پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
همه برای توسعه
استان مرکزی

همه برای توسعه

Virtual editor
28 خرداد 1397
بازدید: 336
نظرات: 0

سومین نشست شورای ائتلاف برای توسعه استان مرکزی برگزار شد

همه برای توسعه

●گروه سیاسی، عماد کریمی●

 

توسعه رویدادی است که از پیوند و همکاری میان نهادها و جریانهای گوناگون به وجود می آید. اگر بخواهیم یک توسعه دموکراتیک و فراگیر داشته باشیم راهی جز پیوند و همراهی همگان با یکدیگر وجود ندارد؛مگر اینکه توسعه را امری دستوری و از بالا به پایین بدانیم، توسعه را نمی توان یک موضوع تک پایه عنوان کرد به طور مثال توسعه تنها اقتصادی نیست؛بلکه باید همه جانبه باشد. به بیان صحیح تر باید توسعه‌ای متوازن داشت،یعنی در عین توسعه اقتصادی باید رشد و توسعه سیاسی و فرهنگی هم در آن وجود داشته باشد؛امری که شاید در چند دهه گذشته همواره مغفول مانده است. حال در استان مرکزی تعداد زیادی از نیروهای سیاسی در جناح های سیاسی متنوع برای مفهومی به نام توسعه گرد هم آمده‌اند،این که تا چه حد این حرکت می‌تواند نتایج مطلوبی داشته باشد تنها زمان داوری خواهد کرد؛ ولیکن با این حال بی شک اتفاقی مبارک و فرخنده است زیرا توسعه به معنای عام آن آنهم در سطح منطقه ای تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است گزارش ذیل مشروح سومین نشست شورای ائتلاف توسعه استان مرکزی است:

آنجفی، دبیر شورای ائتلاف توسعه استان مرکزی در آغازسومین نشست این شورا درباره پیشینه تشکیل این ائتلاف گفت:تشکیلات ستاد آقای روحانی در استان مرکزی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته،به این نتیجه رسید که امتداد فعالیت های خود را در قالب شورای ائتلاف توسعه استان مرکزی ادامه دهد.با توجه به تمام مسائل و کاستی های موجود در استان نیاز به یک برنامه ریزی راهبردی عمیقا احساس میشود؛تمام رویکرد و هدفگذاری شورای ائتلاف ،توسعه همه جانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. ما در این راستا اقدام به شناسایی،جذب و معرفی نیروهای متخصص ،توانمند و اثر گذار کرده ایم؛پس از شناسایی،سازماندهی این قبیل افراد هدف گذاری بعدی است. اقدامات شورای ائتلاف به صورت محلی بوده است و در هر شهرستانی،شوراهای شهرستانی شکل گرفته است.

امیدواری ما این است که حرکت نوپای ما منجر به انجام اقدامات جدی شود و برای طی این مسیر به کمک و یاری همگان نیازمندیم؛فلذا دبیرخانه مرکزی شورای ائتلاف با آغوش باز پذیرای همه پیشنهادات و انتقادات در این مسیر میباشد. تمامی نظرات مشورتی افراد خارج و حاضر در شورا،طی جلسات مختلقی که با استاندار و نمایندگان محترم به همین منظور برگزار میشود منتقل خواهد شد و نظرات این عزیزان نیز به ما انتقال پیدا میکند.

رضا آستانه رئیس شورای ائتلاف توسعه استان ضمن خیر مقدم و شرف حضور حضار و مسئولین درباره ضرورت توسعه عنوان کرد: گام های مناسب ، منسجم و قابل قبولی شکل گرفته است که با همدلی و همفکری همه اعضا بتوانیم استان مرکزی را در حوزه های گوناگون سر بلند کنیم.

رئیس ستاد روحانی در استان مرکزی پیرامون تصویب لایحه FATF گفت با توجه به جنجال های روزهای اخیر در مجلس در روند تصویب این لایحه از نمایندگان محترم می خواهم مرعوب این قبیل تهدیدات نشده و در اولین فرصت که امکانش فراهم شده است لایحه مذکور را تصویب کنند. اگر به صحبت‌های آقای عراقچی و ضرورت تصویب لایحه توجه کنید،متوجه ضرورت تصویب این لایحه خواهید شد.سیاست عرصه ای است که میدان مدیریت بحران، حل مشکلات و عبور از موانع است. باید بدانیم در چه شرایطی به سر می‌بریم.

