پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ مهر ۱۳۹۸
معاونت وعده ها
استان مرکزی

معاونت وعده ها

Virtual editor
23 تیر 1397
بازدید: 199
نظرات: 0

بررسی عملکرد حقیقی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در گفتگو با فعالان سیاسی

معاونت وعده ها

گروه سیاسی،عماد کریمی

 

سیاست دولت ها در عرصه داخلی توسط سازو کاری اعمال میشوند که بخش مهمی از این ساز و کار را مدیران میانی تشکیل میدهند؛به همین جهت  برخی معتقدند برای متحول ساختن یک سیستم معیوب باید دل در گرو مدیران میانی داشت. این طبقه هستند که میتوانند بوروکراسی  کند را متوقف کنند و چالاکی را به نظام اداری بازگردانند.
با توجه به اینکه مفهوم حاکمیت در ایران عموما مرکزگرا میباشد برخی دستگاه ها بالا دستی و حوزه نفوذ بسیاری دارد،به طور مثال استانداری از همین قبیل دستگاه هاست که تمرکز قدرت در آن توان اجرایی گسترده در اختیارش قرار داده است.
معاونت سیاسی، اجتماعی و امنیتی  به نوعی بخش دوم از هرم قدرت محسوب میشود  لذا اینکه چه عملکردی داشته است خود یکی از معیار های کار آمدی دستگاه دولتی محسوب میشود.
فتح الله حقیقی حدود هفت ماه است که تصددی این پست را بر عهده دارد.برای بررسی عملکرد وی با فعالین سیاسی و اصلاح طلبانی که وعده های حسن روحانی را به آحاد مردم منتقل کردند گفتگو کردیم
که در ذیل نظرات آنان می آید

علی فرهمند پور رییس شورای هماهنگی اصلاح طلبان:
ارتباط معاون سیاسی استاندار با اصلاحطلبان تشکیلاتی نیست

ما به انتصابات معاون سیاسی استاندار مرکزی نقد داریم چرا که  مجموعه تشکل‌های سیاسی را طرف مشورت قرار نداده اند؛ نه تنها اصلاح‌طلبان بلکه از بقیه جریان‌ها نیز نظرخواهی نکردند و ما قطعاً از این شرایط رضایت نداریم.
بنای ما بر کار گروهی و شورایی است، مشاوره خود را در قالب نظر شورای هماهنگی ارائه میدهیم؛ تا کنون هیچ استمزاجی از ما صورت نگرفته و فقط اخیرا تعداد معدودی نامه برای راستی‌آزمایی وعده هایشان به آنها ارسال شده که در خصوص انتصابات بوده است.
ارتباط حقیقی، با اصلاح‌طلبان تشکیلاتی نیست و بیشتر روابط شخصی برقرار می‌کنند و به صورت مقطعی با تعدادی افراد جلسه برگزار می کند. آن هم  نه در حفظ اتحاد و انسجام.
نتیجتا آن هم می‌خواهند یک کارنامه کاری به تهران بدهند از فعالیت‌های خود در استان، مجموعه جلسات ایشان هیچ نتیجه خاصی تاکنون  نداشته است؛ حتی نظرات افراد را هم برای مشاوره و همکاری نمی‌خواهند.
ایشان هیچ‌گونه تحول خاصی ایجاد نکرده است و نتیجه ملموسی از جلسات و نشست های متعدد معاونت محترم سیاسی تاکنون حاصل نشده است.

محمدی دبیر انجمن اسلامی معلمان استان مرکزی:
باید به معاون سیاسی  زمان بیشتری داد

شورای هماهنگی به تازگی شروع به اقداماتی کرده است، تا بتواند تعامل خود را با معاونت سیاسی افزایش دهد.
حقیقت آن است که تا امروز تغییرات عمده صورت نگرفته اما افق روشنی پیش روی ماست و در آینده تحولاتی ایجاد خواهد شد.
کمیته های شورای هماهنگی به تازگی شکل گرفته است و پیگیر بخش زیادی از مطالبات می‌باشد.  ارتباط حقیقی، معاون سیاسی با مجموعه نیروهای اصلاح ‌طلب سازنده و رو به رشد بوده است.
با توجه به اینکه مدت کوتاهی است  که حضور دارند، باید مدت کوتاه دیگری به ایشان زمان داد تا دستاورد شان را دید.
در حال حاضر هم گام هایی برداشته شده است که نشان از تحول دارد؛ مثلا درباره انتصاب مدیرکل سیاسی از اصلاح‌طلبان نظر خواسته شده و تلاش‌هایی در جهت احیای خانه احزاب داشتند که این اتفاقات قطعاً در جهت مثبت می‌باشد.
مجموعه اقدامات حوزه سیاسی را می توان در جهت اهداف دولت تدبیر و امید و اصلاح‌طلبان ارزیابی کرد.

