پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ بهمن ۱۳۹۷
فرمانداران گزارش همکاری خود با شورای ائتلاف برای توسعه استان را ارائه دهند
استان مرکزی

فرمانداران گزارش همکاری خود با شورای ائتلاف برای توسعه استان را ارائه دهند

سردبیر مجازی
13 تیر 1397
بازدید: 95
نظرات: 0

حقیقی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی:

فرمانداران گزارش همکاری خود با شورای ائتلاف برای توسعه استان را ارائه دهند

گروه سیاسی، عماد کریمی

 

عصر یکشنبه گذشته، در سالن جلسات استانداری مدیران استان از دستگاه‌های مختلف برای بررسی  پیشنهادات و عملیاتی کردن راهکارهای شورای اتلاف برای  توسعه استان مرکزی، جلسه ای تشکیل دادند.
پتانسیل بسیار بالایی که در این جمع غیر دولتی،با اهداف توسعه محور وجود داشته است؛ مسئولان عالی رتبه استانی را بر آن داشته تا بخواهند در امور راهبردی و کلان  از آنان استفاده کنند.
نهاد دولت به عنوان یک قوه حکومتی،به دلیل خاصیت های ذاتی اش آنچنان که باید و شاید چالاک نیست.
از سوی دیگر به دلیل درگیری مردم با امور اجرایی توان تنظیم و تدوین راهبردها را ندارند؛ لذا باید توجه داشت این نقیصه  را تنها جریان‌هایی که محتوای کارشناسی پربار و فراگیر در تمام نقاط استان دارند و در عین حال هویت سیاسی منسجمی دارند،می‌توانند پوشش دهند.
مهم‌ترین هشدار این است که دولت سوابق ناکام خود در زمینه اتاق‌های فکر را تکرار نکند و مجدداً جایگاه این افراد و نهادهای رفیع را در سطحی پایین‌ تنزل ندهد،تا بتوان خروجی  مشخصی از عملکرد آنان استخراج کرد.
گزارش مشروح جلسه در ادامه می‌آید:

آنجفی دبیر شورای ائتلاف برای توسعه استان مرکزی که به نمایندگی از اعضای این شورا در جلسه استانداری حاضر شده بود، درباره ماهیت شکل گیری این شورا گفت: در واقع این شورا حاصل جمع افرادی است که در ستادهای انتخاباتی سال گذشته،  شعارهای دولت در انتخابات را تبلیغ می کردند؛ و امروز می خواهند برای تحقق این شعارها تلاش کنند.
واقعیت این است که اگر این افراد نبودند شاید امروز مسئله به گونه ای دیگر پیش می رفت و ما اینجا در قالب مدیران ننشسته بودیم.
پس با این تفسیر انتظاراتی وجود دارد که خواهان اعلام نظر و مشارکت در تصمیم گیری هاست.
وی در ادامه افزود: اعضای شهرستانی شورای ائتلاف برای توسعه از فرمانداران گله‌مند هستند که در فرایند تصمیم گیری و تصمیم سازی مشارکت داده نمی‌شوند،باید در اینجا بگویم که افرادی در شورای ائتلاف برای توسعه حضور پیدا کرده اند که گاها گفتمانی بسیار متفاوت با جمع ما و دیدی بسیار باز با ایده های خوب دارند.
نگاه این نخبگان با حرف های جدید بسیار کمک کننده است،این افراد آمادگی کامل خود را برای حضور و کمک  اعلام کردند که باید دیده شود.
استاندار محترم لیست روسا و دبیران شوراهای شهرستان را خواستند تا به فرمانداران ابلاغ کنند و در هر منطقه این نیروها به کار گرفته شود.
آنجفی مدیرکل جهاد کشاورزی به عنوان پیشنهاد برای سازوکار همکاری شورا و دولت اظهار کرد:  کمیته های کلی زیر نظر سه معاون استاندار تشکیل شود. معاون سیاسی، معاون اقتصادی و معاون عمرانی؛ با توجه به مسئولیت هر کدام از این عزیزان کارگروه های متفاوتی نیز تدارک دیده شود. با توجه به بانک اطلاعاتی چند هزارنفری شورای ائتلاف می توان از این ظرفیت برای کارگروه‌ها استفاده کرد.
در شهرستانها کمیته های جامعه ای تشکیل شود به عنوان شورای توسعه شهرستان ها یا هر نامی که بعدا بر سر آن توافق میشود، این شوراها زیر نظر فرمانداران محترم فعالیت کنند و چشم اندازهای توسعه شهرستان را تصویر کنند.
وی در پایان گفت: امیدواریم نشست بعدی با حضور اعضای شورای مرکزی ائتلاف توسعه استان تشکیل شود تا بتوانیم از نگاه آنها در مقولات توسعه ای استان استفاده کنیم. حقیقی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی اظهار کرد:  تکیه بر دانش جمعی و مشارکت جویی همه تجارب در روند تصمیم گیری استان موضوع مهمی است که باید تقویت شود.
وی بیان کرد: شورای ائتلاف برای توسعه با هدف نهادینه کردن مشارکت نخبگان و دستیابی به تجارب ارزشمند فعالیت دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی ادامه داد: هیات اندیشه ورز در سه بخش شامل عمران شهری و روستایی، صنعت و کشاورزی و سیاسی، امنیتی و اجتماعی در استان ظرف یک هفته آینده تشکیل شود.
حقیقی افزود: هیات اندیشه ورز استان با همکاری شماری از استادان دانشگاه در حوزه آسیب های اجتماعی و نشاط اجتماعی تشکیل شده است.
وی اظهار داشت: خانه احزاب استان از ماه گذشته آماده بهره برداری شده و با آغاز به کار آن بخش مهمی از موضوعات در این مجموعه قابل پیگیری است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: حفظ منافع کشور و امنیت ملی از مولفه های مهم است که همه باید به آن توجه جدی داشته باشند.
حقیقی افزود: آمریکا و استکبار جهانی ثابت کرده اند که حرکت های مغرضانه علیه کشور دارند و باید هوشیار بود.
وی تصریح کرد: مطالبات مردم در مسائل اقتصادی مورد توجه مسئولان است و از هر تلاشی برای ساماندهی معضلات دریغ نمی شود.
حقیقی درباره چگونگی پیوند میان مقامات عالی دولت در استان و شورای ائتلاف برای توسعه استان مرکزی گفت:که دو ماه آینده باید سازوکار و چارچوب‌ها تعیین شده باشد و کمیته‌ها و کارگروه‌های مربوطه نیز شکل گرفته باشد هر یک از مسئولین عمر خواست در جلسات بعدی استاندار محترم نمایندگان مجلس و اعضای شورای ائتلاف برای توسعه حضور پیدا کنند و اولین گزارش عملیاتی را در جلسه مذکور ارائه کند. وی در پایان افزود:  فرمانداران محترم شهرستان ها با مسئولیت خود اقدامی با همین سبک و سیاق در حوزه خود انجام دهند و طی دو ماه آینده گزارش اجرایی شدن و کم و کیف آن را طراحی کند که یکی از فرمانداران به نمایندگی از آنها جمع بندی فعالیت شهرستان‌ها را در جلسه آتی بحث و نظر اعضا برساند.

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*