پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
تاجران،شهرداراراک: همسرم بازوی چپ و راست من است
اجتماعی

تاجران،شهرداراراک: همسرم بازوی چپ و راست من است

Virtual editor
21 مرداد 1397
بازدید: 140
نظرات: 0

داودتاجران، شهردار اراک بالاخره دلیل حضور همسرش در شهرداری اراک را بیان کرد

تاجران،شهرداراراک: همسرم بازوی چپ و راست من است

اگر نمایندگان حاضر در شورای راهبردی 55 متری روند بررسی این طرح را به دیگر اعضای شورای شهر گزارش نمی‌دهند، من مقصر نیستم

گروه شهری: شهردار اراک پس از ده ماه تصدی در این سمت برای اولین بار با یکی از رسانه های استان مرکزی مصاحبه اختصاصی را انجام داد که صحبت های مطرح شده در آن  واکنش برخی از اعضای شورای شهر را در پی داشت.

مهر ماه سال گذشته طی مراسم معارفه شهردار جدید، «داود تاجران» دو وعده اصلی برای بهره برداری از پروژه های نیمه تمام شهرداری و تبدیل کردن اراک به شهری شاد را تا قبل از پایان اسفندماه سال جاری داد اما امروز که قریب به ده ماه از حضور وی در این مسند می گذرد شواهد گویای این موضوع می باشد که سخنان شخص شهردار جامه عمل به تن نکرده و همچنان در حد وعده باقی مانده است. البته تاجران با فراموشی این مسئله در گفتگو با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که «بنده با آمادگی کامل وارد اراک شدم»، حال اگر این موضوع را با عملی نشدن وعده های ابتدای امر وی مدنظر قرار دهیم، نتیجه آن نشان دهنده عدم شناخت و آمادگی شهردار منتخب از شهر اراک می باشد، نتیجه ای که در عین تضاد با گفته های مطرح شده، افزایش مطالبات بی سرانجام شهروندان و بی اعتمادی آن ها را نسبت به تیم مدیریت شهری و تصمیمات شورای شهر نشان می دهد.

البته گفتنی است که تا به این لحظه مدیریت شهری اراک، تاریخ اتمام و بهره برداری از پروژه های عمرانی در دست اجرا را سه مرتبه تغییر داده و همین موضوع شبهات فراوانی را در خصوص نحوه مدیریت برخورد با پیمانکاران به دنبال داشته تا جایی که امروز اجرای سایر پروژه های عمرانی سطح شهر درسایه شبهات برخورد و همکاری شهرداری با پیمانکاران قرار گرفته است.

از جمله این پروژه ها که سایه ابهامات و البته عدم شفاف سازی در مبحث اجرا و تملک معارضین ملکی آن، طی ماه های گذشته حواشی بسیاری را به دنبال داشته، پروژه کهنسال 55 متری می باشد. امری که شخص شهردار در خصوص عدم شفاف سازی آن صراحتا اعلام می کند که «اگر اعضای شورای شهر گزارشی در این باره نمی دهند، مقصر من نیستم.»

شاید از این سخن اینگونه برداشت شود که شورای شهر دوره پنجم که در راستای شفاف سازی، جلسات خود را به صورت آنلاین در اینستگرام به نمایش می گذارد، قصد ندارد گزارش های مربوط به جلسات شورای راهبردی 55 متری را در اتاق شیشه ای پارلمان شهری به نمایش گذارد لذا بیان شدن این سخن و برداشت های منفی که از آن صورت می گیرد به معنای واقعی یعنی زیر سوال بردن عملکرد عالی ترین نهاد تصمیمی گیری در سیستم مدیریت شهری اراک.

