پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ بهمن ۱۳۹۸
دوره خاتمی مساعد ترین زمان، برای فعالیت احزاب بود
استان مرکزی

دوره خاتمی مساعد ترین زمان، برای فعالیت احزاب بود

Virtual editor
1 مرداد 1397
بازدید: 194
نظرات: 0

حجت ا… جودکی فعال سیاسی اصولگرا، درگفتگو با عطریاس:

دوره خاتمی مساعد ترین زمان، برای فعالیت احزاب بود

گروه سیاسی،عماد کریمی

 

جامعه ای که ادعای یک نظام سیاسی مدرن و توسعه گرا را دارد، قطعا احزاب را یک زیرساخت سیاسی می‌داند و نبود آن را بزرگ‌ترین نقیصه دموکراسی و ساختار سیاسی خود بر می شمارد.
وجود حزب برای کانالیزه کردن مطالبات اجتماعی و  طبقه بندی خواسته‌های عمومی، امری  گریز ناپذیر می باشد. وجود احزاب متکثر در نظام های سیاسی منجر به آن می‌شود که پلی میان مردم و حکومت ها ایجاد شود تا سطح تنش میان دولت و ملت به حداقل ممکن برسد.
در صورت نبود این پل های ارتباطی امکان آن وجود دارد که گفت و گو میان قدرت و مردم شکل نگرفته و تعاملی بین خواستها و اعمال حکومت ها ایجاد نشود.
در کشور ما نیز همواره حزب و فعالیت حزبی با موانعی گسترده روبرو بوده ، این محدودیت‌ها به شکلی بوده است که به راحتی می توان گفت هیچگاه احزاب تعیین‌کننده اصلی سرنوشت سیاسی نبوده و اغلب مقوله ای انتخاباتی بوده است تشکل ها و سازمان های سیاسی بیشتر به شکل گعده ای و با ظهور اشخاص، حرکت های شان را شکل داده اند.
یکی از نقاط عطف توسعه تحزب در ایران تشکیل خانه احزاب کشور در زمان دولت اصلاحات بود. رونق نسبی صورت گرفته در آن زمان منجر به آن شده بود که گروه های سیاسی جدید و موثری به وجود بیاید؛ با روی کار آمدن دولت مهرورزی تمام این دستاوردها به یکباره به باد رفت و خانه احزاب ایران ناپدید شد.
تقریبا یک دهه پس از آن هیچ اقدام جدی برای احیای این نهاد مدنی غیر دولتی شکل نگرفت.
در آغاز دولت اول حسن روحانی اقداماتی صورت گرفت؛ اساسنامه اصلاح شد و فرآیندهای تشکیل آن نیز به گونه‌ای دیگر پیش‌بینی شد.
معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی در فروردین گذشته خبر از بازگشایی خانه احزاب تا پایان خردادماه امسال داد اما هم اکنون در اواخر تیر ماه این امر محقق نشده، فراز و نشیب ها ، پستی و بلندی هایی نیز در مسیر وجود دارد.

برای آنکه بتوانیم از کاستی‌های این مسیر پر پیچ و خم آگاه شویم با فعالین سیاسی جناح های مختلف سیاسی استان مرکزی به گفت و گو نشستیم که به تشریح در ادامه می‌آید:
جودکی فعال سیاسی اصولگرا پیرامون ضرورت وجود خانه احزاب در استان مرکزی گفت: خانه احزاب تشکل صنفی ای میباشد  که مسائل مربوط به احزاب را پیگیری می‌کند و هماهنگ کننده امور مربوط به تشکل ها است.
وی افزود: ما پیش از این در استان مرکزی خانه احزاب داشتیم و در آن فعالیت هایی صورت گرفته بود؛ اما متاسفانه در دولت اول محمود احمدی‌نژاد با توجه به اینکه مدیریت وقت خانه احزاب در اختیار اصول گرایان بود تعطیل شد. این واقعه در دولت اول مهرورزی اتفاق افتاد و پس از آن دیگر خانه احزاب در استان پا نگرفت.