رییس شورای ائتلاف استان در ادامه پیرامون وضعیت پیشنهادات همایش قبل شورای ائتلاف توسعه استان مرکزی افزود: مجموعه مباحث و سخنرانی های ارائه شده در همایش قبلی جمع بندی شده و به صورت مدون به استاندار محترم ارائه شده و آقای آقازاده دستورات مناسبی را به معاونت محترم سیاسی داده‌اند. امروز مطالبی که به عنوان مطالبات شورا توسعه بود، را برای تاکید بیشتر بیان می‌کنم. پیشنهاد اول تدوین سندی با محوریت استاندار محترم و تشکیل کارگروهی، با حضور نمایندگان استان و مدیران کل؛ همراه با ایجاد کمیته های مختلف جهت انجام برنامه ششم توسعه متناسب با شرایط و ظرفیت های استان مرکزی. پیشنهاد دوم ما اصلاح مقوله درآمد و هزینه در استان است ،با توجه به ماده 179 برنامه پنجم توسعه که بسیار کمک می‌کند تا با استفاده از درآمدهای مالیاتی واحدهای صنعتی گسترده استان،بخشی از این وجوه به خود استان بازگردد و صرف شود. پیشنهاد سوم نیز بازنگری در اسناد توسعه میباشد، و پیشنهاد چهارم توجه ویژه به تشکل های مردم نهاد بوده است سمن هایی که تشکیل می‌شود و می‌تواند گام‌های بزرگی را در جهت فعالیت های توسعه محور اجتماعی و فرهنگی بردارند. پیشنهاد آخر تشکیل کمیته‌های شامل نخبگان هر شهرستان و حوزه تهیه لیست‌های از متخصصان و موثرین برای به کارگیری در عرصه‌های مختلف.

آستانه در پایان نیز از تلاش همگان در شورای ائتلاف توسعه تشکر کرد حضور کسانی که برای توسعه استان گام برمی‌دارند را مغتنم شمرد.

آقازاده استاندار مرکزی پیرامون فشارهای گسترده آمریکا بر ایران گفت: بخش عمده ای از نیروهای کاخ سفید و سردمداران فعلی دولت آمریکا،معاندین و مخالفین شناخته شده ایران هستند. نمونه بارز آن مشاور امنیت ملی آمریکا جان بولتون است که با برخی گروه‌های اپوزیسیون نظام روابط نزدیکی دارد.

برخی معتقدند رئیس جمهور آمریکا بی فکر و فاقد عقلانیت است،اما نگاه بنده این نیست بلکه وی بسیار با برنامه و هوشمندانه عمل می کند حداقل درباره ایران که اینگونه بوده است ترامپ راه نزدیکی به متحدین ایران و کسانی که با ما روابط مطلوبی داشته اند را پیش گرفته است.

پس از توافق هسته ای،ایران از کشورهایی مثل روسیه و چین تا حدی فاصله گرفت و به اروپا نزدیک شد. بیشتر مراودات اقتصادی خود را به سمت آنها متمایل کردیم؛البته بنده شنیدم آقای روحانی در سفر اخیر در اجلاس شانگهای چین با مقامات چینی پیرامون از سرگیری روابط مذاکرات مفصلی داشته اند موضوعی دیگر که به نظر می‌رسد در چند ماه آینده ما را تحت تاثیر قرار دهد،تمرکز سیاست خارجی آمریکا بر ایران است. بیشتر یک جنگ اقتصادی و تحریمی محتمل است با این تفاسیر کار سختی پیش رو داریم و ممکن است تا پایان سال 97 بیش از یک میلیون بشکه از صادرات نفت ما کاسته شود دشمنان ما به دنبال این هستند که با جنگ اقتصادی فشار به نظام و مردم وارد کنند.

استاندار مرکزی در ادامه درباره نقش فعالین داخلی در شرایط امروز کشور گفت: با شعار و برخورد احساسی نمی توانیم از شرایط فعلی عبور کنیم؛بلکه باید در میدان عمل ثابت کرد.اقتصاد صنعت و کشاورزی همراه با مدیریت صحیح منابع می تواند کمک کننده اصلی ما باشد. سامانه نیما که بعد از نوسانات ارزی اخیر ایجاد شده است متاسفانه عملکرد خوبی نداشته است 26 میلیارد دلار تا امروز در این سامانه ثبت سفارش شده است در حالی که در سال96 در کل سال تنها 37 میلیارد دلار ثبت سفارش شده بود.

