پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ فروردین ۱۳۹۹
استان مرکزی در شاخص «تجمعات» وضعیت مناسبی ندارد
استان مرکزی

استان مرکزی در شاخص «تجمعات» وضعیت مناسبی ندارد

Virtual editor
28 تیر 1397
بازدید: 242
نظرات: 0

حقیقی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی:

استان مرکزی در شاخص «تجمعات» وضعیت مناسبی ندارد

گروه جامعه: معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی بر لزوم تدوین و اجرای سند امنیت غذایی و اجتماعی کردن سلامت در سال جاری در استان تاکید کرد.

فتح‌ا..حقیقی در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مرکزی با تاکید بر اینکه کارگروه باید 2 اقدام مهم را به سرانجام برساند، گفت: لازم است که کارگروه و مسئولان امر در اجتماعی کردن سلامت و تهیه سند امنیت غذایی استان مرکزی تلاش موثری داشته باشند.

وی با بیان اینکه نبود سند امنیت غذایی باعث شده است که نقشه راه و چشم‌انداز عملیاتی مشخصی پیش‌روی استان نباشد، افزود: در حال حاضر استان مرکزی در حوزه سلامت و امنیت غذایی فاقد نقشه راه مبتنی بر شاخص است و گزارشات به صورت کلی ارائه می‌شود در صورت که باید با حساب و کتاب پیش رفت.

حقیقی تصریح کرد: برای به نتیجه رسیدن اقدامات و تلاش‌ها باید با برنامه پیش رفت و سندی کاملا اجرایی تدوین شود، قطعا با کلی‌گویی به نتیجه نمی‌رسیم .

وی با اشاره به وجود مشکل در زمینه‌های مختلف که حاصل نبود فرهنگ استاندارد در کشور و استان مرکزی است، فرمانداران را مکلف به اجرای سند امنیت غذایی پس از تدوین و اجتماعی کردن سلامت دانست و گفت: در ابعاد مختلف مانند حوزه کشاورزی، صنعت، استاندارد و … تلاش‌های خوبی به انجام رسیده است، اما به دلیل نقص در تشریح این اقدامات، در جامعه نمودی نداشته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با بیان اینکه باید از طریق رسانه‌ها و صداوسیما فرهنگ‌سازی عمومی در بحث سلامت و امنیت غذایی شکل گیرد و برش شهرستانی سند نیز در دستور کار قرار گیرد، افزود: استفاده از توان شوراها و دهیاری مصداق مشارکت مردم در امنیت است، به همین منظور در جلسه آتی با شوراهای دهیاری‌ها بخشی از نشست به تشریح مولفه‌های امنیت غذایی اختصاص خواهد یافت، همچنین تا 10 روز آینده روسای کمیته‌های کارگروه در جلسه‌ای آخرین وضعیت عملیاتی سند را مرور کنند چراکه با توجه به قولی که در خصوص ارائه سند امینت غذایی استان مرکزی تا پایان شهریور ماه داده شده باید با سرعت کار دنبال شود.

وی با بیان اینکه استان مرکزی در 10 شاخص امنیتی اجتماعی از میانگین کشوری بالاتر است و حتی در سه شاخص وضعیت بدتری دارد به وضعیت نامناسب در حوزه تصادفات درون و برون‌شهری به عنوان 2 شاخص امنیتی اجتماعی استان با وضعیت بد اشاره کرد و جایگاه استان را در حوزه تصادف دورن‌شهری دهم و در تصادفات برون‌شهری رتبه نهم کشور دانست و گفت: در کنار این دو شاخص استان مرکزی در شاخص سوم که تحت عنوان “تجمعات” عنوان شده نیز وضعیت مناسبی ندارد که این امر به مباحث کارگری و مشکلات کارخانجات باز می‌گردد.

حقیقی در خصوص رسیدگی وضعیت دو شاخص تصادفات برون‌شهری و درون‌شهری عنوان کرد: در راستای بهبود وضعیت در این بخش طی چهار ماه اخیر محورهای برون‌شهری پرحادثه و گلوگاه‌ها استخراخ شده است و در گام اول 4 محور شهرستان ساوه که بیشترین تصادفات منجر به مرگ را دارد، مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: در این راستا رسیدگی به 90 کیلومتر محور ساوه-همدان که فاقد یک استراحتگاه مناسب است در دستور کار قرار گرفت، مجوز احداث 4 استراحتگاه داده شد و دو استراحتگاه نیز عملیات اجرایی خود را آغاز کرده‌اند، نصب دوربین کنترل سرعت، ترمیم گاردریل‌ها و استانداردسازی در حال انجام است، در محور قدیم ساوه – سلفچگان نیز به دلیل عدم امکان تعریض محور، شانه خاکی ایجاد می‌شود، همچنین زیرگذر محور آوه نیز تا 2 ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی اولویت دوم استان مرکزی در بحث کاهش تصادفات جاده‌ای را پس از محورهای حادثه‌خیز شهرستان ساوه، محورهای شهرستان شازند عنوان کرد و گفت: به زودی بازدیدی از این محورها خواهیم داشت و همچنین در جلسه آینده نیز مدیرکل فنی استانداری گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این راستا ارائه کند.

وی با تاکید بر لزوم استخراج سیمای سلامت استان مرکزی در شاخص‌های مختلف توسط دانشگاه علوم‌پزشکی و دفتر اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: در حال حاضر سرانه ورزشی استان مرکزی 0.7 مترمربع است که این رقم در کشور یک مترمربع است و اگر تمام اعتبار استان مرکزی را طی 10 سال آینده به ارتقای سرانه ورزشی اختصاص دهیم همچنان با عقب‌افتادگی مواجه خواهیم بود .

حقیقی به استفاده از نظرات خبرگان در مسائل اجتماعی تاکید کرد و گفت: دفتر اجتماعی استانداری مرکزی طرح نظرسنجی در موضوعات اجتماعی کردن سلامت را از صاحبنظران دریافت کند که قطعا در پیشبرد کار موثر خواهد بود، همچنین یکی از مولفه‌ها و شاخص‌های ارزیابی عملکرد فرمانداران و بخشداران جدی گرفتن مصوبات کارگروه و تلاش در جهت اجتماعی کردن سلامت است که باید مورد توجه قرار دهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با اشاره به جداشدن دانشگاه ساوه و خمین از دانشگاه علوم‌پزشکی اراک، بر توجه این 2 دانشگاه به راه اندازی کانون سلامت در محله ها و اجتماعی کردن سلامت تاکید کرد و گفت: جلسه آتی کارگروه در خمین و سپس در ساوه خواهد بود تا اهم اقدامات صورت گرفته توسط این 2 دانشگاه گزارش داده شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*