پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۷ تیر ۱۳۹۸
مشاجره عضو فراکسیون اصلاح طلب و  عضو اصولگرای  شورای شهر اراکبر سر چگونگی تهاتر املاک شهرداری با طلب پیمانکاران
اجتماعی

مشاجره عضو فراکسیون اصلاح طلب و  عضو اصولگرای  شورای شهر اراکبر سر چگونگی تهاتر املاک شهرداری با طلب پیمانکاران

Virtual editor
28 مرداد 1397
بازدید: 237
نظرات: 0

مشاجره عضو فراکسیون اصلاح طلب و  عضو اصولگرای  شورای شهر اراکبر سر چگونگی تهاتر املاک شهرداری با طلب پیمانکاران

محمدی، عضو فراکسیون اصلاح طلب شورای شهر اراک: حق دارم از هر نهاد و یا هر شخصی انتقاد و سوال بپرسم

مرادی، عضو اصولگرای شورای شهر اراک: صحبت های خانم محمدی نوعی کینه ورزی نسبت به قرار گاه خاتم است

سینا علیدادی: گروه شهری

صحن این هفته شورای شهر اراک در حالی آغاز شد که طی هفته گذشته انجام برخی تهاترها و خرید و فروش های غیرمعقول املاک توسط شهرداری، ابهامات بسیاری را در اذهان عمومی به وجود آورده بود تا جایی که طوفان محمدی، عضو اصلاح طلب پارلمان شهری در نطق پیش از دستور خود در این خصوص از شخص شهردار سوال پرسید، سوالی که علیرضا مرادی، عضو اصولگرای شورای شهر که از حامیان اصلی داود تاجران به حساب می آید در اقدامی تامل برانگیز به آن واکنش نشان داد به طوری که طوفان محمدی این اقدام را نوعی فرافکنی در راستای گمراه سازی افکار عمومی نامید و از هئیت رئیسه شورای شهر خواستار پیگیری تهمت زنی های رخ داده شد. حال آنچه که در ادامه می خوانید، شرح بخشی از سخنان مطرح شده در آخرین جلسه علنی مرداد ماه شورای شهر اراک است که در ادامه خواهد آمد.

قیمت گذاری ها و تهاترهای انجام شده

تاراج املاک شهرداری اراک است

طوفان محمدی، رئیس کمیسیون خدمات شهر شورای شهر اراک در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی این شورا ضمن انتقاد از نحوه‌ی تهاتر املاک شهرداری با طلب پیمانکاران، گفت: روش تهاتر املاک شهرداری با پیمانکاران، شفاف نیست. لذا لازم است تا جناب شهردار در این باره پاسخگوی برخی سوالات پیش آمده باشد.

محمدی ادامه داد: املاکی که توسط شهرداری مورد تهاتر قرار گرفته اند، کدام املاک هستند و چرا اطلاعات دقیقی در خصوص نام و مکان آن ها تاکنون در اختیار شورا قرار نگرفته است؟. چرا در بحث تهاتر صرفا پیمانکاران خاص از امتیاز خاص تهاتر با حق انتخاب املاک مرغوب بهره مند شده اند و مابقی پیمانکاران شهرداری از این امر برخوردار نیستند؟

این عضو اصلاح طلب شورای شهر اراک بیان کرد: متاسفانه دیده می شود که املاک شهرداری با قیمت هایی بسیار پایین تر از قیمت روز بازار، تهاتر و یا به فروش می رسند. حال سوال اینجا است که آیا این قیمت گذاری ها و تهاترهای انجام شده، تاراج املاک شهرداری اراک نیست؟

وی افزود: طبق اصل 7 قانون شوراهای شهر و روستا، این نهاد مردمی دارای شخصیت مستقل حقوقی و متمایز از دولت است. شورای شهر یک نهاد انتخابی مستقیم و تبلور خواست مردم برای اداره امور شهر می باشد و از این حیث بیش از سایر نهادهای استانی در تحقق مردم سالاری ایفای نقش می کند، بنابراین اعضای پارلمان شهری بنابر وظیفه ذاتی خود می بایست پرسشگر و مطالبه گر باشند. شایسته است این پرسشگری مورد احترام و پاسخِ نهادهای دولتی نیز باشد چرا که فلسفه جمهوریِ اسلامی ایران، خاستگاهِ مردمی و خدمت به مردم بوده و اعضای شورا هم در گفتار و هم مطالبات خود، خواسته های مردم را انعکاس می دهند.

