پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
این مناقصات غیرقانونی است، شهردار توضیح دهد
اجتماعی

این مناقصات غیرقانونی است، شهردار توضیح دهد

Virtual editor
13 تیر 1397
بازدید: 345
نظرات: 0

فلک افلاکی، رئیس شورای شهر اراک در انتقاد از بی اطلاع بودن این شورا از برگزاری مناقصات شهرداری:

این مناقصات غیرقانونی است، شهردار توضیح دهد

گروه شهری: صحن این هفته شورای شهر اراک در حالی آغاز شد که طی هفته گذشته «مهدی زندیه وکیلی» معاون عمرانی استاندار مرکزی در نشستی از بهره بردای پروژه های عمرانی شهرداری اراک تا پایان سال جاری خبر داده بود، خبری که طبق اظهار نظر شخص شهردار بدون هیچگونه هماهنگی با وی مطرح گردیده است. همین امر سبب شد اعضای پارلمان شهری اراک در این خصوص به اتخاذ موضع بپردازند.

مناقصه خرید دوچرخه توسط شهرداری غیرقانونی است

رییس شورای شهر اراک گفت: خوشبختانه روند پیشرفت پروژه زائرسرای استان مرکزی از سایر استان های کشور بهتر بوده، ولی این پروژه هنوز در محل بتن ریزی قرار دارد و کمک بیشتر برای اتمام این پروژه لازم است .

کاوه فلک افلاکی، رییس شورای شهر اراک در صحن علنی شورای شهر اراک با اشاره به سفر اخیر استاندار مرکزی به شهر مشهد در راستای بازدید از محل زائرسرای استان مرکزی، گفت: زائرسرای استان با مساحت 946 متر در سیزده طبقه احداث می شود. این زائرسرا برای زیارت اقشار کم درآمد استان در حال ساخت است که ظرفیت اقامتی آن 492 نفر می باشد.

فلک افلاکی ادامه داد: شورای شهر اراک مصوبه ای دارد که ماهیانه 50 میلیون تومان به حساب موسسه بنیاد زائر استان واریز می کند.

رییس شورای شهر اراک در ادامه سخنان خود طی این جلسه اظهار کرد: با توجه به تشدید فصل گرما و اینکه در برخی از شهرهای کشور آب و برق جیره بندی شده است انتظار می رود شهرداری در مصرف آب و برق دقت بیشتری کند تا از هدر رفت آب و اتلاف انرژی جلوگیری گردد.

وی در خصوص اظهار نظر زندیه وکیلی معاون عمرانی استانداری مرکزی که عنوان کرده بود پروژه های نیمه کاره شهرداری اراک تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد خطاب به شهردار، گفت: لازم است شخص شهردار گزارش عملکردی درباره وضعیت اجرای پروژه های عمرانی سطح شهر اراک را به شورای شهر ارائه دهد و بگوید در حال حاضر تقاطع های غیر همسطح نیمه کاره چه وضعیتی دارند.

فلک افلاکی در پایان سخنان خود گفت: باتوجه به این مهم که چندتن از اعضای شورای شهر از برگزاری مناقصه خرید دوچرخه توسط شهرداری سخن می گویند، باید گفت که این امر بدون اطلاع پارلمان شهری انجام شده بنابراین غیر قانونی می باشد لذا جناب تاجران می بایست در اسرع وقت توضیحات لازم را در این خصوص مطرح کند.

شهردار برخلاف نظر شورا عملکرد کرده است

سعید نادری، عضو شورای شهر اراک در ادامه این صحن رسمی با اشاره به برگزاری غیرقانونی مناقصه خرید دوچرخه توسط شهرداری گفت: سال گذشته شورای شهر با کلیت پیشنهاد شهرداری درخصوص خرید دوچرخه و موتورسیکلت های برقی موافقت کرد اما مقرر شد جزییات این موضوع بر اساس برنامه های تهیه شده به پارلمان شهری ارائه گردد اما آقای شهردار بر خلاف این امر عمل کرده است.

