پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
تعهد دانشجویان دانشگاه آزاد روی صندلی امتحانات
استان مرکزی

تعهد دانشجویان دانشگاه آزاد روی صندلی امتحانات

سردبیر مجازی
30 خرداد 1397
بازدید: 135
نظرات: 0

اخذ تعهدات کتبی بابت بدهی ها از دانشجویان دانشگاه آزاد، در فصل امتحانات

تعهد دانشجویان دانشگاه آزاد روی صندلی امتحانات

  • گروه سیاسی،عماد کریمی

 

با آغاز فصل امتحانات در سطح دانشگاه های کشور و به تبع آن در استان مرکزی، تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی خبر از اخذ تعهداتی در جلسه امتحانات نیمسال تحصیلی اخیر زده اند؛ که از آنها خواسته شده است برای تعیین تکلیف وضعیت بدهی هرچه سریعتر اقدام کنند.
برخی دانشجویان در گفت و گو با عطریاس این شیوه تعهد گیری را چندان مناسب ندانسته و معتقد بودند که شان دانشجویان حفظ نمی‌شود و به صورت عمومی درباره بدهی های مالی آنها تذکر داده می‌شود. درباره چند و چون این ماجرا و اینکه چرا برای اولین بار این مسئله به صورت کتبی از دانشجویان خواسته شده است،آن هم سر جلسه امتحانات پایان ترم ،با مسئولین دانشگاه آزاد وبرخی دانشجویان معترض به گفت و گو نشستیم تا صحت و سقم ، کم و کیف ماجرا را از آنها جویا شویم.

یکی از دانشجویان مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در پاسخ به سوال چگونگی دریافت تعهدهای پیش از امتحان گفت: تعهد نامه هایی را به دانشجویان می دهند و تا زمانی که شهریه ها و به طور کلی بدهی‌های خود را پرداخت نکنند، نمرات امتحانی وارد سایت نخواهد شد.
وی در ادامه گفت:کسی امروز  از حضور در جلسه امتحانات محروم نشده اما پیش از جلسه پرسیده می شود که چه کسانی برگه ورود به جلسه دارند و چه کسانی ندارند؛ کسانی‌ که برگه ورود ندارند پروفایل کاربری آنها در سایت دانشگاه بسته شده است و به این دلیل از دریافت کارت جلسه امتحانات محروم می‌مانند.
این دانشجوی دانشگاه آزاد به ما گفت حدودا بیش از 60 درصد دانشجویان با این مشکل روبرو هستند؛این در حالیست که در سالهای تحصیلی گذشته همچین تعهد های کتبی برای امتحانات وجود نداشت. البته پیش از این اطلاع رسانی هایی در حد بردهای دانشگاه انجام شده بود که برای پرداخت بدهی ها اقدام کنیم این دانشجویی که خود تعهد داده بود در پایان گفت: با توجه به اینکه این کار در ایام امتحانات انجام می‌شود دانشجویان به خاطر اینکه مجبورند این کار را انجام می دهند تا موفق به حضور در امتحانات پایان ترم شوند.
یکی دیگر از دانشجویان علوم انسانی دانشگاه آزاد نیز ضمن تایید گفته های فوق اضافه کرد این کار حتی اگر قانونی باشد باید حرمت دانشجویان را رعایت کنند . در سر جلسه امتحان در حضور دوستان و همکلاسی های خود گفتن این گونه حرف ها درست نیست و شاید نوعی فشار برای پرداخت زودتر شهریه محسوب شود؛ اگر هم تا پایان امتحانات پرداخت نکنند و مشکلی پیش نمی آید برای ثبت نام ترم تابستانی و ثبت نام نیمسال اول تحصیلی سال 97 باید مبالغ را واریز کنند.
وی در ادامه گفت با توجه به شرایط بد اقتصادی و مسائل مالی بسیاری از دانشجویان، لازم است این کار با روش بهتری که شان دانشجو حفظ شود انجام شود

