پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
نظارتی بر برداشت مازاد املاح نیست
استان مرکزی

نظارتی بر برداشت مازاد املاح نیست

Virtual editor
19 تیر 1397
بازدید: 170
نظرات: 0

تمدید پروانه برداشت از معدن داخل محدوده ی تالاب میقان مطلقا ممنوع اعلام شده است

نظارتی بر برداشت مازاد املاح نیست

گروه اقتصاد و صنعت،زهره صادقی

درشماره 94 روزنامه، در گفتگو با رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان و رییس سابق خانه سازمان های مردم نهاد استان به واکاوی آسیب های زیست محیطی وارد آمده به منطقه حفاظت شده تالاب میقان پرداختیم. آسیب هایی که به گفته کارشناسان این حوزه شائبه افزایش سطح بهره برداری شرکت املاح  و عدم رعایت استاندارد های لازم را بیش از پیش تقویت میکند. شواهد و قراین موجود حاکی از تعلل و ضعف نظارتی سازمان های مذکور را دارد. امری که به نظر می رسد در صورت عدم پیگیری و اقدام عاجل، در وهله نخست تبدیل به فاجعه ای زیست محیطی و در ادامه به فاجعه ای انسانی تبدیل گردد.

به منظور بررسی دقیق تر این مهم با توجه به اسناد و مدارک موجود، در این شماره از زوایای قانونی بدان می پردازیم.

موضوع اجرای طرح توسعه شرکت املاح معدنی در اوایل سال جاری مطرح شد. اقدامی که طبیعتاً موجب افزایش سطح برداشت املاح توسط شرکت مذکور و نیز تمدید پروانه بهره برداری پیشین آن دارد.

این در حالی است که گواهی اکتشافات معدن سولفات سدیم واقع در تالاب میقان توسط وزارت صنایع و معادن در 9 آبان ماه سال 83 صادر شده و پس از آن پروانه بهره برداری معدن مذکور با میزان استخراج سالیانه 180 هزارتن صادر شد که با گواهی اسناد موجود و مکاتبات اخیر اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، در هردو مرحله هیچگونه استعلامی از اداره محیط زیست استان صورت نگرفته و در سال 89 با تاکید شورای عالی معادن، مدت پروانه بهره برداری این شرکت 25 ساله شد و میزان استخراج سالیانه با 450 هزارتن در سال افزایش یافت ولی زمانی که تالاب میقان در آبان ماه سال 87 بر اساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع تالاب میقان رسما اعلام می شود، پروانه معدن در تیرماه سال 90 به صورت یک طرفه توسط سازمان صنعت معدن و تجارت استان و بدون استعلام از اداره کل محیط زیست استان با ظرفیت 600  هزارتن در سال به مدت 25 سال تمدید می گردد.

بر اساس اسناد موجود، اداره کل محیط زیست استان در سال 94 طی نامه ای به سازمان بازرسی بر اساس برخی بندهای قانون برنامه پنجم توسعه کشور و بررسی انطباق آن با فعالیت معدنی شرکت املاح را مطرح می نماید.

همچنین با استناد مصوبه هیات وزیران در اردیبهشت سال 84 که تالاب میقان در زمره مراکز حساس قرار گرفته و رعایت حداقل فواصل استخراج و بهره برداری از مواد معدنی نسبت به مراکز حساس به جز جاده ها بدون استفاده از مواد ناریه 500 متر می باشد که در تمدید پروانه معدن مذکور توسط سازمان صنعت معدن و تجارت این موضوع نادیده گرفته شده است.

موارد ذکر شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست به صورت مکتوب برای بازرسی استان مرکزی ارسال شد مبنی بر اینکه بر اساس مفاد قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست کلیه عرصه و عیان املاک متعلق به دولت در محدوده مناطق مذکور و اینکه کلیه تالاب های متعلق به دولت در اختیار سازمان محیط زیست قرار خواهد داشت و سازمان در بهره برداری از تالاب ها و املاک مذکور، قایم مقام قانونی موسسات یا سازمان های مربوطه می باشد ولی حق واگذاری عین آن ها را ندارد.

