پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ خرداد ۱۳۹۹
اجتماعی

واکنش فرماندار خنداب به خبر ازدواج دختران زیر 13 سال

Virtual editor
29 مرداد 1397
بازدید: 276
نظرات: 0

در گفت و گو با عطریاس مطرح شد

واکنش فرماندار خنداب به خبر ازدواج دختران زیر 13 سال

حاج علی بیگی، فرماندار خنداب: مجلس به دنبال اصلاح قوانین مربوط به ازدواج دختران زیر 13 سال است

مدیر کل بهزیستی استان  مرکزی:ازدواج دختران زیر 18 سال باید به صورت ویژه بررسی شود

اجتماعی:شایسته سلامی

روز چهارشنبه 24 مرداد ماه سال جاری خبرگزاری ایسنا منطقه مرکزی، خبری را بر روی خروجی سایت خود قرار داد که با گذشت چند ساعت به یکی از مهم ترین تیترهای خبری در سطح کشور تبدیل شد. مشاور امور بانوان و کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان مرکزی در جلسه کارگروه تخصصی امور بانوان و خانواده استان مرکزی که در سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شده بود، عنوان کرده بود که در خنداب 35 دختربچه زیر 13 سال عقد شده اند. حمزه لوئیان در این جلسه با اشاره به ازدواج دختربچه ها در روستاهای استان گفته بود که شهرستان خنداب در این زمینه نسبت به سایر شهرستان های استان دارای شرایط ویژه است؛ بطوریکه در این شهرستان 35 دختر زیر 10 الی 13 سال عقد شده اند. همچنین در صحبت های خود افزوده بود که یک سوم جمعیت زنان روستایی 30 الی 50 سال را دختران مجرد تشکیل می دهند که علاوه بر کمیجان، شهرستان شازند بالاخص منطقه سربند بالغ بر هزار و 865 دختر مجرد بالای 30 سال دارد و سپس بر اساس اولویت شهرستان های اراک با هزار و 505 نفر، خنداب با هزار و 240 نفر بیشترین دختران مجرد را به خود اختصاص داده اند. وی ادامه داده بود از طرفی در روستاها خانواده از ترس اینکه دخترانشان تا آخر عمر مجرد بمانند، آنان را در زمان کودکی شوهر می دهند و در واقع ازدواج دختربچه ها در روستاهای استان یکی از تبعات تلخ  افزایش آمار دختران مجرد 30 سال به بالا در این مناطق است. حمزه لوئیان بیان کرده بود که شهرستان خنداب در این زمینه نسبت به سایر شهرستان ها استان دارای شرایط ویژه است. در این شهرستان 35 دختر زیر 10 الی 13 سال عقد شده اند که اگر مداخلات زودهنگام در این راستا صورت نگیرد، تبعاتی چون فرار از منزل یا طلاق کودکان زیر 15 سال را شاهد خواهیم بود.

پیرو این خبر با چند تن از مسئولان مرتبط با این امر به گفتگو نشسته ایم و در این گفتگو ها آنچه بیش از همه نمود پیدا می کند این است که همگی متفق القول بر این موضوع تأکید داشته اند که اصلاح قوانین مرتبط با ازدواج کودکان به منظور جلوگیری از معضلات و آسیب های اجتماعی حاصل از ازدواج های اینچنینی لازم و ضروری است.

قانون اجازه ثبت ازدواج دختران زیر 13 سال را صادر نمی کند

عبدالرضا حاج علی بیگی فرماندار شهرستان خنداب در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: اکرم حمزه لوئیان کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان مرکزی گزارشی را ارائه داده بود مبنی بر اینکه در شهرستان خنداب ازدواج های زیر 13 سال به صورت غیرقانونی وجود دارد. در این خصوص باید گفت که قانون اجازه ثبت ازدواج دختران زیر 13 سال را صادر نمی کند مگر اینکه شروط 3 گانه شامل اذن پدر، اجازه دادگاه و رعایت حقوق کودک در این خصوص تأمین شود.

حاج علی بیگی افزود: این موضوع که کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان مرکزی عنوان کرده بود که در شهرستان خنداب در خفا عقد شرعی را انجام می دهند و بعد از اینکه به سن قانونی ازدواج رسیدند عقد رسمی را انجام می دهند، چنین موضوعی صحت ندارد. مصداقی در این خصوص وجود ندارد. اینگونه ازدواج ها دارای آمار غیررسمی هستند که این موضوع را تأیید نمی کنم. آمار غیررسمی بر اساس شنیده ها است و به صرف شنیده های موجود نمی توان این اتفاق را تأیید کرد و بر اساس آن اقداماتی را انجام داد. این اتفاقات مواردی است که زیر پوسته شهر به صورت مخفیانه رخ دهد.