نادری ادامه داد: در حال حاضر با خبر شدیم که شهرداری مناقصه مربوط به خرید دوچرخه ها را بدون اطلاع شورای شهر برگزار کرده که این موضوع به هیچ وجه قابل قبول نیست. باید یاد آور شوم که خرید دوچرخه باتوجه به وضعیت مالی امروز شهرداری اراک اصلا اولویت ندارد، حال تنها در صورتی که درآمدهای شهری افزایش یابد می توان در این مهم تصمیم گیری کرد.

خرید دوچرخه به صلاح پرداخت حقوق پرسنل شهرداری نیست

پیمان رشیدی دیگر عضو شورای شهر اراک نیز در ادامه این جلسه گفت: ایجاد مسیر دوچرخه سواری در اراک یکی از وظایف شهرداری است که باید آن را عملیاتی کند، اما شهر اراک دارای اولویت های نیمه تمامی است که هر چه زودتر باید به پایان رسد. از سوی دیگر در حال حاضر که شهرداری حقوق پرسنل خود را با دریافت وام پرداخت می کند اصلا به صلاح نیست که به خرید دوچرخه و موتورسیکلت برقی بپردازد چرا که انجام این امر به هیچ وجه منطقی نمی باشد.

وی ادامه داد: هر چند بنده مخالف خرید دوچرخه توسط شهرداری هستم، اما اگر قرار است خریدی صورت گیرد بهتر است به جای خرید از شرکت های خارج استان از عرضه کنندگان دوچرخه در استان مرکزی استفاده شود.

شهردار دوچرخه های وارداتی می خرد!

فرزانه رحمتی، دبیر شورای شهر اراک نیز گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک مصوب شده بود در جهت حمایت از کالای ایرانی دوچرخه ها از تولید کنندگان داخلی خریداری شود، ولی شرکت هایی که قرار است شهرداری از آنها دوچرخه خریداری کند، وارد کننده دوچرخه های خارجی هستند.

وی ادامه داد: از کل پروژه ایجاد مسیر دوچرخه سواری در اراک که ده کیلومتر است، تا کنون بیش از دو کیلومتر انجام نشده، توصیه شورا این است که اول زیر ساخت های اصلی برای ایجاد مسیر دوچرخه سواری انجام شود و سپس در مورد خرید دوچرخه و موتور برقی بحث و تبادل نظر شود .

وی افزود: در حوزه زیبا سازی شب عید شهر اراک، شهرداری کارهایی را از به وسیله پیمانکاران با محدودیت زمانی انجام داد ولی متاسفانه تا این لحظه پیمانکاران مربوطه پولی دریافت نکردند و همین امر سبب اعتراض آن ها به اعضای شورای شهر شده است.

دستورات برخی از اعضای شورای شهر سبب نزلزل شهرداری می شود

تاجران، شهردار اراک در صحن علنی شورای شهر اراک در پاسخ به سوال رئیس شورای شهر در خصوص زمان بهره برداری از پروژه های عمرانی و به خصوص پارک بانوان گفت: نظر معاونت عمرانی استاندری مرکزی درباره زمان بهره برداری از پروژه های نیمه کاره درون شهری اراک که بیان نموده محترم است اما تمامی پروژه های در حال اجرا طبق روزشمار تعیین شده و برنامه ریزی های پیش بینی شده از طرف سازمان شهرداری به بهره برداری می رسند، البته امیدوار هستم تا زمان مشخص شده این مهم تحقق یابد.

تاجران ادامه داد: بنده در خصوص زمان بهره برداری از پروژه های عمرانی با هیچکس هماهنگی نکردم و مصاحبه های انجام شده نظر شخصی مدیران دولتی بوده است.

وی اشاره به خرید دوچرخه و موتورسیکلت برقی توسط شهرداری اراک، گفت: در رابطه با خرید این امر، مصوبه ای در بودجه شهرداری وجود دارد و بر اساس بودجه ابلاغی، شهرداری اراک در حال اجرای اقدامات لازم است .

