پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۲ خرداد ۱۳۹۹
برای نوع پوشش دستورالعملی صادر نشده است
اجتماعی

برای نوع پوشش دستورالعملی صادر نشده است

Virtual editor
1 مرداد 1397
بازدید: 230
نظرات: 0

سردار عزیزی، فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی در گفت و با عطریاس:

برای نوع پوشش دستورالعملی صادر نشده است

حجت الاسلام میر مهدی، مدیر حوزه علمیه:  قبل از هر اقدامی باید از افراد صاحب تفکر، نظرخواهی کرد

گروه جامعه،شایسته سلامی

 

نوع پوشش افراد هر جامعه با توجه به روند سیر تکاملی آن همیشه متفاوت بوده است. نوع پوشش ها در کشور ایران نیز با توجه به شرایط و جو حاکم بر جامعه به طور مرتب دستخوش تغییرات بسیاری بوده است. در حال حاضر نوع پوششی که از طرف مردم برای حضور در انزار عمومی انتخاب می شود، از طرف خود آنها مقبول است، اما از سوی ضابطان قضایی و انتظامی و گاهاً از سوی برخی مسئولین دولتی هنجارشکنی و بدحجابی قلمداد می گردد. این اختلاف نظر در خصوص نوع پوششی که افراد جامعه انتخاب می کنند در حال حاضر به معضلی تبدیل شده که می توان گفت جامعه و مسئولین را به چالش مقابله با آن کشانده است. از یک سو مردم و افراد جامعه این نوع پوشش را مناسب می دانند و در پاره ای از مواقع به نشانه اعتراض مدنی از آن استفاده می کنند، اما از سوی دیگر مسئولین امر و ضابطان قضایی و انتظامی آن را هنجارشکنی و بدحجابی می دانند و سعی در برخورد با این نوع پوشش دارند. اما نباید این نکته را دور از ذهن داشت که برخوردهای قهری و شدید نه تنها موضوع را حل و فصل نمی کند، بلکه جامعه را به چالش در این خصوص می کشاند.

عطریاس در این خصوص با تعدادی از افراد جامعه در خصوص عملکرد گشت ارشاد پیرامون نوع برخورد آنها با پوشش انتخابی مردم، به گفتگو پرداخته است. این افراد می گویند: «برخوردها با نوع پوششی که مردم برای خود انتخاب می کنند درست نیست. برخوردهای قهری و تند با نوع پوشش مردم نتیجه عکس دارد. این اتفاق عاملی است که جوانان بیشتر از گذشته از جامعه کنونی ایران فراری باشند و به خارج از کشور بروند. بیشتر سعی می کنیم با گشت ارشادی ها روبرو نشویم چرا که برخورد مناسبی با افراد ندارند. زمانی که افراد معروف این تیپ ها را مد می کنند، به تبع آن مردم عادی هم از آنها تبعیت کرده و استفاده می کنند. اما متأسفانه هیچ گاه به آنها تذکر داده نمی شود. برخوردها باید برای کل افراد جامعه به یک شکل باشد. برخوردهای اینچنینی در قرن 21 دیگر جایگاهی ندارد. حجاب هر شخصی به خود فرد مربوط است. تنها با برخورد با چند نفر نمی توانند جلوی نوع پوشش افراد را بگیرند. برخوردهای شدید با مردم تنها وضعیت را به چالش بیشتری می کشد. نوع برخوردی که با مردم می شود کارساز نیست و تنها مشکلات را بیشتر می کند.»

برخوردهای قهری در رابطه با بدحجابی پاسخ روشن و درستی نمی دهد

سردار کیومرث عزیزی فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: سالها است داریم به این مسئله می پردازیم که برخوردهای قهری و سخت در رابطه با بدحجابی پاسخ روشن و درستی نمی دهد. فرهنگسازی که در مدت چند سال گذشته باید در جامعه شکل می گرفت و انجام می شد، متأسفانه در این خصوص هیچگونه پایه ریزی نداشته است. معتقد هستیم که با برخوردهای قهری و سخت و خشن نمی توان با بدحجابی مقابله کرد.

سردار عزیزی افزود: رسانه ها نیز باید این موضوع را پیگیری کنند که با برخوردهای سخت و خشن نمی توان افراد جامعه را ملزم به داشتن حجاب کرد و در نتیجه بدحجابی در سطح جامعه رخ می دهد. رسانه ها باید به عنوان یکی از ابزارهای فرهنگسازی در این حوزه با جدیت وارد عمل شوند تا بتوان بخشی از موضوع را با کمک رسانه ها حل و فصل کرد.