آقازاده درباره نتایج،مدت زمان تصدی خود بر استانداری مرکزی افزود: طی 8 ماه گذشته که به استان آمده ام اولین هدفم این بوده که سیاست های دولت را در استان با توجه به اختیارات و امکانات خود پیاده کنم سیاست هایی که دولت ابلاغ کرده است بنده موظف به انجام آنها هستم و این کار نیاز به همراهی همگان دارد. خوشبختانه آرامش سیاسی نسبی در استان حاکم است و در دستگاه‌های اداری مختلف برنامه ‌ریزی بهتری به وجود آمده؛به طور مثال در حوزه زنان از زمان ورود بنده سه مدیرکل زن به استان اضافه شده است و جوان گرایی بیشتر از گذشته مدنظر قرار گرفته است.

برای رسیدن به اهداف و وعده گاه 29 اردیبهشت سال گذشته باید بسیاری از اختلافات و مشکلات را کنار گذاشت متاسفانه دولت روحانی حتی از دولت آقای خاتمی نیز مظلوم تر است. رقبای این دولت به هر اقدام آن واکنش منفی نشان دادند و مدام در حال تهمت زنی های متفاوت هستند.

استاندار مرکزی درباره تهیه و تدوین سند توسعه استان مرکزی گفت:این سند هم در شورای ائتلاف توسعه و هم در شورای برنامه ریزی استان مرکزی در حال پیگیری است. معاونت سیاسی عهده دار تشکیل کارگروه‌های مربوطه شده است،اما به دلیل برخی اتفاقات اخیر هنوز اجرایی نشده است ودر دست اقدام می باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی در ادامه نشست،گزارشی از پیگیری مصوبات نشست گذشته ائتلاف توسعه ارائه کرد:پیش از استماع گزارش لازم میدانم مروری برفرایند تدوین برنامه ششم توسعه خواهم داشت، تا چشم انداز ها و ماهیت کمیته های استانی،تهیه سند عملیاتی برنامه ششم توسعه را بهتر دریابیم.سند چشم اندازی ما که در آن افق ها و چشم اندازهای کلان کشور را در آن ترسیم کرده ایم سند 1404 است.برنامه ششم توسعه تا سال 1400 میباشد احکام این برنامه راهبردی و استراتژیک است.احکام برنامه به گونه ای نوشته شده که با تحقق آن به میزان زیادی بتوانیم افق 1404 را عملی کنیم.بدین منظور کمیته ای را دراستان تشکیل خواهیم داد که وظیفه آنها بررسی احکام برنامه ششم با قابلیت های استان مرکزی است ،تا ببینند کدام یک ظرفیت اجرایی کردن دارند زیرا برنامه های توسعه به صورت کلی و راهبردی میباشد وکاربردی کردن آنها در استانها با دشواری هایی روبرو است.

یادگاری در ادامه درباره چگونگی تشکیل کارگروه ها افزود:در سال جاری رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستوری به وزارت خانه ها و کار گروه های ملی دادند تا بر اساس احکام برنامه ششم،برنامه هایی عملیاتی از آن استخراج کنند وهر بخش برنامه مربوطه،خود را ارائه کنند.در استان مرکزی نیز کمیته ای پیرامون این موضوع تشکیل خواهد شد که در ابتدای شهریور ماه شروع به فعالییت میکند.در این فرایند قطعا بسیاری از متخصصان و کارشناسان شورای ائتلاف توسعه به عضویت این کمیته ها در خواهند آمد،همینجا درخواست داریم فهرستی را اعضای شورا توسعه به ما بدهید، مطمئنا توامندی های شورای توسعه در این مسیر یاریگر ما خواهد بود .با این کار میتوانیم مشارکت متخصصان در تمامی حوزه ها را تبدیل به یک باور عمومی کنیم.سند حاصل ازاین امر مورد قبول و اجماع همگان قرار خواهد گرفت و قطعا ضمانت اجرایی بیشتری نیز در چنین برنامه هایی وجود دارد.