این عضو شورای شهر اظهار کرد: در ماه های اخیر پرداخت به موقع حقوقِ پرسنل شهرداری اراک مساله ساز شده است. در این شرایط سختِ اقتصادی بسیاری از پرسنل شهرداری به دلیل تعویق در پرداخت مطالبات با مشکلات روحی و اقتصادی شدیدی روبرو شده اند و حتی خانواده های آنان در آستانه فروپاشی قرار گرفته، حال نه انسانی و نه اسلامی است که حقِ این عزیزان تضییع و صَرفِ ارتقای رزومه کاری برخی مسوولان شود. رئیس کمیسیون خدمات شهر شورای شهر در خصوص اصلاح کشتارگاه و خرید نردبان و تجهیزات آتشنشانی، گفت: الزامی است که پرداختن به امور ایمنی و بحرانی شهر نسبت به سایر امور عمرانی در اولویت قرارگیرد .در خصوص برنامه آمادگی شهرداری برای مواجهه با بحران های طبیعی و مدیریت این شرایط، به نظر می رسد جلسات متعدد، تلاش ها و مطالبه گری شورا همچنان بی نتیجه مانده و علی رغم برگزاری چندین جلسه و درخواستِ برنامه، مسوولان مربوطه اقدام موثری در این زمینه نداشته است. محمدی ادامه داد: بخشی از جامعه شهری که همواره حق آنان نادیده گرفته شده، کم توانان جسمی می باشند که عملاً از حضور در شهر و تعامل با جامعه شهری محروم شده اند. علی رغم مصوبات مختلف شورای عالی، دستورالعمل های مصوب و قوانین موجود، کم توانان که هیچ، افراد سالم هم نمی توانند در پیاده روهای شهر اراک به راحتی طی مسیر کنند.  طی بخش پایانی سخنان طوفان محمدی، وی که مورد انتقاد و برخورد تند علیرضا مرادی، عضو اصولگرای شورای شهر قرار گرفته بود، خطاب به هئیت رئیسه صحن علنی، اظهار کرد: سخنان آقای مرادی در پاسخ به نطق پیش از دستور بنده نوعی فرافکنی و پنهان سازی واقعیت ها است چرا که به عنوان نماینده مردم در راستای جلوگیری از تضییع حقوق آن ها، حق دارم از هر نهاد و یا شخصی انتقاد کنم و سوال بپرسم. این عضو اصلاح طلب شورای شهر افزود: جناب مرادی در سخنانشان به بنده تهمت زدند در صورتی که این چنین نیست. لذا از هئیت رئیسه محترم تقاضا دارم این موضوع را در اسرع وقت مورد بررسی جدی خود قرار دهد.

کینه ورزی های خانم محمدی به سپاه را پیگیری می کنم

در سوی دیگر علیرضا مرادی، عضو اصولگرای شورای شهر اراک نیز که گفته های خود را برداشت شخصی خوانده بود در واکنش به نطق پیش از دستور طوفان محمدی، گفت: صحبت های خانم محمدی عوام فریبانه می باشد و ایشان از جایگاه خود به نوعی دیگر استفاده می کند در صورتی که شورای شهر جای تسویه حساب های شخصی و کینه ورزی نیست. مرادی ادامه داد: متاسفانه در این نطق نوعی کینه توزی نسبت به پیمانکاران پروژه های شهری و به خصوص قرارگاه خاتم سپاه مشهود است و حتی خانم محمدی در جلسه کمیسیون نیز نقدهایی شدید مطرح کرد. توجه کنید که قرار داد قرارگاه خاتم متعلق به دوران مدیریتی شهرداری سابق می باشد و هیچ ربطی به داود تاجران ندارد.

وی افزود: بنده اینگونه کینه ورزی هایی را که خانم محمدی نسبت به سپاه دارند را پیگیری می کنم. حال اگر می گویید من تهمتی به ایشان زده ام، می توانید از طریق قوه قضاییه مسئله را پیگیری کنید.

