پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
ازعملکرد  تاجران  راضی نیستم
اجتماعی

ازعملکرد تاجران راضی نیستم

سردبیر مجازی
30 خرداد 1397
بازدید: 134
نظرات: 0

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در جلسه پرسش و پاسخ حزب اتحاد ملت:

ازعملکرد  تاجران  راضی نیستم

مرتضی سورانه:

هیچکس چک سفید امضا به داود تاجران نداده است

تاجران تازمانی شهردار است که شورا از عملکردش رضایت داشته باشد

ایرج رضایی:

بنده 99 درصد هزینه دادم و تنها یک درصد

 برداشت داشتم

 

آخرین جلسه از سلسله جلسات پرسش و پاسخ ماه رمضان حزب اتحاد ملت استان مرکزی با حضور سه تن از اعضای فراکسیون امید شورای شهر اراک در پایان هفته گذشته برگزار شد.

در این نشست که «کاوه فلک افلاکی»، «مرتضی سورانه» و «ایرج رضایی» حاضر بودند هر یک از آن ها در جمع اعضای این حزب به بیان عملکرد و پاسخ به سوالات مطرح شده پرداختند که شرح آن در ادامه خواهد آمد.

تاجران با بدنه شهرداری ارتباط مناسبی نگرفته است

کاوه فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک با اشاره به اینکه « داود تاجران اهل مشورت با شورای شهر نیست»، گفت: هرچند که معتقد هستم، تاجران با شورای شهر همکاری لازم را ندارد ولی این حرف ها بدین معنا نیست که وی در مدیریت شهری ناتوان می باشد.

فلک افلاکی ادامه داد: قرار بود شهردار پس از انتصاب بیش از دوره های سابق با شورای شهر همکاری کنند و این شورا را در تصمیم‌گیری‌ها دخالت دهد اما شاهد هستیم که این موضوع با انتصابات ایشان نادیده گرفته شده است.

وی افزود: متاسفانه داود تاجران به عنوان شهردار اراک نتوانسته ارتباط موثر و کارآمدی را با بدنه سازمان شهرداری ایجاد کند لذا بنده به دلیل آن که شهردار برخلاف قرارهای ابتدایی با شورای شهر عمل کرده، در حال حاضر منتقد وی هستم.

رئیس شورای شهر اراک اظهار کرد: تاجران یک شهردار غیر بومی است و می بایست در انجام بسیاری از کارها، شورای شهر را در جریان می گذاشت و از تمامی اعضا مشورت می گرفت اما امروز این مهم مغفول مانده و عملی نشده، توجه داشته باشید که شهردار تلاش‌های زیادی را به خرج داده اما در مجموع از عملکرد ایشان رضایت ندارم و انتظاراتم بسیار بیشتر بوده است.

وی اظهار کرد: به عنوان عضوی از فراکسیون امید شورای شهر اراک به منش اصلاح طلبی و دیدگاه های این جریان سیاسی پایبند هستم ولی اینکه فراکسیون خوب عمل نکرده جای بحث بسیار دارد.

رئیس شورای شهر اراک با اشاره به اینکه در حال حاضر نمی توان طی فعالیتی چند ماهه، عملکرد فراکسیون امید را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد، گفت: اینکه اعضای فراکسیون امید طی هفته تنها یک جلسه خصوصی با هم برگزار می کند و مابقی روزها با یکدیگر بر سر مسائل گوناگون می‌جنگند، نمی تواند معنای درستی از عملکرد فراکسیون را تعبیر کند.

فلک افلاکی ادامه داد: این نکته حائز اهمیت است که فراکسیون امید در انتخابات درون شورایی خوب عمل کرده و تنها در انتخاب نایب رئیس شورا بود که از خود عملکردی غیر معقول نشان داد. بنابراین اینکه مطرح می‌شود شورا را اصولگرایان می‌چرخانند درست نیست. اگر جریان اصلاحات و اعضای فراکسیون امید موضوعات پیش آمده را کنار گذارند و در مسیر درستی گام بردارند به تمام شهروندان اراکی ثابت می شود که اصلاحات بزرگی در شهرداری رخ داده است.

وی انتخاب بین تاجران به عنوان شهردار و محصولی اصولگرا را به عنوان نایب رئیس شورای شهر را دارای ارتباط دانست و گفت: اگر زمان به عقب برگردد باز هم به شهردار شدن تاجران رای میدهم چرا که وی در آن زمان تمامی شرایط مد نظر بنده را داشت، برای همین جنگیدم تا تاجران شهردار شود اما حالا باید بگویم که شورای شهر به ایشان چک سفید امضا نداده و عملکردها را بررسی می کند.

