پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
انحصار واردات کاغذ به تورم در این حوزه دامن می زند
استان مرکزی

انحصار واردات کاغذ به تورم در این حوزه دامن می زند

Virtual editor
27 مرداد 1397
بازدید: 1,531
نظرات: 0

گزارش عطریاس از شرایط حاکم بر بازار کاغذ

انحصار واردات کاغذ به تورم در این حوزه دامن می زند

گروه فرهنگ:شایسته سلامی

بازار کاغذ به عنوان بازار یکی از کالای اساسی در حوزه فرهنگ، هنر، کتاب و همچنین مطبوعات و جراید کشور امروز حال و روز خوبی ندارد. عدم ترخیص کاغذ در گمرکات، عدم فروش کاغذ توسط برخی واردکنندگان و توزیع کنندگان کاغذ به دلیل نوسانات بازار نیز از جمله مشکلاتی است که به حال بد این روزهای بازار کاغذ دامن می زند. شنیده ها حاکی از آن است گویا قرار است واردات کاغذ در انحصار افراد محدودی قرار گیرد که این انحصارطلبی نیز می تواند بر تورم بازار کاغذ تأثیر مستقیم گذاشته و قیمت کاغذ را چندین برابر کند.

کاغذهای وارد شده در گمرک را ترخیص نمی کنند

مجید زندی از فروشندگان کاغذ در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: مسبب اصلی کمبود کاغذ گمرک و دولت است. در حال حاضر یک سری از بارهای کاغذهای وارد شده در گمرک را ترخیص نمی کنند. در بنگاه های تهران نیز چند روزی است که از طرف تعزیرات به بنگاه های تهران سرکشی می کنند، در بنگاه ها کاغذ موجود است و به وفور یافت می شود. اما متأسفانه بسیاری از تجار اجناس و بارهای کاغذ خود را نمی فروشند. این امر به خاطر نوسانات دلار و به خاطر سود تجار و بازرگانان است. تعرفه های گمرک بسیار متغیر است و هر روز یک قانون جدید در این خصوص وضع می شود. متولی این کار نیز وزارت صنعت و معدن است. در حال حاضر کمبود کاغذ نداریم. مشکل اصلی انحصاری کردن کاغذ است و اینکه هر روز قانون و تبصره های متعددی را برای واردات کاغذ وضع می کند که این قانون و تبصره ها متغیر است و بر همین اساس تجار اجناس خود را نگه می دارند و به بازار عرضه نمی کنند.

زندی افزود: در این میان متأسفانه برخی افراد التهاباتی را نیز ایجاد می کنند که در این امر تنش برانگیز است. آن چیزی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با کمبود کاغذ عنوان می کند، بیشتر کم کاری های خود دولت است که باعث این تورمات می شود. برای مثال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چندی پیش گفته بود که تنها تا 2 ماه دیگر کاغذ در انبارها موجود است و همین صحبت به خودی خود جوی را بر بازار حاکم می کند که تورم ایجاد کند. جوی را که دولت ایجاد می کند باعث می شود تا اجناس در انبارها باقی بماند و روانه بازار نشود. چرا که هر روز دلار شناور است. برخی کاغذ را با ارز دولتی وارد کرده اند نیز به آنها گفته شده است که باید مابه التفاوت ارز را حساب کنید و دلار به نرخ آزاد برای آنها محاسبه شود. اگر مسئولین بگذارند که بازار توسط بازاریان به چرخش دربیاید روال این چرخش بسیار بهتر خواهد بود تا اینکه بخواهند با انحصارطلبی جو حاکم بر بازار را ملتهب کنند و تورم را به وجود بیاورند.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر نیز شنیده شده است که می خواهند کاغذ را در انحصار تعداد محدودی انگشت شمار قرار دهند که تنها این تعداد افراد بتوانند کاغذ وارد کنند. زمانی که در بازار رقابت وجود نداشته باشد خواه یا ناخواه تورم به وجود می آید چرا که این امر زاییده انحصاری بودن واردات کاغذ است. برخی از وارد کنندگان کاغذ زمانی که برای واردات کاغذ به گمرک مراجعه کرده اند، گمرک در مقابل آنها ایستاده و گفته است که دولت تنها 4 تا 5 نفر را به گمرک معرفی کرده و تنها این افراد محدود می توانند کاغذ وارد کنند.