همتی عضو شورای مرکزی مجمع فرهنگیان ایران:
معاون سیاسی از پتانسیل نیروهای  همراه با دولت شناختی ندارند

در حوزه سیاسی استان مرکزی،در دولت آقای روحانی از ابتدای دولت اول انتظار می‌رفت که فردی هماهنگ با مجموعه نیروهای سیاسی منصوب شود. با توجه به شرایط موجود هم خواست ما بوده است گرچه اعتقاد داریم انتصابات وزارت کشور در حوزه اختیارات خود مسئولین می باشد.
یکی از اصلی ترین دلایلی که موجب می‌شود انتقاداتی نسبت به معاونت سیاسی وجود داشته باشد این است که حقیقی از پتانسیل نیروهای سیاسی و همراهان و همگامان با گفتمان دولت در استان شناختی ندارند. افراد شایسته ای که می توانند کمک کنند را نمی شناسند؛ لذا جریان سیاسی در اینجا وارد می شود تا بتواند با معرفی این ظرفیت، بدون هیچ اجباری با نیت همیاری و کمک از آنها استفاده شود. ما به عنوان افرادی که شناخت کافی را از مجموعه فعالین استان داریم، این افراد را پیشنهاد میکنیم.
نکته بعدی این است که گاهی افرادی منصوب می‌شوند که با شعارها و اهداف دولت مخالف هستند؛ این مسئله حائز اهمیت ویژه می‌باشد چرا که زمانی که نیروهای حامی و کار آمد دولت فعال بوده و هزینه‌های فراوانی را پرداخت کرده‌اند، در عرصه‌های مدیریتی قرار نمی‌گیرند.
حوزه سیاسی استان باید نیروهایی را در بر بگیرد که حداقل با دولت وقت همسو باشد.

امینی قائم مقام حزب اتحاد ملت منطقه مرکزی:
عملکرد معاون سیاسی استاندار اصلاح طلبانه نبوده است

انتظار اساسی ما از مدیریت سیاسی این است که فضای سیاسی استان را برای فعالیت احزاب و تشکلها و تمامی گروه‌های سیاسی آماده کنند تا بتوانند در چارچوب قانون آزادانه به کار خود بپردازد؛ این اولین خواسته ما از مدیریت سیاسی استان است و خواسته ثانویه ما این میباشد که در انتصابات معیار های مشخصی را در نظر داشته باشند،
مدیران باید تخصص در حوزه کاری و تعهد لازم را دارا باشند.
فرمانداران و مدیرانی که انتخاب می شوند علاوه بر  ویژگی‌های فوق باید با دولت همسو باشند و گفتمان دولت را به رسمیت بشناسند.
آقای حقیقی در مقام گفت و گو اعلام کردند اصلاح‌طلب است و سوابقی هم ر این زمینه دارند. اگر اینطور بوده باشد که بسیار مثبت است و همه اصلاح‌طلبان با آغوش باز پذیرای ایشان هستند؛ اما در مقام عمل برخی عملکردهای ایشان خلاف این موضوع را می گوید.
در ساحت گفت و گو و مشورت با اصلاح‌طلبان بسیار ضعیف جلوه  کرده اند و باید این موضوع را تقویت کنند.
اگر بخواهیم تحول در حوزه سیاسی را بررسی کنیم، باید توجه داشت متحول کردن نیاز به همراهی همه جانبه افراد و کمک عده زیادی  نیازمند است.
همکارانی همدل ، همراه و توسعه گرا لازم دارد؛برنامه ی مشخص می خواهد تاکنون ایشان،حداقل در میان اصلاح طلبان برنامه تحولی را ارائه نکرده است.
البته آقای حقیقی زمانی که مسائل و مشکلاتی به وجود آمده است پیش قدم شده و برای موضوعات تلاش کردند. اما این سطح از فعالیت کافی نیست، ایشان باید پیش از آنکه مسئله یا مشکلی پیش بیاید وارد عرصه شوند تا از صدمات احتمالی جلوگیری کند. بسیاری از این مدیران که انتخاب کرده اند حتی در انتخابات گذشته حضور کمرنگ هم نداشتند.