وی ادامه داد: به نظر بنده طی ماه های گذشته عملکرد تاجران در سمت شهرداری اراک مناسب نبوده چراکه شورای شهر یک شهردار اهل مشورت می خواست به همین دلیل معتقد هستم که ممکن است تاجران نتواند موفق شود.

وی افزود: تنها راه تعویض شهردار استیضاح آن است که البته تحقق این امر، نیازمند هشت رای در شورای شهر اراک می باشد به همین دلیل شاید این اتفاق هرگز رخ ندهد.

عدم تعهد تشکیلاتی انسجام فراکسیون امید را مخدوش کرد

مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اراک نیز در آغاز سخنان خود، ضمن بیان این نکته که امیدوار است سایر اعضای این شورا خود را در معرض نقد و انتقاد شهروندان قرار دهند، گفت: بسیار امیدوار هستم که فرهنگ بیان نقد و پاسخگویی در جامعه ما شکل گیرد به طوری که همگان احساس مسئولیت کنند و پرسشگری را حق مردم بدانند.

سورانه ادامه داد: گرچه مسئولان و مدیران انتصابی خود را فراتر از بیان نقد از سوی مردم می دانند اما مسئولان انتخابی باید بر خلاف این مهم عمل کنند و الزاما مردم را ولی نعمتان خود ببینند.

وی افزود: نمایندگان پس از آن که رأی خود را از مردم می گیرند باید همان رفتاری را داشته باشند که در زمان قبل از انتخابات با مردم داشتند، متاسفانه در حال حاضر واقعیت جامعه ما این است که عده‌ای هستند که تا زمانی مردم را مورد توجه قرار میدهند که رای شان را میخواهند و بعد از آن که رای می گیرند دیگر مردم را فراموش می کنند و به دولتی‌ها و مدیران حکومتی میل پیدا می‌کند.

وی افزود: یک نماینده باید عصاره ای از جامعه و مردم مورد هدف خود باشد به گونه هایی که از جنبه های مختلف ادب، فرهنگ و انسانیت شبیه آنها بوده و در رفتارهای خود به سمت خود اندیشی و خودسری نرود.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اراک فعالیت شورایی و دست یافتن به یک خرد جمعی را دشوار دانست و گفت: مدیریت افراد بسیار سخت است چه رسد به اینکه چند نفر با حواشی مختلف در کنار هم برای یک تصمیم مشترک کار کنند

سورانه ادامه داد: خوشبختانه با تمامی این اوصاف شورای شهر اراک در انتخاب شهردار و رئیس شورای شهر عملکردی مناسب داشته و با رأی های یازده و ده نفره به صورت منسجم عمل کرده است.

وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به این سوال که علت عدم انسجام فراکسیون امید شورای شهر اراک چه بوده است، گفت: کار شورایی و تصمیم گیری جمعی به هیچ وجه راحت نیست و شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان نیز در زمان انتخابات با همین سختی و دشواری از بین 23 نفر توانست 11 نفر را به عنوان لیست واحد «امید» انتخاب کند.

سورانه افزود: بنده اعتقاد ندارم که در تهیه لیست امید زد و بند صورت گرفته اما این امر را قبول دارم که در تهیه این لیست اخلاق رعایت نشد و تقدم و تاخر سابقه فردی در جریان اصلاحات آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفت.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر اراک با اشاره به اینکه اشخاصی که کار تشکیلاتی نکردند و سابقه فعالیت در احزاب ندارند، نمی‌توانند تعهد فراکسیونی نیز داشته باشند، گفت: عدم وجود تجربه تشکیلاتی برخی از اعضای فراکسیون امید شورای شهر سبب شد انسجام جریانی این فراکسیون مخدوش شود.

سورانه ادامه داد: از سوی دیگر مقرر شده بود اگر موضوعی در فراکسیون رای می‌آورد در صحن رسمی شورای شهر نیز تمام هشت نفر اصلاح طلب شورا به آن رای دهند اما متاسفانه بعضی از اعضای فراکسیون امید این مسئله را رعایت نکردند.

وی افزود: در فراکسیون امید تصمیم گرفته شد تا محمدی رئیس این فراکسیون شود و فلک افلاکی ریاست شورای شهر را بر عهده گیرد اگر به این مسئله دقت کنید درمیابید که چه از نظر سیاسی و چه از نظر شورای بنده را زدند چرا که تمام حرف من این بود که زیر بار فشار نمی‌روم به همین دلیل تصمیم گرفتم تا تنها یک عضو عادی شورای شهر باشم و وظیفه نمایندگی خودم را انجام بدم تا فردا به درستی در معرض قضاوت قرار گیرم.

