی دیده بودند.

اما کسانی مثل من که دارای مشاغل مختلفی بودند و هرکس حرفه ای داشت از پیشاهنگی حقوقی دریافت نمی کردند. بیشتر افراد پیشاهنگی اعضاء آموزش و پرورش بودند. اما بودند افرادی مثل من که شغل دیگری داشتند و به خاطر علاقه شدید به این کار پیشاهنگی در آن مشغول به فعالیت شده بودند. فقط در مواقعی که یک هفته برای آموزش به اردوها می‌رفتیم، مبلغی به عنوان حق آموزش دریافت می‌کردیم و حقوق ثابت و یا بازنشستگی نداشتیم.

ایزدی ابراز داشت: در گذشته این سازمان تحت نظارت مستقیم دفتر نخست وزیری بود و بودجه و امکانات زیادی داشت. تمامی سازمانها با ما همکاری بسیار مناسب و خوبی داشتند. برای مثال اگر برای زلزله هلی کوپتری لازم میشد به طور فوری در اختیارمان قرار می دادند. اما امروز حتی یک دوچرخه هم نداریم که اگر بخواهیم برای کمک به جایی برویم، بتوانیم از آن استفاده کنیم. ما امروزه 20 سال از سازمان های پیشاهنگی سایر کشورهای جهان عقب هستیم. اگر در پیشاهنگی ایران وقفه 20 ساله به وجود نیامده بود، امروز ما یکی از بزرگترین و بهترین پیشاهنگی های جهان را داشتیم. در آن زمان رقبای اصلی ما آمریکا ژاپن و آلمان بودند و در اکثر اردوهای بین المللی پیشاهنگی ایران مقام اول و یا مقام دوم را کسب می کرد. شاید باورتان نشود که حدود 5 سال است قصد داریم در کشور ارمنستان اردویی رابرپا کنیم، اما بچه ها پولی ندارند که راهی شوند و تاکنون موفق به این کار نشده ایم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ما هیچ بودجه ای نداریم، در حالی که در گذشته از نظر بودجه سومین سازمان برتر ایران بودیم. چرا که مسئله سلامتی جامعه و جوانان، مسئله بسیار مهمی می باشد. هر چه که اکنون این سازمان دارد از جیب خود اعضا تأمین شده است. این به معنای این است هنگامی که فردی وارد پیشاهنگی می شود، ابتدا باید ورودیه بدهد، لباس را خودش تأمین کند. برای اردو باید هزینه پرداخت کند. در حال حاضر نهاد ما از لحاظ بودجه خیلی در مضایغه می باشد و با مشکلات زیادی روبرو است. کل دارایی ما اکنون 2 حلقه طناب، 4 عدد کمربند مخصوص کوهنوردی و چند عدد وسایل دیگر می باشد که تمام آنها را از جیب خودمان خریداری کرده ایم. با این وسایل اندک توانسته ایم افرادی را آموزش دهیم که حتی از هلی کوپتر هم می‌توانند به پایین بیایند. این دقیقاً همان کاری که کماندوها انجام می دهند. ما با هیچ چیز و دست خالی این فعالیت ها را انجام داده ایم. البته با استانداری و فرمانداری در جهت تأمین بودجه صحبت‌هایی کرده ایم که گفتند متأسفانه ما چنین بودجه‌ای نداریم. در ضمن فردی را هم نداریم که در این زمینه از ما دفاع کند. البته نکته جالب اینجاست که در مناسبت‌های مختلف و در مراسم های ورود مسئولین از ما دعوت می‌شود که گارد احترام تشکیل بدهیم. جناب وزیر ما را دیده اند. حتی جناب رئیس جمهور هم ما را دیده اند. به غیر از مقام معظم رهبری بقیه مسئولین ما را دیده اند. اما مشکلی از ما حل نشده است. زمانی بود که وقتی پیشاهنگهای ایرانی در مجامع بین المللی حضور می یافتند دیگران حرف برای گفتن نداشتند و ما پیشرفته‌ترین پیشاهنگی جهان بودیم. همان چیزی که اندونزی امروزی می باشد. تمام آن کارهایی را که پیشاهنگی در اندونزی انجام می دهد، ما در گذشته انجام می‌دادیم.

رییس سازمان پیشاهنگی استان مرکزی همچنین گفت: مکتب پیشاهنگی انسان ساز است. درس اول ما وقت شناسی است. درس دوم ما انضباط و درس سوم ما آداب معاشرت و زندگی اجتماعی است. این درس ها اثرات بزرگی در روحیه جوانان ما دارد. بچه های قدیم پیشاهنگی ایران تماماً افرادی موفق و کارا هستند. به عنوان مثال آقای بهروز فروتن صاحب صنایع غذایی بهروز شاخص‌ترین کارآفرین کشور می‌باشد. جوان‌هایی که دوره پیشاهنگی می‌بینند تغییرات مثبت زیادی می‌کنند. بسیار منضبط و مرتب و همیشه موفق و شاداب هستند.

