پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
کسی صدای صنعتگران را نمی شنود
استان مرکزی

کسی صدای صنعتگران را نمی شنود

Virtual editor
11 مرداد 1397
بازدید: 131
نظرات: 0

انتقاد شدید صنعتگران از روند قطعی برق در استان

کسی صدای صنعتگران را نمی شنود

گروه اقتصاد و صنعت،زهره صادقی

 

خسارات جبران ناپذیر حاصل از قطعی برق در صنایع، به مثابه آن است که اعتقادی بر کمتر بودن هزینه های پیشگیری نسبت به درمان نباشد. اگر چه کسری برق و منابع انرژی، در مقطعی از زمان مشکلات اقتصادی بسیاری به همراه دارد ولی قطع برق آن هم در شرایطی که کشور با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کند و شرایط به گونه ای است که نرخ ارز و دلار در قالب دقیقه دچار نوسانات شدید و ناگهانی است، خساراتی وارد می کند که جبران آن در سالی که حمایت از تولیدات داخلی مورد تاکید است هزینه های سنگینی را بر پیکره ی اقتصاد و تولید کشور وارد می کند. قطعی های مکرر و خارج از برنامه ی برق در واحدهای صنعتی و تولیدی بخصوص در استان صنعتی مرکزی که از شهرک ها و نواحی گسترده ای برخوردار است، اثرات مخرب بیشتری به همراه دارد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی براین عقیده اند در هیچ نقطه ای از دنیا، در مواجهه با کمبود انرژی، در گام اول به سراغ صنایع نروند چراکه با حفظ چرخه ی تولید و فعالیت آنها چه بسا اینکه بخشی از کمبود انرژی نیز توسط واحدهای تولیدی انرژی جبران شود؛ اما در شرایطی که سیاست بر اعمال قطعی در مشترکان اعم از صنعتی، تجاری و خانگی شده است، بی برنامگی حاصل از قطعی ها، روند تولید و عرضه و تقاضای بازار را در اوج آشفتگی بازار اقتصادی به گونه ای تحت الشعاع قرارداده که فریاد صنعتگران،گوش دولتی ها را آزار می دهد فارغ از آنکه، بسته سیاستی قطعی برق از صنایع، مورد تایید وزرات نیرو قرار گرفته است و چاره ای جز وفق دادن صنعتگران و تولیدکنندگان با خسارت و تعطیلی واحدها وجود ندارد.

صنعتگران مامونیه نیز همچون سایر صنایع، به واسطه قطعی برق، انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد مدیران استان دارند.

مدیرعامل شرکت پتروکسید سما در گفتگو با عوارض قطعی برق اظهار داشت: کسی شنوای صدای صنعتگران به واسطه قطعی برق نیست. اینکه شرکت صنعتی مامونیه با بیش از اعتراض 7 ساعت قطعی برق همراه باشد آیا انتظاری از تولید و فعالیت صنعتی می توان دانست.

شریف زاده خطاب به مدیران ارشد استانی بیان کرد: کجاست مسئولی که به فریاد صنایع برسند؟ مدیران حوزه صنعت و روسای اتاق بازرگانی و خانه صنعت کجاهستند که به فریاد ما برسند؟

مگر شوخی است که بیش از هفت ساعت قطعی برق در یک واحد صنعتی رخ دهد؟ چه کسی پاسخگوی خسارت ناشی از این قطعی است؟

وی افزود: هزینه های مالیات، دارایی، بیمه، حقوق کارگر و پرسنل همچون عقابی بر سر صنعتگر و تولید کننده سایه افکنده، چگونه می شود با این حد زمان قطعی کارکرد؟ ضرری که امروز به ما وارد می شود را چه کسی پاسخگو و جبران کننده است؟

مدیرعامل شرکت پتروکسید سما تاکید کرد: چرا مدیر شهرک صنعتی مامونیه در زمان قطعی برق، تلفنی نیز پاسخگوی شکایات و اظهارات مدیران واحدها نیستند.

وی تصریح کرد: بنده تعهد و قرارداد دارم که به مشتری جنس تحویل دهم پس خسارات ناشی از عدم انجام تعهدات ما چه می شود؟ چرا هیچکس پاسخگوی فریاد صنعتگران نیست.

شریف زاده گفت: قطع ناگهانی برق از ساعت 11 صبح تا 5/7 بعدازظهر، هرگز قابل تحمل و پذیرش نیست چرا که بار مذاب داخل کوره مانده و کوره خاموش مانده است و طی این فرآیند، علاوه بر خسارت های دیگر، عمر کوره نیز کاهش می یابد و تجهیزات شرکت نیز با خسارات فنی مواجه می شوند.

وی تاکید کرد: چرا حتی مدیر شهرک صنعتی، مدافع حقوق مدیران واحدهای مستقر در شهرک تحت مدیرت خود نیست.7 ساعت و بیست دقیقه برق قطع می شود و ایشان پاسخگوی تلفن خود نیست.

وی بیان کرد: اگر قرار است روند به این گونه ادامه یابد بگویند تا ما کلا واحدها را تعطیل کنیم.

مدیرعامل گروه صنعتی اتحاد نیز در گفتگو با عطریاس پیرامون این معضل اظهار داشت: قطعی های مکرر موجب ایجاد مشکلات جدی در تولید قطعات خودرویی در این واحد شده است که به تبع آن برای شرکت های ایران خودرو و سایپا نیز به واسطه عدم انجام تعهدات ما، مشکلات بسیاری ایجاد شده است.

اسدی ادامه داد: تولید در شرکت های اتحادلنت و اتحاد مولد نیرو به شرکت کاهش یافته و یک ماه است که این روند ادامه دارد که به طور میانگین هفته ای 10 ساعت قطعی برق از کاخانه صورت می گیرد.

وی با تاکید براینکه این قطعی ها، برنامه تولید شرکت را بهم ریخته است گفت: قطعی های مکرر، ضایعات محصول تولیدی در شرکت را افزایش داده و فرآیند تولید را با کاهش مواجه ساخته است.

اسدی خاطرنشان ساخت: حتی در جلساتی که با مدیران استانی و استاندار مرکزی پیرامون قطعی برق صنایع داشته ایم، هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

مدیرعامل کوبه تجارت مبین نیز با انتقاد از قطعی های مکرر برق در واحد خود اظهار داشت: هرچند مشکلات واحدها در این روزها به قطعی ها خلاصه نمی شود و در قیمت گذاری ها و تامین مواد مشکلات بسیاری داریم ولی قطعی ها مزید بر علت شده است.

شنبری افزود: با هر دقیقه قطعی برق، کل فرآیند تولید در شرکت صفر می شود و این یعنی صد در صد خسارت و ضرر.

وی تاکید کرد: ما کلا مستاصل شده ایم که با ادامه این روند چگونه به فعالیت تولیدی و صنعتی خود را ادامه دهیم چراکه با بیش از 400 نیروی شاغل در شرکت چرخه تولید کاملا غیرفعال شده است.

با توجه به اینکه مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مرکزی اعلام داشته که قطعی ها تا 20 مرداد به پایان می رسد ولی برآورد هزینه های ناشی از خسارت آن قطعی ها بسیار سنگین تر از ارقام کمبود برق خواهد بود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*