پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
بلوک بندی پروژه 55 متری غیرقانونی است
اجتماعی

بلوک بندی پروژه 55 متری غیرقانونی است

Virtual editor
14 مرداد 1397
بازدید: 758
نظرات: 0

علیرضا مرادی، عضو شورای شهر اراک در انتقاد از اقدامات شهرداری در تضییع حقوق شهروندان:

بلوک بندی پروژه 55 متری غیرقانونی است

واگذاری بلوک ها به دنبال کسب منفعت عده ای خاص درحال انجام است

متاسفانه واگذاری غیراصولی بلوک های این پروژه با همراهی برخی از دوستان است

شورای شهر عمدا و به صورت مهندسی شده در جریان اقدامات 55 متری گذاشته نمی شود

گروه شهری،سینا علیدادی

 

پروژه بزرگراه امیرکبیر موسوم به 55 متری از جمله پروژه های نافرجامی است که تا به امروز راه کارهای فراوانی به منظور اجرایی شدن آن از سوی مدیریت شهری اراک، ارائه شده ولی تا به امروز بعد از گذشت قریب به چهارده سال هنوز هم هیچ یک از این راهکارها نتوانسته مرهمی برای زخم بلاتکلیف توسعه شهری اراک باشد.

یکی از راهکارهای ارائه شده توسط تیم مدیریت سابق شهرداری اراک، مبحث تقسیم این پروژه به 58 بلوک بود اما مدیریت سابق طی چهار سال تنها توانست ماکتی از این بلوک بندی ها تهیه کند و هرگز موفق به برداشتن کوچک ترین قدمی در این راستا نشد. حال امروز پس از تغییرات مدیریتی در شهرداری و معاونت عمرانی استانداری مرکزی مجددا مبحث بلوک بندی ها مطرح شده، بحثی که در عین عدم شفاف سازی، دارای تناقضات متعددی نیز می باشد.

اردیبهشت ماه گذشته بود که مهدی زندیه وکیلی، معاون عمرانی استانداری مرکزی از تقسیم پروژه 55 متری به 51 بلوک 10 تا 14 طبقه با کاربریهای مسکونی، تجاری و اداری خبر داد اما کمتر از سه ماه بعد، یعنی 23 تیر ماه مجددا در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا از تقسیم پروژه مذکور به 57 بلوک کوچک سخن گفت در صورتی که  داود تاجران به عنوان شهردار اراک بارها در صحن رسمی شورای شهر تقسیم بندی این بلوک ها را 58 عدد عنوان کرده است . از سوی دیگر شهرداری اراک قریب به دو ماه پیش در راستای جذب سرمایه گذار برای اجرای بلوک های 55 متری همایشی را برگزار می کند که تا به این لحظه گزارشی از نتایج آن به شورای شهر داده نشده است.

لازم به ذکر است که پارلمان شهری به درخواست شهرداری و یکی از اعضای شورای شهر طی جلسه ای در صحن رسمی خود میزبان یکی از شرکت های سرمایه گذار بود که بعدها مشخص شد این شرکت فاقد دریافت تاییدیه و اعتبارنامه از سوی نهادهای نظارتی می باشد. همین مسئله منجر به آن شد تا از سوی ریاست کمیسیون نظارت شورای شهر تذکر جدی به شخص شهردار داده شود به طوری که سایر اعضای این شورا نیز تذکر فوق را الزامی دانسته و از آن حمایت نمودند.

اما آنچه که علیرغم تمامی فعالیت های انجام شده در راستای جذب سرمایه گذاران ابهامات بسیاری را ایجاد کرده، نحوه و شرایط واگذاری بلوک ها می باشد تا جایی که امروز شنیده هایی مبنی بر زیر پا گذاشتن ضوابط قانونی این واگذاری ها مطرح می شوند چرا که به طور مثال سهم شهرداری و مالکین در واگذاری های مذکور هنوز اعلام نشده و یا مشخص نیست که چرا برخی از بلوک های ابتدا و اواسط خیابان 55 متری به طور مستقیم تحت پیگیری مدیران و نزدیکان شخص شهردار می باشند.

تمامی مسائل مطرح شده آنچنان تاثیرات مخربی را در افکار عمومی و شور تصمیم گیری شورای شهر به دنبال داشته که علیرضا مرادی عضو اصولگرای پارلمان شهری نیز در مصاحبه با عطریاس نسبت به آن ها و تضییع حقوق شهروندی واکنش نشان داده است.

