پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
آمار دقیقی از میزان برداشت و باطله ها نداریم
استان مرکزی

آمار دقیقی از میزان برداشت و باطله ها نداریم

سردبیر مجازی
13 تیر 1397
بازدید: 101
نظرات: 0

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی درخصوص عملکرد شرکت املاح معدنی:

آمار دقیقی از میزان برداشت و باطله ها نداریم

زهره صادقی ، گروه اقتصاد

شایعه افزایش سطح بهره برداری شرکت املاح و نگرانی وارد آمدن آسیب های زیست محیطی به منطقه حفاظت شده تالاب میقان که از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، سبب شده بار دیگر بر شدت نگرانی فعالان زیست محیطی افزوده شود و آن ها را نسبت به وضعیت این زیستگاه حیاتی که یکی از اصلی ترین جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی می باشد،حساس نماید.
اگرچه طبق قانون، برای اعطای گواهینامه بهره برداری و یا تمدید آن باید حتما استعلام صورت گیرد و تا پایان زمان استعلام ،مجوزی صادر نمی‌شود؛ حتی برای تمدید مواردی اعم از اضافه برداشت یا برداشت بدون مجوز نیز باید استعلام صورت گیرد که اخیرا شورای عالی معادن این اختیار را به هر یک از استان ها با مسیولیت شخص استاندار تفویض کرده است و مجوز ها وتمدید ها طبق قانون ، سلیقه ای نیست ولی در برخی موارد،ضعف هایی وجود دارد که باید از سوی مجریان قانون اصلاح شود.
همجواری شرکت املاح با زیست گاه تالاب میقان علاوه بر نگرانی های زیست محیطی، چالش های قانونی را نیز ایجاد نموده که گاها قوانین و مصلحت ها در اعمال برخی موارد در این محدوده ، همخوانی ندارد
سال هاست با وزارت صنایع بر سر عملکرد شرکت املاح مشکل داریم
رییس سابق خانه سازمان های مردم نهاد استان که سابقه دیرینه ای در فعالیت های زیست محیطی استان دارد، در این باره اظهار داشت: سال هاست که با وزارت صنایع بر سر موضوع زیستگاه تالاب میقان و عملکرد شرکت املاح مشکل داریم.
آقاخانی افزود مجوز بهره برداری شرکت املاح از محدوده تالاب علاوه بر تمدید، حتی افزایش نیز یافته است که این چالش بزرگی ست و ما انتظار داشتیم با روی کار آمدن شخص کلانتری (رییس سازمان محیط زیست کشور) مشکلات دیرینه تالاب میقان مرتفع گردد که هنوز اتفاقی در این رابطه رخ نداده است.
وی تاکید کرد : نحوه بهره برداری مهمتر از میزان برداشت است ؛ اگرچه میزان برداشت هم مهم است ولی نحوه بهره برداری به واسطه کاهش سطح آسیب به محیط زیست بسیار حائز اهمیت است.
آقاخانی ادامه داد: کارخانه املاح یکسری تعهدات درخصوص نحوه و میزان بهره برداری ، درختکاری و پرکردن چاله ها را متعهد شده بود که از صددرصد این تعهدات ،80 درصد ان را انجام داده است وتا کنون حدود 200هکتار انواع گونه های بومی منطقه را کاشت نموده است ولی دربازگرداندن باطله ها به محل برداشت برای جلوگیری از ایجاد چاله ها و اصلاح جاده اعم از اضافه کردن دهانه های انتقال آب و برقراری ارتباطات هیدرولوژیکی در دوطرف جاده که جزء تعهدات شرکت بوده است به صورت صد درصد انجام نگرفته است.
شرکت املاح معدنی امکان بهره برداری مازاد ندارد
اما رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی در خصوص مجوز شرکت املاح و نحوه فعالیت آن اظهار داشت: این شرکت مجوز خود را در سال 90 از وزارتخانه برای مدت 25 سال دریافت کرده است؛ ولی بهره بردارانی که مازاد بر ظرفیت اسمی می‌توانند بهره برداری کنند می بایست مجوز اصلاح پروانه برای آن ها صادر شود که شرکت سولفات سدیم چنین شرایطی ندارد.
حاجی پور افزود: ممکن است شرکت املاح، توسعه یا بهره برداری جدید داشته باشد که باتوجه به تفویض اختیار شورای معادن به استان ها، مسوولیت صدور مجوز آن با استان است.
هیچگونه مجوز بهره برداری مازاد برای شرکت املاح تمدید نشده است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان نیز از عدم تمدید مجوز جدید برای شرکت املاح خبر داد و گفت: هیچگونه مجوز بهره برداری بیش از حجم تعیین شده برای شرکت املاح تمدید نشده و از ما نیز استعلامی صورت نگرفته است.
میرزایی افزود: در سفر رئیس سازمان محیط زیست کشور به اراک نیز با تاکید بر اصلاح روند مدیریتی مجموعه شرکت املاح، موارد مربوط به نحوه برداشت این شرکت، مورد بررسی قرار گرفت که می بایست طبق قانون باطله های این کارخانه به داخل چاله ها برگردد تا توزیع آب در سراسر تالاب به صورت یکنواخت باشد و آب در عمق دو یا سه متری جمع نشود.
وی با تاکید بر اینکه 90 درصد بهره برداری مواد معدنی تالاب را پسماند و باطله ها تشکیل می دهند اظهار داشت: در طول سال های فعالیت شرکت املاح، کلیه پسماندها داخل تالاب دپو شده بودند که از سال گذشته مصوب شد که آن ها به داخل چاله ها برگردند؛ به طوری که سال گذشته حدود 600 هزار تن پسماند به چاله های سطح تالاب برگردانده شده و امسال نیز بازگرداندن یک میلیون تن پسماند به چاله های تالاب میقان هدف گذاری شده است و باید با اجرایی شدن این مصوبه، سطح تالاب کاملا یکنواخت باشد. میرزایی با اشاره به اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان بر نحوه برگرداندن پسماند ها به محیط پیرامونی کارخانه نظارت دارد، گفت: اگرچه در طول سال های فعالیت شرکت املاح، آمار دقیقی از میزان برداشت و میزان باطله ها مطرح نشده است ولی باید سازمان صنایع در این باره اظهار نظر نماید؛ چرا که نظارت بر برداشت با سازمان صنایع و نظارت بر پسماندها بر عهده محیط زیست می باشد. میرزایی در خصوص چرایی مسدود شدن جاده اصلی کارخانه املاح اظهار داشت: این جاده، اختصاصی شرکت بوده که سازمان صنایع آن را به شرکت املاح فروحته است. وی در پاسخ به این که چگونه ممکن است جاده منطقه حفاظت شده توسط محیط زیست از سوی سازمان دیگر به فروش رسد، گفت: قبل از اینکه محیط زیست، منطقه را حفاظت کند جاده فروخته شده که صحت آن را سازمان صنایع استان می داند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*