جدا از مباحث مربوط به ابهامات پروژه مذکور، نحوه اجرا غیرقانونی و نامشخص این پروژه، نقاط تاریک آن را بیش از گذشته نمایان می سازد. داود تاجران طی مصاحبه با خبرگزاری ایسنا از اجرا 57 بلوک خبر می دهد در صورتی که معاون عمرانی استاندار مرکزی طی ماه های گذشته به طور مدام از ساخت 58 بلوک سخن گفته است و حتی در برهه های زمانی گوناگون از سوی سایر مسوولان تعداد این بلوک ها 53 عدد یاد شده بود. حال سوال این است که سرنوشت بلوک های نامشخص و گم شده در سخنان مدیران اجرایی استان و شهر اراک چه می شود. مگر پروژه ای که مدام از آمادگی برای اجرا آن سخن می گویند، طرح و مقیاس مشخص به منظور در نظر گرفتن تعداد بلوک ها را ندارد!.

در سوی دیگر تمامی نکات تامل برانگیز مصاحبه آقای شهردار، نحوه پاسخگویی وی به سوالات اعضای شورای شهر بیش از همه چیز خود نمایی می کند. پیمان رشیدی، عضو پارلمان شهری اراک در جلسه صحن علنی 23 تیر ماه گذشته این پارلمان در خصوص ضوابط قانونی فعالیت همسر داود تاجران سوال پرسید اما شخص شهردار بعد از قریب به یک ماه به جای آن که سوال عضو شورای شهر را به صورت رسمی در صحن شورا پاسخ دهد با یک اقدام غیر متعارف طی مصاحبه خود اعلام می کند که «همسرم بازوی چپ و راست من است ولی حکم و حقوقی در شهرداری ندارد». حال عطریاس به منظور رعایت انصاف در اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی در ادامه متن کامل مصاحبه «داود تاجران» با خبرگزاری ایسنا را منتشر می کند که شرح آن در ادامه خواهد آمد.

داوود تاجران با قدردانی از رسانه ها درخصوص طرح مشکلات که می‌تواند به عنوان یک واکسن در مجموعه‌های مدیریتی مشروط بر حضور افراد عاقل، اثربخشی داشته باشد، با ذکر خاطره ای از دوران شهرداری کرباسچی در تهران اظهار کرد: در سفر اعضای شورای شهر آمستردام هلند به تهران، آنها در تبیین نحوه بودجه ریزی شهر، بر اختصاص بخشی از منابع مالی شهرداری به مخالفان تاکید کرده و در تشریح علل چنین رویکردی گفتند که مخالفان در جریان بیان انتقادات خود در واقع ایرادات موجود را مطرح می‌کنند که توجه به نکات مطرح شده توسط آنها باعث عملکرد بهتر شهرداری و رفع نواقص خواهد شد، در واقع آنچه در این فرایند رخ می دهد نوعی بررسی نواقص بدون صرف هزینه های مالی مرتبط با اقدامات پژوهشی برای شهرداری است.

تاجران طرح مشکلات با هدف کمک به رفع آنها توسط رسانه را نوعی امر به معروف و نهی از منکر دانست و با بیان اینکه موارد معدودی نیز در اراک مشاهده شده است که اهدافی جز این را دنبال می کنند، افزود: طرح مشکلات توسط برخی افراد و رسانه ها بیشتر با هدف افزایش یاس و ناامیدی در میان مردم است و گاهی در این مسیر همسویی با اهداف دشمنان رخ می دهد. ما از طرح مشکلات توسط رسانه ها که با هدف رفع مشکلات صورت می گیرد استقبال می‌کنیم و خواستاریم که رسانه‌ها این روند را دنبال کنند چراکه باعث می‌شوند مسائل و نواقص نمایان شده و رفع شود.

پشیمان نیستم

وی در خصوص ابراز تمایل خود برای کار در اراک که در زمان انتخاب به عنوان گزینه شهرداری این شهر بیان کرده بود، بیان کرد: شنیده بودم که کار کردن در اراک سخت است به همین دلیل با آمادگی وارد این کلانشهر شدم و امروز از این حضور و تصمیم خود خوشحال هستم و پشیمان نیستم. حتی فشارهایی که از برخی جوانب تحمیل می‌شود باعث مصمم شدنم برای ادامه کار می‌شود چراکه احساس می‌کنم این فشارها به معنای نتیجه‌بخش بودن تلاش‌هایم است و قالب و چارچوبی که باعث شده شهر اراک در حد استعداد و استحقاق رشد نکند در حال شکستن است.

