پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
هم‌گرایی کم نظیر در دلیجان امید به تدبیر نماینده روحانی در استان
استان مرکزی

هم‌گرایی کم نظیر در دلیجان امید به تدبیر نماینده روحانی در استان

Virtual editor
17 تیر 1397
بازدید: 124
نظرات: 0

همگرایی و همکاری کم سابقه دلیجانی ها برای انتصاب فرماندار بومی و جوان

همگرایی کم نظیر در دلیجان امید به تدبیر نماینده روحانی در استان

پس از اصلاح طلبان و شورای ائتلاف برای توسعه شهرستان دلیجان، رؤسای شوراهای اسلامی بخش مرکزی،شهرنراق، شهرستان دلیجان وشهردلیجان هم خواستار انتصاب یوسفی، سرپرست فعلی به عنوان فرماندار دلیجان شدند
ناصربیگی، رئیس ستاد روحانی و رئیس شورای ائتلاف برای توسعه شهرستان دلیجان: شکی وجود ندارد ملاک انتخاب مدیران،
باید شایسته سالاری باشد
جلالی، نائب رئیس ستاد دکتر روحانی و دبیرشورای ائتلاف برای توسعه شهرستان دلیجان: میخواهند دلیجان را منتزع کنند
یوسفی،به خوبی ثابت کرده
است که هماهنگ با سیاستها و خط مشیهای دولت تدبیر و امید است
چنین همدلی حداکثری در دلیجان اتفاقی کم
سابقه است و باید فرصت را غنیمت شمرد

گروه سیاسی،عماد کریمی

بیش از یک سال از دولت دوازدهم به ریاست جمهوری حسن روحانی می‌گذرد.

این دولت حاصل جمع و وفاق طیف های بسیار گسترده ای بود.درواقع آن چنان فراگیر بود که حتی جریان‌های سیاسی خاصی مانند جبهه ملی که از هیچ کاندیدایی ریاست جمهوری تاکنون حمایت نکرده بودند، در بیانیه‌ای از وی به عنوان گزینه ای مناسب برای نجات کشور دفاع کردند. فراگیری و مشارکت عمومی بالا در تمام سطوح و اقشار نیز وجود داشت درهمه نقاط کشورشاهد این حمایت همه جانبه بودیم.

در استان مرکزی نیزهمانند تمام استان‌های کشورکوشش‌های عمومی در سطح جامعه برای پیروزی روحانی وجود داشت؛ تلاش های شبانه روزی و گاه پرهزینه  که منجر به پیروزی قاطع با رای حدود 24 میلیون نفری شد.

پس از انتخابات ها زمانی است که دولت‌ها باید وعده‌هایی راکه به آحاد مردم و حامیان خود داده‌اند عملیاتی کنند، گرچه بسیاری معتقدند روحانی به بسیاری از مطالبات عمومی در سطح کلان پشت کرده است، اما بسیاری شعارهای انتخاباتی هم بوده است که به آنها توجه شده و مردم شاهد تحقق شان بوده اند.

نمایندگان عالی دولت (استانداران) در استان ها به عنوان عالی ترین مقام اجرایی، ناظر براجرای سیاستهای دولت در مناطق می باشد، کم و کیف این که سیاست‌های کلان دولت چگونه بسط و نشر پیدا میکند، رابطه مستقیمی با عملکرد و انتصابات استانداران دارد.

یکی از مهمترین وظایف نمایندگان عالی دولت در استان‌ها انتخاب فرمانداران است که برنامه های دولت، در سطح خرد تر یا همان  واحدهای شهرستانی را به اجرا در می آورند.

انتخاب فرمانداران همسو با دولت ، دغدغه‌مند و مطلع از جنس مطالبات عمومی می‌تواند ابزاری به غایت موثر در جهت کارکردگرایی دولت‌ها باشد.

به طور کلی انتقادات مختلفی پیرامون انتصاب فرمانداران استان مرکزی وجود داشته که با تبار شناسی سیاسی منتقدین می توان به نقد آنها پی برد؛ اما زمانی که انتقادات جریان‌های سیاسی را به یک سو نهیم و به سراغ گلایه ها و خواسته های عمومی برویم، انصاف و شفافیت بیشتری درنقد و حمایت‌ها شاهد خواهیم بود.

