پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
واگذاری های جدید فعلا منتفی است
استان مرکزی

واگذاری های جدید فعلا منتفی است

سردبیر مجازی
2 تیر 1397
بازدید: 157
نظرات: 0

استاندار مرکزی در نشست با تشکل های کارگری استان

واگذاری های جدید فعلا منتفی است

  • گروه اقتصاد و صنعت، زهره صادقی

 

نشست صمیمی استاندار مرکزی با تشکل های کارگری استان مرکزی برگزار شد.
در این نشست که مدیر کل کار و رفاه اجتماعی استان نیز حضور داشت،استاندار مرکزی ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع نمایندگان کارگران و تشکل های کارگری بیان کرد: به سبب جایگاه ویژه کارگران در جامعه و ارتباط وی با این حوزه، بطور منظم هر دو ماه یکبار در جهت پیگیری مسایل و مشکلات،نشست مربوطه برگزار گردد.
آقازاده اشاره داشت: با برگزاری اینگونه جلسات می توان بخش زیادی از مشکلات را پیگیری و حل نمود.
استاندار مرکزی در خصوص شرکت های بزرگی مانند هپکو ، ماشین سازی ، آذرآب و … گفت: هر روز پیگیر موضوعات این واحد ها هستیم و آنها را رصد میکنیم.
آقازاده در خصوص واگذاری های جدید واحد های تولیدی گفت: فعلا این موضوع منتفی شده است و در آینده نیز در صورت اجرا حتما در خصوص واگذاری های منطقی و نیز اهلیت داشتن سهامداران حساس خواهیم بود.
وی در خصوص مشکلات کارگران ساوه هم دستور پیگیری داده و در خصوص موارد حوزه درمان نیز دستور پیگیری از دانشگاه علوم پزشکی و تامین اجتماعی را صادر نمود.
آقازاده در پایان گفت:  از تشکل های کارگری به عنوان یک بازو  و نیروی قوی و امین جهت تعامل و تسهیل مشکلات کارگری استان میخواهم تلاش کنیم تا ضمن تکریم این جامعه شریف، حقوق و مزایای آن ها دچار وقفه نگردد و در شرایط مطلوب قرار گیرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نیز در ادامه گفت: یکی از نقاط مهم و حساس ارتباط اداره مطبوع با جامعه شریف کارگری، کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار است.
آبائی گفت: خوشبختانه در یک ماه اخیر این ارتباط با کانون، رشد مطلوبی داشته و ارتباط در حال افزایش است و در همین راستا توانسته ایم تعداد شوراهای اسلامی کار واحد های تولیدی و صنعتی را رشد دهیم.
وی بیان کرد: شوراهای اسلامی کار و نیز کانون هماهنگی شوراها نقش بسیار مهمی در رفع مشکلات کارگری دارند.
وی در ادامه از تشکلات حاضر در نشست درخواست کرد تا در مسایل و مشکلات کارگری قبل از ادارات دولتی و … وارد عمل شوند و تا حد قابل توجهی این تشکل ها، تسهیل گر مسایل کارگران باشند. آبائی در این باره عنوان کرد اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی در پشتیبانی و هم افزایی کامل از تشکل ها قرار دارد.
وی افزود: در حال حاضر  220 تشکل کارگری فعال  در استان در حوزه های کانون هماهنگی شوراها ، انجمن های کارگران ساختمانی و نمایندگان کارگران استان مرکزی در حال فعالیت اند.
داود میرزایی،دبیر اجرایی خانه کارگر استان مرکزی نیز به بیان مسائل و مشکلات جامعه کارگری در استان پرداخت.
وی به مشکلات واحد های صنعتی و تولیدی بزرگی همچون هپکو ، ماشین سازی،  آذرآب، نورد و لوله صفا ، مقره سازی و اسپیدار و… اشاره کرد و آن ها را از جمله واحد هایی دانست که بایستی سریعتر در رفع موانع و مشکلات تولید آنها چاره اندیشی کرد.
میرزایی در ادامه ضمن درخواست نگاه ویژه از سوی استاندار به ساوه بعنوان یکی از قطب های بزرگ تولیدی صنعتی خواستار ورود تیم اقتصادی و کارشناسی استانداری در رفع نیاز های واحد های صنعتی تولیدی ساوه شد.
میرزایی در ادامه با گریزی به بخش درمانی کارگران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، از عدم سرویس دهی مراکز سونوگرافی خصوصی به دارندگان دفترچه های تامین اجتماعی گلایه کرد و از استاندار خواست تا در خصوص تامین و استقرار دستگاه های سونوگرافی جهت دارندگان دفترچه های تامین اجتماعی با ارگان های مربوطه هماهنگی نمایند.
وی همچنین در خصوص وضعیت نابسامان کارگران ساختمانی ساوه نیز با  توجه به رکود ساخت و ساز  اشاراتی داشت.
میرزایی از عدم واریز حق بیمه تکمیلی کسر شده از حقوق مستمری بگیران به حساب بیمه آتیه ساز حافظ و عدم خدمات دهی مطلوب این بیمه به بازنشستگان نیز گلایه کرد.
