پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
بند ناف سازمان های مردم نهاد به دولت متصل است
اجتماعی

بند ناف سازمان های مردم نهاد به دولت متصل است

Virtual editor
22 مرداد 1397
بازدید: 147
نظرات: 0

انتقاد فعالان تشکل ها و سازمان های مردم نهاد از وابستگی به دولت

بند ناف سازمان های مردم نهاد به دولت متصل است

  • گروه جامعه:شایسته سلامی

تشکل و ساختارهای اجتماعی به مثابه دست های قدرتمندی هستند که می توانند در روند رو به جلو و رشد روزافزون جامعه نقش بی بدیلی را ایفا کنند. در این میان نگرانی های متعددی وجود دارد که آیا این تشکل ها در روند فعالیت ها و حرکت های اجتماعی خود پشتیبانی قوی و محکمی را از سوی نهادهای دولتی دریافت می کنند؟! تشکل ها و سازمان های مردم نهاد و گروه های اجتماعی که از دل مردم برمی آیند به امید بهتر شدن شرایط جامعه گام بر می دارند، به این امید که بتوانند در تصمیمات کشوری و فرایندهایی که در دولت اتفاق می افتد، سهم مدنی داشته باشند. فعالان سازمان های مردم نهاد در گفت و گو با عطریاس از وابستگی این سازمان ها به دولت انتقاد داشته و معتقدند که سازمان های مردم نهاد باید به صورت مستقل فعالیت کرده و تنها دولت نقش نظارتی بر آن ها داشته باشد.

تشکل ها تا حدودی در فرایندهای اجتماعی موفق بوده اند

حمیدرضا مهاجرانی مدیرعامل مؤسسه مردم نهاد بوم فناوران مرکزی و فعال مدنی در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: حرکت اجتماعی تشکل ها می تواند شامل آموزش مردمی یا آموزش عمومی و فرهنگسازی ضمن مشارکت اقشار مختلف مردم و همین طور نظارت عمومی بر عوامل مختلف آسیب رسان به جامعه باشد. در این 3 بخش می توان گفت که تشکل ها در هر 3 مورد فعالیت داشته اند و تا حدودی نیز در بعضی موارد موفق بوده اند.

مهاجرانی افزود: در بخش آموزش به طور طبیعی سیستم دولتی آن قدرت لازم را نداشته است برای اینکه مردم را با مسائل مختلف اجتماعی یا بهداشتی، محیط زیستی و غیره همراه و آشنا کند که در این خصوص می توان گفت تشکل های غیردولتی یا غیرحکومتی توانسته اند با برگزاری دوره های مختلف، کارگاه ها، همایش ها و موارد مشابه این خلاء را تا حدودی پر کنند.

وی ادامه داد: در بخش مشارکت ها به وضوح دیده می شود که در پاره ای مواقع معضلاتی پیش آمده با حرکت های دسته جمعی توان حل شدن داشته است اما دست فعالین مدنی از موضوع کوتاه بوده است. برای نمونه در خصوص امدادرسانی به مردم زلزله زده یا مواردی از قبیل آتش سوزی جنگل ها و غیره تا زمانی که مشارکت های عمومی نباشد، معضلات حل شدنی نخواهد بود. تشکل های غیردولتی انصافاً در این حوزه ها بسیار فعالیت خوبی داشتند و مثبت عمل کرده اند.

مدیرعامل مؤسسه مردم نهاد بوم فناوران مرکزی اظهار داشت: در بخش نظارت شاید تشکل ها خیلی موفق نبوده اند. این امر به آن خاطر نیست که ضعیف عمل کرده اند، بلکه به آن خاطر است که پشتوانه چندانی نداشته اند. در واقع زمانی که یک تشکل از آسیب های اجتماعی موجود و یا معضلات دیگر شکایت می کند، به تبع آن باید راحتی خیال داشته باشد که حمایت هایی از سوی دولت و یا سایر نهادهای دولتی از آن می شود. اما متأسفانه این امر آن طور که باید و شاید این اتفاق نیفتاده است.

مهاجرانی تصریح کرد: انتظار می رود که در بخش نظارتی سیستم امور قوه قضائیه، مجلس و دولت حمایت های بسیار بیشتری از تشکل ها داشته باشند و زیرساخت هایی را تعریف کنند که آن بخش نظارتی توسط تشکل ها انجام شود. حداقل بخشی از جنبه نظارتی قانونمند شوند به طوری که تشکل ها به طور مستقیم بر نظارت اجتماعی احاطه داشته باشند و همکاری کنند.