چندی پیش نامه‌ای از شورای اصلاح طلبان شورای و شورای ائتلاف برای توسعه شهرستان دلیجان منتشر شد؛ که در آن خواستار پاسداری از رای 24 میلیونی سال گذشته توسط آقازاده شده بودند،در بخش‌هایی از بیانیه فوق الذکر آمده بود:

” پیام رای جوانمردانه 24 میلیون ایرانی به روحانی را فراموش نکنید ” ، “با انتصاب غیر حرفه ای مدیران موجب افزایش نارضایتی مردم نشوید ” ، ” هنوز با منش اعتدال، توأم با اصلاح طلبی می‌توان به اصلاح امور کشور امید داشت” و ” به اعتماد خویش باقی بمانید و یوسفی ، سرپرست فعلی را به عنوان فرماندار شهرستان منصوب کنید”

حاصل نامه این بود که نیروهای اصلاح‌طلب وطیف فراگیر ائتلاف برای توسعه استان ، راه پر سنگلاخ توسعه شهرستان دلیجان را در ماندن یوسفی دیده اند. آنان خواهان ابقای وی در حکم فرماندار دلیجان شده‌اند؛به فاصله کمی پس از نامه ائتلاف توسعه و شورای اصلاح‌طلبان، نمایندگان مردمی نیز دست به کار شدند و در در نامه ای نسبتاً مفصل با برشمردن ذکر صفات مثبت آقای یوسفی سرپرست فعلی فرمانداری دلیجان، خواهان ماندگاری آن در صندلی خود شدند.

بخش هایی از نامه به شرح زیر است:

با عنایت به اینکه آقای محمدرضا یوسفی سرپرست فعلی فرمانداری شهرستان دلیجان در طول این مدت به خوبی ثابت کرده‌است که مدیری توانمند، صادق، پرتلاش، پاکدست، امانتدار، ولایتمدار و مردمدار و همچنین رویکرد و نگاه ایشان هماهنگ با سیاست‌ها و خط مشی‌های دولت تدبیر و امید نیز می‌باشد.

لذا بر این باوریم که ایشان با اتکاء به توانمندی‌های مذکور و سوابق خوب اجرایی به خوبی می‌تواند مسئولیت خطیر فرمانداری شهرستان دلیجان را بر دوش کشد.

امضا کنندگان نامه افرادی با شخصیت حقوق به شرح زیر هستند:

علی یوسفی، رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی

مهدی آعلی، رئیس شورای اسلامی شهر نراق

سیدمهدی موسوی، رئیس  شورای اسلامی شهرستان دلیجان

رحمان دلاوری، رئیس شورای اسلامی شهر دلیجان

اما باید به چند نکته حائزاهمیت توجه کرد؛ تا اهمیت و حساسیت وضعیت امروز دلیجان را درک کرد.

نکته اول آنکه آقازاده  فردی را به عنوان فرماندار منصوب کرده است که تمامی گرایش های حاضر در شهرستان دلیجان به استقبال وی آمدند و در سه ماه گذشته که ایشان در جایگاه سرپرست فرمانداری مشغول به کار بوده، آزمون خود را پس داده است و رضایت عمومی بالایی نیز کسب کرده است.

نکته دوم درباره کنش های اخیر دلیجانیها برای ماندن یوسفی یکپارچگی و همکاری بین نیروهای سیاسی و اجتماعی است، دلیجان همواره درگیر شکافی دیرینه  بوده است؛ واگرایی از استان و الحاق استان های همجوار پدیده ای که هر از چندگاهی توسط برخی دامن زده می‌شود و گسل های اجتماعی را فعال نگه می دارد.

چنین فعالیت و همدلی حداکثری در خصوص انتصای یوسفی، اگر امری بی‌سابقه نباشد،اتفاقی کم‌سابقه است و باید فرصت را غنیمت شمرد.

استاندار باید با خواست عمومی آنها همراه شود تا فصلی نو در همکاری میان نیروهای توسعه محور استان گشوده شود.

نکته آخر اینکه مردم دلیجان در انتخابات گذشته 95 درصد مشارکت داشته و نزدیک به 70 درصد آنان به روحانی رای دادند این روزها در شبکه های اجتماعی و گروه های مجازی بعضا  غیرسیاسی دلیجانی ها هم سخن از حمایت از یوسفی به چشم می‌خورد؛ این وقایع نشانگر این می باشد که مطالبه ماندن یوسفی تبدیل به خواست عمومی ، فراتر از اهل سیاست شده و پشت پا زدن به آن قطعا به موج ناامیدی دامن می‌زند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*