پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱ اسفند ۱۳۹۷
عذرخواهی استاندار مرکزی از مردم شهر اراک به دلیل بدقولی ایرالکودرجمع آوری دیگهای خط5
اجتماعی

عذرخواهی استاندار مرکزی از مردم شهر اراک به دلیل بدقولی ایرالکودرجمع آوری دیگهای خط5

سردبیر مجازی
15 مرداد 1397
بازدید: 77
نظرات: 0

در جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک

عذرخواهی استاندار مرکزی از مردم شهر اراک

به دلیل بدقولی ایرالکودرجمع آوری دیگهای خط5

 

ایرالکو درجمع آوری دیگ های باقی مانده خطوط نیمه شمالی بدقولی کرده است

گروه جامعه : شایسته سلامی

 

سید علی آقازاده در جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک گفت: شرکت ایرالکو درجمع آوری دیگ های باقی مانده خطوط نیمه شمالی این واحد صنعتی تأخیر داشته و بدقولی کرده است که بابت این بدقولی از مردم کلانشهر اراک عذرخواهی می کنم. قرار بود تا پایان تیرماه سال جاری 76 دیگ باقی مانده در خط پنج ایرالکو از مدار خارج شود، اما تاکنون که در نیمه مردادماه به سر می بریم، تنها 24 دیگ از این خط خارج شده وهنوز52 دیگ دیگر باقی مانده است.آخرین فرصت برای شرکت ایرالکو به جهت خروج این دیگ ها پایان شهریورماه است و باید در این فرصت اضافه اقدامات لازم را انجام دهد. به خاطر این عدم تعهد انتقادات بسیاری به شرکت ایرالکو وارد است، اما این شرکت اقدامات مطلوبی نیز در راستای کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک انجام داده است. شرکت ایرالکو همچنین موظف است همکاری های لازم را با دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص انجام تحقیقات و مطالعات کامل زیست محیطی در این شرکت داشته باشد.

آقازاده افزود: انتخاب مشاور در اجرای بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک ضروری است. دستگاه‌های ذی‌ربط، دانشگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد یک مشاور در خصوص برنامه های کاهش آلودگی هوا انتخاب کنند و تلاش ویژه ای به کار گیرند، چرا که در راستای طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک با انتخاب یک مشاور و همچنین با ارائه یک برنامه دقیق و جامع، روند طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک تسریع پیدا می کند. در این خصوص نیاز است به سمت شفاف‌سازی و اقدام عملی‌تر برویم تا نتایج قابل قبول‌تری حاصل شود و شاهد هوای پاک در اراک باشیم.

وی ادامه داد: توزیع بنزین یورو چهار، کاهش ذرات معلق در هوا و استفاده نیروگاه شازند از سوخت پاک نقش مؤثری در کاهش آلودگی هوای اراک داشته است. از سال 1395 بنزین یورو چهار وارد چرخه سوخت شده است. همچنین با حذف CO2 و سوخت پاک در نیروگاه شازند  اقداماتی در خصوص کاهش آلودگی هوا صورت گرفته است. بهار سال جاری 140 میلی‌متر بارندگی داشتیم که آثار مثبتی در کاهش روزهای آلاینده داشته ولی نمی‌توان اقدامات مؤثر دستگاه‌ها را در این خصوص نادیده گرفت. با اقدامات صورت گرفته در چهار ماه نخست امسال روزهای آلاینده هوا روند کاهشی داشته است. در این راستا نتایجی که در خصوص هوای پاک توسط محیط‌ زیست ارائه می‌ شود، باید قطعی و بدون ابهام باشد.

استاندار مرکزی اظهار داشت: تاکنون اقدامات مثبتی توسط شهرداری انجام شده که می‌توان به ورود 50 دستگاه اتوبوس و 600 دستگاه تاکسی گازسوز به ناوگان شهری اشاره کرد که باید تا پایان شهریورماه سال جاری وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شهر شوند. تقاطع غیرهمسطح میدان ورزش نیز تا پایان شهریورماه امسال به بهره برداری می رسد و از طریق این تقاطع دسترسی به هفت مسیر امکان پذیر می شود. سایر تقاطع های غیرهمسطح این شهر نیز با روند مطلوبی در دست اجرا است. پل مسیر اراک – فرمهین با روند مناسبی در جریان است و مقرر شده تا پایان شهریورماه امسال، زیر بار ترافیک قرار گیرد.

صنایع اقدامات خوبی در راستای رفع آلاینده های واحدهای کاری خود داشته اند

مهدی زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این جلسه گفت: در گذشته بیشتر آلاینده های هوای اراک به دلیل فعالیت برخی صنایع بود، اما هم اکنون بیشتر این آلاینده ها ناشی از ریزگردها و ذرات معلق هوا است. در این راستا صنایع اقدامات خوبی در راستای رفع آلاینده های واحدهای کاری خود داشته اند.

زندیه وکیلی افزود: بخشی از علل کاهش روزهای ناسالم و آلاینده کلانشهر اراک در سال جاری به دلیل اجرای برخی اقدامات طرح جامع کاهش آلودگی هوا و بخش دیگر به دلیل کاهش ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون بوده است.

وی ادامه داد: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در سال 84 مطرح شد که در آن سال منشاء آلودگی و سهم هر یک از آلاینده ها مشخص و اقدامات اجرایی برای کاهش آنها تعریف شد. این طرح به تصویب هیات وزیران رسید و یک اصلاحیه نیز به همراه داشت. بازنگری در طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک پس از 10 سال مطرح شد و از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته، اما هنوز اجرایی نشده است.

بازنگری در طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک سال گذشته کلید خورد

رقیه یادگاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: بازنگری در طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک از سال گذشته کلید خورده و در راستای آن یک مشاور انتخاب شده است.

