پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ بهمن ۱۳۹۷
گزارشاتی از تخلفات مالی شهرداری اراک به دستمان رسیده است
اجتماعی

گزارشاتی از تخلفات مالی شهرداری اراک به دستمان رسیده است

سردبیر مجازی
13 تیر 1397
بازدید: 132
نظرات: 0

مدیرکل بازرسی استان مرکزی:

گزارشاتی از تخلفات مالی شهرداری اراک به دستمان رسیده است

شایسته سلامی، گروه جامعه

حسام عشقی مدیرکل بازرسی استان مرکزی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سئوال خبرنگار عطریاس در خصوص تخلفات مالی شهرداری گفت: تخلفات مالی شهرداری ممکن است و گزارشاتی به دست ما رسیده اما باید دید چه تخلفاتی مدنظر شما است؟! گزارش های تخلفات را به ما منعکس کنید تا بتوانیم آنها را پیگیری کنیم. در خصوص اینکه معاونین شهرداری در شرکت هایی که با شهرداری طرف قرارداد هستند عضو هستند و اگر چنین موضوعی اثبات شود باید به سازمان بازرسی منعکس شود تا برخوردهای لازم با آنان صورت گیرد. به طور کلی کارمندان دولت اگر در شرکت های خصوصی عضویت داشه باشند اشکال قانونی دارد. در این خصوص ممکن است گزارشاتی به سازمان بازرسی ارسال شده باشد که باید موارد بیشتر را نیز مطرح کنید تا بتوان دلایل موجود را ضمیمه کرد تا به شکل سهل الوصول تری بتوان پیگیری و برخورد قانونی انجام داد.

عشقی افزود: در خصوص بحث تیم داری اساسنامه ای که مورد تأیید قرار گرفته و البته در این خصوص مواردی به شکل مکرر به سازمان‌های فرهنگی ورزشی شهرداری ابلاغ شده و اخیراً نیز در رسانه‌ها منعکس شده و نقل شده است. این نامه مبنی بر این است که وزارت کشور نامه ای به تمام شهرداری های مراکز استان ابلاغ کرده و عنوان داشته اگر نیاز به سازمان ورزشی دارید اعلام کنید تا راهکارهای آن را ابلاغ کنیم. در اساسنامه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک چنین چیزی پیش بینی نشده است که تیم داری حرفه ای بکنیم. بالاخره زمانی که قرار است تیم ‌داری حرفه‌ای انجام شود باید ضوابط آن مشخص شود و وضعیت مخارج و هزینه های آن مشخص شود. یک بخشنامه ای از قبل از سوی وزارت کشور به استانداری ها ابلاغ شده که شهرداری ها از تیم داری حرفه ای خودداری کنند. آنها هم آمدند و همین موارد را تأیید کردند و گفتند اگر می خواهید تیم ‌داری حرفه ای انجام دهید باید یک اساسنامه و یک درخواست دیگر به وزارت کشور بزنید که موضوع به توصیه دوستان حل شده است. موضوع اینگونه است که باید پیگیری کنند و اساسنامه خود را تقاضا کنند تا به تهران ارسال شود و اگر مصوب شد مشکلی به وجود نیاید. آن زمان اگر هزینه ها را انجام ندادند، باید پاسخگو باشند. در صورتی که در حال حاضر بخشنامه و اساسنامه مشکلی وجود دارد که این 2 مورد را باید پیگیری کنند و اصلاح شود. وضعیت تیم ساوه نیز به همین منوال است. برخی از استانها نیز مانند تهران و تبریز باشگاه ورزشی دارند به این معنا که در اساسنامه آنها سازمان ورزشی آمده است. طبق مصاحبه ای که یکی از اعضای شورای شهر داشته گفته است که داریم پیگیری می‌کنیم و ایراداتی که در اساسنامه هست را برطرف می‌کنیم و به تهران ارسال خواهیم کرد تا این مشکل حل شود و بخشنامه اصلاح شود. مشکل اساسنامه باید حل شود. این موضوع در قانون پیش‌بینی نشده و در این خصوص باید پیگیری و موارد را اصلاح کنند تا سازمان این فعالیت را انجام دهد.