شهردار اراک با تاکید بر اینکه اراک کلانشهری است که باید اقدامات بسیاری در مسیر رشد توسعه در آن صورت گیرد، گفت: تولد خدمت من در شهرداری بوده است و تخصص و تجربه خود را در منزل پدری کسب نکرده‌ام، آنچه امروز از دانش مدیریت شهری در اختیار دارم با هزینه و منابع مالی مردم حاصل شده است و در واقع همه حاضران در عرصه عمل در نظام با صرف پول مردم تخصص و تجربه کسب کرده‌اند.

وی با بیان اینکه امروز وظیفه دارم آنچه کسب کرده‌ام را در اختیار مردم قرار دهم، افزود: همیشه درگیر کمبود زمان بودم هیچ‌گاه فرصتی برای نگارش تجربیات و دانسته های خود نداشته‌ام. در حالی که اگر فرصتی در اختیار داشته‌باشم می   توانم هر سه ماه کتابی را از تجربیات و دانسته هایی که کسب کرده ام بنویسم تا مدیران بعدی استفاده کنن د و مجددا برای کسب این تجربیات توسط مدیران بعدی هزینه های هنگفت صرف نشود.

تاجران خود را تشنه کار و فعالیت دانست و گفت: تا زمانی که مقدر باشد و اعضای شورای شهر حضورم را بخواهند و عملکرد من را قبول داشته باشند در اراک خواهم ماند. اهل شانه خالی کردن از مسئولیت نیستم و قطعا تا آخرین لحظه حضورم در اراک کار و تلاش خواهم کرد.

وی با اشاره به وجود توان و استعداد توسعه‌در اراک عنوان کرد: قبل از حضورم در اراک تا این حد نسبت به استعدادهای این شهر شناخت نداشتم. توان این شهر بیش از تصورات قبلی من بود، پتانسیل موجود در اراک به شکلی است که با کمترین هزینه می‌توان بیشترین برداشت را داشت. در مثل گفته می شود که “یک گندم بکار، هفتاد گندم برداشت کن”، ولی استعداد اراک به شکلی است که می‌توان در آن در حوزه های مختلف یک گندم کاشت و هفت هزار گندم برداشت کرد. امید است بتوانم اقدامات مدنظرم را اجرایی کنم به گونه ای که از شهرهای دیگر برای الگوبرداری به اراک سفر کنند.

شهردار اراک در خصوص پروژه‌های نیمه‌تمام شهر تصریح کرد: در بدو ورود به اراک بازدیدی از اقدامات نیمه‌کاره داشتم. اعضای شورا نیز مصر بر ساماندهی پروژه‌های نیمه‌تمام گذشته قبل از تعریف پروژه و طرح‌ها جدید بودند، بر همین اساس کارهای نیمه‌تمام اعم از تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر، پارک‌ها، معابر، جداول، فضای سبز، معوقات حساس مانند معوقات بازنشستگی از سال 94 و … شناسایی شد و براساس اولویت‌‌ها برنامه‌ریزی صورت گرفت، خوشبختانه برنامه‌ریزی ها منجر به به‌روز شدن معوقات و حقوق‌های پرسنلی شد و در بحث پل‌ها و 5 تقاطع غیرهم‌سطح نیز بررسی شد، یکی از پل‌ها(پل سنجان) توسط راه‌وشهرسازی در حال ساخت است و شهرداری طبق تعهد شورای چهارم شهر اراک موظف به رفع معارضان پروژه است. در این راستا 85 درصد معارضان رفع شده اند و تنها یکی دو مورد باقی مانده است که با رفع آنها پیمانکار با مشکل عمرانی مواجه نخواهد بود.

عملیات احداث 4 پل سطح شهر امسال تمام میشود

وی در خصوص دیگر پل‌های سطح شهر که توسط شهرداری در حال احداث است، گفت: تا پایان سال 96 و در آستانه نوروز حدود 23 میلیارد تومان برای چهار تقاطع هزینه شد و امروز این رقم به بیش از 40 میلیارد تومان رسیده و با سرعت خوبی در حال پیشرفت است.