بلوک بندی پروژه 55 متری اشتباهی بزرگتر از اجرای این پروژه است

علیرضا مرادی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک با اشاره به اینکه بلوک بندی پروژه 55 متری اساساً یک اقدام غیرقانونی است، گفت: در حال حاضر تمامی مباحثی که در خصوص بلوک بندی پروژه 55 متری اراک از سوی شهرداری مطرح می‌شود به طور کلی خلاف قانون می‌باشد چرا که این بلوک بندی ها در حریم ملکی شهروندان اجرا خواهند شد و هیچ قدرتی حق ضایع کردن حقوق مالکانه مردم را ندارد.

مرادی در پاسخ به این سوال که اگر طرح بلوک بندی ها خلاف قانون است پس چرا به این صراحت از سوی شهرداری مطرح می شود، گفت: در واقع اختلاف بنده و برخی دیگر از اعضای شورای شهر با این مسئله، همین امر است. امروز شهرداری سرمایه لازم را برای تملک و اجرای پروژه 55 متری ندارد. می بایست حدود 75 هزار متر زمین تنها برای تعریض معبر پروژه 55 متری توسط شهرداری خریداری شود که البته  شهرداری اراک فاقد اعتبار لازم برای تحقق این مهم است.

وی ادامه داد: تقسیم بندی اجرا پروژه 55 متری به 58 بلوک مجزا، اشتباهی است که تبعات آن به مراتب از اجرای این طرح نیز برای اراک بدتر خواهد بود که متاسفانه امروز این مسئله در حین غفلت تمام ناظرین استانی با تضعیف حقوق مالکانه شهروندان اراکی در حال رخ دادن است.

شهرداری 60 میلیارد تومان از بوجه خود عقب است و توان اجرای 55 متری را ندارد

وی افزود: در سوی دیگر شرایط نامناسب بلوک بندی پروژه 55 متری اتفاق بدتری در حال رخ دادن است که آینده این پروژه را تهدید می کند و آن اتفاق این است که عده ای خاص بدون داشتن هیچگونه صلاحیت لازم برای پیمانکار شدن در اجرای این پروژه فعالیت می کنند.

این عضو شورای شهر اراک اظهار کرد: اگر این افرادی که صلاحیت پیمانکار بودن را ندارند در پروژه 55 متری مشغول به کار شوند نهایتاً یک پروژه ناقص را برای اراک به ارث می گذارند تا جایی که آنها بلافاصله پس از آغاز فعالیت، 3 بلوک را اجرایی می کنند و بعد از کسب سود بی نهایت خود، پروژه را رها کرده و خواهند رفت.

مرادی تاکید کرد: متاسفانه امروز کارهای ضد مردمی درحال انجام است که برخی از دوستان نزدیک نیز با آن ها همراهی می‌کنند، بابت همین شورای شهر به معنای واقعی نگران نحوه سرمایه گذاری در پروژه 55 متری می باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک بلوک بندی های پروژه 55 متری را در راستای کسب منفعت عده‌ای خاص دانست و گفت: این عده خاص خواهند آمد و نهایتاً 5 بلوک را به اجرا می‌گذارند و بهره وری خودشان را نیز می برند و نتیجه حضور آن ها می شود بر جا ماندن پروژه ای ناقص برای سال‌های متمادی در اراک.

مرادی ادامه داد: امروز مباحثی در خصوص دریافت وام به منظور عملیاتی کردن پروژه 55 متری مطرح می‌شود که به عنوان رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورای شهر این مسئله را نشدنی می دانم چرا که طبق محاسبات انجام شده اگر شهرداری 500 میلیارد تومان وام دریافت کند حداقل می‌بایست حدود 800 میلیارد تومان با شرایط گوناگون وام دریافتی خود را بازگرداند.

وی افزود: شرایط مالی شهرداری مناسب نیست. سازمان شهرداری اراک از بودجه مصوب خود، حدود 60 میلیارد تومان عقب می باشد و به معنای واقعی برای پرداخت حقوق پرسنل خود با مشکل روبرو است. از طرفی تعریض معبر 55 متری و تبدیل آن به خیابان برای شهرداری هیچگونه بازگشت سرمایه ای در پی ندارد لذا اگر وام دریافت شود سازمان شهرداری اراک متحمل سنگین ترین بدهی‌های تاریخی خود می گردد چرا که در حال حاضر شهرداری ماهانه 10 میلیارد تومان حقوق پرداخت می کند و پرداخت اقساط وام نیز حدود 20 میلیارد تومان میشود. بنابراین شهرداری می بایست می‌بایست ماهانه 30 میلیارد تومان هزینه بدون بازگشت انجام دهد.

