پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
«تاجران» در تاخیر «وکیلی» در تردید
اجتماعی

«تاجران» در تاخیر «وکیلی» در تردید

Virtual editor
13 تیر 1397
بازدید: 352
نظرات: 0

زمان افتتاح پروژه های عمرانی شهر اراک، علی رغم قول شهردار و معاون عمرانی استاندار برای سومین بار به تعویق افتاد

«تاجران» در تاخیر «وکیلی» در تردید

گروه شهری،سینا علیدادی

 

درحال حاضر سخنان اعضای شورای شهر اراک گواه این موضوع است که «داود تاجران»، شهردار اراک بنابر عدم تحقق وعده هایش به زودی استیضاح می شود چرا که هم شهروندان و هم شوراییان از بدقولی های وی خسته شده اند.

در شهریور ماه گذشته زمانی که تاجران به عنوان اولین شهردار شورای شهر دوره پنجم اراک انتخاب شد به واسطه سابقه ی اجرایی و تجربه های بالایی که این تهرانی نشین 64 ساله داشت، همگان انتظار داشتند تا شاهد یک تحول گسترده در سیستم شهرسازی و شهرداری اراک باشند که جناب شهردار در پاسخ به این انتظارات بلافاصله اعلام کرد «تا پایان سال 96، اراک شهری شاد می شود و تمامی پروژه های نیمه کاره آن مورد بهرداری قرار می گیرد». اما دیری نگذشت تا تاجران از این گفته خود اظهار پشیمانی کرد.

زمانی که شورای شهر اراک درحال برگزاری آخرین جلسات سال 96 خود در اسفندماه گذشته بود، شهردار در نطقی اعلام کرد که برای سامان بخشی به اجرای پروژهای عمرانی نیازمند فرصتی سه ماهه می باشد. به همین دلیل اعضای پارلمان شهری خرداد ماهی که گذشته را مبنای عملی شدن قول های «شهردار غریب» دانست ولی این مبنا بلافاصله به دنبال درخواست های مکرر شهردار مجددا تغییر یافت و مهر ماه به عنوان آخرین فرصت به داود تاجران برای بهره برداری از پروژه های عمرانی در نظر گرفته شد، فرصتی که امروز برخی از اعضای شورای شهر از آن به عنوان آغازی برای پایان یاد می کنند.

در حال حاضر چندتن از اعضای شورای شهر معتقد هستند که شیوه اجرایی پروژه های عمرانی نیمه کاره سطح شهر اراک آنقدر ضعیف است که نه تنها تا مهر ماه آتی عملیات اجرایی آن ها پایان نمی یاید بلکه به احتمال قوی بهره برداری از آن ها به پایان سال جاری و شاید سال 98 مکول شود.

البته این نظر اعضای شورای شهر با سخنان مطرح شده از سوی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در خصوص زمان بهره برداری از تقاطع های در دست ساخت شهر اراک قوت گرفت. هفته گذشته بود که «مهدی زندیه وکیلی» در یکی از نشست های خود اعلام کرد که « شهردار اراک متعهد شده است تا پایان سال جاری تقاطع های علم الهدی، میدان های شریعتی و ورزش را به بهره برداری رساند»، سخنی که داود تاجران در صحن رسمی شورای شهر اراک در واکنش به آن گفت: «سخنان معاون استاندار محترم است اما شهرداری طبق برنامه های خود پیش می رود».

در همین راستا روزنامه عطریاس به منظور ایجاد شفاف سازی از عملکرد عمرانی اجرا شده اراک، اقدام به تماس و دیدار حضوری با مهدی زندیه وکیلی و داود تاجران کرد اما باتوجه به انتقاداتی که این روزنامه طی هفته های گذشته نسبت به عملکرد این دو مسوول در خصوص اجرای پروژه 55 متری اراک داشت، آن ها تمایل چندانی به بیان اقدامات خود در جهت ایجاد شفاف سازی عمومی نشان ندارند چرا که معاون عمرانی استاندار مرکزی در پاسخ به عطریاس گفت: «فعلا قصد صحبت با این روزنامه را ندارم، می توانید بعدا با دفترم هماهنگ کنید» و از سوی دیگر شهردار اراک نیز در دیدار حضوری اظهار کرد: «با نشریات صحبتی نمی کنم تا مسئله ای برایم درست نشود».

این که شهردار اراک به منظور شفاف سازی عملکرد خود در ارتباط با رسانه ها کوتاهی می کند (داود تاجران از زمان ورود به اراک هیچگونه مصاحبه ای با هیچ رسانه ای نداشته است)، موضوعی است که شورای شهر به عنوان نهاد بالادستی ایشان می بایست به آن پاسخ دهد اما معاونت عمرانی استانداری مرکزی زیر نظر وزارت کشور ارائه خدمت می کند و این وزارتخانه به صورت مستمر،  خود را وزارت پاسخگو عنوان می کند. حال اگر این مسئله را مورد توجه قرار دهیم درخواهیم یافت که مهدی زندیه وکیلی تعهدی به شعار دولتی که جزء کارگزارن آن می باشد، ندارد.

آنچه که در ادامه خواهد آمد سخنان دو عضو شورای شهر اراک است که عدم به نتیجه رساندن پروژه های عمرانی شهر اراک و خلف وعده های مکرر شهردار، آن ها را به درخواست استیضاح سوق داده است.