این فروشنده کاغذ اظهار داشت: برخی از بنگاه هایی را که اخیراً کشف کرده اند بیش از 2 تا 3 هزار تن کاغذ در انبار آنها موجود بوده است و به دلیل همین شرایط صاحبان این کاغذها اجناس خود را روانه بازار نکرده اند. بسیاری از صاحبان کاغذ، اجناس انبار شده خود را به نام ناشر کرده اند. برای اینکه زمانی که اجناس آنها کشف می شود به راحتی ادعا کنند که اجناس برای آنها نیست و متعلق به افراد دیگری است. به راحتی می گویند که انتشارات و ناشران متعدد این کاغذ ها را خریداری کرده اند و آنها هستند که می خواهند این اجناس را در بازار توزیع کنند.

زندی تصریح کرد: یک سری شرکت های داخلی تولیدکننده کاغذ نیز یا در تعطیلی هستند و یا اینکه در حال اعتصاب به سر می برند و یا اینکه کاغذ خود را در اختیار چاپ و نشر قرار می دهند و نمی توانند کل بازار را تغذیه کرده و کاغذ را در تمام بازار تکثیر کنند.

گرانی کاغذ رابطه مستقیم با افزایش قیمت دلار دارد

اسدا… فرجی مدیر چاپخانه چاپ بهمن نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: از زمستان سال گذشته قیمت کاغذ رو به افزلیش گذاشت و این روند رو به رشد همچنان ادامه دارد. گرانی کاغذ رابطه مستقیم با افزایش قیمت دلار دارد و تاکنون شاهد سیر نزولی در این قیمت ها نبوده ایم. درصد گرانی کاغذ نسبت به دارو و سایر اقلام شاخص بیشتری داشته است. کاغذ به علت اینکه مورد تقاضای افراد خاصی است و جنبه عمومی ندارد شاید کمتر کسی متوجه افزایش قیمت سرسام آور این محصول بوده است. کاغذ در کشور موجود است اما صاحبان انبارهای کاغذ به علت نوسانات بازار حاضر به توزیع و فروش کاغذ نیستند. در گمرک نیز کاغذ موجود می باشد اما به دلایل متعدد ترخیص نمی شود. دلیل عمده این است که می خواهند کاغذ را به قیمت گران تری عرضه کنند و به فروش برسانند.

فرجی تصریح کرد: چاپ روزنامه ها نسبت به قبل کمتر شده است و در نوبت چاپ مطبوعات به لحاظ زمانی فاصله افتاده است. تیراژ کتب، کاغذهای اداری، مجلات و سایر محصولاتی که به کاغذ و چاپ مربوط است سیر نزولی داشته است. از ظرفیت چاپخانه های موجود در اراک تنها 15 درصد آنها فعال هستند. تعداد چاپخانه های وامانده از ادامه فعالیت، پشت سد گرانی، رکود و نبود کاغذ در چرخه بازار و همچنین عدم سفارش مانده اند. ادامه این روند تعطیلی چاپخانه ها را به همراه خواهد داشت. با گرانی کاغذ، تعطیلی چاپخانه ها را در پیش داریم که این اتفاق به بیکاری شاغلان این حوزه دامن می زند.

وی ادامه داد: در ایام اخیر شاهد آن بوده ایم که در فاصله زمانی یک روز قیمت کاغذ چندین بار افزایش داشته است. اگر امروز سفارشی را از مشتری بپذیریم، فردا باید سود کار و دستمزدمان را به جای ما به تفاوت قیمت کاغذ گران شده پرداخت کنیم. با این وضعیت هیچ کس جرأت کار کردن ندارد. تمامی معاملات مربوط به کاغذ به صورت نقدی انجام می شود. کاهش سرمایه در گردش و عدم همکاری ادارات ذی ربط به این مشکلات دامن می زند.

مدیر چاپخانه چاپ بهمن اظهار داشت: در این اوضاع وخیم گرانی کاغذ و عدم فعالیت چاپخانه و به تبع بیکاری شاغلان این حوزه و همچنین رکود بازار و بی پولی، متاسفانه دارایی و مالیات از حق خود به هیچ وجه کوتاه نمی آید و حتی گاها مالیات بیشتری را نیز اخذ می کند. قطعی برق نیز متاسفانه در یک ماه اخیر مزید بر علت تمام مشکلات حاکم بر چاپخانه ها بوده است. بسیاری از چاپخانه ها در شهرک های صنعتی مستقر هستند، با وجود اینکه گفته شده بود که در شهرک های صنعتی برق نباید قطع شود، شاهد قطعی برق به میزان 4 ساعت در روز بوده ایم.