مرجع پاسخگویی شهردار است، عضو شورا نباید پاسخ دهد

بعد از پایان این سخنان، سعید نادری دیگر عضو شورای شهر نیز گفت:  اعضای شورای شهر نماینده مردم هستند و پیگیری تمامی امور توسط آن ها در این راستا است تا از تضییع حقوق شهروندان جلوگیری شود.

نادری ادامه داد: تمامی اعضا توجه داشته باشند که مرجع پاسخگویی به سوالات یک عضو شورای شهر، شخص شهردار است و این موضوع رویه درستی نیست که عضوی از شورا سخنی را مطرح کند و عضوی دیگر پاسخ آن را بدهد.

حقوق پرسنل شهرداری 58 روز است که پرداخت نشده است

در ادامه این نشست، مرتضی سورانه رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر نیز در تذکری خطاب به شهردار گفت: همانطور که اجرا و تکمیل پروژه های عمرانی از جمله وظایف ذاتی مدیریت شهری می باشد، حفظ و تقویت نیروهای انسانی شاغل در شهرداری نیز یکی از وظایف مهم مدیریت است که این امر می بایست در شهرداری جدی تر گرفته شود چرا که در گذشته نیز نسبت به آموزش کادر مدیریتی شهرداری تذکر داده ام. سورانه ادامه داد: در حال حاضر 58 روز است که بخشی از نیروهای شهرداری اراک حقوق دریافت نکرده اند. در جلسات گذشته، شورا مصوبه ای داشت که به شهرداری اجازه داده بود تا برای پرداخت حقوق کارکنان خود، وام دریافت کند اما در حال حاضر می بینیم که این موضوع نادیده گرفته شده، بنابراین لازم است که باتوجه به شرایط فعلی، انسجام نیروهای شهرداری با پرداخت به موقع مطالبات آن ها حفظ شود.

معوقات کارکنان شهرداری تنها 28 روز عقب افتاده است

در پایان این سخنان، شهردار اراک با اشاره به اینکه شهر سوخته تحویل نمی دهم در پاسخ به مباحث مطرح شده از سوی اعضای شورای شهر، گفت: اگر املاکی از شهرداری به فروش می رسد و یا واگذار می شود به جای آن امروز چندین برابر املاک تحصیل شده به طوری که ذخیره ملک شهرداری به مراتب از روزی که سمت شهرداری را تحویل گرفته ام دارای ارزش بیشتری است. وی در خصوص نطق پیش از دستور طوفان محمدی مبنی بر شفاف سازی درخصوص تهاتر املاک شهرداری با یک پیمانکار خاص تصریح کرد: اگر منظور از یک پیمانکار خاص قرارگاه خاتم و سپاه است، این نهاد جانفشانی های بسیاری در کشور داشته و امروز با وجود مطالبات چندساله مشغول ساخت پل های سطح شهر می باشد.  داود تاجران در پاسخ به نقد مرتضی سورانه در خصوص به تعویق افتادن حقوق بخشی از کارکنان شهرداری گفت: معوقات پرسنل تنها 28 روز عقب افتاده و نه 58 روز. قلب من بیش از اعضای شورای شهر برای کارکنان شهرداری می تپد و شرایط امروز ناشی از وضعیت بد اقتصادی است.

****

در پایان این نشست به دنبال گزارش هفته گذشته روزنامه عطریاس در خصوص خرید غیر معقول باغ نوزده میلیاردی در منطقه کرهرود توسط شهرداری، اعضای شورای شهر اراک با مصوبه ای دستور توقف هرگونه تهاتر و پرداخت های نقدی و غیر نقدی را تا بررسی و روشن شدن این مسئله صادر کردند.در سوی دیگر لازم به ذکر است که حدود ده ماه از تصدی داود تاجران در سمت شهرداری اراک می گذرد و طی این مدت بنابر تورم ایجاد شده، ارزش املاک سی درصد رشد داشته که نشان دهنده درستی سخن آقای شهردار در خصوص رشد املاک شهرداری اراک می باشد ولی مشخص نیست که تا به این لحظه چه میزان از دارایی های شهرداری به دنبال سو مدیریت ها و قیمت گذاری های نامناسب به روش های غیرمعقول و نازل ترین قیمت ها واگذار و یا تهاتر شده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*