مقدسی نماینده اراک،خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی درباره مشکلات و موانع توسعه افزود ما در فضای توسعه ای برنامه ششم رفت و برگشت زیادی داشتیم؛مجلس نهم نتوانست کامل به آن بپردازد و یک سال دیگر تمدیدش کرد تا به مجلس دهم برسد. ما در مجلس بیش از 5 ماه درگیر تصویب و تدوین برنامه ششم بودیم استراتژی ما این بود که به گونه ای برنامه تدوین شود تا در اجرا انحرافی ایجاد نشود شکاف میان برنامه پنجم و اجرای آن به حدی بود که دیگر مفهوم برنامه نداشت.دولت گذشته اساسا اعتقادی به برنامه نداشت ولی از دولت فعلی انتظار می‌رود مطابق برنامه ششم گام بردارد.

ابهامی وجود داشته که نمایندگان در دو سال گذشته چه کرده‌اند؛متاسفانه در دوره گذشته جایگاه نمایندگی از حوزه قانونگذاری به اجرا تنزل یافته بود و شان قانونگذاری صدمه دید، امروز اراده جدی نیاز داریم تا همه ظرفیت‌ها را برای حل مسائل به کار بگیریم انتظار از دولت روحانی این است که تلاش خود را در تحقق مطالبات عمومی بکند امروز اشکالاتی در دولت وجود دارد که باید هرچه سریعتر مرتفع شود. نکته اول اینکه بخش هایی از دولت که ضعف عملکرد دارد به سرعت تغییر کند. این ضرورتی اجتناب ناپذیر است؛ لذا ترمیم کابینه امری ضروری است.آقای دکتر روحانی در مدیریت خود تجدید نظر کند ایشان از ظرفیتهای جوانان و بانوان بر خلاف وعده هایش استفاده نکرده و باید فورا این نقص جبران شود.

تمامی ظرفیت‌ها باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد به طور مثال چرا ما نباید از جناب آقای خاتمی استفاده کنیم آنها که مدعی ولایی بودن، بودند دیدید که با ولایت و مردم چه کردند. یک بار را هم نمی‌توان یافت که آقای خاتمی از خط قرمزها عبور کرده باشد یا منافع ملی را در نظر نگرفته باشد لذا باید مسئولین نظام هنر خود را به نمایش گذاشته و در شرایط خطیر امروز فضا را تلطیف کنند. باید بپذیریم ضعف‌هایی وجود دارد که باید اصلاح شود هم در حوزه قوه مقننه هم در قوه مجریه و قضاییه اگر اصلاح آن از درون صورت نگیرد ناامیدی بیش از این گسترش پیدا می‌کند.

این عضو فراکسیون امید درباره رفتارهای تندروها در مجلس گفت: ما به منطق و استدلال اعتقاد داریم،آنهایی که در مجلس پرچم آتش می‌زنند و رفتاری احساسی انجام میدهند،مورد تایید ما نیستند زیرا این کار به منافع ملی ضربه می‌زند. ما می‌دانیم نیمی از جامعه آمریکا با برهم زدن برجام مخالف بوده و هستند و با بسیاری دیگر از سیاست های ترامپ مخالف هستند لذا نباید ما رفتارهای خلاف عقلانیت داشته باشیم،ما به آینده امیدواریم هم در سطح کلان و هم در سطح استان. لازم است نکته ای را خدمت اصلاح طلبان استان عرض کنم که ما در مجلس تنها دو نماینده اصلاح طلب داریم و هیئت رئیسه فراکسیون امید در مجلس دو نماینده استان مرکزی،بنده و آقای ابراهیمی را به عنوان اصلاح طلب می شناسند زیرا در مواضع خود محکم ایستاده ایم و به تعهدات خود پایبندیم؛ و ذره ای از تصمیمات جمعی عدول نکرده ایم.

وی در ادامه افزود:اما در مورد مسائل استان باید گفت دولت باید به وعده های خود عمل کند زیرا مردم به برنامه‌های وی رای داده اند.اگر ایشان وعده های خود را محقق کند،ما با تمام وجود از ایشان حمایت می‌کنیم؛در غیر این صورت یقیناً در آینده تجدید نظر خواهیم کرد. قرار بود استانداری منتسب به دولت گذشته بر سر کار بیاید اما نمایندگان اصلاح‌طلب استان تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این اتفاق کرده و امروز در خدمت آقای آقازاده می‌باشیم.ایشان عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان کشور در انتخابات گذشته بوده‌اند؛البته کاستی‌هایی وجود دارد، می دانیم موانعی وجود داشته ولیکن از شما می‌خواهیم از ظرفیت‌های بانوان در حوزه مدیریت استفاده کنید و فضا را برای آنان بگشاید 50 درصد جامعه بانوان هستند و جوانان نیز باید نقش پررنگ‌تری داشته باشند. با این موضوع می‌توان امید را گسترش داد ما باید نقاط قوت و ضعف استاندار و معاونین ایشان را ببینیم هر جا ظعفی دارند نقدشان کنیم .

