پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۳ خرداد ۱۳۹۹
پیش بینی سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی
استان مرکزی

پیش بینی سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی

Virtual editor
1 مرداد 1397
بازدید: 318
نظرات: 0

 

نوروز زاده، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بازدید از پتروشیمی شازند:

پیش بینی سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی

ولدخانی، مدیرعامل پتروشیمی شازند: تامین خوراک، اصلی ترین دغدغه پتروشیمی شازند است

گروه اقتصاد و صنعت، زهره صادقی

 

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به اتفاق هیاتی، از پتروشیمی های خمین و شازند بازدید کردند.

نوروززاده با حضور در شرکت پتروشیمی شازند ضمن بازدید از ناحیه صنعتی مجتمع، از نزدیک در جریان روند فعالیت این مجموعه قرار گرفت.

مدیرعامل پتروشیمی شازند در نشستی که پیرامون این بازدید انجام گرفت، مجموعه پتروشیمی شازند را یک مجتمع استراتژیک و زیربنایی کشور عنوان کرد و گفت: این مجموعه با توجه به سبد محصولات تولیدی و ارائه خدمات در سطح کشور یک شرکت کم نظیر است و نزدیک به پنج هزار واحد پایین دستی از تولیدات مجتمع استفاده می نمایند؛ همچنین برای حدود 4 هزار نفر به صورت مستقیم و صد هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی ایجاد کرده است.

ابراهیم ولدخانی اظهار داشت:  همچنین این شرکت در سال 1396 نزدیک به یک میلیون و 800 هزار تن محصول نهایی و میانی تولید کرده که ضمن تامین بازار داخل، حدود 300 میلیون دلار صادرات به خارج از کشور داشته است.

وی افزود: یکی از رسالت های شرکت پتروشیمی شازند، تربیت نیروهای انسانی متخصص است که کمتر مجتمع پتروشیمی در کشور وجود دارد که نیروهای متخصص این شرکت در آن مشغول به فعالیت نباشند؛ همچنین بسیاری از مدیران عامل شرکت های پتروشیمی کشور از نیروها و روسای سابق این شرکت بوده اند.

وی خاطرنشان ساخت: همچنین بخش عمده ای از تعمیرات اساسی مجتمع طی سالیان گذشته با تکیه بر توان داخلی و توسط کارکنان متخصص این شرکت صورت پذیرفته است که سعی بر آن است تا از صنایع داخلی جهت انجام این تعمیرات استفاده نماییم.

ولدخانی در ادامه از انعقاد قرارداد همکاری در جهت تامین و ساخت تجهیزات مورد نیاز مجتمع با شرکت ماشین سازی اراک خبر داد و گفت: این اقدام در راستای حمایت از صنایع داخلی و عبور از شرایط سخت تحریم صورت گرفته است.

مدیرعامل پتروشیمی شازند با اشاره به تامین خوراک مجتمع بیان داشت: یکی از معضلات اخیر پتروشیمی های خوراک مایع، بحث تامین نفتای مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی است؛ به طوری که روزانه نزدیک به 3 هزار تن نفتا مورد نیاز مجتمع است.

ولدخانی خاطرنشان ساخت: شرکت پتروشیمی شازند سعی بر آن دارد تا به سهم خود در راستای سیاست های ارزی و اقتصادی دولت اقدام کند، اما تک نرخی شدن برای شرکت مشکلات عدیده ای به بار آورده است.

وی افزود: در شرایط فعلی که شرکت با مشکل ارز مواجه است بالاجبار، در مواردی بابت تامین خوراک، ارز را از کشور خارج کرده و خوراک مورد نیاز را از خارج از کشور تامین می نماییم و این روند دشواری خواهد بود چرا که اگر در کشور به دنبال ارز آوری بیشتری هستیم، باید منابع داخلی خوراک مورد نیاز شرکت را تامین نماییم تا مجبور به خروج ارز از کشور نباشیم.

ولدخانی ادامه داد: همچنین تامین خوراک نفتا نیز برای شرکت با مشکلاتی همراه است که می بایست با جدیت مورد بررسی و تحلیل واقع شود.

مدیرعامل پتروشیمی شازند در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: چگونه می شود خوراک مورد نیاز مجتمع را با ارز 4200 تومان تهیه کرد و محصولات را نیز با  ارز 4200 عرضه کرد؟ این در حالی است که شرکت پتروشیمی یک شرکت بورسی است و باید پاسخگوی سهامداران خود باشد؛ در چنین شرایطی، تامین هزینه های تعمیرات و حقوق کارکنان با بحران مواجه می شود.

وی افزود: اگر در این شرایط، کالایی در بورس عرضه می کنیم توان رقابت از 20 تا 30 درصد به دلیل محدودیت های موجود به میزان 10 درصد کاهش می یابد. هر چند که بارها براین مسئله تاکید داشته ایم که با فشار نمی توان قیمت ارز را نگه داشت و اگر در بازار ثانویه، دولت اجازه عرضه ارز حاصل از فروش محصولات شرکت های پتروشیمی خود را صادر می کرد، قیمت ارز به شدت کاهش می یافت.

ولدخانی خطاب به معاون وزیر نفت، از وی خواستار شد: مشکلات شرکت های صنعتی پتروشیمی را به مراجع ذیربط منتقل نمایند و تصمیم گیری ها بر اساس کارشناسی صورت گیرد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: شرکت پتروشیمی شازند با تک نرخی شدن ارز به شدت متضرر شده است و اگر خوراک مورد نیاز مجتمع تامین نگردد، شرکت به مانند برخی از واحدهای صنعتی کشور دچار مشکلات فراوان خواهد شد.