بسیاری از تشکل های اصولگرا هستند که مجوز کشوری دارند و  عده‌ای نیز عنوان نمایندگی آنها، در استان معرفی شدند اما به دلیل سازوکار پیچیده و طولانی در ثبت احزاب در  فرمانداری ها، پیگیری لازم  صورت نگرفته است؛ احزابی مثل حزب اسلامی ایران زمین ، جامعه زینب و جمعیت فاطمی از این دسته اند.
وی افزود: ما به عنوان یک جریان سیاسی خواهان تشکیل مجدد خانه احزاب در استان مرکزی می باشیم؛ بهتر است  تسهیلاتی در نظر گرفته شود تا فرآیند ثبت گروه‌ها تشکل‌ها و احزاب سیاسی هم آسانتر شود، هم سرعت بیشتری پیدا کند.
با توجه به اینکه در سطح کشوری احزاب راه طولانی را برای رسمیت یافتن طی می‌کند نباید در استانها  مسیر طولانی و سخت باشد؛  بلکه تنها افرادی به عنوان نمایندگان تشکل های قانونی در مناطق معرفی می‌شود.
این فعال سیاسی اصولگرا در ادامه بیان کرد: حدود 20 تشکل اصولگرای  ثبت نشده در فرمانداری  وجود دارد؛ جامعه اسلامی فرهنگیان،  حزب موتلفه اسلامی و مجمع وحدت و اندیشه نیز از معدود احزاب ثبت شده می باشد، لذا خانه احزاب  متشکل از گروه‌های سیاسی می باشد که به تایید معاونت سیاسی رسیده باشد.
عضو اسبق شورای مرکزی خانه احزاب استان در ادامه گفت: در زمان اصلاحات، بنده به عنوان عضو علی البدل وارد شورای مرکزی شدم  عده ای از اصولگرایان در دولت احمدی نژاد همزمان با استانداری آقای سهرابی به ایشان نامه نوشتند و عنوان کردند که خانه احزاب استان در اختیار اصلاح طلبان است؛ فلذا استانداری و ساختمان دولتی مربوط به خانه احزاب را از شورای مرکزی خانه احزاب تحویل گرفتند، ما به دیدار استاندار رفتیم و تاکید کردیم که اصولگرایان نیز در این تشکیلات سهیم هستند اما باز هم فرایند بازپس‌گیری خانه احزاب متوقف نشد و به ما گفته شد که نامه نگاری های لازم برای بازپس گیری انجام شده است.
خانه احزاب استان نیز تا زمان آقای مقیمی در دولت اول آقای روحانی مسکوت ماند، آقای مقیمی احزاب را در قالب های مشاوره ای استفاده می نمود ولی خود خانه احزاب را نتوانستند احیا کنند.
خانه احزاب به دنبال رفع مشکلات و بهبود بخشیدن به شرایط حزبی در ایران است به طور مثال بحث یارانه احزاب که کمک شایان ذکری به حزب های سیاسی می کرد، امروز دیگر به هیچ وجه پرداخت نمی‌شود.باید اذعان کرد،دوره خاتمی مساعد ترین زمان، برای فعالیت احزاب بود، تنها در آن زمان به تمام گروه‌ها اهمیت کافی داده می‌شد؛ تامین اقتصادی یکی از اصلی ترین مشکلات احزاب است زیرا آنها  درآمدی ندارند و گردش مالی آنها محدود است.
در نهایت خانه احزاب باید مشکلات گروه ها را مرتفع کند تا زمینه فعالیت آنها آماده شود.
علی فرهمند پور رئیس شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب در پاسخ به اینکه چرا خانه احزاب در استان تشکیل نمی‌شود گفت: در بررسی‌هایی که ما انجام دادیم در چندین استان خانه احزاب تشکیل شده است، در استان های مجاور ما مثل قم همین اتفاق افتاده است؛ گذشته از عدم تعامل، یکی از عوامل عدم بازگشایی، فقدان  ساختمان و  در نظر نگرفتن فضایی برای این کار بود.