وی ادامه داد: رویکرد تمام افراد جامعه نیز باید به سمتی برود که با کار فرهنگی و با تربیت صحیح بتوان فرهنگسازی درست و دقیق در خصوص هنجارشکنی های بدحجابی در جامعه پایه ریزی کرد. برخوردهای قهری و خشن و همچنین پرونده سازی های بی رویه در این خصوص نه تنها معضلی را حل نمی کند و مردم نیز هنجارمند و قانونمند نمی شوند، بلکه وضعیت موجود را تشدید می کند و جامعه را به وضعیت بدتری می کشاند.

فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی اظهار داشت: رویکرد ناجا در خصوص برخورد با بدحجابی ثابت است. نیروی انتظامی شرح وظایف قانونی در این حوزه دارد و به شرح وظایف خود به طور دقیق می پردازد. رویکرد ناجا تا زمانی که قانون در این خصوص وجود دارد و این نهاد به اجرای آن ملزم است، رویکرد ثابتی دارد. اگر در جامعه هنجارشکنی باشد و اتفاق خاصی در این خصوص در جامعه بیفتد برای پیشگیری و جلوگیری از هنجارشکنی نیروی انتظامی وظیفه دارد وارد عمل شود.

سردار عزیزی تصریح کرد: برخورد با هنجارشکنی های بدحجابی مربوط به منطقه و استان خاصی نیست. زمانی که یک دستورالعمل صادر می شود نیروی انتظامی موظف است که طبق دستورالعمل با نوع هنجارشکنی اتفاق افتاده برخورد کند. در حال حاضر دستور خاصی از مرجع خاصی به ناجا داده نشده است. نیروی انتظامی تنها از حوزه ای که در گذشته برخورد می کرده است با مسئله بدحجابی و هنجارشکنی های مربوط به آن مقابله می کند. از گذشته نیز با هنجارشکنی های مربوط به بدحجابی برخورد می شد و در حال حاضر نیز با افرادی که در سطح جامعه بدحجابی دارند به طور قطع برخورد می شود. اتفاق جدیدی در این خصوص نیفتاده است.

وی بیان داشت: مسائل مربوط به برخورد با بدحجابی بیشتر در فضای مجازی مطرح است. حجابی که عرف جامعه است، ویژگی های مخصوص به خود را دارد که باید آن ویژگی ها رعایت شود وگرنه برای نوع پوشش خاصی دستورالعملی صادر نشده است. افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که عرف جامعه را در خصوص نوع پوشش رعایت کنند و هنجارشکنی در خصوص بدحجابی نداشته باشند.

هرگونه اقدام در خصوص بدحجابی باید قانونی باشد

حجت الاسلام احمد میرمهدی مدیرحوزه علمیه امام خمینی (ره) شهرستان اراک در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: با توجه به شرایط موجود در جامعه و هنجارشکنی های که در مورد بدحجابی در جامعه اتفاق می افتد، معتقد هستم که باید قبل از هر اقدامی جلساتی برگزار شود و در روند برگزاری این جلسات از افرادی که صاحب نظر، ایده و تفکر در این خصوص هستند نظرخواهی انجام گردد و سپس با تجمیع نظرات ارائه شده و حصول نتیجه کامل به عنوان یک برنامه قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود و پس از تصویب دولت آن را به عنوان یک دستورالعمل قانونی ابلاغ کند.

حجت الاسلام میرمهدی افزود: نیروی انتظامی در حال حاضر وظیفه جلوگیری از ناهنجاری های مربوط به بدحجابی در سطح جامعه را دارد، اما برخی مسئولین نیز نباید به گونه ای صحبت کنند که این اقدام نیروی انتظامی زیر سئوال برود، چرا که تناقض به وجود می آید و این تناقض در سطح جامعه مشکل ساز خواهد شد.   وی ادامه داد: با عدم برخورد در خصوص بدحجابی موافق نیستم چرا که این امر در جامعه اسلامی پذیرفته نیست. ناهنجاری های بدحجابی نباید در جامعه شکل بگیرد. اما برخوردها نباید به صورت قهری باشد. باید به گونه ای باشد که فرهنگسازی نیز در حین آن اتفاق بیفتد. هرگونه اقدام در خصوص بدحجابی و ناهنجاری های مربوط به آن باید قانونی باشد. اقدامات قانونی که همگام با آن فرهنگسازی اتفاق بیفتد جواب مثمرثمرتری در سطح جامعه خواهد داشت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*