پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
شکی وجود ندارد ملاک انتخاب مدیران،باید شایسته سالاری باشد
استان مرکزی

شکی وجود ندارد ملاک انتخاب مدیران،باید شایسته سالاری باشد

Virtual editor
17 تیر 1397
بازدید: 126
نظرات: 0

ناصربیگی، رئیس ستاد روحانی و رئیس شورای ائتلاف برای توسعه شهرستان دلیجان:

شکی وجود ندارد ملاک انتخاب مدیران،باید شایسته سالاری باشد

در عین حرفه ای بودن و با تجربگی بومی بودن مدیر اگر لحاظ شود، قطعاً کارایی بهتری خواهند داشت؛ بدیهی است یک مدیر بومی با مشکلات مردم آشناتر است. او در شهرهای کوچک، همه را میشناسد و از پیشینه ایشان آگاه است و از غم و شادی ایشان آگاه و در آنها شریک است. دلسوزی وی برای منطقه نسبت به مدیران غیر بومی حتما بیشتر است.
آنچه یک مدیر محلی انجام خواهد داد با نگاه بلندمدت است و حال و آینده را در نظر خواهد داشت و میداند که حتی بعد از فوتش، آثار نیک بد رفتارش باقیست. دغدغه بومیان به واسطه‌ی زیست در آن منطقه، موجب می شود شایستگان محل را بیاری بطلبد و مشکلات مردم را بهتر شناسایی و حل کند.
تنها بحث آقای یوسفی نیست بلکه در این ماجرا برای تمامی مدیران کشوری صادق است. متاسفانه ما دلیجانی ها هیچ نقشی در مدیریت کلان استان و شهرستان خود نداریم. این نقیصه بزرگی است و شاید بتواند انگیزه ای درست یا غلط از سوی مرکز استان ایجاد کند تا به بحث واگرایی دامن زده شود. دیگر حضور مدیران پروازی برای دلیجان بلکه برای همه کشور کافیست،مدیر پروازی وابستگی و تعلق خاطر به کارش ندارد؛ این قبیل مدیران اهل ریسک پذیری نیستند زیرا تنها به فکر حفظ وضع موجود میباشند دل در بند آینده ی حوزه ی مدیریتشان ندارند. ایشان معمولا ساکن متطقه تحت امرشان نمیشوند و مدام در میانه مثلث خانه و محل کار و مرکز استان ( یا ادارات پایتخت ) ویلان و بلاتکلیفند. به زیر و بم فرهنگ منطقه آشنا نیستند و زمانی که بخواهند مسلط شوند باید جایگاهشان را ترک کنند.
این فاکتورها از بدیهیات و اصول اولیه علوم اجتماعی میاشد، چیزی نیست که من و شما بخواهیم آن را خلق کنیم .
مدیران غیر بومی به راحتی به نخبه های بومی اعتماد نمیکنند چون بدانها شناختی ندارند فلذا معمولا با خود تیمی از دوستان یا اقوامشان را برای مدیریت به ارمغان می آورند و اینگونه است که امکان بکارگیری افراد لایق بجای خویشاوندسالاری ناممکن میشود و اگر بخواهیم در نظام جمهوری اسلامی با برخی مفاسد مبارزه کنیم یکی از راه ها، استفاده از ظرفیت مدیران بومی است آقای یوسفی از خانواده وزارت کشور است؛ سابقه بخشداری و معاونت فرمانداری دارد.
به عنوان یک شهروند فعال مدنی از عملکرد این مدت ایشان رضایت کامل دارم. استاندار اختیارات خود را در انتصابات دارد، اما باید دقت کرد مردم و فعالین سیاسی و مدنی نظر مثبتی به ایشان دارند و تامین نظر آن ها مصداق مردم‌سالاری است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*