وی افزود: اجرای یکی از پل‌ها به دلیل عدم انجام تعهدات، توسط یکی از صنایع بزرگ شهر اراک عقب‌افتاده است که با رایزنی‌های انجام شده، مدیرعامل این صنعت به زودی زمانبندی ساخت و تحویل عرشه را اعلام خواهد کرد و با سرعت بخشیدن به کار و تعبیه عرشه‌های چهار پل تا پایان شهریورماه، نهایتا تا پایان سال جاری عملیات احداث 4 پل به اتمام می‌رسد، اما با توجه به اینکه پل سنجان توسط راه و شهرسازی در حال احداث است، نمی‌توانیم زمانی برای اتمام پروژه اعلام کنیم.

میخواستم درختان دوپینگ کنند، نگذاشتند /اثربخشی کمپوست را اثبات میکنم

تاجران در خصوص پارک بانوان به عنوان پروژه مهم شهر اراک و نقدهای وارده به او درخصوص این طرح با اشاره به روند قابل قبول پیشرفت احداث پارک بیان کرد: یکی از نقدهای وارده به این پروژه بحث کمپوست استفاده شده در پارک بود، اما این کمپوست هیچ اشکالی نداشت. در زمستان نسبت به هرس درختان سطح شهر شانتاژ و نقدهای بسیاری صورت گرفت، در حالی که امروز تفاوت درختان هرس شده و هرس نشده کاملا مشهود است، درختانی که هرس شدند امروز کاملا جوان و سرحالند، اما جوسازی صورت گرفته درخصوص هرس درختان باعث به تعویق افتادن یک ساله هرس باقی درختان شد. کسانی که این شرایط را رقم می‌زنند حق‌الناس به گردنشان است و بحث کمپوست هم به مانند هرس درختان درگیر شانتاژ شد.

وی تصریح کرد: من 13 سال از عمر کاری خود را در حوزه بازیافت، کمپوست و کود گذشته‌ام، کمپوست را می‌شناسم. نوع کمپوست استفاده شده در پارک بانوان هیچ اشکالی نداشت و اگر اجازه می‌دادند و جوسازی صورت نمی‌گرفت قطعا اثرات مثبت آن را می‌دیدند، در گردنه سیبک طی 45 روز 120 هزار مترمکعب خاک و نخاله جابجا شد، 12 هزار کامیون خاک زراعی اضافه و 70 هزار اصله درخت کاشته شد. امروز اکثر این نهال‌ها جان گرفته اند، اما اگر اجازه می‌دادند که با فرمولی که می دانم کمپوست را ساخته و درختان را تغذیه می‌کردم درختان پارک بانوان رشد سه ساله را طی یک سال تجربه می کردند و در واقع درخت دوپینگ می‌کرد، ولی نگذاشتند.

تاجران اضافه کرد: به همکاران گفته‌ام که با فرمول خاص خودم کمپوست و خاک جهت استفاده برای درختان غیرمثمر مخلوط کنند تا نتیجه مثبت این فرمول را مانند آنچه درخصوص اثربخشی نوع هرس انجام شده در زمستان گذشته شاهد بودیم، به منتقدان نشان دهم.

کمتر خرج کنیم، خیانت کردهایم

وی درخصوص افزایش هزینه‌های احداث پارک بانوان بیان کرد: نقد بر این است که برای پارک بانوان هزینه بسیاری صورت گرفته است، کجا هزینه کنیم، برای مردمی که در برهه های مختلف فشارهای بسیار را تحمل کرده‌اند سزاوار پروژه های خوب هستند، باید زندگی پرنشاط داشته باشند و از زندگی لذت ببرند. اگر برای ساخت پل، فضای سبز، فضاسازی شهری، نورپردازی و احداث پروژه‌های موثر در افزایش نشاط جامعه هزینه نکنیم، قطعا حاصل آن بیماری هایی همچون ام‌اس، افسردگی و گرفتاری برای مردم است. درخصوص پارک بانوان نیز باید آن میزان که برای ایجاد فضای مطلوب در پارک نیاز است هزینه شود و در واقع اگر کمتر خرج کنیم، خیانت کرده‌ایم .

