پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ شهریور ۱۳۹۸
تشنگان بی رمق ،سه روستای استان فاقد لوله کشی آب است
اجتماعی

تشنگان بی رمق ،سه روستای استان فاقد لوله کشی آب است

Virtual editor
17 مرداد 1397
بازدید: 154
نظرات: 0

آبرسانی 80 روستای استان مرکزی به صورت سیار انجام می شود

تشنگان بی رمق ،سه روستای استان فاقد لوله کشی آب است

154 روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب قرار ندارند

  • گروه شهری:سینا علیدادی

 

«در 80 روستا آب رسانی به صورت جیره بندی شده و سیار انجام می شود و آب لوله کشی برای ساکنین 3 روستا بی معنا است.»

اشتباه نکنید. سخن فوق مربوط به استان های شرقی کشور مانند سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی نیست بلکه مربوط به استان مرکزی، پنجمین قطب صنعتی کشور می باشد، استانی که با توجه به همجواری آن با پایتخت این سؤال را بوجود آورد که مگر ممکن است ساکنین مرکزی از ساده ترین امکانات خدماتی برای زندگی محروم باشند؟

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی در مصاحبه با روزنامه عطریاس پراکندگی جمعیت روستاها و همچنین درست نبودن طریقه مصرب آب شرب را یکی از معضلات اصلی دانست که سبب جیره بندی آب برخی از روستاهای این استان شده است و تمام مشکلات موجود در این عرصه را تنها مختص به اعتبارت محدود ندانست بلکه کاهش منابع آبی را بزرگ ترین مشکل پیش روی این استان در تامین آب روستانشینان عنوان کرد.

13 درصد روستاهای استان تحت پوشش آب و فاضلاب نیستند

یوسف عرفانی نسب، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی 87 درصد از روستاهای استان را تحت پوشش خدمات این شرکت دانست و گفت: در استان مرکزی 1112 روستا دارای سکنه وجود دارد که از این تعداد 830 عدد تحت پوشش مستقیم شرکت آب و فاضلاب روستایی می باشند.

154 عدد از تعداد باقی مانده این روستاها نیز دارای جمعیتی بیش از بیست خانوار هستند که طبق برنامه های مشخص شده شرکت آبفار، مقرر شده تمامی آن ها طی یک روند تدریجی تحت پوشش قرار گیرند تا دیگر روستایی بدون دسترسی به شبکه آب و فاضلاب باقی نماند.

عرفانی نسب ادامه داد: از تعداد روستاهایی که فاقد پوشش شبکه آبفار می باشند، حدود 30 عدد نیز بیش از صد خانوار جمعیت دارند که اگر شبکه آب و فاضلاب آن ها نیز تامین شود، 95 درصد از تعداد کل روستاهای استان مرکزی تحت خدمات دهی شرکت آب و فاضلاب روستایی قرار خواهند گرفت.

وی افزود: البته تحت پوشش قرار گرفتن تمامی روستاهای استان نیازمند یک ارتباط دو طرفه بین فرمانداری ها، بخش داری ها و دهیاری ها با اهداف و برنامه های شرکت آبفار است. متاسفانه اداره سنتی روستاهای سطح استان مانعی برای حضور پر رنگ دولت می باشد. در صورتی که تنها دلیل اینکه دولت بر حمایت و انجام امور روستایی تاکید می کند، حمایت از سلامت روستانشینی است به طوری که جز هزینه هیچگونه نتیجه ای برای دولت در پی ندارد.

تنها می توانیم از افزایش تعداد روستاهای نیازمند به جیره بندی آب جلوگیری کنیم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی با اشاره به اینکه 23 درصد از جمعیت استان مرکزی ساکن روستاها می باشند، گفت: وضعیت آبرسانی به روستاها بنابر متمرکز نبودن و پراکندگی جمعیت آن ها بسیار دشوار می باشد و اصول خاص خود را می طلبد. موضوعی که طی سال های گذشته به دنبال کاهش نزولات آسمانی سخت تر نیز شده است.

عرفانی نسب ادامه داد: در اولین جلسه ستاد مدیریت منابع آب استان مرکزی اعلام شد که آب مصرفی 55 روستا به صورت جیره بندی و به صورت سیار توزیع خواهد شد که خوشبختانه بارندگیهای فصل بهار موجب بهبود این وضعیت و افزایش آب های سطح گشت تا جایی که این تعداد به 30 عدد کاهش یافت ولی مشکلات را کاملا برطرف نکرد.

وی افزود: امروز که در اواسط فصل تابستان قرار داریم، کمبود منابع آب منجر به آن شده تا هشتاد روستای استان مرکزی آب شرب خود را به صورت سیار تامین کنند که تنها کار ممکن این است که اجازه افزایش این تعداد را ندهیم.

مشکل ما تنها منابع اعتباری نیست بلکه کمبود منابع آب است

وی در خصوص نحوه و شرایط توزیع سیار آب در استان مرکزی، گفت: آبرسانی سیار در روستاهای هدف به دو صورت انجام می شود. اولین روش آن است که تانکرهای آب به روستاها می روند و آب را تحویل ساکنین می دهند که استفاده از این روش بسیار محدود بوده و از نظر کیفیتی نیز مورد تایید شرکت آب و فاضلاب روستایی استان نمی باشد. در روش دیگر تانکرهای آب به روستاهای هدف مراجعه کرده و مخازن آب شرب روستا را پر می کنند به طوری که ساکنین این روستاها از طریق لوله کشی آب شرب و مصرفی خود را به دست می آورند.

عرفانی نسب ادامه داد: هرچند که قبول داریم که عدم وجود منابع اعتباری مناسب محدودیت هایی را به دنبال داشته اما توجه داشته باشید که تمامی مشکلات آبرسانی به روستاها، تنها به کمبود منابع اعتباری مربوط نیست بلکه عدم وجود منابع آب و خشک شدن بسیاری از چاه ها دلیل اصلی بروز مسائل و مشکلات امروز است.

وی افزود: اگر برنامه های تدوین شده، اجرایی نمی شد قطعا تعداد روستاهایی که آب مصرفی آن ها جیره بندی میشد، افزایش می یافت. البته گفتنی است که میانگین مصرف آب ساکنین روستاها بنابر وجود دام و طیور و فضای سبز خانگی به مراتب بیشتر از شهرنشینان می باشد به همین دلیل درحال حاضر یکی دیگر از مشکلات اصلی، عدم وجود شیوه های مناسب مصرف آب در روستاها است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان مرکزی در ادامه، اظهار کرد: در دو شهرستان تفرش و آشتیان بخش عمده ای از تامین آب روستانشینان توسط قنات ها انجام می شود که متاسفانه به دلیل کاهش بارندگی ها امروز جزو شهرستان های در معرض خطر قرار گرفته اند.

در سوی دیگر شهرستان های اراک، ساوه، زرندیه و خمین با کمبود منابع آبی و کاهش سفره های زیر زمینی مواجه هستند.

عرفانی نسب در پایان تاکید کرد: در حال حاضر توزیع آب در هشتاد روستای استان مرکزی به صورت جیره بندی و سیار انجام می شود که تنها سه روستا بدون لوله کشی از آب شرب استفاده می کنند.

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*