پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
ایجاد مجتمع های دامپروی یک تجربه شکست خورده است
استان مرکزی

ایجاد مجتمع های دامپروی یک تجربه شکست خورده است

Virtual editor
25 مرداد 1397
بازدید: 126
نظرات: 0

مجید آنجفی، رییس جهاد کشاورزی استان مرکزی:

ایجاد مجتمع های دامپروی یک تجربه شکست خورده است

ایسنا: رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: ایجاد مجتمع های دامپروی، یک تجربه شکست خورده است و سازمان جهاد کشاورزی استان بنا به دلایلی همچون مشکلات بهداشتی، تلفات و بیماری ها، به دنبال توسعه مجتمع های دامپروی نیست.

مجید آنجفی در نشست بررسی مسائل و مشکلات کشاورزان اراک با بیان اینکه در فرآیند صدور پروانه ها و مجوزها کار بنیادین و جدی صورت گرفته است، گفت: خوشبختانه با اینگونه اقدامات روند صدور پروانه ها تسریع یافته است و تلاش کردیم معذوریت ها و محدودیت های قانونی در صدور پروانه ها را به هر قیمتی که توانستیم رفع کنیم. به جد پیگیر بحث مالکیت و انتقال اراضی هستیم و بدنبال این هستیم که بحث انتقال اراضی بصورت ریشه ای حل شود .

وی ادامه دهد: در رابطه با پرونده های گیاه پزشکی ها هم موارد و مشکلاتی متعددی موجود بوده که خوشبختانه حل شده است، در صدور پروانه های دام و طیور هم نسبت به گذشته تسریع چشمگیری اتفاق افتاده است.

وی در ادامه افزود: بر خلاف آنچه عموم تصور می کنند مدیریت منابع آب در کشور، برخورد با بهره برداری های غیر مجاز و نصب کنتورهای حجمی به عهده جهاد کشاورزی نیست، بلکه به عهده وزارت نیروست .

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: بر خلاف ذهنیت عموم، کشت هندوانه کشت ممنوعه نیست. ما از دو نظر با کشت هندوانه مشکل داریم، در وهله اول اراضی که اقدام به کاشت هندوانه می کنند، بعضا آب را به خارج از محدوه مجاز انتقال می دهند، در واقع از موتور آب لوله به طول 2 الی 3 کیلومتر لوله کشیده و به اراضی خاکی محدوده قانونی انتقال می دهند، که این امر خلاف قانون است و از وظایف وزارت نیرو است که با خاطیان برخورد کند .  آنجفی ادامه داد: دومین مشکل، آلودگی زیست محیطی است که کاشت هندوانه ایجاد می کند، اگر تولید کنندگان هندوانه مکلف بشوند پلاستیک هایی که برای کشت استفاده می کنند، را جمع کنند، هیچ منع قانونی برای کشت این محصول در استان وجود ندارد. هندوانه بر خلاف ذهنیت عمومی کشت آب بر هم نیست، با این روشی که هم اکنون در کاشت هندوانه صورت می گیرد، در بالاترین حالت 100 لیتر آب برای کاشت هندوانه استفاده می شود ولی کشت های مشابه بالای 1200 لیتر حتی به 5 هزار لیتر آب مصرف می کنند.

وی با اشاره به بالا رفتن قیمت کود شیمیایی برای کشاورزان، گفت: بخشی از بحثی که امسال درخصوص بالا رفتن قیمت کود شیمیایی در سطح کلان کشور پیش آمد، ناشی از مشکل قانون بود که به پتروشیمی های کشور اجازه می داد، محصولشان را صادر کنند و قیمت هایی که برای کود مشخص می کردند با قیمت های داخلی همخوانی نداشت.  رییس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در پی حل مشکلات انتقال مالکیت گلخانه های استان هستیم، گفت: ایجاد مجتمع های دامپروی، یک تجربه شکست خورده است و سازمان جهاد کشاورزی استان بنا به دلایلی همچون مشکلات بهداشتی، تلفات و بیماری ها، به دنبال توسعه مجتمع های دامپروی نیست، ولی آمادگی داریم برای درخواست هایی که بصورت انفرادی به ما ارسال می شود در اسرع وقت پروانه فعالیت صادر کنیم .

آنجفی در پایان با اشاره به اینکه ارتباط خوبی بین جهاد کشاورزی و آب منطقه ای استان هست، گفت: در حال حاضر 160 هزار هکتار از اراضی استان قابلیت دارد که تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گیرد ولی تاکنون 60 هکتار از این اراضی تحت پوشش این نوع آبیاری قرار گرفته است.

 

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*