تا زمان افتتاح، در پارک بانوان مستقرم

شهردار اراک اضافه کرد: در پروژه پارک بانوان کمی بیشتر از بودجه تعیین شده در سال گذشته هزینه شده است و اعضای شورای شهر نیز موافق این موضوع بودند. امسال نیز شورا رقم مناسبی برای ادامه کار در نظر گرفته‌و بنده به منظور تسریع در انجام این پروژه دفتر کار خود را به پارک منتقل کرده‌ام و پس از افتتاح پارک به دفترم در شهرداری بازمی‌گردم.

وی با اشاره به امکانات در نظر گرفته شده در این پارک گفت: هیچ پارکی در کشور وجود ندارد که دارای مهدکودک، 100 دستگاه دوچرخه به همراه لاین دوچرخه، امکان انجام انواع ورزش‌ها و فضایی برای تامین مایحتاج و خریدهای روزانه داشته باشد، نورپردازی و فضای سبز عمودی آن بی‌نظیر است، آمفی تئاتر آن با ظرفیت 250 نفر امکان برگزاری برنامه‌های شبانه خانوادگی را ایجاد کرده است، 50 آلاچیق خانواده در آن در حال احداث است و در مجموع پروژه نمونه‌ای رقم خواهد خورد.

وی افتتاح دو سالن هزار متری چندمنظوره با پیشرفت 95 درصدی در مناطق کم برخوردار شهری و پارک شهر صنعتی با رویکردی جدید و کاشت گل‌های کمتر دیده شده در اراک و المان‌های جدید تا 15 روز آینده و افتتاح شهرک خودرو تا چند روز آینده را بخشی از اقدامات صورت گرفته در جهت تکمیل طرح‌های نیمه تمام شهر عنوان کرد.

بیشتر از آنچه وعده دادم کار کردهام

تاجران در خصوص وعده‌های خود در زمان آغاز به کارش در اراک با تاکید براینکه بیش از وعده‌های خود در اراک تلاش کردم، افزود: با تلاش و حمایت مسئولان ارشد استان و اراک روند تحقق وعده‌ها انجام گرفت، اما اگر افرادی در مواقعی صحبت از عدم تحقق وعده‌ها می‌کنند شاید اقدامات انجام شده را ندیده‌اند و یا در جریان کارها قرار نگرفته اند و یا دلایل دیگری دارند چراکه افرادی که اقدامات را می‌بینند معترفند که وعده‌ها عملیاتی شده است، به عنوان مثال در بحث گردنه سیبک، تکمیل پارک بانوان و بهسازی وضعیت رودخانه خشکه سطح شهر پروژه‌هایی هستند که وعده‌ای درخصوص آنها نداده بودم.

وی با اشاره به تلاش برای افتتاح پل‌ها، پارک بانوان، پارک شهر صنعتی، آغاز پروژه شهر سالم، اجرای پروژه گردشگری منطقه گردو، توسعه معابر و ورودی و خروجی آرامستان  با افزایش 6 مسیر و رشد 400 درصد مسیرهای منتهی به این منطقه، ایجاد لاین دوچرخه‌سواری به طول 10 کیلومتر که در حال حاضر در خیابان جهانپناه در حال بهره‌برداری از سوی خانواده‌هاست، نورپردازی‌های مناسب و موثر در شهر با وجود تنگناهای مالی، نصب المان‌هایی در میادین شهر و … به عنوان بخشی از اقدامات صورت گرفته در شهر، تاکید کرد: این اقدامات بیش از وعده‌های داده شده است و پروژه های بسیاری نیز مدنظر است که در آستانه آغاز به کار هستند.