وی افزود: اینکه چرا برخی‌ها با سرنوشت شهر و شهروندان اراکی بازی می‌کنند سوالی است که چند ماه است برای من مطرح شده اما هنوز پاسخی برای آن پیدا نکردم‌.

مباحثی را در خصوص زیر پا گذاشتن ضوابط قانونی در واگذاری ها شنیده ام اما هنوز ثابت نشده است

وی در خصوص حضور سرمایه‌گذاری که بدون داشتن تاییدیه های لازم به صحن علنی شورای شهر راه یافته بود، گفت: شورای شهر هنوز نمی‌داند سرمایه‌گذاری که بدون داشتن حداقل تاییدیه و سابقه مناسب به صحن علنی وارد شد، چطور و از چه طریقی این کار را انجام داد. امروز 95 درصد اعضای شورای شهر باور دارند که حضور سرمایه‌گذاران بدون دریافت تأییدیه لازم اشتباه است و بنده نیز معتقدم که کار انجام شده تماما غیر اصولی بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در واگذاری اجرای بلوکهای پروژه 55 متری ضوابط قانونی زیر پا گذاشته شده گفت: بنده هم مباحثی را در این خصوص که در واگذاری برخی بلوک های خاص ضوابط زیر پا گذاشته می‌شوند، شنیده ام. اما هنوز این مسئله برای من ثابت نشده است.

این عضو اصولگرای شورای شهر اراک در انتقاد به اینکه دستور استاندار مرکزی به منظور تشکیل کارگروهی کارشناسی برای پیدا کردن راه حل های رفع مشکلات پروژه 55 متری به طور کامل عملیاتی نشده است، گفت: استاندار با حضور در شورای شهر اراک دستور تشکیل کارگروهی تخصصی را به منظور رفع مشکلات پروژه 55 متری صادر کرد اما این کارگروه بعد از آن که تشکیل شد دستورات شخص استاندار را زیر پا نهاد و از همان ابتدا بنا را بر اجرای پروژه 55 متری گذاشت تا جایی که نمایندگان شورای شهر در این کارگروه از سخن گفتن منع شدند و حتی زمانی که نقطه نظرات خود را بیان می‌کردند، آن ها تهدید به اخراج کردند.

علیرضا مرادی ادامه داد: امروز بنده از معاونت عمرانی استانداری مرکزی و شهردار اراک به دلیل عدم اطلاع رسانی دقیق به شهروندان در خصوص نحوه اجرای پروژه 55 متری به شدت گلایه مند هستم تا جایی که این عدم اطلاع رسانی را حرکتی ابهام زا می دانم و به عنوان یک عضو شورای شهر اراک اعلام می کنم که نمی‌دانم این دو نهاد برای اجرای پروژه 55 متری چه اقداماتی را انجام می دهند.

وی افزود: عدم شفاف سازی در عملکرد های نحوه اجرای پروژه 55 متری سبب شده که این اعتقاد برای بنده به وجود آید که شورای شهر اراک عمدا و به صورت مهندسی شده در جریان امور گذاشته نمی شود تا بی اطلاع می بماند.

از شهرداری به شدت گلایه مندم

رئیس کمیسیون برنامه بودجه شورای شهر اراک درس گرفتن از تجربیات را راهگشای حل مسائل و مشکلات موجود دانست و گفت: حدود ده سال پیش پروژه شهید فردین پور اراک که از نظر تفکر اجرایی بسیار شبیه پروژه 55 متری می باشد به اجرا در آمد اما هنوز که هنوز است این پروژه به بهره‌برداری نرسیده و میلیاردها تومان بدهی برای شهرداری در پی داشته است.

مرادی ادامه داد: پروژه 55 متری چندین برابر پروژه بر زمین مانده فردین پور است لذا معتقد هستم که این پروژه هم 100 درصد با مشکل روبرو خواهد شد. بابت همین از شخص شهردار و برخی مدیران حوزه‌های مربوطه ایشان در رابطه با نحوه اجرای پروژه 55 متری و توجه شهروندان به شدت گلایه دارم.

وی در پایان اظهار کرد: متاسفانه امروز عده‌ای به خانه های مردم مراجعه نموده و آنها را با شیوه های مختلف برای خرید املاکشان تهدید می کنند. این مسئله برای شورای شهر اراک و شخص بنده به هیچ وجه قابل قبول نیست لذا شهردار را موظف می دانم تا هر چه سریعتر شورای شهر را در این خصوص توجیه کند چرا که تا این لحظه هیچ توضیحی ارائه نشده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*