پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ مرداد ۱۳۹۹
همچنان در انتظار تغییر
اجتماعی

همچنان در انتظار تغییر

Virtual editor
19 تیر 1397
بازدید: 338
نظرات: 0

مدیران ورزشی استان مرکزی در میزگرد عطریاس از لزوم اجرای تغییرات اساسی در این حوزه می گویند

همچنان در انتظار تغییر

یک سال دست از سر فوتبال بردارند، لیگ برتری می شویم

گروه ورزش،سینا علیدادی

 

باتوجه به از سرگیری فعالیت باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک و پیدا کردن راهکار این مهم از سوی مدیران شهر اراک و همچنین آغاز فصل جدید فوتبال لیگ دسته اول کشور، حوزه ی ورزش استان مرکزی و به ویژه شهر اراک وارد تابستان بسیار داغی شده، تابستانی که شاید بتواند به مراتب سبب توسعه ورزشی و رشد جایگاه این استان در ورزش کشور شود.

در همین راستا روزنامه عطریاس ضمن دعوت از مدیران و فعالان عرصه ورزشی استان مرکزی میز گردی را تشکیل داد تا به بررسی و آسیب شناسی امور جاری این حوزه بپردازد که شرح این نشست در ادامه خواهد آمد. البته گفتنی است که رئیس هیات فوتبال استان مرکزی در زمان برگزاری میزگرد روزنامه عطریاس به دلیل حضور در مسابقات جام جهانی روسیه موفق به شرکت در این نشست نشد و از سوی دیگر دبیر هیات فوتبال نیز بر خلاف دعوت به عمل آمده، حاضر نشد.

حساسیت سازمان بازرسی نسبت به باشگاه شهرداری بسیار زیاد است

محمد عسگری، مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک در خصوص دلایل منع قانونی فعالیت این باشگاه گفت: در چارت شهرداری اراک، باشگاه داری به هیچ وجه دیده نشده و همین مسئله سبب شده است که اداره بازرسی استان مرکزی با فعالیت حرفه ای این باشگاه و تیم داری آن مخالفت کند. براساس ایراداتی که بازرسی گرفته، شهرداری اراک تنها می تواند در ورزش همگانی فعالیت داشته باشد اما زمانی که سخن از باشگاه داری مطرح می گردد به این معناست که شهرداری تمایل به تیمداری دارد که این مسئله با مخالفت مراجع قانونی روبرو شده است.

عسگری ادامه داد: البته بر اساس قانون، شهرداری می‌تواند به عنوان اسپانسر و حامی مالی مبالغی را در راستای حمایت از ورزش پرداخت کند اما اینکه به تنهایی قصد و نیت تیم‌داری را دارد موضوعی است که در حال حاضر مورد مناقشه قرار گرفته است، از سوی دیگر شورای شهر تمایل دارد اگر هزینه ای را برای حمایت از ورزش مصوب کرده، با نام شهرداری به بهره برداری برسد.

وی افزود: پس از آن که در سال گذشته پیگیری های مناسبی برای ازسرگیری روند فعالیت باشگاه شهرداری اراک انجام شد، شورای اسلامی شهر اراک تصمیم گرفت اساسنامه جدیدی برای تیم  داری و حمایت شهرداری از ورزش تنظیم کند که این امر به زودی یا به‌صورت باشگاه و یا به عنوان یک سازمان مجزا به اسم سازمان ورزشی شهرداری به تصویب خواهد رسید. البته اگر این اساسنامه جدید به عنوان اساسنامه سازمان ورزشی مصوب گردد، می بایست در چارت کلی شهرداری نیز تغییرات محسوسی به وجود آید چرا که یک سازمان به دیگر مجموعه های شهرداری اراک اضافه می‌شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر باشگاه شهرداری اراک فعالیت خود را در راستای اقدامات گذشته انجام می‌دهد به صورتی که نقاط قوت و ضعف آن هنوز هم پابرجاست و تغییرات چندانی در آن صورت نگرفته است.