دره گردو؛ ظرفیتی بیبدیل

شهردار اراک اضافه کرد: با اقدامات صورت گرفته از سوی شهرداری، وضعیت دره گردو با یک هفته گذشته زمین تا آسمان تفاوت کرده است، سرویس بهداشتی، ساختمان اداری، نمازخانه، رنگ‌آمیزی فضا و معابر، درختکاری و گلکاری منطقه انجام شده است، ایجاد لاین دوچرخه‌سواری نیز در برنامه کاری است و ورودی گردو که به معدن معروف است در حال مطالعه جهت استفاده تفریحی توسط شهروندان است، این منطقه ظرفیت بی‌بدیلی برای اجرای پروژه‌های بکر تفریحی و گردشگری دارد.

نیاگارا را دیدهام/پیشنهاد ایجاد آن با علم صورت گرفت

وی گفت: فعالیت معدن در این منطقه به شکلی بوده است که با استخراج انجام شده به جای ایجاد غار افقی یک فضا یا غار عمومی U شکل در این نقطه ایجاد شده است که می‌توان از این ظرفیت در قالب رستوران، فضای تفریحی و … استفاده کرد و حتی آبشاری به مانند آبشار نیاگارا در آن ایجاد کرد. البته طرح موضوع ایجاد چنین آبشاری در این نقطه باعث طراحی یک کاریکاتور در یکی از روزنامه‌ها شد، در حالی که من آبشار نیاگارا از نزدیک دیده‌ام و ایده این آبشار با علم به موضوع داده ام.

وی در خصوص پروژه 58 متری اراک تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده، برای 17 بلوک از 57 بلوک این پروژه تفاهم‌نامه منعقد شده است که ظرف 15 روز آینده اولین بلوک آن کلنگ‌زنی خواهد شد. با تلاش و کوشش می‌توانیم حداقل تا پایان سال 15 بلوک از 57 بلوک این طرح را شروع کنیم و در کنار این اقدام موثر در شهر، قطعا تا پایان سال 15 افتتاح پروژه کوچک و بزرگ را در اراک شاهد خواهیم بود.

پنهانکاری ندارم

تاجران درخصوص نقدهای وارده به عملکرد خود در بحث اجرای پروژه 58 متری و بحث پنهان‌کاری در این خصوص که اخیرا توسط یکی از اعضای شورا مطرح شد، بیان کرد: سه نفر از اعضای شورای شهر در شورای راهبردی این پروژه که به ریاست معاون عمرانی استاندار تشکیل شده حضور دارند و در تمامی جلسات شرکت می کنند و در جریان امور قرار دارند، اما اگر این نمایندگان حاضر در شورای راهبردی روند بررسی طرح را به دیگر اعضای شورا گزارش نمی‌دهند من مقصر نیستم.

وی با تاکید بر اینکه چیزی برای پنهان کردن ندارم، افزود: حراست و بازرس همیشه یاران من در تمامی لحظه ها هستند. همیشه اگر در مجموعه مدیریتی من فسادی بروز می کرد اولین افرادی که بازخواست می‌شدند حراست و بازرسی بوده است. در طول 11 سال مستشاری در کشورهای مختلف به درخواست خودم حراست و بازرسی را همراه خود داشتم و تمام پرونده‌ها و مباحث شفاف بودند.

به نقدها واکنش نشان نمیدهم

اجازه میدهم میوه برسد

تاجران مواجهه با نقدها و عدم واکنش به آنها را چاره‌خود در شرایط کنونی دانست و گفت: امروز در مقابل نقدها باید سعه‌صدر داشت و نباید واکنشی غیراز این داشت، باید اجازه داد تا میوه برسد، آنموقع است که می توان به راحتی آن را چید. اگر بخواهیم میوه کال را بچینیم، هم شاخه را می‌شکنیم، هم دندان را و لذتی هم از میوه‌نمی‌بریم، پس بهتر است اجازه دهیم میوه برسد.

وی اظهار کرد: به اندازه سر سوزن مخالف آن چیزی که شورای اسلامی شهر به من تکلیف کرده‌انجام نداده و در راستای اختیارات واگذار شده از سوی شورا حرکت می‌کنم.