علی عباس فلاحتی مدیرکل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان مرکزی نیز در پاسخ به سئوال خبرنگار عطریاس مبنی بر اینکه تعداد زندانیان به تفکیک نوع جرم، جنسیت، میزان جرم، میزان محکومیت، دلیل صدور حکم، بومی بودن یا نبودن زندانیان و همچنین اتفاقات دی ماه گذشته، گفت: متأسفانه در خصوص تعداد و میزان زندانیان به طور کلی از دادن آمار معذور هستیم. مگر در مواردی خاص که موضوع باید به صورت کتبی اعلام شود و از حوزه ریاست نامه ارسال گردد. حتی معاونین دستگاه قضائی نیز اگر آمار و اطلاعات خاصی بخواهند باید برای مرکز نامه ارسال کنند.

فلاحتی در این جلسه افزود: اراک، ساوه، خمین، دلیجان، محلات و تفرش بیشتری آمار زندانیان را به خود اختصاص می دهند. بیشترین درصد زندانیان را مددجویان گروه موادمخدر تشکیل می دهند و آموزشهای قرآنی سرفصلی مهم در احرای برنامه های اصلاحی و تربیت زندانیان است و از سال 95 تاکنون بر اثر فعالیت های قرآنی 8 زندانی محکوم به اعدام به برکت حفظ کلام وحی از چوبه دار نجات یافته و تخفیف مجازات گرفته اند .از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 100 زندانی جرایم غیر عمد با کمک و مشارکت خیرین از زندان آزاد شدند و در حال حاضر 200 نفر در زندانهای استان منتظر کمکهای خیرین نیک اندیش هستند . مبلغ کمک‌های جمع‌آوری شده در جشنهای گلریزان ستاد دیه در سال جاری 23 میلیارد ریال بوده و در سال گذشته نیز با کمک 13 میلیارد ریالی خیرین استان 286 زندانی از زندان های استان آزاد شدند .  بنیاد تعاون در راستای اهداف زندان ها، انجمن حمایت از زندانیان در راستای کمک به خانواده زندانیان، اداره مراقبت بعد از خروج در جهت کمک به زندانیان پس از آزادی و ستاد دیه از جمله بخش های حمایتی هستند که برنامه های راهبردی این اداره کل را همراهی می کنند.

وی ادامه داد: اجرای برنامه های فرهنگی از اولویت های کاری این اداره است، برگزاری کلاس های قرآنی و شرکت گسترده مددجویان در رشته های قرآنی روخوانی و روان خوانی، تجوید، حفظ از افتخارات اداره کل زندان های استان می باشد، برگزاری کلاس های احکام، مسائل خانوادگی تربیتی، حضور 30 روحانی در کلاس های فرهنگی، بیان احکام شرعی و غیرشرعی از دیگر اقدامات است. یک مدرسه و دو مرکز یادگیری محلی در زندان های استان در بخش های آموزش سواد ، متوسطه اول و دوم فعالیت می کنند و در سال گذشته 50 نفر موفق به کسب مدرک دیپلم شدند. برگزاری دوره های مهارت آفرینی، اشتغال، برنامه مراقبت های پس از آزادی، حمایت فرزندان مددجویان و اصرار به حضور آنان در مدارس، از فعالیت هایی است که در این راستا انجام شده است. در زندان های استان زندانیان در رشته های فنی و حرفه ای آموزش دیده و مدرک مهارت دریافت می نمایند و در سال گذشته 2653 کارت مهارت بدون عنوان زندانی برای زندانیان صادر شده است .

مدیرکل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به دستور رئیس قوه قضائیه جهت راه اندازی شعب حل اختلاف در زندانها زندانهای اراک و ساوه دارای شعبه حل اختلاف هستند که توسط قضات و چندین کارشناس اداره می شود و در کنار این امر بحث پیگیری رضات اولیاء دم در این حوزه با تلاش سفیران نجات زندانها انجام میشود و این گروه در سال 96 موفق به اخذ رضایت 24 نفر از اولیاء دم و شکات شدند .به دستور رئیس قوه قضائیه تعدادی از  فرزندان زندانیانی که به دلیل مشکل مالی نتوانسته بودند تحصیل ادامه تحصیل بدهند به مدرسه برگردانده شدند  و تلاش میشود حمایت از این گروه ادامه داشته  و خانواده زندانیان در حد امکانات وظرفیتهای موجود تحت حمایت انجمن های حمایت از خانواده زندانیان قرار می گیرند .

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*