یادگاری افزود: مقرر شده اقدامات و روش تحقیق تا 10 روز آینده از سوی مشاور مورد بازنگری قرار گیرد و برنامه ها مجدداً به کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک ارسال شود.

وی ادامه داد: اگر برنامه های ارائه شده با کمیته فنی این طرح مورد قبول نباشد، قرارداد مشاور فسخ و مشاور جدید انتخاب خواهد شد.

تعداد روزهای ناسالم هوای اراک از ابتدای سال جاری تاکنون به 15 روز رسیده است

رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: تعداد روزهای ناسالم هوای اراک از ابتدای سال جاری تاکنون به 15 روز رسیده است که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 38 درصد کاهش داشته و نسبت به مدت مشابه سال 95 نیز کاهش 70 درصدی را نشان می دهد. از ابتدای سال جاری تاکنون 110 روز سالم، 11 روز پاک و همچنین 15 روز ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است.

میرزایی افزود: بیشترین تعداد روزهای آلوده کلانشهر اراک در چهار ماه اول امسال در ماه های فروردین و تیرماه و کمترین روزهای آلوده در اردیبهشت ماه بوده است. آلودگی هوای اراک در این مدت مربوط به ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون بوده که شرایط را تنها برای گروه های سنی حساس ناسالم کرده است. استفاده از سوخت پاک یکی از علل مهم کاهش روزهای آلوده در کلانشهر اراک است.

کاهش تعداد روزهای آلوده در کلانشهر اراک جای خوشحالی دارد

دکتر حسن طاهراحمدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این جلسه گفت: کاهش تعداد روزهای آلوده در کلانشهر اراک جای خوشحالی و خرسندی دارد اما باید علل دقیق کاهش این آلاینده ها مشخص شود، چرا که تاکنون تحقیق و بررسی جامعی در راستای علل آلاینده های هوای کلانشهر اراک صورت نگرفته است و نقش آلاینده ها به معنای واقعی مشخص نیست. مقرر شده بود تحقیق علمی جامعی از سوی دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص نقش آلاینده های هوا بر سلامت شهروندان صورت گیرد که تاکنون مقدمات آن فراهم نشده است. در این راستا باید مطالعات کامل و دقیقی انجام شود تا یکبار برای همیشه به تمام سؤالات پاسخ داده شود.

دکتر طاهراحمدی افزود: در سال 95 طرح بررسی فلوراید در خون کارگران شرکت ایرالکو و وضعیت سلامت این کارگران به تصویب رسید، اما مسئولان این شرکت همکاری های لازم را در خصوص اجرای آن نداشته اند.  257 نفر از کارگران این شرکت از اپراتور دیگ، تخلیه چی تا راننده انتخاب شدند اما به دلیل همکاری نکردن شرکت ایرالکو اجرایی نشد.

دیگ های 2 خط 3 و 4 ایرالکو به طور کامل بازسازی و نوسازی شده است

محمد گودرزی نماینده شرکت ایرالکو نیز در این جلسه گفت: 740 دیگ 68 کیلوآمپر داشته است که از این تعداد 280 دیگ جمع آوری و از مدار خارج شده اند. دیگ های 2 خط 3 و 4 ایرالکو به طور کامل بازسازی و نوسازی شده است و با استاندارهای سیستم های کنترل آلودگی در مدار تولید است.

گودرزی افزود: تغییر 3 مدیرعامل در هفت ماه گذشته، مشکلات ترخیص کالا و تقاضای پیمانکاران برای قرارداد جدید بر اساس افزایش نرخ ارز از مهمترین علل تأخیر در جمع آوری دیگ های خطوط پنج بوده است. ایرالکو به دلیل مشکلات متعدد تاکنون موفق به اجرای کامل تعهدات خود نشده است، اما این شرکت به دنبال اجرای تعهدات زیست محیطی است تا این موضوع ساماندهی شود.

50 دستگاه اتوبوس جدید اسکانیا مطابق با استانداردهای روز دنیا خریداری شده است

سعید بیاتیان معاون خدمات شهری شهرداری اراک نیز در این جلسه گفت: 50 دستگاه اتوبوس جدید اسکانیا مطابق با استانداردهای روز دنیا خریداری شده و تاکنون چند مرحله مناقصه نیز برای واگذاری آنها به صورت 20 درصد متقاضی و 80 درصد یارانه برگزار شده است، اما تاکنون تنها یک متقاضی داشته است. بیشتر اتوبوس های شهری اراک بالای 10 سال عمر دارند و تمام تلاش ها به کار گرفته شده که اتوبوس های جدید تا پایان مردادماه جاری وارد ناوگان حمل و نقل شهری شود. همچنین 600 دستگاه تاکسی فرسوده با عمر بالای 10 سال از ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهر اراک خارج شده و 600 دستگاه تاکسی جدید گازسوز نیز جایگزین آن شده است.

بیاتیان افزود: یکی از مهمترین دلایل آلایندگی هوای کلانشهر اراک عدم به روز بودن معاینه فنی خودروها است. در سطح کلانشهر اراک 30 درصد خودروها فاقد معاینه فنی هستند. با توجه به اینکه 4 مرکز معاینه فنی در کلانشهر اراک مستقر است، اما مراجعات به این مراکز بسیار کم می باشد که می‌طلبد در راستای کاهش آلودگی هوا از تردد خودروهای فاقد معاینه فنی جلوگیری شود.  وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل آلودگی هوای کلانشهر اراک تردد خودروهای عبوری است که در این راستا باید از تردد خودروهای سنگین به داخل شهر جلوگیری شود. این اتفاق روند کاهش آلودگی های هوای کلانشهر اراک و همچنین کاهش ترافیک شهری را تسریع می بخشد.

 

 

سردبیر مجازی
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*