تاجران با بیان اینکه متاسفانه اختیارات اعطا شده از سوی شورا بسیار کم است و فکر نمی‌کنم هیچ شهرداری در کشور با این میزان اختیارات در حال کار باشد، گفت: اختیارات بنده حداقل اختیاراتی است که یک شهردار در سطح کشور داراست، اما سعی می‌کنم به روش های مختلف و با فوت کوزه‌گری امور را پیش ببرم.

هیچ شهرداری بدون بدهی تحویل نمی‌شود

وی درخصوص وضعیت شهرداری در زمان تحویل و اوضاع اقتصادی این مجموعه عنوان کرد: تجربه ثابت کرده است هیچ شهرداری بدون بدهی تحویل داده نخواهد شد و قطعا من هم مجموعه ای همراه با بدهی را تحویل خواهم داد. در شهرداری اراک بدهی‌های بسیاری وجود داشته و دارد و حتی حساب‌ها مسدود شدند و ممکن است در زمان پایان کار من هم این شرایط، کم یا زیاد وجود داشته باشد، اما تلاش می کنم که حداقل عملکرد بدی از من به جای نماند.

تاجران افزود: در بحث وجود هزار و 700 فقره چک سرگردان در شهرداری، پس از سخنان شهردار قبلی در صحن شورا، اعضای شورای شهر خواستار دریافت لاشه و کپی چک ها شدند که ارائه شد و حتی تعداد آنها از هزار و 700 فقره بالاتر رفت چراکه شهرداری اراک نزدیک به 100 حساب بانکی داشته است.

رشد 74 درصدی درآمد شهرداری در بهار 97

وی درخصوص وضعیت فعلی اقتصادی شهرداری گفت: در سه ماهه نخست سال جاری 74 درصد افزایش درآمد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رقم خورد، مسائل و مشکلاتی وجود داشت که با حمایت و مساعدت شورا حل شد، البته این مهم مطابق خواسته شهرداری رقم نخورده است، اما با این شرایط به نظر می‌رسد بتوانیم رشد 100 درصدی درآمد را محقق کنیم. امید است که حمایت‌های شورا ادامه داشته باشد که در این صورت قطعا اخبار خوشی را از وضعیت درآمد شهرداری اراک خواهیم شنید.

شهردار اراک با اشاره به محافظه کاری برخی مدیران مجموعه مدیریت شهری بیان کرد: برخی از مدیران ریسک امور را به جان می‌خرند و عمل می‌کنند، اما برخی از افراد محافظه‌کارانه پیش می‌روند.

مدیران محافظهکار

حاصل سیستم فاقد اعتدال

وی با تاکید بر اینکه این نوع عملکرد در سیستم مدیریتی و اداری ما به چالش بدل شده است، افزود: در برهه های زمانی متفاوت گاهی به شدت در اعمال نظارت ها سخت‌گیری می‌شود و گاه فضا به شدت باز می‌شود، در واقع اعتدالی در امور نظارتی وجود ندارد و در این شرایط افراط و تفریط، کارمندان محافظه کار می‌شوند، مبادا که با اقدامی نسنجیده در آینده با چالش و بازخواست مواجه شود.

تاجران با طرح این سوال که طی سال های اخیر چند فرد پاکدست به جامعه معرفی شده است، گفت: همواره تلاش شده که افراد خاطی معرفی شوند تا آینه عبرتی برای کسانی باشند که به فکر قصور هستند، در صورتی که از سوی دیگر می توان با معرفی افراد خادم، انگیزه و مشوقی برای خدمت در کارمندان ایجاد کرد. در واقع صرف پرداختن به انعکاس تخلفات و کاستی ها باعث می‌شود که ریسک‌پذیری مدیران و کارمندان کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه شرایط امروز کشور به مانند عصر عاشوراست، گفت: برای پاسداشت خون شهدا و حفظ نظام باید در خدمت انقلاب و ایران بود و همگان پای به عرصه عمل بگذارند.

