پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ خرداد ۱۳۹۸
شهرداری رسانه های منتقد را حذف کرد
اجتماعی

شهرداری رسانه های منتقد را حذف کرد

Virtual editor
27 تیر 1397
بازدید: 112
نظرات: 0

عدم دعوت شهرداری اراک از رسانه های منتقد در بازدید از پروژه های عمرانی

شهرداری رسانه های منتقد را حذف کرد

 اکثریت اعضای فراکسیون اصلاح طلبان بازدید از پروژه هارا تحریم کردند

 

گروه شهری: «عدم وجود شفاف سازی و انتقادپذیری در عملکرد داود تاجران در سمت شهرداری اراک در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری سبب ریزش بدنه اجتماعی شورای شهر شده است.»

یکی از ویژگی های اصلی یک جامعه سالم، احترام به آزادی اندیشه و بیان آن از هر جایگاهی است تا جایی که نقد و نقدپذیری در اجتماع از جمله رموز مهم برای پویایی و پیشرفت جامعه محسوب می گردد و از آن به عنوان موتور محرک انجام «اصلاحات» یاد می شود.

حال اگر صلاح یک اجتماع شهری را در سایه شناخت عیوب و تلاش به منظور زدودن آن ها مدنظر قرار دهیم، درخواهیم یافت که عیب زدایی تنها در زمینه بیان تذکر و انتقاد فرآهم می آید؛ چرا که رشد جامعه در گرو ایجاد شفاف سازی و درک واقعیت های است که در این بین نقدپذیری به عنوان ابزاری برای گسترش تعامل و پیشرفت مطرح می باشد.

انتقاد به معنای جدا کردن سره از ناسره و شناخت درست از نادرست است که اگر به صورت مناسب بیان گردد، جز سازندگی و رفع عیوب نتیجه ای را به دنبال نخواهد داشت.

تمام این مسائل مطرح شد تا به اینجا برسیم که سکوت رسانه ها و عدم اجازه به آن ها برای بیان آنچه که شهروندان در زمزمه های خویش مطرح می سازند، چیزی جزء نمایان سازی اختگی سیاسی مدرن جامعه ای که مدام بر تبل پیشرفت می کوبد، نیست.!

منتقدان رسانه ای جامعه آن بی انتها مستقلانند که بدون ترس و نگرانی از هرگونه عواقبی، حیثیت خویش را حصیر مسوولانی می کنند که مدام سعی برحذف و خاموش ساختن آن ها دارند، درست مانند شهردار اراک که با عدم انتقاد پذیری تیشه بر ریشه گوش ها و دیدگان شهروندان این شهر می زند.

عدم انتقاد پذیری تاجران از ابتدای دوره فعالیتیش پس از حضور در نشست خبری با اصحاب رسانه، مشخص شد به طوری که با پاسخ های توهین آمیز شهردار، جمعی از رسانه های تاثیرگذار و با سابقه نشست مذکور را ترک کردند.

ماجرا از آنجا شروع شد که خبرنگاران در این نشست از دلیل انعقاد قرارداد شهرداری اراک با شرکتی پرسیدند که شخص شهردار عضو هئیت مدیره آن بود. همین سوال تاجران را آنچنان برآشفت که به بدگویی از رسانه ها پرداخت.

البته در این نشست خبری شهردار مطرح کرد که «هر شخصی می تواند در مقام یک شهروند هر سوالی را از شهردار خود بپرسد لذا خواهان انجام مصاحبه اختصاصی با هیچ رسانه ای نیستم.» حال حدود هشت ماه از این گفته تاجران می گذرد و هفته ها است که شهروندان اراکی قصد دارند با مطرح کردن سوالاتی دلایل تمایل وی را برای اجرای پروژه 55 متری جویا شوند، اما شهردار نه تنها پاسخی به این شهروندان نمی دهد بلکه حتی به صورت مکرر در جلسات پاسخگویی که شهروندان متضرر  در این طرح، تشکیل داده اند، حاضر نمی شود. همین مسئله کافی است تا شهروندان به این درک برسند که تیم مدیریت شهرداری علاوه بر دست به سر کردن رسانه ها به واسطه ی آوردن اسم «مردم»، تنها قصد گمراه کردن افکار عمومی را دارد.