دولت بدون حضور مردم در امور اجتماعی نمی تواند کارایی خاصی داشته باشد

غلامعباس کزازی مدیرعامل انجمن حمایت از ناشنوایان استان مرکزی و فعال مدنی در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: دولت بدون حضور مردم در جای جای امور اجتماعی و حل و فصل مسائل مربوط به آن نمی تواند کارایی خاصی داشته باشد و این امر یک واقعیت است. کشورهای مترقی و کشورهایی که پیشرفته هستند بخش عمده ای از روند زندگی اجتماعی توسط مردم و تشکل ها راهبری، مدیریت و اجرایی می شود. این فرایند باعث می شود که اطمینان خاطر از رابطه مردم و دولت به وجود بیاید.

کزازی افزود: این امر یک واقعیت محض است که باید فاصله مردم، تشکل ها و فعالیت های اجتماعی را با دولت بیشتر کنیم و کمتر مجبور به استفاده از دولت باشیم. دولت نیز نباید زندگی مردم را دولتی کند. باید کارها و فعالیت های اجتماعی را به دست خود مردم بسپارد. فاصله ای که میان دولت و مردم عنوان می شود از نظر تعدد و فراوانی تشکل ها در کشور ایران به نسبت کشورهای مترقی است. به عنوان نمونه اگر بتوان کشوری مانند آلمان را مثال زد ترقی بسیار بالایی در حوزه تشکل ها در مدت سالهای گذشته و اخیر داشته است و توانسته حرکت رو به جلو در این حوزه داشته باشد.

وی ادامه داد: دولت تنها باید وظیفه نظارتی خود را حفظ کند و بر روند حرکت های اجتماعی نظاره گر باشد و تنها باید از طریق قوه مقننه قانون را تدوین و تصویب کند و به دست خود مردم دهد تا در این میان مردم زندگی خود را پیش ببرند. این فرایند امکان پذیر نخواهد بود مگر اینکه اطمینان دولت نسبت به مردم جلب شود. یعنی دولت باید مردم را قبول داشته باشد، اما متأسفانه علی رغم تمام ضعف هایی که به مردم متواتر می شود و مشکلات بسیاری را برای مردم به وجود می آورد، در بسیاری از حوزه ها هنوز دست از دولتی بودن بر نداشتیم.

مدیرعامل انجمن حمایت از ناشنوایان استان مرکزی و فعال مدنی اظهار داشت: دولت متأسفانه نمی خواهد در روند زندگی اجتماعی دست از دولتی بودن بردارد. دولتی بودن در حجم بزرگ و بوروکراسی های اداری و پیچیدگی های مربوط به آن باعث شده مشکلات و معضلات بسیاری دامن گیر زندگی مردم شود و نتیجه آن، این است که در جامعه کنونی ایران زیاد نتوانسته ایم دوای درد مردم را به دست خود مردم پیدا کنیم و روندهای اجتماعی را به حرکت های اجتماعی و مدنی واگذار نکرده ایم. زمانی که به دولت رجوع می کنیم و متوجه می شویم که دولت هنوز به مردم اطمینان ندارد، باعث می شود که مشکلات و معضلات متعددی بروز و ظهور پیدا کند. متأسفانه در بسیاری از حوزه های دچار این آسیب و آفت بزرگ هستیم و باید چاره سازی کنیم.

در دین مبین اسلام تأکید بسیار زیادی بر فعالیت های مشارکت جویانه است

رحمانعلی قره باغی بازرس مؤسسه حقوق شهروندی شهروندیار و فعال مدنی در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: با توجه به این که در دین مبین اسلام تأکید بسیار زیادی بر فعالیت های مشارکت جویانه است، مشارکت های اجتماعی در چارچوب قوانین و مقررات ضمنی جمهوری اسلامی ایران نه تنها موجبات بروز تبعات منفی برای جامعه نمی شود، بلکه از علل قوام هر چه بیشتر جامعه است.

قره باغی افزود: در مشارکت های اجتماعی از شرکت فعال تشکل ها و سازمان های مردم نهاد و نهادهای سازمان یافته مردمی و گروه های اجتماعی مختلفی که در جامعه وجود دارد و می توانند فعالیت هایی در زمینه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه داشته باشند، همه این موارد تحت عنوان قدرت اجتماعی در راستای نیل به مصالح و علایق جامعه می تواند تأثیرگذار باشد.

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*