این عضو شورای شهر اراک در خصوص تعویق در پرداخت حقوق کارکنان شهرداری و اعتراض خانواده های آنها گفت: تعویق در پرداخت حقوق مسئله‌ای است که امروز در سراسر ایران شاهد آن هستیم. در سازمان شهرداری اراک پرسنلی وجود دارد که به صورت پیمانکاری با این سازمان قرارداد دارند. شرکت های تامین نیروی شهرداری در زمان قرارداد می بایست تعهد می دادند که در صورت تعویق در پرداخت حقوق پرسنل، خودشان حداقل تا دو ماه مسئولیت پرداخت حقوق را برعهده می گیرند اما بعد از روی کار آمدن شورای پنجم مشخص شد که این شرکت‌ها حتی ضمانت نامه بانکی هم ندارند.!

وی افزود: اگر امروز می‌بینید تجمعات اعتراضی در شهرداری شکل می‌گیرد به این دلیل است که تمامی آنها با چراغ سبز هایی از داخل خود مجموعه شهرداری رهبری می شوند چرا که برخی معاونان و مدیران شهرداری مردم را برای مانع‌تراشی تحریک می‌کنند.

این عضو فراکسیون امید با اشاره به مسئله حضور مدیران غیر بومی در شهرداری اراک، گفت: قبول دارم که آوردن یک نیروی هرمزگانی برای مدیریت مالی شهرداری اراک قابل قبول نیست اما شخص شهردار بارها از شورای شهر درخواست کرد که گزینه مورد نظر خود را برای سرپرستی امور مالی مشخص کند ولی شورای شهر گزینه مناسبی را نداشت.

سورانه ادامه داد: اینکه شهردار رئیس اداره حراست و بازرسی سازمان تحت امرش را از سمنان آورده، حق وی است. بازرسی و حراست یعنی چشمان شخص شهردار، داود تاجران در ابتدای تصدی در سمت شهرداری، شخص قابل اعتماد خود را پیدا نکرد تا در این مسند گذارد، بابت همین مدیر کل اداره حراست های استان سمنان را برای شهرداری اراک آورد. البته این امر طبیعی است که هر مدیری برای تحقق اهداف نیروهای مناسب و قابل اعتماد خود را منصوب کند.

وی افزود: اشخاصی هستند که شهرداری را فلج کردند. یکی از معاونان شهردار عضو هیئت مدیره شرکت های طرف قرارداد با شهرداری است که این موضوع طبق قانون منع مداخلات کارمندان غیرقانونی می باشد. این شرکت با شهرداری دوره سابق قراردادی برای پلاک کوبی درختان داشت و به ازای هر درخت 23 هزار تومان در سال 94 دریافت کرد در صورتی که همین قرارداد در سال 95 با یک شرکت از استان چهارمحال و بختیاری منعقد شد و به ازای پلاک کوبی هر درخت 2950 تومان دریافت شد، بابت همین باید بگویم مگر اداره حراست و بازرسی در آن زمان کور بوده که چنین تخلف بزرگی صورت گرفته، اگر به این مسائل توجه کنید میبینید که شهردار و شورای شهر مجبور هستند از مدیران غیر بومی استفاده کنند.

سورانه اظهار کرد: توجه داشته باشید که بنده در همان ابتدای دوره فعالیتی شورای پنجم لیستی 70 نفر از جوانان کارآمد و دارای تحصیلات عالی در شهرداری اراک را تهیه کردم و به شخص شهردار دادم. به تاجران گفتم که تا پایان دوره شهردار بودنش می بایست این جوانان را آموزش دهد و تبدیل به کار آمد ترین نیروهای شهرداری در سراسر کشور کند.

سورانه ادامه داد: این که محصولی نایب رئیس شورای شهر اراک شد اصلا قابل توجیه نیست چرا که ما در فراکسیون امید بر سر انتخاب طوفان محمدی اتفاق نظر پیدا کرده بودیم ولی این مسئله در صحن رسمی تحقق نیافت.

سورانه ضمن بیان این نکته که در بدنه شهرداری اشخاصی هستند که به عنوان قفل سازمان شهرداری اراک شناخته می‌شوند، گفت: افرادی هستند که به دیدگاه خودشان از شهرداری دفاع می کند اما در واقع عملکرد این سازمان را قفل کردند. سرپرست سابق شهرداری اراک در روز اولی که سرپرستی را برعهده گرفت کمپین پنج هزار نفره به راه انداخت تا شهردار شود این کار وی یعنی عدم توجه به شورای شهر و هیچ دانستن این شورا. وی حتی با جلوگیری از هزینه ها، بیست و پنجم هر ماه حقوق پرسنل را پرداخت می‌کرد تا توجه آن ها را به سمت خود جلب کند.

وی در پایان اظهار کرد: اگر آقای تاجران یا هر شخص دیگری نگاه از بالا به شورای شهر داشته باشد محکوم به سقوط است. مطمئن باشید در شورای شهر هیچ کسی چک سفید امضا به داود تاجران نداده و وی تا زمانی شهردار است که با عمل به وظایفش رضایت این شورا را کسب کند.