وی ادامه داد: بنده بر اساس بودجه تصمیمی شورای شهر اراک، فعالیت ها و اقدامات شهرداری را جلو می برم، ضمن اینکه در ارتباط با مسیر دوچرخه هم بعضی از اعضای شورای شهر اراک مستقیما به معاونت مربوطه بنده دستور می دهند، این مسیر متوقف شود. بنده از شورای شهر می خواهم این دستورات به شخص بنده ابلاغ شود تا زیرمجموعه شهرداری اراک دچار تزلزل نشود .

تاجران با اشاره به اینکه شهرداری اراک در دو ماهه اول سال جاری 98 درصد افزایش درآمد نسبت به دو ماهه نخست سال گذشته داشته است، گفت: در خردادماه سال جاری مقداری با افت درآمد مواجه شدیم، ولی باز در این ماه با 59 درصد افزایش درآمد مواجه بوده ایم. در مجموع به صورت میانگین شهرداری اراک در سه ماه نخست سال جاری 59 درصد افزایش درآمد نسبت به سه ماهه اول سال گذشته داشته است.

شهردار اراک با اشاره به اینکه راه اندازی مسیر دوچرخه سواری برای شهر اراک یک بحث حیاتی است، گفت: براساس برنامه ای که در شورای ترافیک شهر اراک دنبال می کنند، قرار است این دوچرخه ها در اختیار افرادی قرار گیرند که از سرویس عمومی شهر استفاده می کنند. همچنین با برخی ادارات مذاکره شده است که از این دوچرخه ها در اختیار کارکنان آنها قرار گیرد که در این صورت مبلغی که این ادارات برای ایاب و ذهاب کارکنان پرداخت می کنند به حساب خود کارکنان واریز شود .

وی در ادامه گفت: خرید دوچرخه توسط شهرداری اراک بر اساس مصوبه شورا صورت خواهد گرفت، هرجا که شورای شهر اراک برای خرید دوچرخه تصویب کرد، شهرداری از آن محل دوچرخه ها را خرید خواهد کرد.

مخالف افزایش نزخ کرایه تاکسی ها هستم

مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر نیز با اشاره به اینکه مسیر دوچرخه سواری از سنجان آغاز و تا میدان بسیج ادامه دارد، گفت: این سوال مطرح می شود که مسیر دوچرخه سواری در شهر اراک با کدام هدف قرار است، عملیاتی شود؟ یک کار فانتزی انجام می شود و سپس عنوان می کنیم مسیر دوچرخه سواری در اراک ایجاد شده است یا تاثیری در کاهش آلودگی هوا اراک، کاهش ترافیک و غیره دارد؟ باید مسیر دوچرخه سواری اراک بر اساس این اولویت ها در مرکز شهر ایجاد گردد.

سورانه در مخالفت با افزایش 18٫46 درصدی نرخ کرایه تاکسی های اراک ادامه داد: اگر شرایط امروز جامعه را به خصوص وضعیت اقتصادی مردم را مد نظر قرار دهیم به این مسئله پی خواهیم برد که افزایش نرخ کرایه تاکسی ها منطقی نیست و اگر شورای شهر اراک این کار را انجام دهد به بدبینی عموم جامعه نسبت به دولت دامن می زند.

وی ادامه داد: مناسب است که افزایش نرخ کرایه تاکسی ها در اسفندماه گذشته انجام می شد لذا پیشنهاد می کنم که این افزایش تا پایان سال جاری به تعویق افتد تا شهروندان تحت فشار قرار نگیرند.

سورانه افزود: اعضای شورای شهر توجه داشته باشند که هزینه های معیشتی برای تمامی ملت ایران افزایش یافته و نباید تنها بنابر این دلیل، کرایه تاکسی های شهری اراک افزایش یابد چرا که درحال حاضر بنزین هیچگونه افزایشی نداشته است.