عسگری، با اشاره به جستجو برای پیدا کردن راه حل های قانونی برای باشگاه داری، گفت: شهرداری اراک با شهرداری اردبیل و تبریز مذاکراتی در راستای پیدا کردن راهکارهای مناسب، برای حضور در ورزش انجام داده چرا که شهرداری این دو شهر باشگاه‌داری می‌کنند ولی موانع قانونی که برای اراک در نظر گرفته شده برای آنها وجود ندارد.! در همین راستا متوجه شدیم که شهرداری های اردبیل و تبریز، موضوع باشگاه داری و فعالیت ورزشی خود را به شورای تامین استان مربوطه واگذار کرده و این شورا بر اساس مصوبه ای باشگاه داری آنها را مجاز و الزامی دانسته است.

مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک، ادامه داد: در خصوص تیمداری شهرداری ساوه در لیگ برتر فوتسال نیز باید گفت که سازمان بازرسی به این مسئله ورود پیدا کرده بود اما طبق شنیده‌ها استاندار مرکزی مجوز لازم را برای تیم داری شهرداری ساوه اخذ کرده است.

عسگری اظهار کرد: با تمام این اوصاف بنده معتقد هستم که متاسفانه حساسیت سازمان بازرسی استان مرکزی بنا بر دلایل نامعلوم نسبت به باشگاه شهرداری اراک بسیار زیاد است. باید گفت که امروز شهرداری اراک تیمی ندارد اما کمک های مالی را در قالب حضور اسپانسرینگ از ورزش انجام میدهد چرا که هر مجموعه ای می تواند به عنوان حامی مالی به ورزش ورود پیدا کند.

وزارت کشور برای باشگاه داری پاسخی به استعلامات شهرداری

 اراک نداده است

در سوی دیگر محمد رضا عزیز محمدی، مدیرعامل سابق باشگاه شهرداری اراک در خصوص فرآیندی که منجر به انحلال و توقف فعالیتی این باشگاه شد، گفت: اشتباه ما از آنجا شروع شد که نتوانستیم، الگوبرداری مناسبی از باشگاه داری شهرداریها انجام دهیم تا جایی که سایر شهرهای کشور را برای اراک به عنوان یک اصل قرار دادیم. در دوره مدیریتی سابق شهرداری اراک بازدیدی از شهرداری تبریز انجام شد تا روند باشگاه داری این شهرداری مورد بررسی قرار گیرد. لازم به ذکر است که در سراسر کشور تنها دو شهرداری تبریز و تهران هستند که تحت عنوان سازمان ورزشی، تیمداری می کنند.

عزیز محمدی ادامه داد: در همین راستا شهرداری اراک از وزارت کشور و سازمان همیاری شهرداری ها درخواست مجوز کرد اما آنها هیچگونه پاسخ مثبت و یا منفی به استعلامات شهرداری اراک ندادند. همین مساله سبب شد که اعضای شورای شهر دوره چهارم اراک، تصمیمی عجولانه بگیرد و با زدن نعل وارونه باشگاه شهرداری اراک را به عنوان زیر مجموعه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قرار دهند و این موضوع سبب شد که امروز بنده به عنوان مدیرعامل سابق، پاسخگوی اشتباهات آن مدیریت باشم.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 50 شهرداری در سراسر کشور تیمداری میکنند اما فقط شهرداری اراک می باشد که منع شده است. باشگاه شهرداری اراک بیشتر از هشت تیم در انواع رشته های ورزشی داشت که در سوپرلیگ ها و لیگ های برتر مسابقه می‌دادند و مابقی تیم‌ها در رده‌های دو یا یک به میدان مسابقات پا می‌گذاشتند، درست مانند تیم فوتبال شهرداری.

عزیزمحمدی اظهار کرد: متاسفانه تیم فوتبال شهرداری به لیگ دسته سوم سقوط کرد چرا که در آن زمان فعالیت باشگاه شهرداری اراک مشخص نبود و مدیریت وقت بدون هیچ جسارتی برای حفظ این تیم مدام در تصمیم‌گیری ها دست به دست می کرد. مدیرعامل سابق باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک در خصوص مواردی که سازمان بازرسی از آن به عنوان تخلفات یاد می کند، گفت: سازمان بازرسی استان مرکزی به هفت مورد به عنوان تخلفات باشگاه شهرداری ایرادات قانونی گرفت که باشگاه در سال گذشته حکم تبرئه خود را درخصوص این تخلفات دریافت کرد ولی مجددا بازرسی به پنج مورد از تخلفات ها، درخواست تجدید نظر داد؛ یکی از تخلفاتی که مدام بر آن اصرار می شود این است که باشگاه شهرداری به چند نفر طی یک سال، ماهانه حدود 300 هزار تومان پول پرداخت می‌کرد که مجموع این پرداختی‌ها 23 میلیون تومان است آن هم به این دلیل که این اشخاص در سالن مسابقات حاضر شوند و تیم های شهرداری از جمله والیبال، بسکتبال و یا فوتبال را تشویق کنند.