دکتر رحیمی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی پیرامون مشکلات اخیر دانشجویان این دانشگاه در فصل امتحانات به عطریاس گفت: در تعهد نامه از دانشجویان خواسته شده بابت تعیین تکلیف بدهی‌های خود به امور مالی دانشگاه مراجعه کنند، تا بتوانند به  شکل نقدی، اقساطی و وام صندوق رفاه بدهی را پرداخت نمایند.
رحیمی در ادامه افزود: ما تاکنون هیچ دانشجویی را از ورود به جلسه امتحانات محروم نکرده و نخواهیم کرد؛ اما باید توجه داشت دانشجویان متعهد به پرداخت در زمان ثبت نام بهمن ماه شده اند. با توجه به فرصت های فراوانی که داده شده است تا امروز اقدامی نسبت به پرداخت آن نکرده‌اند.
رحیمی درباره شایعه عدم ثبت نمرات دانشجویان بدهکار گفت: این شایعه ای بیش نیست و ما از آن مطلع نیستیم.قطعا اینطور نیست که نمره  دانشجویی برای بدهی ثبت نشود. دانشجویان زیادی وجود دارند که بدهی‌های زیادی دارد اما هم اکنون امتحانات خود را میدهند و هیچ محرومیتی ندارند.
همه دانشجویان وظایف مشخصی دارند از جمله تحقیق، پژوهش و درس خواندن و در سوی دیگر نیز باید به تعهدات خود در قبال دانشگاه عمل کنند و شهریه های خود را به موقع پرداخت کند. قانون دانشگاه زمان پرداخت این شهریه ها را در زمان انتخاب واحد گذاشته است، اما متاسفانه عده‌ای پرداخت نکرده‌اند. حتی تعدادی از دانشجویان با توجه به بدهی در نیمسال اول در نیمسال دوم هم ثبت نام کردند.هم اکنون که تعهد نامه هم گرفته شده، از آنان خواسته ایم بدهی را به طور کامل پرداخت کنند. فقط خواستیم تنها وضعیت بدهی آنها تعیین تکلیف شود.  به طور مثال برای هر مقطعی مثل کارشناسی، ارشد و دکترا با توجه به میزان بدهی ، کف را مشخص کرده ایم.  نهایتا این  تعهدی است برای تعیین تکلیف بدهی ها از طریق اخذ وام تقسیط و هیچگونه محرومیتی در پی نخواهد داشت. هم اکنون هیچ اقدامی از سوی دانشگاه صورت نمی‌گیرد و در زمان ثبت نام ترم بعد باید پیگیر بدهی‌های خود باشد.
وی در پایان پیرامون تسهیلات و کمک‌هزینه های تحصیلی که دانشگاه آزاد ارائه می‌دهد گفت: دانشگاه وام های مختلفی را دارد که بدون استثنا به تمامی شاغلین به تحصیل تعلق می گیرد و تا حد زیادی مسائل مالی آنها را پوشش میدهد. دکتر یزدی معاونت اداری مالی دانشگاه آزاد اراک پیرامون موضوع این چنین گفت: این تعهدها برای ورود به جلسه امتحان نیست؛ بلکه این تعهد های کتبی سر جلسه امتحان گرفته میشود، و دانشجویان روی صندلی نشسته و برگه های تعهد را امضا می‌کند. این بدین معنی است که هیچ ممانعتی از  ورود آنها نمی شود.
حتی یک دانشجو هم به عنوان نمونه نداریم که به واسطه بدهی های مالی از امتحان محروم شده باشد.
یزدی در ادامه درباره معنای تعهد تعیین تکلیف گفت: این تعیین تکلیف بدین معناست که دانشجویان به واحد مالی رجوع کنند و نحوه پرداخت خود را مشخص کنند،که به صورت اقساط یا وام به آنها مهلت داده شود.
دانشگاه آزاد دانشگاهی غیر دولتی است و تنها درآمد آن از طریق شهریه های دانشجویی میباشد  و تامین مالی دیگری ندارد لذا برای اینکه معاونت مالی بتواند برنامه ریزی کند و درآمدها را حساب کرده، از دانشجویان خواسته که به نوعی برنامه پرداختی را  با بخش مالی مشخص کند،تا ما هم بتوانیم هزینه‌های دانشگاه را پیش‌بینی و مدیریت کنیم. یزدی در پایان درباره وام های دانشجویی افزود: ما وام های مختلفی را از طریق صندوق رفاه در اختیار دانشجویان قرار می دهیم.  کمترین آنها حداقل 50 درصد از هزینه‌های تحصیلی آنها را پوشش میدهد و حتی وامهایی داریم که برای خوابگاه‌های دانشجویی نیز به آنها کمک می کند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*