پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
نسبت به کاهش آسیب های اجتماعی حساس باشید
اجتماعی

نسبت به کاهش آسیب های اجتماعی حساس باشید

سردبیر مجازی
30 خرداد 1397
بازدید: 88
نظرات: 0

هشدار استاندار مرکزی به دستگاه های اجرایی استان:

نسبت به کاهش آسیب های اجتماعی حساس باشید

 

گروه جامعه،شایسته سلامی

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در جلسه ستاد فرهنگی و اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی استان مرکزی، گفت: دستگاه های اجرایی باید نسبت به کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی حساسیت ویژه داشته و در این راستا مشارکت گسترده داشته باشند.
آقازاده افزود: کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی دغدغه اصلی رهبر معظم انقلاب اسلامی است و در حال حاضر نیز مهمترین اولویت کاری دولت دوازدهم می باشد.
وی ادامه داد: ناهنجاری های اخلاقی، اعتیاد به مواد مخدر، طلاق، حاشیه نشینی، نقاط حاد و بحرانی شهری، به عنوان 5 آسیب اجتماعی مهم از سوی مقام معظم رهبری مشخص شده است.
استاندار مرکزی اظهار داشت: برای موفقیت در این فرایند خطیر، سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی تدوین شده است و وظیفه هر یک از دستگاه های اجرایی نیز بر اساس این سند ابلاغ شده که در صورت حرکت هماهنگ، منسجم و همراه با اولویت بندی می توان اقدامات شایسته ای در این خصوص انجام داد.
آقازاده تصریح کرد: سند ملی بازآفرینی شهری پایدار نیز تصویب شده که در این سند تمام اقداماتی که برای احیای بافت های فرسوده، مناطق حاشیه ای و کم برخوردار لازم است به صورت علمی و کارشناسی مشخص شده است.
وی بیان داشت: بر اساس مصوبات جلسات گذشته باید تعدادی از دستگاه های اجرایی مکان هایی را در نقاط حاشیه نشین ساخته و در آنها خدمات اجتماعی مندرج در سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان را به ساکنان این محلات ارائه کنند، اما تا کنون اقدام چشمگیری در این خصوص صورت نگرفته است. در این راستا دستگاه های مسئول وظیفه دارند در اسرع وقت نسبت به ساخت این مکان ها اقدام کنند و در صورت مشکلات و کمبود منابع باید با استقرار کانکس به ساکنان نقاط حاشیه نشین خدمات ارائه کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان مرکزی تصویب شده است که تقسیم کار و بومی سازی وظایف، یکی از اهداف این سند است و در این راستا دستگاه های اجرایی باید وظایف خود را به خوبی انجام دهد.
فتح اله حقیقی افزود: برای انجام اهداف سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان مرکزی سال گذشته 27 میلیارد ریال اعتبار در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گرفته و امسال نیز اعتباراتی برای انجام برنامه های هدفگذاری شده در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: هیئتی موسوم به اندیشه ورز متشکل از اساتید دانشگاه های استان مرکزی انتخاب شده است که اعضاء این هیئت وظیفه دارند عملکرد دستگاه های اجرایی در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی را ارزیابی کرده و برنامه های خود را نیز به این دستگاه ها ارائه کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی اظهار داشت: برای ساماندهی نقاط حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی استان مرکزی، برنامه ریزی های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدتی تدوین شده و در این خصوص موفقیت هایی نیز حاصل شده است.
حقیقی تصریح کرد: ایجاد امکانات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در سکونتگاه های غیررسمی استان مرکزی به صورت مدون تعریف شده است تا از این طریق دستگاه های اجرایی بتوانند خدمات ویژه حوزه خود را به ساکنان این محلات ارائه کنند. در این راستا تا زمان استقرار کامل طرح های عمرانی در سکونتگاه های غیررسمی، باید مکان هایی را به صورت موقت با تأمین نیرو از سوی نهادهای مسئول ایجاد کرد.
وی بیان داشت: دستگاه های اجرایی وظیفه دارند ظرف مدت 2 هفته برنامه های خود را برای تأمین مکان و یا استقرار کانکس در سکونتگاه های غیررسمی به دفتر امور اجتماعی استانداری ارائه کنند تا بعد از این 2 هفته عملیات اجرایی آغاز شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی تأکید کرد: علاوه بر این ستاد بازآفرینی شهری استان نیز، تأمین زیرساخت های عمرانی و خدماتی مشخصی را هدفگذاری کرده که بر اساس زمانبندی مشخص و اولویت در سکونتگاه های غیر رسمی اجرایی می شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان مرکزی نیمه نخست سال 1395 تدوین و در آذرماه همان سال نیز به 43 دستگاه اجرایی استان ابلاغ شده است.
غلامرضا فتح آبادی افزود: در مجموع 43 دستگاه اجرایی، فرماندهی نیروی انتظامی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل آموزش و پرورش، اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره)، اداره کل ثبت احوال، خانه سازمان های مردم نهاد و حوزه هنری استان مرکزی بیشترین مشارکت را در تحقق اهداف سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان داشتند.
وی ادامه داد: سال گذشته با مشارکت دستگاه های اجرایی حدود 49 درصد از اهداف سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان مرکزی اجرایی شد که این میزان در سطح کشور کم نظیر است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اظهار داشت: تشکیل تیم های اجتماع محور محلی، تقویت و گسترش مراکز و یا پایگاه های سلامت، ارائه خدمات مشاوره ای، حمایت های مالی و رفاهی، ارائه خدمات تخصصی، ایجاد اشتغال و جذب نیروی انسانی متخصص، طرح پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد و تشکیل و افزایش تعداد مراکز مشاوره ای، از مهمترین محورهای سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان مرکزی است.
فتح آبادی تصریح کرد: در حال حاضر 16 سکونتگاه غیررسمی در شهرستان ساوه و 11 سکونتگاه غیررسمی در شهرستان اراک مشخص شده که برنامه های مدونی با مشارکت دستگاه های اجرایی برای ساماندهی این سکونتگاه ها تدوین شده است.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*