دست به سرکردن افکار عمومی و عدم انتقاد باوری شخص اول شهرداری اراک تنها محدود به این مسائل نیست.

تاجران در گفتگوی ویژه خبری شبکه آفتاب استان مرکزی اعضای شورای شهر اراک را تماما حامی خود دانست و گفت: «فضای همدلی خوبی در شهر اراک وجود دارد، به جز یکی دو تا از جراید که عطر و بوی یأس در جامعه ایجاد می کنند.»

عدم صحت اظهارات آقای شهردار از آنجا آشکار می شود که طی یک هفته گذشته عملا هفت نفر از اعضای یازده نفره شورای شهر اراک به دلیل وعده های بی سرانجام شهردار، منتقد وی شده اند. به طوری که این اعضا در انتقاد از بدقولی شهردار در بهره برداری و تکمیل پروژه های عمرانی صراحتا از «استیضاح» تاجران سخن گفتند ولی شهردار بجای آن که با شفاف سازی ضعف های اجرایی خود را برطرف سازد، به تقابل با رسانه های منتقد پرداخت، تقابلی که اگر به کارنامه کاری ده ماهه گذشته وی مراجعه شود، نشان می دهد؛ تاجران مرد تقابل به هر قیمتی است و بیان اشتباهات خود را از هیچ نهادی علی الخصوص شورای شهر نمی پذیرد.

پنجشنبه گذشته پس از تغییر مجدد زمان بهره برداری از برخی پروژه های عمرانی سطح شهر اراک، تاجران برای آن که از فشار اعضای شورای شهر خود را رهایی بخشد، مراسمی جهت بازدید از تقاطع های غیر همسطح در دست اجرا برگذار کرد تا به افکار عمومی نشان دهد هنوز اعتماد اعضای شورا را دارد اما فراکسیون اصلاح طلبان پارلمان شهری به طور کامل حضور در این مراسم را تحریم نمود تا به آقای شهردار گوشزد کنند که «مردم اراک تنها به عملکرد نمره می دهند و نه وقت کشی.»

البته عدم حضور هفت تن از اعضای شورای شهر، پایان حواشی مراسم بازدید از پروژه های عمرانی سطح شهر نبود، بلکه عدم دعوت از رسانه های منتقد در این مراسم نیز، حاشیه ساز شد چرا که طبق شنیده ها به دستور داود تاجران، شهرداری اراک می بایست فاقد ارتباط با رسانه های منتقد باشد. همین موضوع سبب شد تا برخی از نشریات و خبرگزاری در مراسم مذکور یا دعوت نشوند و یا خودشان در انتقاد به رفتارهای غیر حرفه ای شهرداری اراک، پاسخ منفی به دعوت روابط عمومی شهرداری بدهند.

حال سوال اینجا است که چرا شهردار اراک در هاله ای از عدم انتقاد پذیری، سعی بر ایزوله کردن شهرداری و عدم شفاف سازی این سازمان دارد؟، شفاف سازی که شورای شهر مکررا نسبت به انجام آن تاکید دارد اما باتوجه به اینکه تاجران این مهم را عملیاتی نساخت، رئیس شورای شهر اراک طی آخرین صحن رسمی این شورا دستور تشکیل کمیته های بررسی عملکرد شخص شهردار را صادر کرد تاجایی که بسیاری از تشکیل این کمیته ها به عنوان دلایل کاهش اعتماد پارلمان شهری به داود تاجران یاد می کنند.

گفتنی است که طی هفته های گذشته مدیرکل اداره بازرسی استان مرکزی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درباره بررسی بروز تخلفات مالی در شهرداری اراک سخن گفت و در ادامه از تمامی رسانه ها درخواست انعکاس تخلفات را کرد تا این اداره نیز با سرعت بیشتری به بررسی آن ها بپردازد.

به هر سو امروز چیزی تا یک ساله شدن شورای شهر دوره پنجم اراک باقی نمانده و این شورا علیرغم برنامه های جامعی که تهیه کرده بود، هنوز نتوانسته بسیاری از برنامه های مدنظر خود را در مدار اجرا قرار دهد تا جایی که باید گفت، طی شش سال گذشته سابقه نداشته است که شهرداری اراک طی مدت یک سال، حتی یک پروژه عمرانی خرد یا کلان را به بهره برداری نرسانده باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*