پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
دخالت سیاست بر اقتصاد افزایش خواهد یافت
استان مرکزی

دخالت سیاست بر اقتصاد افزایش خواهد یافت

سردبیر مجازی
30 خرداد 1397
بازدید: 123
نظرات: 0

ایمانی راد،اقتصاددان در همایش پیش بینی اقتصاد97:

دخالت سیاست بر اقتصاد افزایش خواهد یافت

  • گروه اقتصاد و صنعت،زهره صادقی

بازار دلار،طلا، بورس و مسکن در سال 97 افزایش خواهد داشت.
هیچگونه برنامه های رادیکال نخواهیم داشت.
هیچگونه جراحی اقتصادی نخواهیم داشت.
مدیریت نقدینگی بر مدیریت تولید مقدم است.
شوک های اقتصادی تجربه خواهد شد که پیش بینی ناپذیرند.
قیمت مواد اولیه افزایش خواهد یافت چون ایران کالاپایه است.
اینها پیش بینی های دکتر ایمانی راد، اقتصاد دان بین المللی اراکی الاصل است که در همایش پیش بینی اقتصاد 97 به آن ها اشاره داشت.
دکتر ایمانی راد در جمع فعالان اقتصادی و جمعی از مدیران و مسئولان استانی با تاکید بر این مطلب که دولت در سال 97 بر کنترل اقتصادی کشور تمرکز دارد اظهار داشت: اگر چه دولت به دلیل تحمل فشار مسائل و مشکلات،نمی تواند برنامه های طرح و توسعه در کشور پیاده کند اما بطور کلی سیاست دولت،حفظ بقای خود و حکومت است. بر همین اساس الزاما کنترل اقتصادی را افزایش خواهد داد و سه ماهه ابتدای سال جاری نشان دهنده ی این مسئله است.
وی با اشاره به این مطلب که دخالت سیاست بر روی اقتصاد 97 افزایش خواهد یافت بیان کرد: دخالت سیاستمداران بر اقتصاد ایران رو به افزایش است چرا که نگرانی به واسطه تحریم ها زیاد خواهد شد و اقتصاد ایران وارد فازی خواهد شد که شوک هایی غیر قابل پیش بینی را تجربه خواهد کرد.
ایمانی راد بیان کرد: قیمت مواد اولیه در بازار های جهانی و بازار ایران افزایش خواهد یافت و چون اقتصاد ایران “کالا پایه” است و کالاهای اولیه،اساس تولید در اقتصاد ایران است و از علائم عدم پیشرفت چند دهه ی اخیر ایران بوده است در سال جاری نیز شاهد پیشرفتی نخواهیم بود.
وی ادامه داد: همچنین پیش بینی می شود به دلیل افزایش قیمت نفت،صادرات غیر نفتی افزایش یابد و درآمد ایران نسبت به سال های 94 ،95 و 96 افزایش یابد که این خبر خوبی خواهد بود ولی یک تهدید است چراکه تحت تاثیر تحریم های آمریکا قرار خواهد گرفت.آمریکا به دنبال تحریم نیست بلکه به دنبال کشاندن ایران به پای میز مذاکره است که ایران نیز تن به چنین درخواستی نخواهد داد و اینجاست که تحریم ها شدت می گیرد.
ایمانی راد پیش بینی کرد: در شش ماهه دوم سال 97 نرخ ارز از 4200 تومان افزایش می یابد و دولت مجبور می شود بازار ارز راه اندازی کند که 4 بازار با 4 نرخ متفاوت خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: شبکه بانکی کشور شرایط خوبی ندارد و ضرر ده است ؛ البته که دولت تلاش می کند شرایط را بهبود بخشد ولی مشکلات بیشتر از آن است و روزانه 600 میلیارد تومان پول مجازی توسط بانک ها وارد تولید می شود و به عنوان سود به صاحبان سپرده داده می شود.
وی بیان داشت: در حال حاضر یک هزارو 550 هزار میلیارد  تومان پول در کشور در حال گردش است که 87 درصد آن سود سپرده است و بانک ها مجبورند سپرده ها را بگیرند تا بتوانند دوام بیاورند؛به همین دلیل شبکه بانکی کشور ضرر ده و ورشکسته است.
ایمانی راد گفت: حتی صندوق های بازنشستگی کشور نیز شرایط خوبی ندارند؛ در حالت استاندارد می بایست اگر ورودی یک صندوق متوقف شود تا 7 سال توان ادامه فعالیت و حیات داشته باشد ولی در ایران،بزرگترین صندوق بازنشستگی که تامین اجتماعی است نیز توان ادامه فعالیت تا 7 سال ندارد و شاید تنها 7 ماه بتواند پاسخگو باشد؛چون دولت به او بدهکار است و دولت نیز حدود 750 هزار میلیارد به مردم،شبکه بانکی،پیمانکار و … بدهکار است.
وی تاکید کرد:در سال 97 دولت قادر به پرداخت بدهی های خود نخواهد بود چراکه نرخ بیکاری در کشور بسیار بالاست و ایران جزء معدود کشورهایی است که بطور مینگین هر سال 25 درصد افزایش تورم دارد.
ایمانی راد خطاب به مدیران بنگاه های اقتصادی گفت: مدیران باید بدانند استراتژی شرکت خود را به چه صورت تهاجمی یا تدافعی و یا متکی بر بازار داخلی و … تدوین کنند چراکه رشد اقتصادی در کشور به 2 درصد کاهش خواهد یافت و رونق و رشد اقتصادی نخواهیم داشت.
وی افزود: در 97،بخش نفت،تنها 15 درصد اقتصاد ایران را به خود اختصاص خواهد داد؛بخش کشاورزی 10 درصد،بخش صنعت و معدن 13 درصد،ساختمان5 درصد و خدمات 57 درصد به خود اختصاص خواهد داد. بنابراین می توان گفت موتور محرکه اقتصاد 97 ایران را بخش خدمات تشکیل می دهد.
ایمانی راد گفت: بانکداری،رستوران،بازار متریال،آرایشگری و خدماتی از این قبیل،بهره بیشتری خواهند داشت.
وی تاکید کرد:بیشترین بخش فعالیت های اقتصادی خود را از طریق وب انجام دهید و از تولید و فروش سنتی به سمت مدرن و الکترونیکی،وارد عرصه های بین المللی شوید.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود بیان کرد: افزایش نرخ دلار،طلا،بورس و مسکن در سال 97 خواهیم داشت.بنابراین اگر افرادی می خواهند برای مدت کوتاهی سرمایه خود را پس انداز کنند،طلا بر دلار ارجعیت دارد.
وی ادامه داد:دولت روحانی طی دو سال اخیر توانست نرخ تورم را تک رقمی نگه دار
د ولی امسال تورم دو رقمی خواهد شد و پیش بینی می شود 15 درصد نرخ تورم افزایش یابد.
وی تصریح کرد:سال جاری با کمبود نقدینگی مواجهیم.بنابراین تاکید می شود فعالیت های اقتصادی خود را بین المللی کنیم و شرکت ها وارد بازار جهانی شوند.همچنین به دلیل کمبود نقدینگی،مدیریت نقدینگی بر مدیریت تولید مقدم است و شرکت ها باید موجودی کالای خود را در بالاترین سطح نگه دارند

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*