پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۸
آبیاری فضای سبز با پساب دستگاه تصفیه آب
اجتماعی

آبیاری فضای سبز با پساب دستگاه تصفیه آب

Virtual editor
28 مرداد 1397
بازدید: 268
نظرات: 0
  • ابتکار یک شهروند اراکی برای جلوگیری از هدر رفتن آب

    آبیاری فضای سبز با پساب دستگاه تصفیه آب

    به ازای هر یک لیتر که از دستگاه تصفیه آب خانگی برداشت می شود، 3 لیتر پساب از خروجی دستگاه وارد فاضلاب می شود

  • گروه اجتماعی:شایسته سلامی

دستگاه های تصفیه آب خانگی مدت ها است که جای خود را در خانه های ایرانی باز کرده است. افرادی که از این دستگاه ها استفاده می کنند بر این باورند که آب سالم تری را مصرف می کنند که برای سلامتی خود و خانوادشان مفید است. اما در این میان یکی از شهروندان می گوید که حتی از پسابی که از طریق خروجی دستگاه های تصفیه آب خانگی خارج می شود و به فاضلاب منتقل می شود نیز می توان استفاده بهینه کرد. این شهروند گفته است که این پساب را می توان برای تغذیه و آبیاری گیاهان و فضای سبز استفاده کرد. این شهروند عنوان می کند که شیوه های گوناگونی هست که خیلی ساده و در عین حال بی دردسر هستند. این طریقه های آسان و ساده می توانند تا حدودی به حل بحران کمبود آب کمک کنند. گذشته از تمام راهکارهایی که برای صرفه جویی و مصرف درست آب از طریق رسانه های اجتماعی مرتباً تکرار می شود.

محمدرضا عبدی یک شهروند اراکی است که دارای دیپلم مکانیک است و می گوید به خاطر اینکه کارهای فنی انجام می دهد به فرآیند مهمی از تصفیه آب خانگی پی برده است، در این رابطه وی در گفتگو با عطریاس گفت: تصفیه آب های خانگی یک شیر تخلیه دارد که به فضلاب منتقل می شود. همه فکر می کنند ورودی آب معمولی که گردش می کند به شیر خروجی متصل می شود. در صورتی که یک شیر تخلیه به فاضلاب متصل می شود و پساب دستگاه تصفیه آب خانگی را به فاضلاب منتقل می کند.

عبدی افزود: هیچ فردی از این فرایند اطلاعات خاصی ندارد و همه فکر می کنند که پساب خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی باید به فاضلاب منتقل شود. در صورتی که این پساب یک آب بسیار زلال است که طبق آزمایشاتی که بر روی آن انجام شده تنها مقداری سختی آب دارد که به هیچ وجه بوی فاضلاب از آن ساتع نمی شود و رنگ بسیار شفافی دارد. این پساب را می توان برای آبیاری درختان و گلها و فضای سبز خانگی استفاده کرد و برای تغذیه گیاهان بسیار مفید است.

وی ادامه داد: به صورت خیلی اتفاقی به این فرایند دسترسی پیدا کردم. هنگامی که متوجه شدم چه میزان آب بسیار زیادی روزانه از دستگاه تصفیه آب خانگی با ورود به فاضلاب هدر می رود، تحقیقات بر روی آن را آغاز کردم و بعد از اینکه اطمینان پیدا کردم که این پساب برای رشد گیاهان و فضای سبز بسیار مفید است شروع به استخراج آن از دستگاه تصفیه آب خانگی کرده و با اتصال شیر خروجی این دستگاه که به فاضلاب منتقل می شد به یک مخزن جداگانه، این پساب را ذخیره سازی کردم.

این شهروند اراکی اظهار داشت: با این اتفاق در مصرف آب خانه صرفه جویی بسیاری کرده ام. به ازای هر یک لیتر که از دستگاه تصفیه آب خانگی برداشت می شود، 3 لیتر پساب از خروجی دستگاه وارد فاضلاب می شود. روزانه 12 لیتر پساب از دستگاه تصفیه آب خانگی را با این روش جمع آوری می کنم که می توان از آنها برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد. البته در ماه های گرم سال این به خاطر مصرف آب بیشتر میزان این پساب نیز افزایش پیدا می کند.

عبدالرضا خلیلی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: پسابی که از طریق خروجی دستگاه های تصفیه آب خانگی خارج می شود و به فاضلاب منتقل می شود، حاصل فرایند تصفیه آب است. این پساب به مرور زمان زمین را سفت می کنند و حتی اگر برای تغذیه گیاهان و فضای سبز نیز از آنها استفاده شود، ظرف 2 تا 3 سال زمین شور می شود. این امر به خاطر املاحی است که در آب موجود می باشد.

خلیلی افزود: البته در شهرهایی که میزان املاح آب بالا نیست و درصد شوری آب پایین می باشد این روش قابل استفاده است و می توان برای آبیاری فضای سبز از آن استفاده کرد. اما در شهرهایی که میزان املاح آب بالا است و درصد شوری آب بالا می باشد این روش قابل استفاده نیست. در شهر اراک به علت اینکه شوری آب زیادی نداریم این روش قابل استفاده است، اما در شهری مانند ساوه قابل استفاده نیست چرا که املاح آب در این شهر زیاد است.

وی ادامه داد: پسابی که از طریق خروجی دستگاه های تصفیه آب خانگی خارج می شود و به فاضلاب منتقل می شود، در مناطقی که میزان املاح آب بالا است و درصد شوری آب بالا می باشد، به علت اینکه سختی آب بسیار زیاد است، اگر برای تغذیه گیاهان و فضای سبز استفاده شود و یا به هر روش دیگری وارد زمین شود، ظرف مدت کوتاهی زمین را از بین می برد و به ساختار خاک منطقه آسیب جدی وارد می کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*