وی ادامه داد: این کارشناس مسئول اظهار داشته است که 35 مورد ازدواج دختران زیر 13 سال در شهرستان خنداب اتفاق افتاده است و وجود دارد. باید دید این اتفاق در کدام بازه زمانی رخ داده است؟! آیا ازدواج ها مشمول ازدواج های غیررسمی در خفا هستند یا بر اساس قوانین و تأمین شروط 3 گانه شکل گرفته اند؟!

فرماندار شهرستان خنداب اظهار داشت: اگر این ازدواج ها با تأمین شروط 3 گانه رخ داده اند که نمی توان به عنوان فرار از قانون و یا یک اتفاق فراقانونی به آنها نگاه کرد، چرا که اگر گواهی رشد از سوی پزشکی قانونی و اجازه رسمی از سوی دادگاه های صالحه ذیربط صادر شده باشد و حکم به انجام اینگونه ازدواج ها داده باشند که این موضوع جزء قوانین جاری کشور است و نمی توان اعتراضی به آنها داشت. اما اگر به صورت غیررسمی اتفاق افتاده است تاکنون حتی یک مورد گزارش مبنی بر این موضوع چه از سوی نهادهای ذیربط و چه از سوی اخبار مردمی به فرمانداری اعلام نشده است که بر اساس آن بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم و به صورت قانونی با این اتفاق برخورد کنیم.

حاج علی بیگی تصریح کرد: سال گذشته در سطح کشور 40 هزار دختر زیر 13 سال با تأمین شروط 3 گانه به صورت رسمی ازدواج کرده اند که این آمار به عنوان آمار رسمی ازدواج های اینچنینی اعلام شده اند. در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی بحث بر سر این است که این موضوع را محدود کنند و قوانین مربوط به آن را اصلاح نمایند.

ازدواج دختران زیر 13 سال یک موضوع جدید است

زهرا امینی مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: ازدواج دختران زیر 13 سال یک موضوع جدید است که به عنوان یک آسیب اجتماعی باید روی آن کار شود. باید بررسی های ویژه ای روی آن انجام شود و کلاس های آموزشی متعددی در این زمینه برگزار گردد. این امر باید با همکاری و هماهنگی خانه های بهداشت و اداره که ورزش و جوانان صورت پذیرد.

امینی افزود: این موضوع را کارشناس دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده و در این خصوص خانه های بهداشت این نهاد باید در این مورد توضیح بدهند که اگر ازدواجی در این حیطه صورت گرفته است چرا تاکنون از سوی آنها عنوان نشده است. از سوی دیگر متولی بحث ازدواج جوانان در حوزه اجرائیات مربوط به اداره کل ورزش و جوانان است.

وی ادامه داد: بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل ورزش و جوانان باید در این خصوص یک جلسه هم اندیشی را تشکیل دهند تا از این طریق بتوانند در خصوص این موضوع راهکارهای اساسی را ارائه داده و برنامه ریزی مناسبی داشته باشند.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی اظهار داشت: بحث ازدواج های زیر سن 13 سال یا به نوعی کمتر و یا حتی 15 تا 16 سال در همه نقاط کشور با توجه به یک سری فرهنگ های خاص بعضی از اقوام و خانواده ها و همچنین آداب و رسوم متداول در میان آنها، وجود دارد.

ازدواج های زیر 13 سال و یا حتی زیر 18 سال معقولانه نیست

مرتضی امیدی معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی نیز در این رابطه در گفتگو با عطریاس گفت: ازدواج های زیر 13 سال و یا حتی زیر 18 سال معقولانه نیست. این موضوع نیازمند آن است که خانواده ها در این خصوص آگاهی های لازم را داشته باشند و دستگاه های ذیربط و متولی این امر باید سازوکارهای ویژه ای در این زمینه داشته باشند.

امیدی افزود: در خصوص ازدواج کارگاه ها و کلاس های آموزشی ویژه ای از سوی اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی برای جوانان و خانواده های آنها برگزار می شود. این کارگاه ها و کلاس های آموزشی شامل قبل از ازدواج، حین ازدواج و بعد از ازدواج می باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*