ضعف شهرداری مانع از بهره برداری به موقع از پروژه های عمرانی می شود

سعید نادری، عضو شورای شهر اراک با اشاره به اینکه «داود تاجران» نسبت به وعده های خود بدقولی کرده است، گفت: تاجران در بدو ورود به شهرداری اراک اعلام کرد که تا پایان سال 96 تمامی پروژه های نیمه کاره عمرانی این شهر را به بهره برداری می رساند اما با گذشت چند ماه این وعده خود را فراموش کرد و خواهان دریافت فرصت بیشتری برای اتمام پروژه ها تا خردادماه گذشته شد.

نادری ادامه داد: بعد از آن که تابلوهای روز شمار اتمام پروژه های عمرانی دورن شهری اراک نصب شد، شهردار مجددا بد قولی کرد و اعلام نمود که تقاطع های غیر همسطح در دست اجرا را تا پایان مهر ماه تحویل می دهد. هر چند که امروز سخنانی در خصوص اظهار نظری از سوی معاونت عمرانی استانداری برمبنای بهره برداری از پروژه های شهرداری اراک تا پایان سال جاری مطرح می شود اما بنده اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم و نمی دانم که شهردار به معاون عمرانی استاندار چه چیزی گفته است.

وی افزود: شهردار به عنوان منتخب شورای شهر تنها موظف به پاسخگویی به این شورا می باشد و می بایست طبق وعده های خود پروژه های عمرانی در حال ساخت را تا پایان مهر ماه به بهره برداری رساند.

این عضو سازمان نظام مهندسی استان مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا امروز عملیات اجرایی پروژه های نیمه کاره، نمود بهره برداری تا مهر ماه سال جاری را دارند، گفت: باتوجه به آنچه که بنده از نحوه اجرای پروژه های عمرانی سطح شهر اراک مشاهده می کنم باید گفت که عملیات اجرایی ساخت تقاطع های غیرهمسطح به هیچ وجه مطلوب نیست و بعید به نظر می رسد که این تقاطع ها تا مهرماه آتی به بهره برداری رسند.

نادری، عضو فراکسیون امید شورای شهر اراک اظهار کرد: اکثر پروژه های عمرانی سطح شهر اراک در یک مقطع زمانی، تغییربا هیچگونه پیشرفتی نداشتند و امروز نیز باتوجه به مسائل مالی و ضعف های موجود درمجموعه شهرداری سرعت ساخت و تکمیل آن ها مناسب و قابل قبول نیست.

این عضو اصلاح طلب پارلمان شهری اراک در هشداری به نحوه عملکرد شخص شهردار، گفت: مسلما یکی از شاخصه های ارزیابی عملکرد «داود تاجران»، تحقق وعده های او و بهره برداری از پروژ های نیمه کاره است که شورای شهر بنابر وظیفه خود در صورت مناسب ندانستند این عملکرد، اتخاذ تصمیم خواهد کرد.

استیضاح شهردار الزامی است

پیمان رشیدی، دیگر عضو شورای شهر اراک نیز استیضاح «داود تاجران» را تا قبل از مهر ماه الزامی دانست و گفت: باتوجه به عملکرد ضعیف تاجران بنده معتقد هستم که ایشان می بایست تا قبل از مهر ماه آتی استیضاح شوند تا جلوی ضرر رساندن بیشتر به شهر اراک هر چه زودتر گرفته شود چرا که عملکرد تاجران فوق العاده ضعیف می باشد.

رشیدی ادامه داد: زمانی که تاجران در سمت شهرداری اراک منصوب شد اعلام کرد که تمامی تقاطع های غیر همسطح در حال ساخت اراک را ظرف مدت سه ماه به بهره برداری می رساند اما این سخن خود را سه ماه دیگر به تعویق انداخت.

وی افزود: زمانی که شورای شهر تغییر در رفتار و سخنان شهردار را مشاهده کرد دستور نصب تابلوهای روز شمار را جهت افتتاح پروژه های عمرانی داد ولی شهردار پس از نصب آن ها، مجددا زمان بهره برداری را تغییر داد و اعلام کرد که این پروژه ها بین 31 شهریور ماه تا 30 مهر ماه مورد بهره برداری قرار می گیرند.

این عضو اصلاح طلب شورای شهر اظهار کرد: متاسفانه طی هفته های گذشته به بنده اطلاع دادند که تابلوهای روز شمار در برخی از روزها خاموش می شوند که این مهم سبب تذکر من در صحن رسمی شورای شهر به شخص شهردار شد. لذا اگر «داود تاجران» نتواند پروژه های عمرانی را در زمان مقرر طبق وعده های خود به بهره برداری رساند، ثابت می شود که سخنان ایشان تنها جنبه پوپولیستی داشته است.

رشیدی در پایان سخنان خود، گفت: شهردار باید پروژه ها را طبق زمان مشخص شده تحویل دهد و در غیر این صورت قطعا استیضاح خواهد شد چرا که من نماینده مردم هستم و می بایست پاسخگوی آن ها باشم. البته درباره این موضوع برخی دیگر از اعضای شورای شهر نیز با بنده هم عقیده هستند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*