پیمان رشیدی دبیر حزب اعتدال و توسعه استان مرکزی:
عملکرد آقای حقیقی به عنوان معاون سیاسی مثبت است

 به نظر بنده عملکرد آقای حقیقی مثبت بوده است.  عملکرد را باید از اعمال زیر مجموعه حوزه معاونت سیاسی قضاوت کرد، به طور مثال انتخاب  فرمانداران که با ایشان مرتبط است یکی از حوزه‌های است که مناسب عمل شده و دستاوردهای مطلوبی داشته است.
در حوزه های مهمی چون  اجتماعی هم تاسیس خانه جوان گامی رو به جلو بود و پتانسیلی مناسب در این زمینه محسوب میشود.
در حوزه سیاسی نیز افتتاح خانه احزاب که به زودی انجام میپذیرد اتفاقی مبارک است، با وجود همه کاستی‌ها نشان دهنده اراده لازم برای تغییر است.
به طور کلی باید بتوان جمیع جهات را دید و بر اساس آن قضاوت کرد؛ با این تفسیر می توان عملکرد فعلی را قابل دفاع دانست. ما باید مواضع خود را نیز بررسی کنیم اینکه تا چه میزان شورای هماهنگی مقتدرانه عمل کرده است و تا چه حد توانسته مطالب را با اولویت بیان کند قابل تحلیل است.
اینکه ما بخواهیم تمام مطالب را تنها از معاونت سیاسی بخواهیم قابل قبول نیست؛ ما باید همه جوانب را بسنجیم و روی دیگر سکه را هم ببینیم، بدین معنی که احزاب اصلاح طلب تا کجا پای کار ایستاده اند و به چه میزان به معنای واقعی آن فعال بودند
در نهایت باید همه ابعاد را دید و داوری کرد، آقای حقیقی تلاش کردند حداکثر ارتباط را برقرار کنند، حال اگر نتیجه مد نظر حاصل نشده باشد، باید برای رسیدن به پاسخ سوال دو سوی ارتباط و نواقص آن را بررسی کرد.
متاسفانه عدم انسجام اصلاح‌طلبان و ایراد در شیوه مطالبه‌گری خود ما وجود دارد که باید متحد، منسجم و هماهنگ باشد. این نواقص منجر به آن شده است که نتایج مطلوب حاصل نشود؛ زمانی که برای یک موضوع صدای واحد از میان نیروهای حامی دولت شنیده  نمی شود طبیعتا میزان موفقیت کاهش می یابد.

معصومی نماینده حزب آزادی در شورای هماهنگی:
80 درصد انتصابات حقیقی بدون هماهنگی با نیروهای حامی دولت بوده است

نمی توان گفت انتصاباتی که هم‌اکنون شکل گرفته است به طور کامل با دولت همراه نبوده است؛ بلکه تعدادی از آنان همراه بوده ولیکن با نگاهی به انتصابات آنان می‌توان گفت که 80 درصد این افراد بدون هماهنگی با نیروهایی که حامیان راستین دولت در انتخابات بوده اند منصوب شدند.
تعریف آقای حقیقی از نشاط سیاسی و تعامل با گروه‌های سیاسی به نوعی ناقص می باشد ؛ایشان بیشتر به کمیت ها می اندیشد و خروجی های کیفی را در نظر ندارد.
جلسات متعددی برگزار شده که تنها بیلان کاری و آمار سازی برای مرکز است و شاخص های کمی را افزایش داده.
ارتباط معاونت سیاسی با جریان‌های سیاسی در گام اول ارگانیک و تشکیلاتی نیست و با تعداد خاصی از افراد مرتبط بودند؛ که از نظر تشکیلاتی این قبیل روابط صحیح نیستند
به بیان دیگر بیشتر شخصی بوده است تا جریانی، همین اقدامات هم نتیجه محسوسی نداشته متاسفانه اراده انجام امور وجود ندارد و تعلل هایی که در انجام برخی کارها می‌بینید نشان از عدم وجود اراده لازم می باشد.
به صورت ظاهری کنش  هایی صورت می گیرد تا حامیان دولت و اصلاح‌طلبان را منفعل نگه دارند اما در میانه راه کار را نیم تمام  رها می کنند.
عملا مسئولیت تعلل و عدم تحقق موضوع را نمی‌پذیرند و تقصیر را برگردن دیگران می اندازد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*