عدم تقاضای کاغذ هم از سوی نشریات و هم از سوی چاپخانه ها صورت می گیرد

حمیدرضا فرجی مدیر لیتوگرافی سینا نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: در خصوص مشکلاتی که در رابطه با افزایش قیمت کاغذ در 6 ماه اخیر داشته ایم، باید گفت این امر طبیعی است که زمانی که قیمت کاغذ گران می شود، تقاضا برای آن نیز کم می شود. عدم تقاضای کاغذ هم از سوی نشریات و هم از سوی چاپخانه ها صورت می گیرد.

فرجی افزود: گرانی کاغذ موجب شده که جراید و مطبوعات به خاطر کاهش هزینه های خود از بعضی خدمات لیتوگرافی مانند رنگبندی ها و نیز تعداد صفحات صرف نظر کنند. از این رو آن چیزی که به عنوان دستمزد برای شاغلان در حوزه لیتوگرافی باقی می ماند بسیار ناچیز و گاهاً در حد دستمزد کارگران نیز نخواهد شد. به همین علت لیتوگراف مجبور است به خاطر درآمد کم از تعداد کارگران خود بکاهد و این امر باعث بیکاری تعداد زیادی از کارگران این حوزه خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر دستگاه های بسیار پیشرفته لیتوگرافی را به استان مرکزی وارد کرده ایم، اما متاسفانه به خاطر گرانی و رکود بازار و عدم سوددهی به علت کاهش تقاضا از سوی مشتریان، در پرداخت اقساط این دستگاه ها عاجز مانده ایم. به جرأت می توان گفت در حال حاضر دستگاه های لیتوگرافی در حال خاک خوردن هستند.

مدیر لیتوگرافی سینا اظهار داشت: لیتوگرافی رابطه مستقیم با کار مطبوعات و چاپخانه ها دارد. زمانی که این دو صنف به خاطر گرانی کاغذ و رکود بازار دچار وقفه در کار می شوند، کار لیتوگرافی نیز به تبع آنها متوقف می شود. با شرایط فعلی حاکم بر بازار و سیر صعودی قیمت ها متاسفانه هیچگونه تضمینی برای ادامه شغل وجود ندارد و هیچ امیدی به فردای خود نداریم.

وارد کننده کاغذ به خاطر عدم سود کافی حاضر به خطرپذیری سرمایه خود در این حوزه نمی باشد

مجید طبیب زاده معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: بالابودن نرخ ارز و دلار بر افزایش قیمت کاغذ تأثیر مستقیم داشته و وارد کننده کاغذ نیز به خاطر عدم سود کافی حاضر به خطرپذیری سرمایه خود در این حوزه نمی باشد. با توجه به این شرایط کمبود کاغذ در چرخه بازار به مطبوعات و انتشارات کتب آسیب جدی وارد خواهد کرد. مسئله کاغذ از آن مواردی است که در سطح استان نمی شود برای آن تصمیم گیری و سیاستگذاری کرد و باید در سطح کلان کشوری به آن پرداخته شود. البته در کشور صنایع تولید کاغذ به صورت داخلی داریم، اما این صنعت به خاطر شرایط حاکم بر بازار آسیب دیده و تولید کاغذ داخلی نیز با مشکلاتی مواجه شده است. از جمله این مشکلات می توان به کمبود بعضی مواد اولیه وارداتی تولید کاغذ داخلی اشاره کرد.

طبیب زاده افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد از ارز دولتی تصویب شده برای کالاهای اساسی در جهت واردات کاغذ نیز استفاده کند، چرا که کاغذ در زمره مواد اولیه تولید محصولات فرهنگی قرار می گیرد. وارد کنندگان کاغذ می توانند از ارز تخصیص داده شده به کالاهای اساسی برای واردات کاغذ استفاده کنند تا بتوان از این وضعیت گدر کرد. به خاطر بالا رفتن قیمت کاغذ و کمبود آن در چرخه بازار تمامی شاغلین حوزه های مربوط به کاغذ در تنگنا می باشند. انبارهای کاغذ خالی شده است، اما به زودی شاهد رفع مشکلات خواهیم بود. طبق تفاهم نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانک مرکزی به زودی شاهد از بین رفتن معضلات در این زمینه خواهیم بود. امید داریم تا 2 ماه آینده شاهد بهبود اوضاع و شرایط حاکم بر بازار کاغذ باشیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*