پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
آقای شهردار،آیا خون پیمانکاری خاص رنگین تر از دیگر پیمانکاران است؟
اجتماعی

آقای شهردار،آیا خون پیمانکاری خاص رنگین تر از دیگر پیمانکاران است؟

Virtual editor
28 تیر 1397
بازدید: 105
نظرات: 0

رحمتی، دبیر شورای شهر اراک در انتقاد به عدم تناسب در پرداخت های نقدی  به پیمانکاران شهرداری:

آقای شهردار،آیا خون پیمانکاری خاص رنگین تر از دیگر پیمانکاران است؟

 

گروه شهری: فرزانه رحمتی، عضو فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر اراک طی نطق پیش از دستور خود در صحن علنی این هفته ی پارلمان شهری از عملکرد حوزه ی پیمانکاری شهرداری اراک به شدت انتقاد کرد و دلیل این انتقاد خود را پرداخت های شائبه دار نقدی به برخی پیمانکاران دانست. از سوی دیگر از عدم انتقاد پذیری شخص شهردار و ثناگویی برخی از اطرافیان وی ابراز تاسف نمود که منافع شخصی خود را بر منافع شهروندان اراکی ترجیح می دهند.

فرزانه رحمتی، دبیر شورای شهر اراک طی نطق پیش از دستور خود در صحن رسمی این شورا خطاب به شهردار، گفت: یکی از مباحث بسیار مهمی که در خصوص پارلمان ملی همواره مطرح می باشد، وکیل المله بودن یا وکیل الدوله بودن نمایندگان است که متناظر این بحث در مورد پارلمان های محلی با موضوع شورای شهر بودن یا شورای شهرداری بودن مباحثی وجود دارد. چالشی که ماه ها است برخی از اعضای لیست امید به عنوان منتقدان شهردار با آن مواجه هستند، این است که از زاویه شورای شهر و منتخب مردم بودن و نه شورای شهردار بودن به موضوعات می نگرند.

رحمتی ادامه داد: طرفداران مطلق، مریدان، سینه چاکان، ثناگویان و مداحان آقای شهردار بدانند که مردم اراک از منتخبان خود در پارلمان محلی می خواهند که اعضای شورای شهر باشند نه شورای شهردار.

وی افزود: متاسفانه هرگاه به انتقاد از عملکرد شهردار یا برخی زیرمجموعه های شهرداری پرداخته می شود و یا به وظایف نظارتی و یا به درد و دل مردم عمل می گردد، عده ای این رفتارها را سنگ اندازی بر سر راه شهردار می دانند و یا با شایعه سازی های بی اساس و ایراد و اتهامات واهی و یا با تعارف های عجیب و غریب مانند آن که داود تاجران را شهرداری بین المللی می خوانند، سعی در لاپوشانی کردن ضعف ها، سوء مدیریت ها و مشکلات متعدد شهر اراک تحت مدیریت وی دارند.

وی با تاکید بر اینکه باید با تکیه بر اصول و هویت هایی به نام اسلام، ایران و اراک، از تمجید گری بدون پشتوانه که مخدر و عامل جلوگیری از رشد و توسعه است، پرهیز کرد، گفت: به این ثناگویان نیز توصیه می شود منافع شهر و مردم اراک را با منافع شخصی یا منویات و لجاجت های بچه گانه گروهی خود، درگیر نکنند چرا که مردم اراک بیش از آنکه نیازمند نمایش و رویا پردازی های مخدرگونه باشند، نیازمند عمل و حرکت جهادی به معنای واقعی برای توسعه و نجات اراک از خفگی محیطی و افسردگی شهری هستند.

رحمتی تصریح کرد: آقای تاجران!، زمانی که به اراک آمدید با وجود تمام اختلاف نظرها و رایزنی ها که امری طبیعی بود برای آنکه بتوانید با قدرت و پشتوانه قوی در خدمت مردم اراک باشید با ده رای به عنوان شهردار انتخاب شدید، اما هیچگاه این ده رای به معنای دادن چک سفید امضاء نبوده و نخواهد بود.

وی افزود: متاسفانه بارها از سوی شخص شهردار تلاش شده تا عدم توفیقات یا بی برنامگی ها در اداره شهر و شهرداری به طور مستقیم یا غیر مستقیم متوجه شورای شهر شود. این موضوع درحالی است که شورای شهر در گام نخست شهردار را با ده رای برای تصدی در سمت خود برگزید. درحال حاضر موارد متعددی از همکاری و همراهی شورا طی ماه های گذشته برای تصویب موارد درخواستی شهردار وجود دارد که مجال بر شمردن کامل آن ها نیست.

این عضو اصلاح طلب شورای شهر اراک با بیان اینکه متاسفانه علیرغم تمام همکاری های صورت گرفته تغییرات محسوس و زیربنایی را در شهر اراک رخ نداده، اظهار کرد: بحث استقلال مناطق شهرداری به علت اجرای ناقص و عدم مدیریت صحیح بر این موضوع نه تنها باعث تحرک بیشتر مناطق نشده است بلکه مناطق را با سردرگمی و بی تصمیمی مواجه ساخته است.