ساختمان خانه احزاب در مقابل فرمانداری در دست تعمیرات بود، از نظر قانونی شروطی وجود دارد که تشکل ها باید مجوز استانی خود را دریافت کرده باشند، این اتفاق برای این است که اگر بخواهید انتخابات شورای مرکزی خانه احزاب برگزار شود باید همه احزاب  به ثبت فرمانداری ها رسیده باشد؛اما متاسفانه روند اداری در استان مرکزی، نسبت به سایر استان ها قابل مقایسه نمی باشد.
اگر  به گونه ای اقدام  کنند که مراحل قانونی ، ظرف مدت معینی طی شود، کار انجام می شود.
اما در استان مرکزی فرآیند بسیار طولانی است؛ صف استعلام افراد در مراجع ذیصلاح زمان بسیار زیادی را تلف می کند. این مرحله را در مقطعی از فرآیند حذف کرده بودند اما مجددا شاهد آن هستیم که باز هم بروکراسی عریض و طویلی وجود دارد. هستند افرادی که بیش از یکسال از تحویل مدارک آنها گذشته و هنوز هم پاسخی دریافت نکردند.
رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان در ادامه افزود: ما برای برطرف ساختن مشکلات این چنینی در شورای هماهنگی تصمیم گرفتیم مدارک کل اعضا و جمع آوری کنیم و فرم های مربوطه را به احزاب عضو شورا دادیم که تکمیل کنند تا  راه طولانی ثبت احزاب را کوتاه‌تر کنیم، حتی با پیگیری‌هایی که انجام دادیم قرار بر آن شد که از کارشناسان مربوطه دفتر سیاسی استانداری برای توضیحات و تشریح قانونی تشریف بیاورند، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و ایشان کوتاهی کردند؛ البته باید گفت برخی احزاب هم کم کاری کردند و به دنبال فرمانداری‌ها نرفتند زیرا پروسه طولانی آن منجر به از بین رفتن انگیزه آنها شده است.
پیشنهاد ما به استانداری این است که کمیته پیگیری پیرامون این موضوع تعیین کنند تا دستگاه‌های مسئول و ذیربط مسیر بازگشایی خانه احزاب را هموار کنند.
دبیر انجمن اسلامی مهندسین افزود: کم کاری هایی از سوی مسئولین صورت گرفته. تازه یک ماهی است که ساختمان آماده شده است اما اگر  مانند دیگر استان ها سختگیری های اینچنین نبود، و همه می‌توانستند به سادگی حزب متبوع خود را ثبت کنند، امروز خانه احزاب تشکیل شده بود.
فرهمندپور راه حل برون رفت از شرایط فعلی را اینطور عنوان کرد: بهترین راه حل این است که احزابی که مجوز کشوری دارند با دستورات و مجوز وزارت کشوری آنها خانه احزاب را تشکیل دهند و پس از آن طی یک فرایند مشخص آرام آرام تمام احزاب را که مجوز دریافت کرده‌اند، ثبت کنند.
اکتفا کردن به مجوزهای کشوری تنها راه فوری بازگشایی خانه احزاب است.
فرهمند درباره تبعیض‌های موجودگفت: ما 22 تشکل داریم پنج تشکل  مجوز دریافت کردند و مابقی  در دست اقدام است؛ ناگفته نماند جناح رقیب هم با این مشکل مواجه می باشد اما دوستان اصولگرا مجوزشان را دریافت می‌کنند و این نکته قابل تامل است که  تسریع  فرآیندهای کاری آنها منجر به آن شده است که ما به این تحلیل برسیم که این کارها جهت دار انجام میشود.
به طور کلی نمی توان یک شخص را مسئول این اتفاق و تبعیض دانست زیرا افراد مختلفی هستند که در این روند دخیل می باشند.

اما برآیند عملی این شد که، اصولگرایان  خیلی ساده و راحت مجوز را دریافت می‌کنند.  بخش عمده تاخیر  این ماجرا هم در فرآیند استعلام ها شکل می گیرد؛ اصلاح‌طلبان با مشکلات عدیده و پروسه زمانی طولانی برای کسب مجوز و ثبت رسمی روبه‌رو هستند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*