عزیزمحمدی ادامه داد: پرداخت دستمزد به لیدرهای ورزشی، موضوعی است که در تمام باشگاه ها انجام می شود چرا که حضور لیدرها برای جلوگیری از به تشنج کشیده شدن مسابقات الزامی است تا مبادا شعارهایی سر داده شود که مخالف هنجارهای اجتماعی باشد، البته باید گفت که حضور لیدرها در سالن مسابقات دارای مصوبه هیئت مدیره باشگاه شهرداری اراک بوده است.

حس تعلق ورزشی در استان مرکزی هنوز نهادینه نشده است

محمد مرادی، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک، ضمن حضور در میزگرد ورزشی روزنامه عطریاس یکی از دلایل اصلی عدم توسعه ورزشی استان مرکزی را بهره نبردن مدیران این استان از نظرات کارشناسانه دانست و گفت: معتقد هستم که برگزاری میزگردهای کارشناسی، علی‌رغم آن که می توانند تبعاتی برای مدیرانی مانند بنده داشته باشد، می‌توانند برای ورزش نقش بسیار مثمر ثمری را ایفا کند.

مرادی ادامه داد: توجه داشته باشید که فوتبال تنها یک ورزش نیست، بلکه سیاست، فرهنگ و اقتصاد را هم در بر می گیرد لذا این که فقط از هیات فوتبال انتظار داریم امری درست نیست. البته این موضوع را نیز قبول دارم که روند فعلی هیات فوتبال می بایست تغییر کند چرا که در شانزده سال گذشته، بیش از 48 میلیارد تومان برای فوتبال استان مرکزی ذخیره شده اما هنوز این استان نتوانسته رنگ لیگ برتر را به خود ببیند.

وی افزود: متاسفانه در استان مرکزی مدیرانی هستند که به هیچ وجه ورزش را قبول ندارند به طور مثال چند دوره قبل در باشگاه شهرداری؛ شهردار وقت به خود من گفت که «حقوق مرده شوی ها» واجب‌تر از هزینه برای در ورزش است.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک اظهار کرد: اگر می‌بینید همگرایی ورزشی در شهر اراک کمتر از شهرهایی مانند اصفهان، تبریز و تهران می باشد به آن دلیل است که حس تعلق ورزشی در اراک هنوز ایجاد نشده و این مسئله می‌بایست از نظر اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد تا رفع گردد.

حال اگر امثال بنده به فوتبال و یا سایر رشته های ورزشی شخصی نگری می کنیم تنها دلیلش این است که هنوز رویه حرفه ای در ورزش استان مرکزی نهادینه نشده است.

نظام حقوقی ورزش کشور

 دچار نقص است

مجتبی خراجی، مدیرعامل اسبق باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک نیز در خصوص مشکلات این باشگاه گفت: قراردادی که در باشگاه منعقد می‌شود و در هیئت ورزشی مربوطه نیز به ثبت می‌رسد بر اساس قانون لازم الاجرا است اما سازمان بازرسی استان مرکزی تنها به دلیل آن که فلان بازیکن پایش به توپ نخورده اقامه دعوا کرده و این موضوع را یک تخلف می‌داند. لذا از این دست مسائل سبب شده که امروز بگوییم رای های صادر شده در سازمان بازرسی نگاه ورزشی ندارند و برای آن که تمامی این رنگها به حق اجرا گردند می‌بایست دیدگاه ورزشی را مدنظر داشت.

خراجی ادامه داد: متاسفانه در حالت کلی نظام حقوقی ورزش ایران دچار نقص و مشکل می‌باشد. نمی‌شود که یک هیات ورزشی را دموکراتیک انتخاب کرد ولی به صورت کاملاً دیکتاتوری انتخابات آن را لغو نمود.