ما دوازده منش را سرلوحه کار خودمان قرار داده ایم که تمامی آنها در جهت اعتلای انسانیت می باشد. ما طرفدار محیط زیست هستیم و شکار نمی کنیم، شاخه درختی را نمی شکنیم، اگر جای اردو بزنیم حق دست درازی به باغ و جالیز مردم را نداریم. در پیشاهنگی اخلاقیات و حلال و حرام بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

ایزدی افزود: هدف اصلی پیشاهنگی این است که جوانان و نوجوانان را با مسائل و مصائب زندگی آشنا می کند. در حال حاضر پیشاهنگ ها نه از زلزله می ترسند و نه از سیل واهمه دارند. چرا که آموزش‌های لازم به آنها داده شده است و با این مسائل مواجه شده اند. در آموزش‌های پیشاهنگی شما می‌بینید که یک دختر خانمی که می‌ترسید از چند تا پله بالا پایین برود، حالا از 50 متر ارتفاع به راحتی با طناب پایین می‌آید. عکس ها و فیلم های این آموزش‌ها موجود می باشد. کار ما آماده سازی جسمی و روحی برای حوادث است. آموزش کوهنوردی، غارنوردی، ستاره شناسی، ابرشناسی در دستور کار فعالیت های ما قرار دارد. در آموزش های پیشاهنگی 250 نوع گره وجود دارد که یک پیشاهنگ دست‌کم 30 تا 40 گره را یاد می‌گیرد. پیشاهنگان کار با طناب را یاد می‌گیرند و زمانی که اردو برپا می‌شود چادرزنی را یاد می گیرند. در کل 184 رشته آموزشی داریم که متأسفانه به خاطر امکاناتی که در گذشته داشتیم و امروزه نداریم، تقریباً حدود 30 رشته آموزشی را می توانیم به جوانان یاد بدهیم. در گذشته هوابرد ارتش با ما همکاری داشت و در آموزش بعضی دوره ها مانند چتربازی به ما کمک می کرد که در حال حاضر این امکان را نداریم. خیلی از جوان‌های که دوره چتربازی می‌ دیدند علاقمند به استخدام در ارتش می شدند. به خاطر دارم که مرحوم تیمسار برومند فرمانده پادگان اصفهان با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند که نیاز به نیرو برای ارتش داریم و من افراد مستعد را به ایشان معرفی می‌کردم که همگی آنها دانش‌آموخته پیشاهنگی بودند.

وی ادامه داد: در فرمایشات بزرگان آمده است که اگر یک نفر را از تباهی نجات دهیم، مانند این است که یک جامعه را نجات داده ایم. در شرایط عجیب امروزی که جوانان ما مورد هجوم و خطر فضای مجازی و سیگار و اعتیاد هستند، اگر به ما کمک شود می‌توانیم از بروز آسیب های اجتماعی که دامنگیر جامعه شده است، در حد توان خودمان جلوگیری کنیم. جوانان را به طبیعت بکشیم و به آنها چیزهای مفید یاد بدهیم و با آموزش های ویژه هنر و کلاسهای فنی و عملی به آنها کمک کنیم. جالب اینجاست که پیشاهنگی چیزی به نام تئوری ندارد و هر چیزی که هست عملی می باشد. ما در گذشته کارگاه هایی داشتیم که کارهای فنی مثل تراشکاری، نجاری، آهنگری و در و پنجره سازی به جوانان آموزش می‌دادیم. همچنین آموزش مسائل علمی و هنری را داشتیم. امروزه حتی یک سانتیمتر زمین نداریم که بتوانیم در آنجا کاری انجام دهیم. تخصص پیشاهنگی اردو زدن و برپا کردن کمپ است.

رییس سازمان پیشاهنگی استان مرکزی اظهار داشت: در دوره ای این بحث پیش آمد که بعضی ها متأسفانه و متعصبانه می گفتند که هر چیز که قبل از انقلاب بوده دیگر به درد نمی‌خورد. در حالی که مسئله پیشاهنگی که در مورد آموزش مسائل لازم به جوانان بود، هیچگونه سمت و سوی سیاسی نداشت و در هر دوره‌ای به درد می خورد. در حال حاضر 447 نفر آمار پیشاهنگی ما می باشد که تعدادی از آنها دانشجو هستند.

ایزدی تصریح کرد: سال 1334 من 10 ساله بودم و در همین سن کم وارد پیشاهنگی شدم. در حال حاضر 63 سال است که سابقه کار و فعالیت در مجموعه پیشاهنگی را دارم. با شروع مجدد پیشاهنگی از سال 1384 تاکنون که 13 سال از آن می گذرد، من تقریباً تمام هزینه ها را از جیب خودم پرداخت کرده ام که گاهاً هجوم این هزینه ها باعث سخت تر شدن اوضاع اقتصادی برای خانواده ام شده است و شاید دلخوری هایی هم بین ما به وجود آمده باشد. البته به خاطر عشق زیاد من به این کار، تمام این سختی‌ها را تحمل کردم.

وی بیان داشت: من هر چه فکر می کنم دلیل مخالفت امروزی دولت را با پیشاهنگی متوجه نمی شوم. پیشاهنگی تضادی با مصالح کشور ندارد و اتفاقاً بسیار مفید است و در جهت صلاح کشور قدم برمی دارد. امروز ما توقع داریم که به ما بها بدهند و ما را یاری کنند. اگر اشکالی در کار ما هست به ما بگویند که آن را برطرف کنیم و اگر اشکالی نیست به ما کمک کنند تا به جوانها آموزش بدهیم. ما خیلی کارها بلدیم و آنها را فرا گرفته ایم که حیف است تمام اینها را با خود به گور ببریم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*