ابراهیمی نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در عرصه بین الملل عده‌ای اجماع علیه کشور ما ایجاد کرده اند مثل: عربستان و اسرائیل. ما برای عبور از این مسیر نیاز به همدلی و اتحاد داریم،باید تلاش مضاعف کنیم تا همه در کنار هم باشیم. روحیه اصلاح طلبی این بوده است که همواره نظر مخالف را به رسمیت بشناسیم ،در عین حال نیز باید همه پاسخگو باشند. بنده در مجلس از رئیس‌جمهور سوالی پیرامون وضعیت موسسات مالی کردم و ایشان باید توضیح دهند که چه کسانی پشت پرده ی موسسات بودند ،و چرا امروز باید تک تک ما هزینه اعمال این افراد را بپردازیم. آقای رئیس جمهور نباید با کنایه بلکه با صراحت این مسائل را بیان کنند،توقع ما شفافیت از دولت است و این به معنای مخالفت با دولت نیست.

وی درباره نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا اینطور عنوان کرد: شرایط فعلی که در برجام به وجود آمده است و عده ای آنرا پتکی بر سر دولت کرده اند؛باید توجه داشته باشند که حاصل این توافق برای کشور ما بسیار مبارک و میمون بود. اگر توافق به ضرر آمریکا و اسرائیل نبود تا این حد تلاش برای برهم زدن آن نمی شد، پس این نشان دهنده آن است که ما در مورد برجام خوب عمل کرده ایم. افرادی که برجام را قراردادی ننگین می‌دانند حتما اشتباه می‌کنند این توافق حاصل تلاش طاقت‌فرسای دستگاه دیپلماسی کشور بود. باید توجه داشت ما توانستیم اجماع جهانی علیه ایران را بشکنیم وامروز اجماعی علیه آمریکا شکل گرفته است که حاصل توافق هسته ای است

نماینده شازند پیرامون تصویب لایحه FATF در مجلس این چنین گفت: شخصیت های سیاسی و نمایندگان باید بتوانند نظرات خود را به راحتی اعلام کنند؛چند روز پیش در روند بررسی لایحه،تعداد زیادی پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس دادند که باید از روی جنازه ما عبور کنید تا این لایحه تصویب شود. حقیقت این است که ما در لیست سیاه بوده ایم و اگر نتوانیم شفاف‌سازی های مالی لازم را انجام دهیم مجدداً به لیست سیاه باز می‌گردیم و اتوماتیک تحریم های بین المللی باز می گردند.کسانی که در عرصه های عمومی سخنانی درباره این لایحه می زنند؛ بیشتر از روی عدم آگاهی است، زیرا نمی دانند که این موضوع حتما یاریگر ما خواهد بود و عدم تصویب این لایحه نوعی خود تحریمی میباشد. مجلس باید تصمیمی با شهامت بگیرد گرچه ما نمایندگان استان هستیم؛اما همواره باید نیم نگاهی به مسائل کلان کشور داشته باشیم پیرامون استان مرکزی نیز باید بگویم،توسعه استان همیشه در گام اول در صنعت بوده و پس از آن نیزدر حوزه کشاورزی . چرخ توسعه نباید متوقف شود،اشتباهاتی که در گذشته رخ داد امروز نباید تکرار شود خصوصی سازی های غیر کارشناسی که درهپکو اتفاق افتاد نباید در مورد پالایشگاه و نیروگاه مجددا تکرار شود. از جناب استاندار می‌خواهم که حتما دقت لازم را در این باره بکنند،زیرا با این تصمیمات قطعاً از مسیر توسعه منحرف خواهیم شد.

حسینی نماینده تفرش،فراهان وآشتیان در سخنانی کوتاه گفت:از تمام کسانی که دغدغه ی توسعه استان و کشور را دارند سپاسگزاری می‌کنم،همه ما می‌خواهیم بتوانیم گامی رو به جلو برای شهر و استان برداریم. استان مرکزی با توجه به همه مشاهیرو بزرگانی که داشته و تمام ظرفیت‌های صنعتی بزرگ خود، با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند. موقعیت جغرافیایی استان و با توجه به نزدیکی آن به مرکز کشور نمره قابل قبولی در مقوله توسعه نداشته؛برخی استان‌های دیگر با امکاناتی کمتر جایگاه بهتری از استان مرکزی به دست آورده اند.