رحمتی ادامه داد: با وجود طرح شعار استقلال مناطق در حال حاضر شاهد هستیم که مناطق مختلف شهرداری منتظر انجام مناقصات پیمانکاری در معاونت ها و سازمان های زیرمجموعه شهرداری هستند و این در حالی است که چهار ماه مفید عمرانی از سال گذشته است.

وی با بیان اینکه در خصوص پل ها و تقاطع های غیرهمسطح با وجود اعلام زمان های مختلف افتتاح از سوی شهردار شاهد خاموش شدن تابلوهای روزشمار در مقاطع زمانی هستیم، افزود: طبق تصمیمات مقرر بود که پرداخت مبالغ تقاطع های غیرهم سطح بخشی به صورت نقدی و بخشی در قالب تهاتر باشد، بنابر اطلاعات موجود بخشی نقدی پرداخت به اتمام رسیده است، اما سوال اینجاست که چرا هیچ تناسبی بین پرداخت های نقدی و غیرنقدی صورت نگرفته است؟ چرا پرداخت نقدی به یک پیمانکار به راحتی انجام شده در حالی که شهرداری با پیمانکاران طلبکار مواجه است؟ آیا خون پیمانکاری خاص رنگین تر از دیگر پیمانکاران است؟

رئیس کمیسیون شورای شهر خطاب به شهردار اراک بیان کرد: با وجود گذشت چندماه از خرید اتوبوس های سازگار با محیط زیست توسط شهرداری تاکنون موفق به بهره برداری از این 50 دستگاه نشده است و درواقع هنوز طرح جامعی در این زمینه ارائه نشده است و هر هفته شاهد بیان پیشنهادات جدید هستیم اگر این وضعیت به مدیریت باز نمیگردد چه معنایی به دنبال دارد؟

رحمتی با اشاره به درگیری شهروندان با پروژه 58 متری عنوان کرد: پروژه 58 متری با قول ها و خوش بینی ها شهردار اراک و سایر مسئولان استان مرکزی مبنی بر اجرای طرح به تصویب شورای شهر رسید و به بهانه های مختلف ماه ها است امروز و فردا شده و جلسات مختلف در مورد آن برگزار می شود.

رحمتی افزود: بحث تزریق منابع مالی و جذب سرمایه گذار با مصوبه شورای شهر بهانه ای باقی نگذاشته است، اما سوال اینجاست که مشکل کار کجاست؟ اگر توان اجرا برای این پروژه وجود دارد لازم است شهروندان از بلاتکلیفی خارج شوند و اگر توان اجرا وجود ندارد شجاعانه اعلام گردد و به مردم ساکن در طرح اجازه خرید و فروش و ساخت و ساز داده شود و راه خطای گذشتگان ادامه دار نشود.

وی وضعیت بد آسفالت در بسیاری از محلات شهر اراک را موجب نارضایتی شهروندان دانست و گفت: تاکنون اقدامی در جهت رفع مشکلات صورت نگرفته و درصد کمی از گزارشات میدانی کمیسیون نظارت و پیگیری شورای شهر که به مشکلات مختلف در مناطق شهر پرداخته به مرحله اجرا درآمده است.

فرزانه رحمتی، رییس کمیسیون نظارت شورای شهر اراک در خصوص وعده های بدون عمل شهردار، گفت: یکی از وعده های شهردار اراک در زمان کاندیداتوری خود جذب سرمایه گذار در تمامی موضوعات شهری و رفع مشکلات مالی شهرداری بوده در حالی که پس از تصدی در پست شهرداری بارها از نبود منابع مالی صحبت شده است و شورای شهر بنابر وظیفه نظارتی خود در پرداخت حقوق کارکنان نیز شاهد بی نظمی های بسیار در این راستا می باشد.

رحمتی با طرح این سوال که سرنوشت وعده های شهردار چه شده است، گفت: شهردار اراک در خصوص عدم تحویل شهرک خوردو، بلاتکلیفی و رها بودن پروژه آفتاب، پل نیمه کاره شهید صیدی، شبهای نورانی اراک، پیاده راه شدن قسمت هایی از مرکز شهر و ساماندهی بافت تاریخی و بسیاری از پروژه های تعریف شده تاکنون اقدامی نداشته و در واقع تنها نامی از این اقدامات شنیده شده است.

وی تاکید کرد: این نکته را یاد آور می شوم که فلسفه وجودی شورای شهر به عنوان نماینده شهروندان به مهار قدرت مطلق که منشا بسیاری از فسادها است بازمیگردد و اگر شورای شهر نسبت به موضوعی مخالفتی دارد به معنای سنگ اندازی بر سر راه شهردار نیست بلکه تصمیمی براساس خرد جمعی است. توصیه بنده به شخص شهردار این است که به شورایی که ده رای از آن گرفته احترام گذاشته و به جای دور زدن شورا در عمل به عنوان یار دوازدهم شورای شهر حرکت کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*