شایان ذکر است از سال 95 و بر اساس تصمیمات اتخاذ شده کارگروه های استانی به ریاست معاونت وقت هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی و مصوبات جلسه مذکور، مقرر گردید ضمن ممنوعیت هرگونه تمدید و افزایش ظرفیت پروانه معدن مذکور و عدم توسعه واحد صنعتی سولفات سدیم، شرکت معدن املاح، موظف به انجام برخی اقدامات زیست محیطی گردد که شامل موارد ذیل می گردد:

1-بازگرداندن باطله ها به گودال های اولیه ایجاد شده در تالاب میقان که شرکت املاح موظف است هرساله این عملیات را صورت دهد.

2-رعایت حداکثر عمق برداشت 3.5 متر با نظارت دستگاه های صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی و اداره کل حفاظت محیط زیست که سازمان صنعت استان عمق برداشت از داخل تالاب را کمتر از 3.5 متر اعلام نموده است.

3-احداث پل در جاده معدنی با ابعاد 20*8 متر با نظر اداره کل منابع طبیعی و شرکت سهامی آب منطقه ای که این موضوع نیز در سال 95 محقق گردید و 8 نقطه از جاده معدن به منظور تسهیل ارتباط و چرخش آب در تالاب ایجاد شده است

4-استفاده از بتن الیافی در جاده معدن به منظور جلوگیری از خیزش گردو غبار

5-اجرای سالانه 50 هکتار ثبت و احیای اراضی حاشیه تالاب از طریق کاشت گیاه

6-تاکید بر رعایت سقف میزان برداشت مواد معدنی سالانه در حد سهمیه تعیین شده 600 هزار تن که بایستی این موضوع همه ساله با نظارت سازمان صنعت استان، صورت پذیرفته و کنترل گردد.

7-حذف جاده های فرعی در داخل تالاب پس از پایان عملیات برداشت ماده معدنی

آنچه که مهم بوده این است که عملیات معدن کاری و برداشت مواد معدنی هر ساله از اواخر اردیبهشت آغاز و تا اوایل آبان ادامه دارد که می بایست پس از پایان عملیات برداشت ماده معدنی، نظارت و کنترل گردد.

اگر چه شرکت املاح گزارشی از روند فعالیت و اقدامات زیست محیطی خود را به صورت مکتوب به سرپرستی وقت سازمان حفاظت محیط زیست استان مرکزی اعم از بازگرداندن باطله ها به گودال ها، عمق برداشت، احداث آبگذر، بهسازی سطح جاده، کاشت گیاه و میزان استخراج و حمل ماده معدنی را مطرح نمود اما آنچه اکنون به عنوان یک مسئله غیر شفاف و مهم مطرح است، ضعف نظارتی سازمان صنعت بر برداشت قانونی مواد معدنی توسط شرکت املاح و تعلل در نظارت و رسیدگی به برداشت مازاد بر  سهمیه تعیین شده می باشد چرا که عدم افزایش میزان برداشت در پروانه بهره برداری معدن شرکت مذکور صراحتا برای همه دستگاه های مرتبط با موضوع مطرح شده و نظارت بر برداشت مواد معدنی از تالاب میقان 600 هزار تن در سال جزو وظایف ذاتی سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده در حالی که طبق خود اظهاری  مدیر شرکت املاح، در سال 96 میزان 740 هزار تن ماده  معدنی برداشت شده است که نظارت بر عدم رعایت سهمیه تعیین شده از سوی سازمان صنعت و معدن استان با تعلل همراه بوده وسقف برداشت رعایت نشده است. و دیگر اینکه چرا با ادامه این روند در شرکت املاح، اداره حفاظت محیط زیست استان خواستار توقف روند مذکور و نظارت دقیق و قانونی سازمان صنعت استان نمی باشد!

گفتنی است از سوی کارگروه مربوطه، صدور تمدید پروانه برداشت از معدن داخل محدوده ی تالاب، < مطلقا ممنوع > اعلام شده است که بر اساس نظر کارشناسان و فعالان زیست محیطی مبنی بر وضعیت فعلی تالاب و گودال های عمیق آن، به نظر می رسد همچنان مورد بی توجهی واقع شده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*