باید اصلاحات را کفن کرد که سورانه از شورای اصلاحات 21 رای می آورد

ایرج رضایی، دیگر عضو شورای شهر اراک نیز که در این جلسه حاضر شده بود، کسب موفقیت در کار شورایی را نیازمند یک قاعده و استراتژی خاص دانست و گفت: در سیاست همانند مذهب بسیاری از افراد مرجعیت های خاص خود را دارند گاها انسان خودش به تنهایی به درجه ای از فهم سیاسی می‌رسد که مرجع امور سیاسی خود می شود اما وقتی به بحث تشکیلاتی و امور حزبی وارد می‌شویم بنده حزب را معبد می‌دانم.

رضایی ادامه داد: 21 سال است که اصلاح طلب هستم و در تمام این سال‌ها بنده هزینه های گوناگون را برای این جریان سیاسی پرداخت کردم به طوری که امروز با جرأت می‌گویم بنده 99 درصد هزینه دادم و تنها یک درصد برداشت داشتم.

وی افزود: البته دست یافتن به قدرت یکی از درآمدهای است که با کار سیاسی می توان به دست آورد. با تمام این اوصاف به دنبال بسته شدن لیست امید بنده توانستم فرصت حضور در شورای شهر را پیدا کند و به همین دلیل امروز نیز خودم را مدیون جریان و گروه های سیاسی اصلاح‌طلب می‌دانم. وی اظهار کرد: زمانی که یک ائتلاف شکل می گیرد می بایست حداقل اشتراکات را مد نظر داشت، سیاست این نیست که ما دروغ بگوییم و موفقیت کسب کنیم بلکه سیاست با درستی اشخاص به دست می‌آید.

این عضو فراکسیون امید در خصوص عضویت خود در این فراکسیون گفت: مثال من در رابطه با فراکسیون امید این است که عده‌ای بلیط قطار را از جریان اصلاحات گرفتند اما در ادامه راه هیچ کدام همدل و همراه نبوده اند. زمانی که می‌خواستند لیست امید را در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تهیه کنند بنده در آنجا گفتم که اصلاحات را باید در جایی کفن کرد که مرتضی سورانه با بیست و یک سال سابقه اصلاح طلبی از بین 31 رای، تنها 21 رأی می آورد.

رضایی ادامه داد: من برای فعالیت در اصلاح‌طلبی بورسیه دکترای خودرا از دست دادم اما زمانی که قرار بود لیست امید تهیه شود، شورای سیاستگذاری به من هجده رای داد به خاطر همین می گویم که اصلاحات را باید کفن کرد.

وی افزود: تنها علتی که من در لیست امید ماندم و از آن انصراف ندادم این بود که معتقد بودم از آنجایی که هزینه‌های بسیاری را برای اصلاح‌طلبی دادم باید بمانم و از حق خودم دفاع کنم از سوی دیگر من تنها متعلق به خودم نبودم و حق جریانی بر گردن من بود.

وی ادامه داد: اعضای شورای شهر برای انتخاب شهردار ترازو و معیارهای خاص خود را مشخص کرده بودند اما در دقیقه 90 زیر تمام حرف هایشان زدند اما ما به احترام آقای سورانه و برای آن که حرف ایشان  شهید نشود مقرر کردیم که هر یک از اعضای شورای شهر، هشت نفر را به عنوان گزینه های خود برای شهردار شدن معرفی کنند.

وی افزود: به قدری در چند ماه گذشته بی حرمتی دیدم که میخواهم خودم را از پنجره قطار فراکسیون امید به بیرون بیاندازم، بابت همین امروز فراکسیون تشکیل دادن را به صلاح نمی دانم. اینکه چند نفر کنار هم باشند که طی عمر اصلاحات به یک اندازه هزینه نداده اند، مرا به هم میریزد.

وی اظهار کرد: شاید سایر اعضای فراکسیون امید نخواهند مثل من عمل کنند، من به خودم سابقه خودم خیانت نمیکنم.

این عضو شورای شهر انتخاب داود تاجران به عنوان شهردار را در بدترین شرایط بهترین گزینه دانست و گفت:  از زمان روی کار آمدن وی تغییرات ملموسی در شهر اراک به وجود آمده است. رضایی ادامه داد: این که به بنده می‌گویند برخلاف نظر فراکسیون امید عملکرده ام بسیار اشتباه است.  وی افزود: من هیچ کجا برخلاف نظر فراکسیون امید رای ندادم و بیشترین دفاع اصلاح‌طلبانه را بنده در شورای شهر انجام داد بابت همین کسی نمی‌تواند ثابت کند که من رای غیر اصلاح طلبانه داده باشم.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*