مدیرعامل پتروشیمی شازند تاکید کرد: طبیعتا حلقه ی تحریم های بین المللی علیه ایران تنگ تر از گذشته خواهد شد و در رابطه با تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز می بایست از این پس، اقدامات قابل توجهی در صنعت نفت و پژوهشگاه نفت صورت گیرد، زیرا اگر بسیاری از تجهیزات وارداتی توسط متخصصین این صنعت ساخته می شد، کشور مشکلی در این رابطه نداشت.

وی افزود: همچنین همکاران واحد پژوهش و فناوری پتروشیمی شازند، چندین پروژه قابل اجرا در دست کار دارند که در صورت تامین منابع مالی کافی، امکان بهره مندی از این طرح ها فراهم می گردد.

ولدخانی در بخش دیگری از اظهارات خود  به مطالبات شاغلان رسمی مجموعه اشاره کرد و گفت:  حدود 350 نفر از کارکنان این شرکت قبل از واگذاری به بخش خصوصی از بازنشستگی پیش از موعد استفاده کردند که هزینه های این افراد حدود 100 میلیارد تومان در سال است که یک واحد اقتصادی مانند پتروشیمی شازند توان پرداخت این هزینه سنگین را ندارد و باید این پرداخت در بودجه دولتی پیش بینی شود.

وی افزود: همچنین هزینه های بیش از 800 نفر نیروی رسمی بعد از بازنشستگی به عهده شرکت خواهد بود و این نگرانی وجود دارد که شرکت در آینده ممکن است توان پرداخت این هزینه ها را نداشته باشد که مطالبات شاغلان رسمی از طریق مسئولان مربوطه از جمله کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد و مقرر گردید دولت هزینه های 350 نفر از همکاران رسمی که بیش از موعد بازنشسته شده اند را پرداخت نماید اما متاسفانه در حال حاضر دولت بودجه ای به این منظور اختصاص نداده است. ولدخانی ضمن تقاضا از معاون وزیر نفت به منظور پیگیری مشکلات مجموعه پتروشیمی شازندگفت: با توجه به موارد مطرح شده و این که شاغلان رسمی ممکن است در آینده شرایط خوبی بعد از بازنشستگی نداشته باشند هزینه های این کارکنان به صندوق بازنشستگی نفت منتقل شود و امید می رود با پیگیری و حسن نظر دکتر نوروز زاده، مشکلات همکاران این مجوعه مرتفع گردد.

در ادامه این نشست معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سخنانی ضمن ابراز خشنودی از حضور در شرکت پتروشیمی شازند اظهار داشت: پتروشیمی شازند یکی از مجموعه  های کلیدی صنعت پتروشیمی است که  تنوع محصولات پتروشیمی  و داشتن واحدهای  تولیدی مختلف  با لیسانس های متنوع مزیتی برای این مجتمع است.

دکتر نوروززاده افزود: دولت با هدف توسعه صادرات غیر نفتی اکنون به صنعت پتروشیمی توجه بیشتری دارد که این نشان دهنده مزیت بالای این صنعت و ارزش افزوده بالای آن است.

وی بیان داشت: همچنین در حال حاضر بیش از 60 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری شده است و پیش بینی می شود که در آینده این میزان به بیش از 100 میلیارد دلار رسد.

معاون وزیر نفت خاطر نشان ساخت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی، قبل از خصوصی سازی، تعاریف واحد‌های بین مجتمعی انجام داده است و واحدها مانند زنجیره ای پیوسته احداث شده اند؛ اما با اصل 44 قانون اساسی مالکیت هر واحد جدا شده است و هر واحد بر اساس سیاست های خود پیش می رود که برخی واحد ها با مشکلاتی مانند کمبود خوراک مواجه هستند که بر این اساس باید تلاش کنیم که اصل 44 قانون اساسی اصلاح گردد تا مشکلات واحد‌های پتروشیمی حل شود.

وی افزود: اصلاح اصل 44 به معنای سرمایه گذاری دولت نیست؛ بلکه دولت می تواند یک نماینده مانند شرکت ملی صنایع پتروشیمی داشته باشد که با توان دولت در خدمت بخش خصوصی باشد زیرا در حال حاضر بخش خصوصی نیاز به کمک دولت دارد.

نوروززاده خاطرنشان ساخت: این هنر و توانمندی نیروهای متخصص شرکت پتروشیمی شازند است که با وجود مشکلات عدیده بر سر راه تولید، مجتمع را همچنان فعال حفظ نموده اند و این اقدام شایسته تقدیر است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه اظهارات خود، خواستار تشکیل ستاد مشترکی بین واحد‌های تولیدی با شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و پژوهشگاه صنعت نفت شد و گفت: این اقدام سبب می شود تا امکان احیا کارخانه ها به عنوان واحد‌های مستقل بزرگ در نقاط مختلف کشور به منظور اشتغال ‌زایی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر فراهم گردد.

دکتر نوروززاده بیان داشت: نامه شرکت پتروشیمی شازند به ریاست جمهوری به بنده ابلاغ شده است که این نامه، نشان از پیگیری مطلوب این شرکت در ارتباط با مطالبات خود است.

وی افزود: بنده به عنوان نماینده مجموعه های پتروشیمی کشور، مطالبات شما را به اطلاع مسئولان می رسانم و تلاش بر این است که مطالبات به حق شرکت پتروشیمی شازند را از طریق مسئولان مختلف پیگیری نمایم.

وی تاکید کرد: از مدیران پتروشیمی شازند درخواست دارم، مطالبات خود را  از طریق نمایندگان مجلس نیز اقدام نمایند تا با طرح در مجلس، در ابعاد مختلف بررسی و پیگیری شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*