وی افزود: تنها دلیل آنکه فوتبال استان مرکزی پس از سال‌ها هنوز رنگ لیگ برتر را به خود ندیده این است که فوتبال استان ما، از راس مشکل دارد. فوتبال مرکزی از نظر زیرساخت‌های فیزیکی شرایط مطلوبی دارد ولی از نظر زیر ساخت های سیاسی و تفکر حاکم بر آن، نقص های فراوانی موجود می باشد که نمی تواند بازیکنان خود را به لیگ‌های حرفه‌ای معرفی نماید. تمام این ضعف ها به این دلیل است که رئیس هیات فوتبال مرکزی تنها می خواهد نقش پدر خوانده ها را بازی کند و نگذارد آرزوهای بزرگ عملی شوند.

مدیرعامل اسبق باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اراک فعالیت این باشگاه را یکی از مسببان اصلی نشاط اجتماعی در اراک دانست و گفت: نمی‌دانم چرا مدام می‌گویند باشگاه شهرداری بد عمل کرده در صورتی که اگر همان منتقدان در نظر بگیرند که این باشگاه یک املای صد کلمه ای نوشته و تنها 20 کلمه غلط به تحریر در آورده حق می دهند که نباید عملکرد آن را بد عنوان کند، لذا امروز بیش از گذشته در حمایت از باشگاه شهرداری اراک اصرار دارم.

خراجی ادامه داد: متاسفانه برخی کج سلیقه ها سبب زیر سوال بردن باشگاه شهرداری شده است. امروز همه باید بدانند که اعضای شورای شهر سابق اراک نسبت به «محمدرضا عزیزمحمدی» سوء ظن داشتند که وی قرار است در انتخابات شرکت کنند و جای آنها را در شورای شهر بگیرد، بابت همین باشگاه را زیر سوال بردند و نهایتاً منجر به انحلال آن شدند.

وی با اشاره به لزوم تغییر در دیدگاه حاکم بر هیات فوتبال استان مرکزی گفت: امروز اگر رئیس هیئت فوتبال استان مرکزی قصد کنار رفتن و استعفا را ندارد، لااقل اجازه تغییر در روش و نگرش این هیات را دهد.

خراجی ادامه داد: نوگرایی لازمه رشد و توسعه فوتبال هر منطقه ای است‌. آنجفی مدیرعامل سابق باشگاه فوتبال آلومینیوم تغییرات مثبتی را در این باشگاه به وجود آورد.  از سوی دیگر دهشمند نیز مدیرعامل فعلی این. باشگاه با دست خالی به هر روشی که بود توانست تیم را در فصل گذشته حفظ کند. لذا معتقد هستم که مهم نیست که روش او چگونه است بلکه مهم این می باشد که جوانان استان مرکزی درک کنند که ما می‌توانیم به توسعه فوتبال دست یابیم.

هیات فوتبال استان مرکزی مخالف پیوستن تیم فوتسال ایرالکو به

 باشگاه آلومینیوم است

در پایان این نشست رامین فولادی دبیر انجمن ورزشی‌نویسان استان مرکزی نیز در خصوص وضعیت فوتسال کارخانه آلومینیوم اراک، گفت: در حال حاضر در خصوص وضعیت فوتسال کارخانه آلومینیوم اراک دو مبحث مطرح می باشد اول آنکه این تیم قرار است زیر نظر تربیت بدنی کارخانه به فعالیت ادامه دهد و یا به عنوان یکی از تیم‌های باشگاه آلومینیوم به ادامه فعالیت بپردازد. البته هیئت فوتبال استان مخالف پیوستن به باشگاه آلومینیوم است.

فولادی ادامه داد: مشکل اصلی سازمان بازرسی این است که تخلفات متعددی در باشگاه شهرداری صورت گرفته برای همین حساسیت نسبتاً بالایی در خصوص فعالیت این باشگاه وجود دارد که می‌طلبد مدیریت فعلی و سابق باشگاه شهرداری اراک درباره تمامی این تخلفات در رسانه‌ها صحبت کنند و با یک شفاف سازی به دفاع پردازند. وی افزود: متاسفانه طی سال های گذشته انجمن ورزشی‌نویسان استان مرکزی هر زمانی که حمایتی از باشگاه شهرداری انجام داد، مورد اتهامات فراوان قرار گرفت و از سوی دیگر هر زمانی که این باشگاه را نقد نمود بازهم انگشت اتهامات به سوی انجمن ورزشی نویسان نشانه رفت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*