معاون استاندار نباید درباره پروژه های شهرداری اظهار نظر کند

در سوی دیگر علی جعفر محصولی، نائب رئیس شورای شهر ضمن موافقت با افزایش نرخ کرایه تاکسی در پاسخ به سخنان سورانه گفت: راننده تاکسی ها نیز مانند سایر اعضای جامعه، شهروند هستند و از حقوق شهروندی یکسان برخوردار می باشند که این امر وظیفه ی شورای شهر است که به عنوان نمایندگان مردم از آن ها حمایت کند.

محصولی ادامه داد: هر ساله شاهد افزایش نرخ محصولات و اقلام هستیم که این موضوع همه طبقات جامعه را در می گیرد و اعضای شورای شهر نیز به عنوان نمایندگان مردمی وظیفه دارند از همه طبقات جامعه حمایت کنیم.

وی افزود: در حال حاضر شاهد خدمات شبانه روزی رانندگان تاکسی هستیم که هیچگونه خدماتی از شهرداری دریافت نمی کنند و با توجه به بالا رفتن هزینه استهلاک خودرو شورای شهر وظیفه دارد هر ساله با شروع فروردین ماه کرایه تاکسی ها را نیز افزایش دهد.

نائب رئیس شورای شهر با اشاره به اظهار نظر معاونت عمرانی استانداری مرکزی درباره زمان بهره برداری از پروژه های عمرانی، گفت: چه دلیلی دارد که مدیران استانداری در خصوص افتتاح پروژه های نیمه کاره شورای شهر نظر می دهد؟

محصولی ادامه داد: تمامی پروژه ها با هزینه شهرداری و خون دل خوردن اعضای شورای شهر درحال ساخت هستند و معاونین استاندار و سایر مدیران دولتی نباید در خصوص زمان بهره برداری نظر بدهند.

افزایش نرخ کرایه تاکسی به اشتباه تصویب شده است

در پایان صحن رسمی شورای شهر اراک رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این شورا تصویب افزایش 18.5 درصدی نرخ کرایه تاکسی ها را در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا نادرست دانست و گفت: نرخ دقیق افزایش بین 16.5 الی 17 درصد است که پس از تایید کمیته تطبیق شهرستان اراک از اول شهریورماه اجرایی خواهد شد.

علیرضا مرادی ادامه داد: افزایش 18.5 درصدی نرخ کرایه تاکسی های اراک در شورای اسلامی کلانشهر اراک به اشتباه مصوب شده چرا که بر اساس محاسباتی که صورت گرفته میزان افزایش نرخ تاکسی ها به صورت میانگین می بایست بین 16.5 الی 17 درصد باشد.

وی افزود: تصمیمات و مصوبات شورای اسلامی شهرها در کمیته تطبیق فرمانداری شهرستان، جهت بررسی همسو بودن و انطباق با قانون کشور بررسی می شود و چناچه مصوبه همسو و منطبق با قانون کشور بود، لازم الاجرا خواهد بود.

وی بیان کرد: اگر کمیته تطبیق شهرستان اراک ظرف 10 الی 15 روز از ارسال مصوبه افزایش نرخ تاکسی به شورای شهر اراک پاسخ ندهد، افزایش نرخ اجرایی خواهد شد و چنانچه این مصوبه رد شود نیاز است ادله لازم برای رد شدن مصوبه به شورای شهر ارائه شود و در مرحله بعد این اختلاف توسط کمیته حل اختلاف استانداری رفع خواهد شد .

این عضو شورای شهر اراک در پایان بیان کرد: افزایش نرخ تاکسی فقط به نرخ بنزین بستگی ندارد، هر چند نرخ بنزین افزایشی نداشته است ولی قیمت لاستیک، روغن و لوازم یدکی خودرو در چند سال گذشته افزایش داشته است. با افزایش نرخ درون شهری کرایه تاکسی های اراک به هیچ عنوان نرخ اتوبوس افزایش نخواهد داشت، زیرا افزایش نرخ اتوبوس ها در بهمن ماه سال گذشته صورت گرفته است .

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*