در ادامه نشست،علی زند،رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان از بحث خصوصی سازی و واگذاری های غیر علمی و غیر کارشناسانه و بدون نظارت سازمان خصوصی سازی انتقاد کرد.
وی واگذاری ها را در دو جهت ناکاررآمد و غیر قابل قبول دانست:
1- این واگذاری ها ابتدا خود واحد های تولیدی واگذار شده را زمین گیر کرد و حتی در بعضی موارد به تعطیلی و ورشکستگی رساند که این اثر مستقیم در کاهش اشتغال و از بین رفتن منابع شغلی آینده و … دارد.
2-   اثرات سوء اجتماعی و انسانی کارگری است که در واحد هایی که هنوز واگذار نشده اند  یا در حال واگذاری هستند دارد و کارگران حاضر در این بنگاه ها که سرنوشت سایر کاگران را در شرکت های واگذار شده می بینند انگیزه ، خلاقیت ، بهره وری، تلاش و سایر فاکتور های تولیدی دیگر را دارند که کار کنند یا اینکه در اثر دیدن سرنوشت سایر کارگران نگران و خسته و بی امید کار میکنند.
زند بیان کرد: اینها همه نشانه های عدم تعقل و تفکر در واگذاری های سال های  اخیر است که جامعه کاگری را دچار بحران های مالی و حتی روحی کرده است.
وی افزود: نمونه های بارز این واگذاری ها در صنایع بزرگ استان شاهد این ادعا است و خواستار توقف و تحلیل بررسی بهتر و بیشتر در واگذاری های آینده هستیم.
زند همچنین درخواست کرد همچون قبل کمیته ای متشکل از همه نهاد ها و ارگان ها مرتبط با جامعه کارگری در اداره کار ایجاد گردد که ضمن جلوگیری از اتفاقات ناگوار در تولید و صنایع و جامعه کارگری در واگذاری ها نیز نظارت و اعلام نظر نماید.
وی گفت: اگر چه کشور در شرایط حساس اقتصادی است اما اگر برای واحد های تولیدی صنعتی فکری نکنیم در این واحدها دارای مشکلاتی بزرگتری خواهیم شد.
وی تاکید کرد: ماشین سازی و آذرآب آتش زیر خاکستر هستند و باید به وضعیت کنونی ان ها بطور ویژه و جدی توجه شود.
زند گفت: از تعداد 37 شورا در استان به 46 شورا رسیدیم که این رشد در امسال نیز ادامه خواهد داشت.
علی زند در ادامه خواستار حضور نماینده کارگران در ستاد تسهیل استان شد و حضور نماینده یا نمایندگان کارگران را در این ستاد مهم دانست.
وی در پایان روند و چرخه نامناسب تولید و کسب و کار  که بدنبال آن اشتغال کمتر و بیمه پردازی کمتر را بدنبال دارد را مطرح کرد و با این موضوع شرایط پیش روی تامین اجتماعی را نامناسب توصیف کرد.
حسین بیات، پیشکسوت جامعه کارگری و تشکلات کارگری استان نیز در ادامه با بیان میزان بدهی های دولت و کارفرمایان به تامین اجتماعی وضعیت نامناسب و بحرانی را برای آینده جامعه کارگری تداعی کرد .
وی در خصوص نارضایتی های جامعه کارگری ، چه افراد شاغل و چه بازنشستگان را که به واسطه شرایط امروز رو به فزونی هستند هشدار داد.
بیات همچنین یکی از نارضایتی های جدید را تاخیر 3 روزه پرداخت مستمری بگیران عنوان کرد و خواستار رفع این موضوع در ماه های آتی شد.
وی در پیگیری های مطالبات جامعه کارگران به زمینی که برای ساخت مجتمع رفاهی کارگران اختصاص یافته بوده و هنوز در دست انداز واگذاری و احداث است اشاره کرد و از استاندار خواست تا این موضوع را از سازمان های مربوطه پیگیری و در روند آن تسریع نماید.
بیات در ادامه، بحث احیا شرکت آونگان را که ظرفیت اولیه اشتغال 500 نفری مستقیم را بوجود می آورد مطرح کرد.
رییس انجمن کارگران ساختمانی استان و عضو هیئت مدیره انجمن کاگران ساختمانی کشور نیز در این نشست گفت: هم اکنون 30 انجمن کارگری فعال در استان مشغول به فعالیت است که در بخش های مختلف کارگران ساختمانی ، رانندگان و … هستند.
قیاسی از برگزاری دوره های موفق ایمنی برای انجمن ها خبر داد و عنوان کرد: با برگزاری این دوره ها شاهد کاهش 30 تا 35 درصدی حوادث ناشی از کار بوده ایم.
قیاسی در ادامه از استاندار خواست تا از ادارات و ارگان ها ، شهرداریها و … بخواهد در جذب نیروی کار با مراجعه به انجمن ، آن را در برنامه ریزی انجام داده جهت اینکه تمام کارگران در طول سال بتوانند کار کنند حمایت نمایند.
قیاسی، طرح تشکیل شرکت تعاونی های عمرانی شهرداری که همه مردم و کارگران میتوانند در آن سهیم باشند را ارائه نمود و تشکیل این شرکت ها را در جهت خصوصی سازی گامی منطقی دانست.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*