حداقل هفت ماه تا بازنشستگی فرصت دارم

شهردار اراک در خصوص قانون جدید مصوب مجلس شورای اسلامی مبنی بر ممنوعیت بکارگیری افراد بازنشسته در سیستم اداری و شهرداری ها تصریح کرد: افراد ایثارگر معمولا تا 35 سال فرصت خدمت دارند و شهرداری تهران در حال اعاده خدمت برای من برای 5 سال آینده است تا جهت ادامه خدمت به اراک مامور شوم، و از طرفی تا این قانون در شورای نگهبان بررسی و تصویب شود حدود 6 تا 7 ماه به طول می انجامد.

وی تصریح کرد: از زمان تصویب این قانون توسط مجلس شورای اسلامی تمامی برنامه های یک ساله خود را به 6 ماه تقلیل دادم تا وعده‌های خود را محقق کنم، حسن این قانون این است که بنده را برای تحقق برنامه‌ها بدون کاهش کیفیت به عجله انداخته است تا برنامه‌های خود را طی 6 ماه آینده اجرایی کنم. قطعا تا زمان تودیع خود همه وعده‌ها و برنامه ها را دنبال می کنم و این قانون تاثیری در روند کاری من نداشته است.

تاجران در خصوص مدیران بازنشسته شهرداری نیز بیان کرد: حدود 61 مدیر شهرداری سال‌هاست به انتظار بازنشستگی مانده اند چراکه شهرداری توان پرداخت حدود 6 میلیارد تومان دیون آنان را نداشته است به همین دلیل برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته تا فرایند بازنشستگی این افراد انجام و افراد جوان وارد سیستم شوند.

وی اضافه کرد: هر زمان که شهردار جدید وارد اراک شود تا زمانی که خودش نخواهد از شهرداری کنار نمی‌روم، حتی حاضرم به عنوان راننده شخصی شهردار در کنارش باشم تا دانش و آموخته‌های خود را در اختیارش بگذارم. اگر این دانش را عرضه نکنم حق الناس به گردنم خواهد بود.

اراک از نظر آرایش فضای سبز مشابه پاریس است

وی که در یکی از سخنانش در شورای شهر، اراک را به پاریس تشبیه کرده بود، در خصوص دلیل این شباهت اظهار کرد: در این اظهار نظر که صدای ضبط شده آن موجود است، بیان شد که آرایش تِرِوِن‌ها، شمشادهای سطح شهر و فضای سبز اراک با آرایش فضای سبز پاریس مشابهت دارد، ترون‌ها به اشکال مختلف آرایش داده می‌شوند و تصمیم بر نورپردازی درون آنهاست و در واقع از نظر آرایشی در این زمینه با پاریس تشابه وجود دارد، من به 200 کشور دنیا سفر کرده‌ام و در عرصه های مختلف بازدید و کسب تجربه کرده ام و امروز این تخصص و تجربه را در اراک به کار گرفته‌ام.

همسرم نه حکم دارد نه ریالی دریافت میکند

شهردار اراک در خصوص حضور همسرش در مجموعه شهرداری بیان کرد: همسر من از زمان آغاز به کارم تا امروز در هر عنوان، منصب و شهر و کشوری(لبنان، عراق، ونزوئلاو …) همراه من بوده است، اما هیچ‌گاه تا به امروز نه منصب و حکمی داشته و نه ریالی از نظام جمهوری اسلامی و حتی دیگر کشورها دریافت کرده، ولی در همه زمان ها بازوی چپ و راست من بوده است.

وی با بیان اینکه تمام تمرکزم مصروف به رفع موانع متعدد است، افزود: ذره ذره این شهر استعداد و ظرفیت است، اما متاسفانه افرادی مانع امور و پیشرفت کار شده‌اند ولی قطعا با تمام وجود برای توسعه و پیشرفت این شهر تلاش خواهم کرد و برنامه های خود را در عمل اجرا می‌کنم. س

تاجران اراک را از نظر استعداد و ظرفیت به یک مرسدس بنز 600 تشبیه کرد که البته خاک گرفته است و با غبارروبی و خاک برداری از آن می‌توان اتفاقات بزرگی را در این شهر رقم زد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*