پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ خرداد ۱۳۹۹
تماس روزانه 300 مزاحم تلفنی به 110
اجتماعی

تماس روزانه 300 مزاحم تلفنی به 110

Virtual editor
28 تیر 1397
بازدید: 389
نظرات: 0

سرگرد آنقی، رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی:

تماس روزانه 300 مزاحم تلفنی به 110

گروه جامعه،شایسته سلامی

 

سرگرد احسان آنقی رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی در جمع خبرنگاران گفت: در 3 ماهه ابتدایی سال جاری، برداشت غیرمجاز از حساب افراد و سوءاستفاده مالی به میزان 32 درصد، هتک حیثیت و حرمت افراد به میزان 26 درصد و کلاهبرداری به میزان 23 درصد، به ترتیب رتبه های اول تا سوم جرایم فضای سایبری را در سطح استان مرکزی به خود اختصاص داده اند. سایر جرایم سایبری نیز 19 درصد از جرایم سایبری را در این مدت شامل شده اند.

سرگرد آنقی افزود: در تمام مدت سال 1396 نیز، هتک حیثیت و حرمت افراد به میزان 36 درصد، برداشت غیرمجاز از حساب افراد و سوءاستفاده مالی به میزان 36 درصد و کلاهبرداری به میزان 14 درصد به ترتیب رتبه های اول تا سوم جرایم فضای سایبری را در سطح استان مرکزی به خود اختصاص داده اند. سایر جرایم سایبری نیز 22 درصد از جرایم سایبری را در این مدت شامل شده اند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار موجود، 71 درصد از جمعیت کشور از تلفن همراه استفاده می کنند که این شاخص در استان مرکزی 66 درصد از جمعیت را شامل می شود. همچنین 53 درصد از افراد بالای 6 سال کشور از اینترنت استفاده می کنند که این شاخص در استان مرکزی به 47 درصد رسیده است. 78 درصد از نوجوانانی که از اینترنت و فضای مجازی استفاده می کنند در معرض اعتیاد اینترنتی هستند و همچنین 70 درصد از کودکانی نیز که از اینترنت و فضای مجازی استفاده می کنند، در معرض دریافت محتواهای نامناسب هستند.

70 درصد از جرایم سایبری سطح کشور با موضوع هتک حیثیت و حرمت افراد در شبکه های تلگرامی و اینستاگرامی به وقوع پیوسته است.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی رتبه اول کشور در بحث کشف جرایم سایبری نسبت به وقوع این جرایم را دارا می باشد.

سرگرد آنقی تصریح کرد: در سال 1396 جرایم سایبری در سطح استان مرکزی نسبت به سال 1395 میزان 105 درصد افزایش داشته است. همچنین در سال 1396 کشفیات جرایم سایبری در سطح استان مرکزی نسبت به سال 1395 میزان 94 درصد افزایش داشته است.

وی بیان داشت: سال گذشته 13 هزار و 307 نفر ساعت کلاس و کارگاه آموزشی برای جامعه هدف در سطح اقشار مختلف برگزار شده است که طبق برآوردهای صورت گرفته، فراگیری در این کلاس ها تا حد زیادی مفقیت آمیز بوده است.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی تأکید کرد: جرایم سایبری استان به دلیل نبود آگاهی مردم و رعایت نکردن الزامات فعالیت در عرصه مجازی رخ می دهد و نیاز است سطح آگاهی در خصوص این فضا افزایش یابد.

سرگرد آنقی ابراز داشت: بهبود سواد رسانه ای والدین ضرورتی اجتناب ناپذیر است و تنها با مهارت و آگاهی کافی می توان خطرات فضای مجازی را کاهش داد. والدین در فضای مجازی باید همراه و در کنار فرزندان خود باشند و به محدودیت های سنی برای استفاده از فضای مجازی نیز توجه ویژه داشته باشند.

سرهنگ دوم محمدعلی مهرافزا رئیس مرکز فرماندهی و کنترل معاونت عملیات فرماندهی انتظامی استان مرکزی نیز در جمع خبرنگاران گفت: روزانه 3500 تماس با مرکز فوریت های پلیس 110 استان مرکزی برقرار می شود که از این میزان 1200 تماس آن منجر به اجرای عملیات می گردد. یکهزار تماس آن در خصوص دریافت راهنمایی و ارشاد است که بسیاری از آنها در حیطه وظایف کاری نیست اما، مأموران در ارائه هر نوع کمک و خدمت رسانی به مردم از هیچ کوششی دریغ نمی کنند. حدود 300 تماس آن نیز به صورت مزاحمت تلفنی می باشد.

سرهنگ دوم مهرافزا افزود: مأموریت های عملیاتی پلیس 110 استان مرکزی در 3 بخش فوریتی، غیرفوریتی و تحقیق و بررسی در خصوص جرایم خاص است. حضور مأموران این استان در عملیات های فوریتی کمتر از 15 دقیقه است که این آمار به نسبت حجم بالای مأموریت ها خوب است.

وی ادامه داد: از مهمترین مشکلات در بحث حضور مأموران در عملیات های مختلف به ویژه عملیات های فوریتی، نداشتن آدرس دقیق محل اعزام است که در این خصوص انتظار می رود مردم در زمان تماس با پلیس 110، ضمن حفظ خونسردی و آرامش، دقیق ترین آدرس ها را اطلاع دهند.

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل معاونت عملیات فرماندهی انتظامی استان مرکزی اظهار داشت: طرح تجمیع خطوط پلیس 110 از اردیبهشت ماه سال جاری در سطح استان مرکزی انجام شده و تماس ها از تمام 12 شهرستان این استان، در مرکز، پاسخگویی می شود.

سرهنگ دوم مهرافزا تصریح کرد: طرح تجمیع خطوط پلیس 110 به منظور ارتباط پلیس با شهروندان از طریق سامانه های پیشرفته شکل گرفته است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*