پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۶ مهر ۱۳۹۸
قطعی های برق، قطعی نیست احتمالی است
استان مرکزی

قطعی های برق، قطعی نیست احتمالی است

Virtual editor
28 تیر 1397
بازدید: 186
نظرات: 0

در پی خاموشی های خارج از برنامه در مناطق مختلف استان مرکزی:

قطعی های برق، قطعی نیست احتمالی است

گروه اقتصادی،زهره صادقی

 

< مشترک گرامی برق مناطقی از شهر و روستا به دلیل کمبود تولید ناشی از افزایش مصرف از زمان خاموشی به مدت 2 ساعت قطع می باشد.>

این پیامی است که در تماس با دفتر مدیریت شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی از اپراتور شنیده می شود. اگرچه شرکت توزیع برق به واسطه گرمای هوا و افزایش کم سابقه دما در تابستان جاری اقدام به اعلام روزانه جدول خاموشی ها برای کنترل پیک بار شبکه و توزیع عادلانه برق به همه مناطق کرده است، ولی گاهاً با خاموشی هایی خارج از قاعده جدول مواجه می شویم که به طور کلی برنامه سیستمی یک حوزه را تحت الشعاع قرار می دهد. این که خاموشی ها به واسطه افزایش بار شبکه سراسری بوده و بسیاری از استان های کشور را شامل می شود، ولی قاعده بر این است که با اعلام جدول زمان بندی خاموشی ها، برنامه ریزی مشخص برای شرکت توزیع کننده برق و مشترکان مصرف کننده ایجاد شود که وضعیت موجود در استان مرکزی به خصوص برخی یمناطق شهر اراک از این قاعده مستثنی است.

یکی از کارشناسان شرکت توزیع برق استان علت خاموشی های خارج از قاعده را افزایش بی سابقه مصرف عنوان می کند و تاکید دارد اگر گاهاً برق بعضی از مناطق را که خارج از جدول برنامه خاموشیها هستند، قطع نکنیم ممکن است نیروگاه شازند از مدار فعالیت خارج شود و این کسری دو ساعته برق، نیروگاه را حداقل با 24 ساعت تاخیر به فعالیت دوباره چرخه بازمی گرداند.

وی می افزاید: علاوه بر این مساله، گاهی ناچار به کاهش بار شبکه می شویم تا تلفات احتمالی، منجر به طولانی شدن زمان قطعی برق نگردد؛ همه این عوامل علی رغم میل باطنی ماست چراکه با حجمی از مشترکان ناراضی مواجه می شویم.

وی تصریح کرد: سالانه هفت درصد افزایش مصرف برق در کل کشور صورت می گیرد که می بایست به همین میزان نیز افزایش تولید داشته باشیم ولی به دلیل کمبود بارش ها در سال های اخیر و کاهش تولید برق آبی، این معادله تعادل لازم را ندارد.

مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان نیز میزان حجم بار شبکه و مصرف مشترکان را در ساعات مختلف شبانه روز غیر قابل پیش بینی عنوان کرد و گفت: میزان بار شبکه توسط ما مدیریت نمی شود و دیسپاچینگ مرکزی روزانه به ما اعلام می کند که برای چه حجمی باید برنامه ریزی خاموشی داشته باشیم.

رضایی افزود: گاهی برنامه ریزی ما 70 مگابایت خاموشی است. ولی میزان 200 مگابایت از سوی مدیریت بار شبکه در تهران اعلام می شود که این برنامه ریزی ما را به هم میزند و با حجم نارضایتی مشترکان مواجه می شویم.

وی خاطرنشان ساخت: پنج شنبه گذشته به دلیل تعطیلی شهرهایی همچون تهران، اصفهان و خوزستان، تصور بر این بود که در استان خاموشی نخواهیم داشت ولی متاسفانه تنها روزی بود که با دو بار خاموشی مواجه شدیم.

رضایی ضمن درخواست از مشترکان برای رعایت و مدیریت مصرف، اظهار داشت: با ساده ترین روش ها همچون استفاده از دور کند کولر، استفاده از نور طبیعی روز و حفظ دمای 23 درجه ساختمان ها می توان حجم قابل توجهی از مصرف را کاهش داد و در کاهش زمان قطعی ها به نفع همه مشترکان با مجموعه توزیع برق همراه بود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*