وی در ادامه افزود:همگرایی لازمه توسعه برای ایران امروز است دشمن امروز اقتصاد ما را هدف گرفته است.ضعف هایی که در این حوزه نشان دادیم که مورد توجه آنها قرار گرفته است بعد از چهل سال نتوانسته ایم فضای خوب و مناسب را ایجاد کنیم. مردم امروز در آستانه تحریک هستند و وظیفه ما مسئولین بسیار مهم است.

همین مردمی که به ما رای داده اند و ما را در این جایگاه قرار داده اند،اگر مورد اذیت قرار دهیم نه با احترام،بلکه به شکل دیگری از صحنه بیرون خواهند کرد. لذا در رفتار ما با مردم باید دقت کنیم متأسفانه بخش کارشناسی دستگاه‌ها مردم آزاری می‌کند. مردم را در کریدورهای ادارات سرگردان می کنند؛کم لطفی های ما مسئولین می‌تواند بر نارضایتی های مردمی دامن بزند.

مهدی نیاعضو پیشگامان صنعت استان مرکزی از گروه‌های حامی روحانی در انتخابات گذشته درباره نسبت توسعه و صنعت گفت: برای رفتن از جایی که امروز ایستاده ایم به جایی که باید برویم پلی وجود دارد به نام برنامه‌ریزی، با برنامه می توان به مقوله توسعه جامه عمل پوشاند. برنامه‌ریزی در همه ابعاد توسعه وجود دارد و ضرورتی انکار نشدنی میباشد.مفهومی که در حوزه صنعت امروز نیازمند آن هستیم استراتژی صنعتی است،حدود سه سال پیش وزارت صنایع سند ملی توسعه صنعتی را تدوین کرد؛علیرغم تمام ارزش‌های آن در آن دو مشکل عمده وجود دارد: 1- در سطح ملی می باشد 2- متعلق به سه سال پیش است.در تدوین استراتژی صنعتی یقیناً باید به بومی و منطقه ای بودن شاخص ها توجه ویژه کرد. بیش از50 سال است که در حوزه صنعت در استان مرکزی سرمایه‌گذاری‌های گسترده ای صورت گرفته است. مزیت‌های فراوانی در استان مرکزی وجود دارد ،از مزایای بزرگ استان پتروشیمی و تولیدات آن است و نزدیک به 250 واحد صنعتی تولید کننده مواد شیمیایی بخش عمده ای از صادرات ما را به کشورهای دیگر به ویژه ترکیه تشکیل داده است در دلیجان 85 درصد ایزوگام کشور را تولید می‌کنیم،معادن مختلف و متنوعی در تمام نقاط استان مرکزی وجود دارد .هزاران میلیارد ارزش سرمایه ای دارد که منابع انسانی و نیروهای متخصص را نیز باید به آن افزود نتیجتا در تدوین استراتژی صنعتی باید به این مزایا توجه کرد،مزیت های اختصاصی استان است که صادرات یک میلیارد دلاری را رقم می‌زند.در موضوع جذب سرمایه‌گذاری باید روی این نقاط قوت متمرکز شد تمام مجموعه های دولتی و خصوصی در حوزه صنعت باید نسبت به اتخاذ این استراتژی اقدامی موثر و هماهنگ داشته باشند. نکته آخر این است که قانون رفع موانع تولید در مجلس مصوب شده است، شورای نگهبان تایید کرده است و دولت به دستگاه‌ها نیز ابلاغ کرده اگر این قانون به صورت صحیح اعمال شود بسیاری از مشکلات صنایع مرتفع خواهد شد. کشور ما در شرایط تحریم قرار دارد که روز به روز هم عرصه را بر ما تنگ تر می کنند شرکت های بزرگ خارجی با ما همکاری نمی کند اما اگر بخواهیم با این دید که در فشار هستیم عمل کنیم راه به جایی نخواهیم برد این موضوع به مانند یک بیماری است که باید با آن مبارزه کرد تا آن را درمان کرد بنده به عنوان یک صنعتگر در عمق این مسائل قرار دارد و امروز چه بخش خصوصی و دولتی باید تلاش مضاعفی را بکنند تا اقتصاد و صنعت ما از این بیماری و تنگنا عبور کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*